Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Vahiy (1 Kullanıcı)

BASKENTLI

Kayıtlı Kullanıcı
VAHİY;
Allahu Tealanın yarattığı KULU' na hitab etmesine vahiy adını vermekteyiz..

VAHYEDİLECEK OLAN KUL;
Allahu Teala tarafından seçilen KUL 'dur....

VAHİY Allahu Tealanın hitabıdır, kelamıdır..

Şura (51)
Allah bir insanla ancak vahiy yoluyla, yahut perde arkasından konuşur. Yahut bir elçi gönderip, izniyle ona dilediğini vahyeder. Şüphesiz O yücedir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Örneğin:

Allahu Teala C.C , Musa A.S. 'a VAHYETTİĞİNİ buyuruyor,

Araf (144)
(Allah) "Ey Mûsâ! vahiylerim ve konuşmamla seni insanlar üzerine seçkin kıldım. Öyleyse sana verdiğimi al ve şükredenlerden ol" dedi.

Musa A.S. , İnsanlara VAHİY ALDIĞINI buyuruyor,

Araf (62)
"Ben size Rabbimin vahyettiklerini tebliğ ediyorum ve size nasihat ediyorum. Sizin bilmediğiniz şeyleri de Allah tarafından gelen vahiy ile biliyorum."

O zaman buyurun ;

Kaf (16)
Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız.

Bakara (186)
Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

Araf (143)
Mûsa, belirlediğimiz yere (Tûrâ) gelip Rabbi de ona konuşunca, Rabbim! Bana (kendini) göster, sana bakayım￾ dedi. Allah da, Beni (dünyada) katiyen göremezsin. Fakat (şu) dağa bak, eğer o yerinde durursa sen de beni görebilirsin.￾ dedi. Rabbi dağa tecelli edince onu darmadağın ediverdi. Mûsâ da baygın düştü. Ayılınca,seni eksikliklerden uzak tutarım Allahım! Sana tövbe ettim. Ben inananların ilkiyim￾ dedi.

Elhamdülillahi Rabbul Alemin..

KAF dağı sana kurban olsun..
Şu can sana aşkla dolsun..

Şu can KAF dağına hayran olmasında ne olsun.

Ey TUR dağının sahibi ..
Hamd sana sevgi sana..

Meryem (52)
Ona, Tûr dağının sağ tarafından seslendik ve kendisi ile gizlice konuşmak için kendimize yaklaştırdık.

Kim yaklaştı sana ..

Hayran olduk ona..

Mürselat (27)
Orada sabit yüce dağlar yaratmadık mı, size tatlı bir su içirmedik mi?

Tur (10)
Dağlar yürüdükçe yürür.

And olsun..

Tin (2)
Sinâ dağına andolsun,

Yaklaş ya Muhammed Mustafa Aleyhisselam yaklaş..

Rabbine ..
Allah Celle Celalehuna yaklaş..

Alak (19)
Hayır! Sakın sen ona uyma; secde et ve Rabbine yaklaş.

Son düzenleme:

BASKENTLI

Kayıtlı Kullanıcı
Ey yüce DAĞ tecellimi etti Allahu Teala sana..
Hayran bak şu değersiz can sana..

Araf (143)
Mûsa, belirlediğimiz yere (Tûrâ) gelip Rabbi de ona konuşunca, Rabbim! Bana (kendini) göster, sana bakayım dedi. Allah da, Beni (dünyada) katiyen göremezsin. Fakat (şu) dağa bak, eğer o yerinde durursa sen de beni görebilirsin.dedi. Rabbi dağa tecelli edince onu darmadağın ediverdi. Mûsâ da baygın düştü. Ayılınca,Seni eksikliklerden uzak tutarım Allahım! Sana tövbe ettim. Ben inananların ilkiyim dedi.

Baygın düşen Musa A.S. , Parçalanan sen..

Tecelli sana ..

Gören Musa A.S.

Haydi çöz bakalım..

Tecelli eden Kime misafir..

Ev sahibi kim..

Hayranım sana ya ..

Bu can sana kurban Rabbul Alemin..

Araf (143)
Mûsa, belirlediğimiz yere (Tûrâ) gelip Rabbi de ona konuşunca, Rabbim! Bana (kendini) göster, sana bakayım dedi. Allah da, Beni (dünyada) katiyen göremezsin. Fakat (şu) dağa bak, eğer o yerinde durursa sen de beni görebilirsin. dedi. Rabbi dağa tecelli edince onu darmadağın ediverdi. Mûsâ da baygın düştü. Ayılınca, Seni eksikliklerden uzak tutarım Allahım! Sana tövbe ettim. Ben inananların ilkiyimdedi.

Şükür sana hamd sana..

Ahzab (72)
Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir.

Parçalanacağını biliyordun.. Değil mi? Ondan çekindin..

Ahzab (72)
Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir.

Sen mi yüklendin ey Musa ..
Hayran bu can sana..

Ne Cennet..
Ne Cehennem..
Rabbim Rızan..
Lazım bana..

Sana yakın olan?
Haydi anlatsana..

AKIL sahibine ait mi ?
Haydi..

Yolun açık olsun..

Son düzenleme:

BASKENTLI

Kayıtlı Kullanıcı
La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah

BASKENTLI

Kayıtlı Kullanıcı
BUYURUN..

19. Meryem suresi;
Ayet 57. Onu yüce bir makama yükselttik.

Enam (83)
İşte kavmine karşı İbrahim'e verdiğimiz delillerimiz... Biz dilediğimiz kimsenin derecelerini yükseltiriz. Şüphesiz ki Rabbin hüküm ve hikmet sahibidir, hakkıyla bilendir

Bakara (253)
İşte peygamberler! Biz onların bir kısmını bir kısmına üstün kıldık. İçlerinden, Allah'ın konuştukları vardır. Bir kısmının da derecelerini yükseltmiştir. Meryemoğlu İsa'ya ise açık deliller verdik ve onu Ruhu'l-Kudüs (Cebrail) ile destekledik. Eğer Allah dileseydi, bunların arkasından gelen (millet)ler, kendilerine apaçık deliller geldikten sonra, birbirlerini öldürmezlerdi. Fakat ayrılığa düştüler. Onlardan inananlar da vardı, inkar edenler de. Yine Allah dileseydi, birbirlerini öldürmezlerdi. Lakin Allah dilediğini yapar.

Mümin (15)
O, dereceleri hakkıyla yükseltendir, Arş'ın sahibidir. Buluşma günü hakkında (insanları) uyarmak için, irâdesiyle ilgili vahyi kullarından dilediğine, kendi indirir.

Kendi indirir..
Yani?
Allah Celle Celalehu indirir..

Zamanı?

Buluşma günü..
Hesap günü..
Kıyamet öncesi..ı..
Kürsünün kuruluş anı..
HAKKINDA UYARMAK İÇİN..

Ne İndirir?

VAHYİ..

BASKENTLI

Kayıtlı Kullanıcı
VAHİY;

Allahu Tealanın KULUNA YAKIN ANI..

İLME, HAKKAL veya AYNEL diye isimlendirilir..
ASLI ..

Allahu Teala dileyecek..
KULA VAHYEDECEK..

KUL alacak..

Bu da VAHİY diye adandırılacak..

Allahu Teala YAKIN ettimi KULU KENDİNE..

Hiç kapamaz o Kapıyı ..

VAHİY alan devamlı alır..
Muhatap olur vahye..

Allahu Tealanın istediği ni alır VAHYİ alan.

VAHİYDEN..
BUYRULAN DAN..

BU kapı sonsuz ilim kapısı..

Muhatabı..

Layık olan..

KUL veya Resul, Nebii ..

VEYA herhengi bir İNSAN ..

Yeter ki dilesin..

SULTAN..

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt