Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Soru Cevapla (Tesettür farzdır)... (1 Kullanıcı)

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Soru Cevap(Açık gezmek farklı bir günahtır)

BEN $ÖYLE DÜ$ÜNÜYORUM NAMAZ KILARKEN NASIL KAPANIYORSAK NAMAZ BITINCE TÖVBE HA$A HER$EY SERBESTMI? YANI YARADANIN HUZURUNA CIKAMIYACAGIM BIR KIYAFETLE HALK ARASINA NASIL CIKARIZ DEGIL MI?
HO$ ÖYLE BIR ZAMANDAYIZKI ACIK NAMAZ KILMAYI SAVUNAN BILE VAR.:mad:
RABBIM HIDAYET IMAN NASIP ETSIN:(

medina

Kayıtlı Kullanıcı

amin amin amin

polyana

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Soru Cevapla (Tesettür farzdır)...

allah razı olsun kardeşim, allah tüm açık bayanlarımıza hakkıyla kapanmayı nasip eylesin, biz kapalılarıda doğru yoldan şaşırtmasın inş. allah niyetlerimizi ibadetlerimizi kabul eylesin

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun tebrik ederim bu aşinayi görüşler için bazı gerçekler gözler önüne serilmelidir selametle Allah a emanet olun

babyface

Kayıtlı Kullanıcı

BAŞI KAPALI ÜSTÜNDE DARACIK Bİ BADİ ALTINDA DARACIK Bİ KOT VEYA KUMAŞ TESETTÜRLÜYÜM BEN DİYOR BUNLARA NE DEMELİ ARKADAŞLAR.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

KARDEEŞİM BUNUN İLGİLİ BEN BİR BİLDİRİ DOSYASI YAYIMLADIM TAKİP EDERSEN BUSORULARININ CEVAPLARINI ALIRSIN

babyface

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM NERDE BULABİLİRİM BU BİLDİRİYİ

firdevs

Kayıtlı Kullanıcı

arkadaşlar benım kafama takılan çarşaf meselesi.yanlış anlamayın çarşaflı kardeşlerıme saygım hurmetım sonsuz.keşke bende nefsime onlar kadar sahıp çıkıp gıyebılsem.kafama takılan peygamber efendımız bır hadısı oldu.hadıste peygamber efendımızın sıyah ve kırmızı renklerını sevmediği ve onermediği yazıyordu.bununla ilgili bilgisi olan kardeşlerımızın benı aydınlatmasını istıyorum.yanı çarşaf sıyah .ama efendımız sıyahı önermıyor.allah rızası için bılgilerınızı beklıyorum.

aysezen

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Soru Cevap(Çeşitli sual ve cevaplar...)

nedir bu ya????????? kimdir bu yanıtları veren arkadaş ve kimdir Allah razı olsun diyen diğerleri? sizin aklınız başınızda mı? koyun gibisiniz maaşallah. İslam ülkeleri sizin gibiler yüzünden bu durumda. bu yüzden putperest japonlar, çinliler bile yürüdü gidiyor. siz oturun da haşema ile denize girilir mi onu tartışın. yok kadın çalışabilir miymiş de yok bilmem ne miymiş. kimsiniz ya. hayatınızda hiç faydalı bir iş yaptınız mı? tek fayda kadının çocuğuna bakması kocasına hizmet etmesi. bu ne tembellik yaaaa. isteyen kocasına da hizmet eder çalışırda. siz oturun tabi burada avret yeri tartışın. sonra akşama börek açın ne ilginç benim aklım sizin düşüncelerinizi almıyor gerçekten. nedir şimdi benim başımda bir örtüm yok. sabahtan akşama kadar çalışıyorum. şimdiye kadar eşimin ütüsüz birtek gömleği, yemeksiz bir akşamımız olmadı. herksten temiz oldum. Allah rızası için biliyor musunuz? bunu anlayabilirmisiniz. beyniniz yeterli mi. ben de başımı örter hadi sen çalış ben yiyim derdim. çok da güzel olurdu. siz var ya tembelliğinizin arkasına sığınıp hadis araştırın kadının çalışmasının uygun olmadığını ispat için. Allah rızasının anlamını iyi kavrayın lütfen. Rabbim benim emeklerimi de görüyor sizin yan gelip yatışınızı da. ben bu sabah bu siteye girdim.ancak anlıyorum ki hayat görüşümüz çooooooook farklı. hoşçakalın. Allah sizlere akıl fikir versin.

sengul

Kayıtlı Kullanıcı

ben bu kadar yüzeysel bir anlatımla karşılaşmadım.arkadaşım inanıyorum ki iyi niyetlisin ancak konulara bu kadar yüzeysel değinmeniz ilk etapta insanlarda bir antipati uyandırıyor.insanlar çağımızda islamı yüzeysel yaşamaya bile zorlanırken bu kadar ince hesaplarla uğraşmak mantık işi değil bence.öncelikle değinmemiz gereken daha önemli konular var.sizin anlattıklarınız teferruat.bir de olayın şu yönünü düşündünüz mü?bunları anlattığınız şekilde okuyan bir insanın islamiyete nasıl bakabileceğini.nitekim bunun örneğini benden önce yazan arkadaşımda görürür gibiyim.lütfen biraz daha hassas olalım.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

aysezen yazdı:
nedir bu ya????????? kimdir bu yanıtları veren arkadaş ve kimdir Allah razı olsun diyen diğerleri? sizin aklınız başınızda mı? koyun gibisiniz maaşallah. İslam ülkeleri sizin gibiler yüzünden bu durumda. bu yüzden putperest japonlar, çinliler bile yürüdü gidiyor. siz oturun da haşema ile denize girilir mi onu tartışın. yok kadın çalışabilir miymiş de yok bilmem ne miymiş. kimsiniz ya. hayatınızda hiç faydalı bir iş yaptınız mı? tek fayda kadının çocuğuna bakması kocasına hizmet etmesi. bu ne tembellik yaaaa. isteyen kocasına da hizmet eder çalışırda. siz oturun tabi burada avret yeri tartışın. sonra akşama börek açın ne ilginç benim aklım sizin düşüncelerinizi almıyor gerçekten. nedir şimdi benim başımda bir örtüm yok. sabahtan akşama kadar çalışıyorum. şimdiye kadar eşimin ütüsüz birtek gömleği, yemeksiz bir akşamımız olmadı. herksten temiz oldum. Allah rızası için biliyor musunuz? bunu anlayabilirmisiniz. beyniniz yeterli mi. ben de başımı örter hadi sen çalış ben yiyim derdim. çok da güzel olurdu. siz var ya tembelliğinizin arkasına sığınıp hadis araştırın kadının çalışmasının uygun olmadığını ispat için. Allah rızasının anlamını iyi kavrayın lütfen. Rabbim benim emeklerimi de görüyor sizin yan gelip yatışınızı da. ben bu sabah bu siteye girdim.ancak anlıyorum ki hayat görüşümüz çooooooook farklı. hoşçakalın. Allah sizlere akıl fikir versin.

ARKADAŞI ELEŞTİRİCEKSEN DE BÖYLE YAPILMAZ.KALP KIRMAK KABEYİ YIKMAKTIR. HEPSİ BAHANE KADIN BAŞINI AÇAMAZ ALLAHIN KESİN EMRİ VARDIR O KADAR

guleryuz

Kayıtlı Kullanıcı

AYŞEZEN KARDEŞİM SENİN TEPKİNE SENİN GİBİ CEVAP VERMEK İÇİMDEN GEÇEN SERT VE DAR GÖRÜŞLÜ FAKAT ALLAHTAN KORKARIM
FATMA ERGÜN KARDESİMİNDE DEDİGİ GİBİ KAPANMANIN HİÇBİR BAHANESİ YOKTU BENCE İİ DÜSÜN BELKİ DE BİRTAKIM BAHANELERN ARKASINA SIHINAN SENSİNDİR SEYTANIN HİLELERİ VE BAHANELERİ AKIL ALMAZ DIR KARDEŞİM
EGER HALE FİKRİNDE ISRARCIYSAN PEYGAMBER ESLERİNE BAK KAPANMAK GEREKLİ OLMASAYDI ONLAR KAPANMAZDI
SAKIN O ZAMANLA BU ZAMANI KIYASLAMA DEĞİŞEN SADECE İNSANLARDAKİ İMAN YOKSA ONLAR BU SARTLARDAN COK DAHA FENALARINI YASANMALARINA RAGMEN YYİNEDE KAPALILARDI
ALLAH YARDIM ETSİN SANA KARDEŞİM
BU ARADA SİYAHGÜLSEVDALISI KARDEŞİM BENCE İSLAM HAKKINDA Kİ HER KONU GEREKLİDİR VE DEGİNİLMESİ GEREKLİDİR NE BİLDİGİMİZİ SANSAKTA MUTLAKA BİR EKSİĞİMİZ ÇIKIYOR
ALLAH EMEGİNDEN RAZI OLSUN VE DEVAMLARINI ESİRGEMEZSİN İNŞALLAH

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

guleryuz yazdı:
AYŞEZEN KARDEŞİM SENİN TEPKİNE SENİN GİBİ CEVAP VERMEK İÇİMDEN GEÇEN SERT VE DAR GÖRÜŞLÜ FAKAT ALLAHTAN KORKARIM
FATMA ERGÜN KARDESİMİNDE DEDİGİ GİBİ KAPANMANIN HİÇBİR BAHANESİ YOKTU BENCE İİ DÜSÜN BELKİ DE BİRTAKIM BAHANELERN ARKASINA SIHINAN SENSİNDİR SEYTANIN HİLELERİ VE BAHANELERİ AKIL ALMAZ DIR KARDEŞİM
EGER HALE FİKRİNDE ISRARCIYSAN PEYGAMBER ESLERİNE BAK KAPANMAK GEREKLİ OLMASAYDI ONLAR KAPANMAZDI
SAKIN O ZAMANLA BU ZAMANI KIYASLAMA DEĞİŞEN SADECE İNSANLARDAKİ İMAN YOKSA ONLAR BU SARTLARDAN COK DAHA FENALARINI YASANMALARINA RAGMEN YYİNEDE KAPALILARDI
ALLAH YARDIM ETSİN SANA KARDEŞİM
BU ARADA SİYAHGÜLSEVDALISI KARDEŞİM BENCE İSLAM HAKKINDA Kİ HER KONU GEREKLİDİR VE DEGİNİLMESİ GEREKLİDİR NE BİLDİGİMİZİ SANSAKTA MUTLAKA BİR EKSİĞİMİZ ÇIKIYOR
ALLAH EMEGİNDEN RAZI OLSUN VE DEVAMLARINI ESİRGEMEZSİN İNŞALLAH

GÜZEL KARDEŞİMİ TEBRİK EDİYORUM HELAL SANA

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Bu güzel bilgiler için Rabbim sizden razı olsun. Dua ile.

beadgirl

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİMB)B)B)B)

sahra

Kayıtlı Kullanıcı

SİYAHGÜLSEVDALISI KARDEŞİM YANLIŞ Bİ ŞEY YAZMAMIŞ BUNLAR DOĞRU VE HER MÜSLÜMANIN BİLMESİ GEREKENLER ELEŞTİREN KARDEŞİMİZDE KENDİNE GÖRE HAKLI OLABİLİR

ALLAHA EMANET OLUN

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ANCAK YENİ GÖRDÜM İŞLERİM NEDENİYLE PEK GÖREMEDİM SAHRA KARDEŞİME ALLAH RAZI OLSUN GÖRMEMİ SAĞLADI. DİGER GERÇEKTEN ALLAHIN BELİRLEDİGİNİ SÖYLEYEN YTÜM KARDEŞLERİMDEN VE KARŞIT GÖRÜŞLERİ OLANLARDAN ALLAH RAZI OLSUN... SEVGİLİ KARŞIT GÖRÜŞLÜ KARDEŞİM ACABA SİZ NEDEN BAHSEDİYORSUNUZ????? TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR DERLER HAYIR TARİH İBRETTEN İBARETTİR ŞİMDİ. OSMANLININ OSMANLI OLDUGU ZAMANLARI BİR DÜŞÜNÜN ???? KARDEŞİM TEFERRUT DEDİGİNİZ DURUMA ŞÖYLE BİR ÇAÇIKLAMA BİR GÜNAH EGER KÜÇÜKSE A TESİRİ OLUR İNSAN ÜSTÜNDE ANCAK O GÜNAH DEVAMLI OLURSA BÜYÜK GÜNAH OLUR KÜFRE GÖTÜRÜR. İSLAM HÜKÜMLEERİ BİR ARADA HEPSİ GEÇERLİDİR BİRİNİ İNKARA YELTENEN AÇIKCA SÖYLÜYORUM KAFİR OLUR AMA KABUL EDER UYGULAMAZ ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN GÜHANKARDIR. ARKADAŞLAR BİRDE BENİ ALEŞTİREN VE TEFERRUATLA İLGİLİLENDİĞİMİ SÖYLEYEN KARDEŞİM SİZ BENİ TANIYOR MUSUNUZ ? NERDE YAŞADIGIMI NASIL BİR İNSAN OLDUĞUMU NERDEN BİLİYORSUNUZ ??? HANIM EFENDİ BEN KENDİ HAYATIMDA HAYET MEDENİ VE HAYATINI GEREKTİĞİ GİBİ YAŞAYAN AYDIN BİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞIYIM İSTANBULDA YAŞIYORUM VE MUHASEBECİYİM. SİZİN GİBİ İFTİRA EDEREK YA DA ZAN ALTINDA BULUNARAK İNSANLARA LAF SÖYLEMEK BENİM İŞİM DEĞİL SEVGİLİ KARDEŞİM... DİNİMİZİ AYRINTILI BİLMEDİGİMİZ İÇİN BİZ BU HALDEYİZ HANIM EFENDİ HİÇ Bİ ZAMAN UNUTMAYIN...

KISACA SÖYLE BİR CEVAP VEREYİM...

KİM BİLİR KİMİN İÇİNDE NE VAR
HANGİ GÖNÜLLERDE HANGİ ASLANLAR YATAR
BEN MÜSLÜMANIM DÖNMEM 1400 YILIN ÖNCESİNE ASLA
BEN YARADANA TESLİMİM ONDAN ÇAĞDAŞ VAR MI DAHA

medina

Kayıtlı Kullanıcı

siyahgül kardeşime katılıyorum insanın içini bilmeden kimse yorum yapmasın iyi yada kötü insanın niyetini sadece yüce Yaradan bilir.Allah razı olsun kardeşim

EFENDİME

Kayıtlı Kullanıcı
En son paragrafta adetten bahsettiniz bu bir adet işi değil ayet işidir günümüzde hemen hemen herkes açık geziyor bizde açıkmı gezelim wesselam

Hakikate sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
En son paragrafta adetten bahsettiniz bu bir adet işi değil ayet işidir günümüzde hemen hemen herkes açık geziyor bizde açıkmı gezelim wesselam

adet derken tesettürü sağlayan giyimde adetler..bakın İmamı Rabbani hazretleri açıklamış.

1. cilt 313. MEKTUP

Süâl 5: Buradaki sôfîler, önü açık antârî giyiyorlar. Antârînin önü açık olması sünnetdir diyorlar. Hazret-i Mîrin adamları ise, yakası halkalı, kapalı yapıyorlar. Bunun doğrusu hangisidir?

Cevâb 5: Biz de bunu iyi bilemiyoruz. Arabistân ehâlîsi önü açık antârî giyerler. Sünnet böyledir derler.

Hanefî mezhebinin kıymetli kitâblarından birkaçında, erkeklerin kadın elbisesi giymemeleri lâzım olduğu yazılıdır.

İmâm-ı Ahmed ve Ebû Dâvüd, Ebû Hüreyreden haber veriyorlar ki, Peygamberimiz “aleyhi ve alâ âlihissalevâtü vetteslîmât”, (Kadın elbisesi giyen erkeğe ve erkek elbisesi giyen kadına la’net olsun) buyurdu. (Metâlib-ül-mü’minûn) kitâbında, kadın, erkeklere ve erkek de kadınlara benzemesin! Benzeyenler mel’ûndur denilmekdedir.

Önü açık antârînin din adamları ile ilm sâhiblerinin elbisesi olmadığı anlaşılmakdadır. Bundan dolayı, zimmîlerin ya’nî gayr-i müslimlerin böyle giymeleri câiz görülmüşdür.

(Câmi’urrumûz) kitâbında, (Muhît) kitâbından alarak, (Zimmî, din adamlarına ve ilm sâhiblerine mahsûs olan cübbe ve sarık gibi elbise giymemeli, kaba bezden, kadınlar gibi, yakası göğsü üzerinde antârî giymelidir) diyor. Âlimlerden çoğuna göre, önü açık ise antârî olmaz, manto olur. Bunlara göre, (Antâri, ya’nî kamîs), yakası omuzlarda açık olandır. (Câmi’urrumûz)da, kadın kefenini anlatırken böyle demişdir. (Hidâye) kitâbında, kamîs yerine Dir’ demekdedir. (Dir’) göğse kadar açıkdır. Kamîsin önü omuza kadar açıkdır. Çoğuna göre ikisi birdir.

Bu fakîre göre, doğrusu şöyle görünüyor ki, erkeklerin kadın elbisesi giymeleri yasak olduğu için, kadınların önü açık antâri giydikleri yerde, erkekler, kadınlara benzememek için, yakası kapalı giymelidirler.

Mâverâ-ün-nehrde ve Hindistânda kadınlar, önü açık antâri giymekdedir. Erkeklerin, yakası kapalı giymeleri lâzım olmakdadır. Meyân şeyh Abdülhak-ı Dehlevî “rahmetullahi teâlâ aleyh” dedi ki, (Ben Mekkede iken şeyh Nizâm-ı Narnûlînin talebesinden biri, yakası kapalı antâri ile tavâf ediyordu. Arablardan çoğu, onun kadın antârisi giymiş olduğunu görünce şaşırdılar).

Görülüyor ki, âdete göre hem arablar doğrudur, hem de Hindistân ve Mâverâ-ün-nehr erkeklerinin giydikleri doğrudur. Bekara sûresi yüzkırksekizinci âyetinde meâlen, (Allahü teâlâ, herkesin yüzünü bir tarafa çevirir) buyuruldu. Önü açık antâri giymek sünnet olduğu iyi bilinseydi, Hanefî âlimleri, zimmîlerin böyle giymelerine izn vermezler, yalnız din adamlarının ve ilm sâhiblerinin giymelerini bildirirlerdi. Bu elbisede kadınlar başda geldikleri için, erkeklerin elbiselerini kadınların elbiselerine benzetmemeleri uygun görülmüşdür..

1. cilt 231. MEKTUP

Süâl: Yüksek sesle zikr bid’at olduğu için yasak ediliyor. Hâlbuki, böyle zikr etmek tatlı oluyor. İnsan bırakmak istemiyor. Cübbe, kuşak, don ve pantalon ve birçok başka şeyler de, Resûlullahın “sallallahü aleyhi ve sellem” zemânında yokdu. Onları niçin yasak etmiyorlar?

Cevâb:

Yavrum! Resûlullahın “sallallahü aleyhi ve sellem” kullandığı şeyler, yapdığı işler, iki dürlü idi:

Biri ibâdet olarak yapdığı işler idi.

İkincisi, âdet olarak yapdıkları idi.

İbâdet olarak yapdığı işlerin tersi, (Bid’at) olur. Böyle uygunsuz işleri yasak ederiz. Bunlar, dinde reform, değişiklik olur ki, buna hiç izn yokdur.

Bir şehrin, bulunduğu memleketin âdetine uyarak yapdığı işlerin tersine, bu işlerin aksine olan şeyler bid’at olmaz. Bunları yasak etmeyiz. Böyle işlerin dinle ilgisi yokdur. Âdet olunca yapılır, âdet olmazsa yapılmazlar. Din ve ibâdet olarak yapılmazlar. Çünki, her memleketin âdetleri başkadır. Birbirlerine uymaz. Bir memleketin âdetleri bile, zemânla değişir.

Böyle olmakla berâber, âdetlerde de sünnete uymak fâideli olur. Se’âdetlere yol açar. Allahü teâlâ bizi ve sizi, Peygamberlerin efendisinin yolunda bulundursun “aleyhi ve aleyhim ve alâ tâbi’i küllin minessalevâti efdalühâ ve minetteslîmâti ekmelühâ”. Vesselâm.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt