Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Türkiyede Alevilik -iranda Alevilik Ve Alevilik Nedir? (1 Kullanıcı)

turkislam54

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm Kardeslerim
1)alevilik Nedir?
2)türkiyedeki Aleviler Ile Irandaki Aleviler Neden Farkli?

Görüşlerim
1)alevilik Kelime Manasi Ile Hz. Ali Yi Seven Anlamina Gelir.
2)türkiyede Yaşayan Alevilerle Irak Ve Iranda Yaşayan Aleviler Arasinda Neden Farklar Var? Bunun Cevabini Henüz Bulmus Degilim.bilindigi üzere Bir Kisim Alevi Grublar Bizim Namazimizi Hz.ali Kildi Derken Bunu Agizlarindan Nasil Cikip Söylüyorlar Anlam Veremiyorum.çünkü Hz Ali Madem Müslümanlardan Belli Bir Kesmin Namazini Kildi Diyelim. Kendi Cocuklarinin Namazini Kilmadimi Hz Ali Vefatindan Sonra Hz Alinin çocuklari Imamlik Yapmis Kişilerdir.ayrica Hz Ali Diyelimki Alevilerin Namazini Kildi. Bu Sadece Türkiyede Bulunan Belli Bir Kisim Alevi Içinmi Geçerli. Mantikli Olarak Düşünürsek Alevilik Kendi Için çözümsüz Bir Konu Camiye Gitmemeleri Bu Türkiyede Bulunan Aleviler Için Geçerli Tamamen Mantik Disi Savunmalari Ise Daha Acaip Bir Durum Hz Ali Camiye Giderken şehit Edildi Demeleri. Madem Bu şekilde Bir Duruma Kanaat Getiriyosun Sende Hz Ali Gibi Yaşamaya çalişman Gerekmiyormu Hz Ali Gibi Cami Yolunda ölmek Br şeref Değilmidir? Arkadaslar Sizlerinde Yorumlarini Bekliyorum çünkü çok Tartişmaya Açik Bir Konu Selametle

alperen58

Kayıtlı Kullanıcı
iran daki alevilik bir mezhep ama malesef türkiyedeki alevilik mezhepten çok birilerinin bölücülük için kullandığı inanış biçimi.alevilğin kollara ayrılmasından dolayı bir alevi a derken diğer gurup malesef b diyebiliyor.namazını kılan orucunu tutan alevilerde var bu ülkede ama bazı guruplar alevilik = dinsizlik gibi lansa etmeye çalışıyor toplumu.gerçekten çok derin bir mevzu bu keşke gerçekten(h.z)aliyi hacı bektaşı veliyi sevsek de onların yolundan gitsek.

Witch_35

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cadi-kazani.com
Aleviliği anlamak için Alevi olan kişilerle konuşmanızda fayda var bence.Ben Alevi bir arkadaşımla bunun üstüne saatlerce konuştum...alevilik çarptırılıyor ve cogumuzun bıldıgı gıbı degıl bu meshebıne göre de degısyor sanırm.Benım arkadasım ve annesı namzanını da kılıyor Kur'an ını da okuyor fakat baska mezhebe baglı Aleviler tarafından dışlanma söz konusu ve dıkkatımı ceken sadece Hz.Ali'den bahsetmemelrı!Birşey oldugunda '' Ya ALLAH,Ya MUHAMMED,Ya ALİ'' dıyebılmesı ,bu da cok önemli.Dedıgım gıbı onları anlayabılmek ıcın onladan bırılerıyle konusmak en ıyısı.

Eger bu konuyla ılgılı aklınıza takılan sorular varsa sızın ıcın o arkadasımdan yardım alabılırm .Çok kapsamlı ve karısık bır konu oldugunu dusunuyorum

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt