Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ஜ VeFa Neydi?? ஜ (1 Kullanıcı)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
selamün aleyküm yine ben rahatsız ettiysem özür ama illede sordum kendime vefa ne diye vefa hz EYYUBUN (a.s) hanımının gösterdiği bunu bi arkadaşım söyledi ama bana göre en güzel vefa veysel karaninin annesine verdiği ahde vefa göstermesi ötelerden beri o zata hayranım gül MUHAMMEDİN (s.a.v)narına o kadar yanarken sırf anneciği üzülmesin diye sırf verdiği ahd için dönmesi her kesin yapabileceği iş değil gerçi kişi bakarsa böyle örnekleri çoğaltabilir ama ben bunları buldum bide sanırım günümüzde yok biz o konuda pekte şanslı değiliz RAHMANA emanetimsiniz selam ve dua ile kalın her şey gönlünüzce olsun

aleykum selam estağfirullah, kardeşim .. neden rahatsızlık olsun..:)
verdiginiz örnekler gerçekten çok degerli veYsel karaninin aşkı ve anacıgına verdigi söz söze vefası ..

hz EYYÜP ve sadâkatli eşi rahime hatun..
gerçekten çok degerli örneKler bizim için İBRET ALMAMIZ GEREKEN..
teşekkür ederim güzel kardeşim ..

selam ve dua ile hayırla kalınız inşaALLAH ..

Elifh

Kayıtlı Kullanıcı
ben teşekkür ederim amin ecmain inşaallah siz hep böyle güzel yazarsınız ve bizede böyle cevaplamak nasib olur amin selametle kalın

CAFERİ_TAYYAR

Kayıtlı Kullanıcı
S.A.
Vefayı çok güzel tanımlamış yazar bence,

Görülen iyilikleri unutmama, iyilikte bulunanlara misliyle veya daha güzeliyle karşılık vermeye devam etme. Böyle olanlara vefakâr denir.

Bir Müslümanda bulunması gereken güzel huylardan biri olan vefakârlığın zıddı nankörlük olup, iyiliğin kadrinin bilinmemesi veya kötülükle karşılık verilmesidir. Allah insanların birbirlerine iyilik yapmasından hoşlanır. İyilikler karşılıklı olarak devam eder, iyilik yapanlar mûhataplarından kötülük görmez, yine iyilik görürse bu, başkasına da güzel örnek olur ve cemiyete huzur ve güven duygularının sağlanmasına yardım eder. En büyük vefâkarlık, yaratanını tanımak, kulluk görevlerini yapmak, verdiği nimetlerin kıymetini bilmektir. En büyük nankörlükte kulun, Rabbı'nı inkâr etmesi, O'nun yüceliğini tanımamasıdır. İnsan, Allah'a ibadet etmek suretiyle, Elest bezminde yaptığı ahde vefasını gösterdiği gibi, kendisine iyilik yapanlara da vefakâr olmalıdır. Fertleri arasında vefâkarlık olmayan toplumlarda güven ve itimat sarsılır, sosyal bir çözülme başlar. Vefakârlık, dostlukların devamını sağlayacağından, sosyal dayanışmayı daha güçlü kılar. İnsanlar arasında olduğu gibi, cemiyet ve devletin de, kendisine hizmet etmiş kişilere vefakâr davranması, onların kıymetini takdir etmesi gerekir.

Vefâkarlığın da en güzel örnekleri Peygamber (s.a.s)'de görülmektedir: Hz. Peygamber, kendisine bir hafta süt emziren dadısı Ümmü Eymen'i, ücret karşılığı da olsa yıllarca kendisine bakan süt annesi Halime'yi, süt kardeşi Şeyma'yı, çocukluğunu yanında geçirdiği Ebû Talib'in hanımı Fatıma'yı:. ömrü boyunca unutmamış, her fırsatta onlara ilgilenmiş, yardım etmiştir. Mekke mürşiklerinin zulmünden kaçan Müslümanlara kucak açan Habeş Necaşi'sini daima hayırla yadetmiş, öldüğünde dua etmiş, yıllar sonra oğlu Medine'ye geldiğinde, babasına hürmeten bizzat kendi eliyle ona hizmet etmiştir.

Verilen söz ve yapılan anlaşmalarınız gereği olan ahde vefa ise islam ahlakının en önemli umdelerinden biridir. Ferd ve cemiyet hayatının gelişmesi karşılıklı ilişkilere, ilişkiler de çeşitli anlaşma ve sözleşmelere bağlıdır. Bunlar olmaksızın sosyal ve ekonomik hayatın gelişmesi mümkün değildir. Yapılan sözleşmeye uymayı istemek kazanılmış bir hak, onu yerine getirmek de kabul edilmiş bir görevdir. Verdiği sözü tutmayan; böylece, karşı tarafın hakkım ve kendi vazifesini yerine getirmemiş olur. Bu nedenle, verilen sözün tutulmaması münafıklığın üç alametinden biri sayılmış ve Müslümanlar bundan sakındırılmıştır.

Arif KÖTEN

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
S.A.
Vefayı çok güzel tanımlamış yazar bence,

Görülen iyilikleri unutmama, iyilikte bulunanlara misliyle veya daha güzeliyle karşılık vermeye devam etme. Böyle olanlara vefakâr denir.

Bir Müslümanda bulunması gereken güzel huylardan biri olan vefakârlığın zıddı nankörlük olup, iyiliğin kadrinin bilinmemesi veya kötülükle karşılık verilmesidir. Allah insanların birbirlerine iyilik yapmasından hoşlanır. İyilikler karşılıklı olarak devam eder, iyilik yapanlar mûhataplarından kötülük görmez, yine iyilik görürse bu, başkasına da güzel örnek olur ve cemiyete huzur ve güven duygularının sağlanmasına yardım eder. En büyük vefâkarlık, yaratanını tanımak, kulluk görevlerini yapmak, verdiği nimetlerin kıymetini bilmektir. En büyük nankörlükte kulun, Rabbı'nı inkâr etmesi, O'nun yüceliğini tanımamasıdır. İnsan, Allah'a ibadet etmek suretiyle, Elest bezminde yaptığı ahde vefasını gösterdiği gibi, kendisine iyilik yapanlara da vefakâr olmalıdır. Fertleri arasında vefâkarlık olmayan toplumlarda güven ve itimat sarsılır, sosyal bir çözülme başlar. Vefakârlık, dostlukların devamını sağlayacağından, sosyal dayanışmayı daha güçlü kılar. İnsanlar arasında olduğu gibi, cemiyet ve devletin de, kendisine hizmet etmiş kişilere vefakâr davranması, onların kıymetini takdir etmesi gerekir.

Vefâkarlığın da en güzel örnekleri Peygamber (s.a.s)'de görülmektedir: Hz. Peygamber, kendisine bir hafta süt emziren dadısı Ümmü Eymen'i, ücret karşılığı da olsa yıllarca kendisine bakan süt annesi Halime'yi, süt kardeşi Şeyma'yı, çocukluğunu yanında geçirdiği Ebû Talib'in hanımı Fatıma'yı:. ömrü boyunca unutmamış, her fırsatta onlara ilgilenmiş, yardım etmiştir. Mekke mürşiklerinin zulmünden kaçan Müslümanlara kucak açan Habeş Necaşi'sini daima hayırla yadetmiş, öldüğünde dua etmiş, yıllar sonra oğlu Medine'ye geldiğinde, babasına hürmeten bizzat kendi eliyle ona hizmet etmiştir.

Verilen söz ve yapılan anlaşmalarınız gereği olan ahde vefa ise islam ahlakının en önemli umdelerinden biridir. Ferd ve cemiyet hayatının gelişmesi karşılıklı ilişkilere, ilişkiler de çeşitli anlaşma ve sözleşmelere bağlıdır. Bunlar olmaksızın sosyal ve ekonomik hayatın gelişmesi mümkün değildir. Yapılan sözleşmeye uymayı istemek kazanılmış bir hak, onu yerine getirmek de kabul edilmiş bir görevdir. Verdiği sözü tutmayan; böylece, karşı tarafın hakkım ve kendi vazifesini yerine getirmemiş olur. Bu nedenle, verilen sözün tutulmaması münafıklığın üç alametinden biri sayılmış ve Müslümanlar bundan sakındırılmıştır.

Arif KÖTEN

aleykum selam teşekkür ederim
acizane dilimiz döndüğünce birşeyler karaladık ..teşekkür ederim ..
verdiğiniz degerli bilgiler içinde
rabbim vefasızlardan etmesin bizleri inşaALLAH ..
SELAM VE DUA İLE HAYIRLA KALINIZ KARDEŞİM ..

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Vefa ,

sitemize daha zaman ayırabilmek , dostları daha fazla ziyaret edebilmektir...!

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Vefa ,

sitemize daha zaman ayırabilmek , dostları daha fazla ziyaret edebilmektir...!

:) ALLAH razı olsun kıymetli abimiz..

vefa , gerektiği zaman durulmaktır belkide :)

dostların , değerli büyüklerimizin başımızın üzerinde . yeri vardır daim ..

rabbimize emanet olunuz inşaALLAH ...

SELAM VE DUA İLE

yarensin

Kayıtlı Kullanıcı
aminenur kerdeşim karalaman çok güzeldi bak nelere vesile olmuş ne güzel yazılar yazılmış,bu karalamandan sonra düzenli olan yazınıda merakla bekliyorum...konunuza katkı yapan erda,meltem,elif kardeşlerde sağolsunlar...ama cafer-i tayyar da çok güzel yazı eklemiş ALLAH hepinizden razı olsun emeğine sağlık...​

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
aminenur kerdeşim karalaman çok güzeldi bak nelere vesile olmuş ne güzel yazılar yazılmış,bu karalamandan sonra düzenli olan yazınıda merakla bekliyorum...konunuza katkı yapan erda,meltem,elif kardeşlerde sağolsunlar...ama cafer-i tayyar da çok güzel yazı eklemiş ALLAH hepinizden razı olsun emeğine sağlık...​

rabbim razı olsun kardeşim . düzenli bir yazımız yok hepsi aciz karalama :)
teşekkür ederim .. katkı yapan kardeşlerime.. tekrar teşekkür ediyoruz sagolsunlar ..

selam ve dua ile kardeşim .....

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Yâr(cc) ile ettiğin akitle
Y/ârsız yazdığın defterin

Son yaprağında zam_ansız gelen

Eyvahvefa…..

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Cana cefa, ya kıl vefa
Kahrın da hoş lutfun da hoş.
Ya dert gönder yahut deva,
Kahrın da hoş lutfun da hoş

Hoştur bana senden gelen,
Ya hil'at ü yahut kefen.
Ya taze gül yahut diken,
Kahrın da hoş lutfun da hoş.....

Gelen gerçek dosttan olduktan sonra verilene katlanılmaz mı ?

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Cana cefa, ya kıl vefa

Kahrın da hoş lutfun da hoş.
Ya dert gönder yahut deva,
Kahrın da hoş lutfun da hoş

Hoştur bana senden gelen,
Ya hil'at ü yahut kefen.
Ya taze gül yahut diken,
Kahrın da hoş lutfun da hoş.....

Gelen gerçek dosttan olduktan sonra verilene katlanılmaz mı ?

katlanılmaz mı ..
degerli abim. .. dikeni gül görüp katlanılır.

nasıl ki bu dünya bir imtihan yeridir..
oyun eglence yeri degildir...

üstad bediüzzaman hz nin buyurdukları gibi ;
Şu dâr-ı dünya, meydan-ı imtihandır ve dâr-ı hizmettir; lezzet ve ücret ve mükâfat yeri değildir

lezzet , ücret ve mükafat .. ebedi alemde ..inşaALLAH ..

''rabbim bizlere vefasızlıgımız nisbetince degil.. sonsuz rahmetiyle muamele
etsin '

bize layık gördügü her hale amenna ve sadakna ..
degerli abim .. hayırlı ve bereketli günlerinizi olsun ..

selam ve dua ile

_ahraz_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm kardeşim.Karalama diyemiyeceğim buna çok derin anlamlar içeren bi eser olmuş gerçekten.Eser güzel yorumlar ayrı güzel.Beni manevi alemlere aldı götürdü gerçekten.Eline yüreğine ve emeğine sağlık kardeşim... Selam vedua ile kal...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamun aleyküm kardeşim.Karalama diyemiyeceğim buna çok derin anlamlar içeren bi eser olmuş gerçekten.Eser güzel yorumlar ayrı güzel.Beni manevi alemlere aldı götürdü gerçekten.Eline yüreğine ve emeğine sağlık kardeşim... Selam vedua ile kal...

_________aleykum selam kardeşim..
çok teşekkür ederim .. hakkımdaki düşünceleriniz için ..

ama gerçekten karalama bunlar .. :)
yazmaya çalıştıklarımda hiç kendimi aklamayı denemedim ..

aklanacak yüzümde yok zaten..

yüzüm kapkara dilenciyim
eyvah!! lara dolanmış dilim..
s/akla beni yar (cc)

ALLAH razı olsun kardeşim ..
vefayla kalınız B)B) _________

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Başı okşanmayan yetimin
Yusuf misali düştüğü kuyudan

Geçmemesi kervanın
Son umutla elini tutmayanın
Âma gözlerindeki

Siyah mı vefa

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Başı okşanmayan yetimin

Geçmemesi kervanın
Âma gözlerindeki

Siyah mı vefa

ama ferrahfeza kareşim siz de derinden vuruyorsunuz..hakkaten harika.. benim de bugün Hz.Yusufla ilgili dinlemelerim okumalarım geldi :a12: üstüne bir de bu şiiriniz tevafuk mu:a26:

hımm yine kaçmadı gözümden bir umut olmasa da son umut:a01:

ellerinize yüreğinize sağlık kardeşim;)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Başı okşanmayan yetimin
Geçmemesi kervanın
Âma gözlerindeki

Siyah mı vefa

ama ferrahfeza kareşim siz de derinden vuruyorsunuz..hakkaten harika.. benim de bugün Hz.Yusufla ilgili dinlemelerim okumalarım geldi :a12: üstüne bir de bu şiiriniz tevafuk mu:a26:

hımm yine kaçmadı gözümden bir umut olmasa da son umut:a01:

ellerinize yüreğinize sağlık kardeşim;)

teşekkür ederim kardeşim ..

galiba tevafuk çünkü hangi konudan bahsettiginizi anlayamadım ..:)

kardeşim genelde *umut* kelimesini bir şekilde yazılarımda kullanıyorum sanırım .. kuşlar , gökyüzü , yağmur/kırkikindi yagmurları ...
aslında aynı kelimlere takılıp kaldıgımı sonra yazıları genel olarak incelediğimde fark ediyorum... elimde/dilimde/klavyemde/kaleminde farkında olmadan yazıyorum sanırım ..
yani diyeceğim odur ki :.. yine ve yeniden bir yazımda * umut * kelimesiyle karşılaşabilirsiniz.. :)

hayır olsun diyelim ..

selam ve dua ile hayırlı geceler kardeşim ..

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkür ederim kardeşim ..

galiba tevafuk çünkü hangi konudan bahsettiginizi anlayamadım ..:)

kardeşim genelde *umut* kelimesini bir şekilde yazılarımda kullanıyorum sanırım .. kuşlar , gökyüzü , yağmur/kırkikindi yagmurları ...
aslında aynı kelimlere takılıp kaldıgımı sonra yazıları genel olarak incelediğimde fark ediyorum... elimde/dilimde/klavyemde/kaleminde farkında olmadan yazıyorum sanırım ..
yani diyeceğim odur ki :.. yine ve yeniden bir yazımda * umut * kelimesiyle karşılaşabilirsiniz.. :)

hayır olsun diyelim ..

selam ve dua ile hayırlı geceler kardeşim ..

:a01:
kardeşim sadece latife benimki tabiki de tevafuk güzel bi tevafuk biraz bencilmiyim neyim nickimi görünce daha bi hoşuma gidiyor..kaldı ki "umut" hani her şiirde de geçer ;)

ben hep beklerim zevkle okurum kardeşim siz devam edin:a12:
hayırlı geceler olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt