Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yıl 1932 Türkçe Ezan Kabulü (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Artık Osmanlı devleti git gide gücünü kaybediyordu. Yeni bir devlet yeni bir devrim gerekiyordu. Anafartalar kahramanı olarak ilan edilen mustafa Kemal, Hasta adam gözüyle bakılan Osmanlı devletine hasta gözüyle bakıyor... Yeni bir devrim ilan etmeye hazırlanıyordu.. Ancak bu bu kadar kolay olmıycaktı.. Asırlarca Araplaşma yolunda olan Osmanlı devleti idaaları biran önce ortadan kaldırılmalıydı.. Önce Camilerde Türkçe Hutbeler okutulması kararı alınmıştı... Daha sonra Mustafa Kemal Arapçayı Ortadan kaldırmanın tek sebebinin Dilin ilanı olması gerektiğine inanıyordu...Musutafa Kemal 1932 18 temmuz Ramazan ayı Ezanların Türkçe okunulması kararı almıştı... Osmanlıca git gide yok olmaya yüz tutuyordu. Baskı ve de istikrara ayit bir propaganda sonucu ezan 16 Haziran 1950 Yılında Tekrar Arapçaya çevrilierek okutulmaya başlanmıştı... Gelin Beraberce o zamana ait Türkçe ezanı Dinleyelim...Selametle

"...Kuran'ın tercüme edilmesini emrettim. Kuran da ilk kez Türkçe'ye çevriliyor. Muhammet'in yaşamina ait bir kitabin çevrilmesi için de emir verdim. Halk yinelene gelmekte bulunan bir şeyin var oldugunu ve din ileri gelenlerinin derdinin, ancak kendi karinlarini doyurup, başka işleri olmadigini bilsinler. Camilerin kapanmasina hiçbir kimse taraftar olmamasina karşin, bunlarin bu suretle boş kalmasina şaşkinlik gösteriyor musunuz? Çobanlar güneş,bulut ve yildizlardan başka şey bilmezler,yeryüzündeki köylüler de ancak bunu bilirler.Çünkü ürünlerin alinmasi havaya baglidir. Türk yalnız doğayı kutsal sayar....."

İmza: Mustafa Kemal Atatürk

[big]Türkçe Ezanın Tamamı[/big]

[flash=425:350]http://www.youtube.com/v/oW7-Gs0dL0w[/flash]

[big] (1932' 18 Temmuz) Dün'den [/big]

[flash=425:350]http://www.youtube.com/v/JKlRtcFv3Qc[/flash]

[big](2007) Bu güne[/big]

[flash=425:350]http://www.youtube.com/v/CWgYVrNAm1w[/flash]

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Yıl 1932 Türkçe Ezan Kabulü

S.A. ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM PAYLAŞIMIN İÇİN..B)
1. VİDEODA ÜŞÜDÜM 2. VİDEODA ISINDIM VALLAHİ.. O NE SOĞUK NE KADAR İTİCİ BİR EZANDI ÖYLE.. TANRI KELİMESİ HİÇ YAKIŞMAMIŞ GÜZELİM EZANA..
NASIL YÜREKLERİ MÜSADE ETMİŞ O ŞEKİLDE EZAN OKUNMASINA YAA..:mad:

eliffff

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN SENDEN BINLERCE KEZ.ALLAH EMANET OL.B)B)B)

gecem

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun abı cıok guzel....

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

desertrose yazdı:
S.A. ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM PAYLAŞIMIN İÇİN..B)
1. VİDEODA ÜŞÜDÜM 2. VİDEODA ISINDIM VALLAHİ.. O NE SOĞUK NE KADAR İTİCİ BİR EZANDI ÖYLE.. TANRI KELİMESİ HİÇ YAKIŞMAMIŞ GÜZELİM EZANA..
NASIL YÜREKLERİ MÜSADE ETMİŞ O ŞEKİLDE EZAN OKUNMASINA YAA..:mad:

S.A ALLAH RAZI OLSUN İNŞ...
KARDEŞİME AYNEN KATILIYORUM...İLK VİDEO AŞIRI İTİCİYDİ..:(:(
PAYLAŞTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER..SELAMETLE KAL İNŞ...

AHSEN-I FIGAN

Kayıtlı Kullanıcı

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM.
ALLAH RAZIOLSUN........!TABİKİ MANEVİYAT ARPÇADA GÜZEL OLUYOR...........!TÜRKÇEYİ DİNLEDİĞİMDE BİR NEVİ İŞKENCE GİBİ GELDİ BANA...........!ARAPÇA MÜKEMMEL Bİ BAŞKA OLUYOR.........!

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

Aleykümselam;

Allah Hepimizden Razı Olsun inşAllah Allah'a emanet olun Selametle

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.BENİM BİLGİSAYARDA DİNLENMİYOR AMA NASIL OLDUĞUNU TAHMİN EDEBİLİYORUM.ALLLAH RAZI OLSUN.TÜRKÇE EZANIN DA KURAN IN TÜRKÇE TERCÜMELERİNİN DE NİYE YAPTIRILDIĞINI ÇOK İYİ BİLİYOR OLMALIYIZ.NİYE BİR GECEDE İNSANLARIN DİLLERİNİN DEĞİŞTİRİLDİĞİNİ İYİ DÜŞÜNMELİ HERKES.HANGİ ÜLKEDE BU OLMUŞTUR?SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR DA ŞİMDİ SIRASI DEĞİL.A.E.O.

ireme

Kayıtlı Kullanıcı

S.A
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM PAYLAŞIMIN İÇİN...BEN ARAPÇA OKUNAN EZANI-I MUHAMMEDİYEYE KURBAN OLAYIM...SÖYLENECEK BAŞKA SÖZ YOK...SELAM VE DUA İLE...

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

ADALETIMAHZA yazdı:
S.A.BENİM BİLGİSAYARDA DİNLENMİYOR AMA NASIL OLDUĞUNU TAHMİN EDEBİLİYORUM.ALLLAH RAZI OLSUN.TÜRKÇE EZANIN DA KURAN IN TÜRKÇE TERCÜMELERİNİN DE NİYE YAPTIRILDIĞINI ÇOK İYİ BİLİYOR OLMALIYIZ.NİYE BİR GECEDE İNSANLARIN DİLLERİNİN DEĞİŞTİRİLDİĞİNİ İYİ DÜŞÜNMELİ HERKES.HANGİ ÜLKEDE BU OLMUŞTUR?SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR DA ŞİMDİ SIRASI DEĞİL.A.E.O.

Aleykümselam Amin Ecmain:|

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

ireme yazdı:
S.A
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM PAYLAŞIMIN İÇİN...BEN ARAPÇA OKUNAN EZANI-I MUHAMMEDİYEYE KURBAN OLAYIM...SÖYLENECEK BAŞKA SÖZ YOK...SELAM VE DUA İLE...

Aleykümselam Allah Cümlemizden Razı olsun inşAllah:|

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun Aleyküm Muhammed abiB)

Paylasimin icin Allah razi Olsun,, 2. türkce ezan cok soguk geldi.. Tanri ULUDUR..........:|
3. Arapca... Güzel Dinimiz Islama cagri yapiyor, Insanin ici Huzurla DoluyoB)
Aman degismesin böyle kalsin

yun_us25

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
cid-be16d7dad725ce0d.spaces.live.com

Artık Osmanlı devleti git gide gücünü kaybediyordu. Yeni bir devlet yeni bir devrim gerekiyordu. Anafartalar kahramanı olarak ilan edilen mustafa Kemal, Hasta adam gözüyle bakılan Osmanlı devletine hasta gözüyle bakıyor... Yeni bir devrim ilan etmeye hazırlanıyordu.. Ancak bu bu kadar kolay olmıycaktı.. Asırlarca Araplaşma yolunda olan Osmanlı devleti idaaları biran önce ortadan kaldırılmalıydı.. Önce Camilerde Türkçe Hutbeler okutulması kararı alınmıştı... Daha sonra Mustafa Kemal Arapçayı Ortadan kaldırmanın tek sebebinin Dilin ilanı olması gerektiğine inanıyordu...Musutafa Kemal 1932 18 temmuz Ramazan ayı Ezanların Türkçe okunulması kararı almıştı... Osmanlıca git gide yok olmaya yüz tutuyordu. Baskı ve de istikrara ayit bir propaganda sonucu ezan 16 Haziran 1950 Yılında Tekrar Arapçaya çevrilierek okutulmaya başlanmıştı... Gelin Beraberce o zamana ait Türkçe ezanı Dinleyelim...Selametle

"...Kuran'ın tercüme edilmesini emrettim. Kuran da ilk kez Türkçe'ye çevriliyor. Muhammet'in yaşamina ait bir kitabin çevrilmesi için de emir verdim. Halk yinelene gelmekte bulunan bir şeyin var oldugunu ve din ileri gelenlerinin derdinin, ancak kendi karinlarini doyurup, başka işleri olmadigini bilsinler. Camilerin kapanmasina hiçbir kimse taraftar olmamasina karşin, bunlarin bu suretle boş kalmasina şaşkinlik gösteriyor musunuz? Çobanlar güneş,bulut ve yildizlardan başka şey bilmezler,yeryüzündeki köylüler de ancak bunu bilirler.Çünkü ürünlerin alinmasi havaya baglidir. Türk yalnız doğayı kutsal sayar....."

İmza: Mustafa Kemal Atatürk

ABİ ALLAH RAZI OLSUN ......
BU VASIFLAR DECCALİ HATIRLATTI BİRAN İÇİN .....????????

deren75

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. ilk ezanı tüylerim diken diken dinledim 2, ezanı ise huzur içinde dinledim Allah razı olsun.selam ve dua ile.

efsude

Kayıtlı Kullanıcı

Selamunaleykum!
Emegınıze saglık.Nacızane fıkrımı beyan etmek ısterım kı Turkce ezanı eskı koye yenı adet olarak goruyorum bır donem ulkemızde bu konu tekrar ayyuka cıkmıstı ALLAHtan cok ılgı gormedı , acıkcası arapca ezandakı duygu selını Turkce ezanda bulamıyorum bırde tanrı kelımesıne cok alısmadım sanırım bu yuzden ıyıkı hala ezanımız arapca okunuyor.B)
selam ve dua ıle...

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

efsude yazdı:
Selamunaleykum!
Emegınıze saglık.Nacızane fıkrımı beyan etmek ısterım kı Turkce ezanı eskı koye yenı adet olarak goruyorum bır donem ulkemızde bu konu tekrar ayyuka cıkmıstı ALLAHtan cok ılgı gormedı , acıkcası arapca ezandakı duygu selını Turkce ezanda bulamıyorum bırde tanrı kelımesıne cok alısmadım sanırım bu yuzden ıyıkı hala ezanımız arapca okunuyor.B)
selam ve dua ıle...

Aleykümselam;

Evet kardeşim katılmamak elde değil, Allah senden de razı olsun selametle

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

s.a Gerçekten 2. video beni çok duygulandırıyor:(:(:( 1. video ise söz yok...:mad:

akabey

Kayıtlı Kullanıcı

Paylaşımından Dolayı ALLAH senden çok çok razı olsun.Harbiden de 1. vidyo da ilk defa Güzelim TÜRKÇEm den nefret ettim. Hele o tanrı kelimesi ...
Tanrı kelimesi Hristiyani bi tabirdir.Ne işi var bizim ezanımızda..

A

Arzu_76

İlk türkçe şekliyle dinleyince çok kötü oldum hele TANRI kelimesinde
ey insan oğlu neden böyle bir şey yaparsın ki

Arapçası ve en doğrususu kurban olurum ALLAHIM sana kurban olurum Peygamberin sana kurban olurum dinim sana

DAU ile

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt