Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

TEVBE ve TEVBE NAMAZI (1 Kullanıcı)

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum;

Yapılan tevbenin kabulü için kılınan iki rekatlık namaz. Mendup sayılan nafile bir ibadettir.

Bir Müslüman, insan olarak bir günah işlerse, bundan pişmanlık duyması yani tevbe etmesi gerekir. İşlenen her çeşit günahtan dolayı Allah Teâlâ'ya tevbe etmek ve bir daha işlememek üzere "kalbi azim"de bulunmak esastır.

İşlediği günahlarına pişman olan kişinin Allah'ın fazl ve keremine, tevbeleri kabul ediciliğine sığınmaya ihtiyacı vardır. Bunun için iki rekat namaz kılarak işlediği günahtan dolayı mağrifet olunmayı dilemesi menduptur.

Tevbe namazı ile ilgili bir hadis râviyeti şöyledir:

"Ali bin Ebî Talib (r.a) den şöyle demiştir: Ben Resulullah (s.a.v)'den bir hadis işittiğim zaman, Allah dilediği kadar beni o hadisten yararlandırdı. Başkası ondan bana hadis rivâyet ettiği zaman râviye yemin teklif ederdim. Yemin ettiği zaman onu tasdik ederdim. Ebû Bekir (r.a) da bana bir hadis rivâyet etti. Ebû Bekir doğru söyledi. Dedi ki, Resulullah (s.a.v): "Günah işleyen bir adam, günah işledikten sonra abdest alır, abdestini (sünnet ve âdâbına dikkat ederek) güzelce alır, sonra iki rekat namaz kılar, ve günahının mağrifetini Allah 'tan dilerse, Allah ona mağrifet eder buyurdu" (İbn Mâce, Sünen, Kitabü İkametü's-Salât, 193).

Aynı hadisin diğer bir rivâyeti de şöyledir:

...Esma b. el-Hakem, Ali (r.a)'yi şöyle derken işittim, demiştir: "Ben Resulullah (s.a.v)'den bir şey duyduğum zaman Allah'ın dilediği ölçüde onunla amel etmeye çalışan biriyim Efendimizin ashabından birisi bana bir hadis verirse, ondan yemin etmesini ister, yemin ederse kabul ederim. Ebû Bekir (r.a) doğru söyler-bana şöyle haber verdi: "Resulullah (s.a.v)'ı "Bu kimse bir günah işler de akabınde güzelce abdest alır, sonra kalkıp iki rekat namaz kılar ve Allah'tan bağışlanma dilerse, Allah onu mutlaka bağışlar" derken işittim, Resulullah devamla: "Onlar fena bir şey yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde Allah 'ı anarlar..." meâlindeki ayeti sonuna kadar okudu" (Ebû Davûd, Sünen, Vitr, 26).

Bu rivâyetler, işlenen bir günahtan sonra yapılan tevbenin o günahın bağışlanmasına vesile olacağına işaret etmektedir. Fakat kaide olarak tevbeden önce Allah Resulunun ifadesiyle "güzelce sünnete ve adâba riayeten abdesti alınması, ardından da iki rekat namaz kılınması gerekir.

Tevbe ve istiğfardan önce kılınan iki rekat namaz kişiyi dünyadan ve dünya zevklerinden uzaklaştırıp Allah'a yaklaştırır. Yaptığı rükû ve secdeler Allah'ın huzurunda ihtiyaç ve zaafına, onun gücü karşısında aczine işaret eder. Bu ruh hali içerisinde Rabbine el açıp dua eden, af dileyen kişinin dua ve tevbesi kabul edilmeye daha lâyıktır. Ayrıca yapılan kötülükten sonra namaz kılmakta, ...İyilikler kötülükleri giderir." (Hud,11/114) meâlindeki ayet-i kerimenin ifade ettiği manânın tahakkuku görülmektedir (Ebu Davud, Sünen, terc. heyet, 6/23, Ayrıca bkz: Tefsiru Sindî, Âl-i İmran, 14; Tirmizî, Salât, 181; Ahmed b. Hanbel, I, 2-9-10).

Rivâyette geçen ayetin tam meâli şöyledir: "Onlar fena bir şey yaptıklarında vera kendilerine zulmettiklerinde, Allah'ı anarlar, günahlarının bağışlanmasını dilerler. Günahları Allah'tan başka bağışlayan kim vardır? Onlar yaptıklarında bile bile direnmezler" (Âl-i İmran, 3/135).

Ayet-i Kerime'deki "fena birşey"den murat, "zina misali çok çirkin, görülen fiiller, bunun yanında büyük günahlar ve başkasını da ilgilendiren günahlardır" (M. Hamdi Yazır, Kur'an Dili, II, 1177).

"Kendine yani nefse zulüm "de tefsirlerde geçtiği şekliyle, zina kaydı olmadan herhangi bir günah veya başkasını ilgilendirmeyen, başkasına dokunulmayan günahlar ve küçük günahlardır (Seyyid Kutub, Fizilâl-il-Kur'an, terc. heyet, II, 454; İbn Kesir, Tefsir, terc. B. Çetiner, B. Karlığa, IV, 1370; M. Hamdi Yazır, Kur'an Dili, II, 1177).

Bütün bunlardan anlaşılan odur ki, Allah'ın muttaki kullarının hasbelbeşer işledikleri herhangi bir günahta derhal Allah'ı hatırlayarak haya ve korkularından dolayı günahlarına tövbe etmeleridir.

Bunun da çıkar yolu Allah Resulunun öngördüğü şekilde iki rekat namaz kılıp daha sonra istiğfar etmeleridir.

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm Erzurumli kardeşim. tövbe için el alındığını söylüyorlar benim bununla ilgili pek ir bilgim yok bana biraz bilgi verirmisiniz rica etsem. Nasıl yapılıyor, kim veriyor

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm Erzurumli kardeşim. tövbe için el alındığını söylüyorlar benim bununla ilgili pek ir bilgim yok bana biraz bilgi verirmisiniz rica etsem. Nasıl yapılıyor, kim veriyor

Ve aleykum selam kardeşim,

Aslına bakarsanız Tevbe için el almak diye bir kural,yada böyle bir zorlama dinimizde yoktur,ancak insan geçmişte işlediği günahlara artık tümüyle ve canı gönülden pişman olup,bir daha yapmayacağına kanaat getirince hemen tevbe etmek ister,bu vesile ile nasıl yapılacağını araştırır,tevbe ALLAH TEALA ile kulu arasında bir meseledir,kulun başka birisi eli ile tevbe etmesini söyleyenlerin maksadları Tevbe edici kişinin Tevbesinde DAHA SAMİMİ olması içindir...

Bu kardeşine sorarsan eğer,özellikle kadınların bir namahramine giderek ''Ben elinizden tevbe almak istiyorum...'' demesi,oldukça sakıncalı bir durumdur,ama ihlaslı bir kadın kişiye yanınızda başka bir bayan tanıdığınızla gidip,'' Ben ALLAH TEALA ya günahlarımdan dolayı tevbe ediciyim,sizinde duanızdan istifade etmek isterim,tevbem de istikamet üzere olmam için dua edermisiniz...'' demenizde de bir sakınca yoktur,aksina saliha bir kadının duası makbul olunabilir...

Salih ve saliha kişiler İslam dini ve Ümmet için her daim faydalı olmuşlardır...

Kendimde 16 yaşlarında iken bir tanıdığım arkadaşımın sözü üzere Erzurum da bir Salih zatın yanına gidip Abdest aldıktan sonra '' Tevbe ediciyim,duanızla yardım almak istiyorum...'' diyerek,elini öpüp anlıma koyup,bu şekilde mübareğin sözlerini tekrar etmiştim,bana göre evliya olan bu mübareğin her sözünde vücudum olduğu gibi titremiş,ayaklarım nerdeyse tavana vuracak kadar silkelenmiştim,elini bıraktığımda sanki kollarım kanat olmuş uçuyormuşum gibi kendimi hafif hissetmiştim,oradan ayrılınca arkadaşlarıma halimi sormuştum,hepside gülerek '' Evet,neredeyse ayakların tavana vuracak kadar sarsıldın...'' demişlerdi...

Size acizane tavsiyem,civarınızda bayan-Saliha bir zat varsa gidebilirsiniz,ama yoksa da,bir zararı yoktur,ALLAH TEALA her zaman her yerde kuluna vekildir...

Bizim içinde dua ediniz,ALLAH TEALA Tevbenizi kabul etsin,bütün günahlarınızı zerre misgal bile olsa affetsin...

Selamlar ve dualarımızla...

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun sizden ama ben çevremde tanımıyorum böyle bana tövbemde yönverecek kimse yok. ama araştırcam en yakın zamanda inşallah bulurum ve sizin gibi tövbe alırım bende rabbim banada nasip etsin inşallah....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt