Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

şeker değil ramazan bayramı (1 Kullanıcı)

_YUSUF_

Yönetici
Ramazan bayramımız sevgili çocuklar! Müslümanların iki büyük bayramından birincisi; hepinize tüm sevdiklerimizle birlikte kutlu ve mutlu olsun! Yüce Allah'tan- Celle Celaluhu- ömrünüzün her gününü böyle güzel ve tatlı geçmesini dilerim. Çok yaşayın, nice mübarek ramazanlara, ilahi bayramlara ulaşın, iki cihanda aziz ve berhûdar olun!
Bilmem yaşınız kaç? Acaba o çok değerli ve çok anlamlı oruç ibadetini tam yapabilecek kadar büyük mü idiniz? Yoksa ancak bazı günlerde mi tutabildiniz şu mübarek orucu?
Ben henüz çok çok küçük iken rahmetli annem:
"Haydi oğlum, sende öğleye kadar tut da sevap kazan!" Diye beni oruca nasıl yavaş yavaş alıştırmıştı; nur içinde yatsın!
O günler, bir elimde elma şekeri, öbür elimde simit, Laleli Camisi arkasında, müezzin minareden öğle ezanını okuyacak, bende yarım orucumu(!) açıp iftar edeceğim diye ciddi ciddi beklediğimi hatırlıyorum da şimdi gülüyorum kendime. Tabii o ince politikasıyla ve o hikmetli eğitim usulüyle bana ibadetleri sevdiren, başı örtülü, eli tesbihli, ağzı dualı fedakâr ve cefakâr anneme de dualar ediyorum!
Din kitaplarımızda bu bayramımızın adı İYD-ÜL-FITR'dır; kim çıkarmış bu bayrama laikçe: ŞEKER BAYRAMI demeyi?!! Şeker her zaman, her yerde bulunur sanki sadece o bayramda mı şeker yiyoruz veya sunuyoruz?!! Bizim köyden hatırladığım: o bayrama ne güzel tepsi tepsi bademli baklava yapılırdı. Tadına doyamazdık. O halde bizde kalkıp baklava bayramı mı diyelim yani! Öyle yağma yok. İşi asıl çizgiden kimse saptırmasın! Bu düpedüz bizim nurlu, sevaplı, mükafâtlı, kutlu, mutlu, ilâhi semavi, dinî Ramazan bayramımızdır işte!
Kur'an-ı Kerim'e uyduk, yüce dinimizin buyruğunu tuttuk, nefsimize hakim olduk kalbimizi nurlandırdık irademizi terbiye ettik. Şeytanları yendik, Kur'an okuduk, namaz kıldık, sadaka-i fıtr verdik, hayırlar yaptık, dostları iftara çağırdık, itikaflara girdik, kötülükleri önledik...Rabbimizin maddî manevî nice ikramlarına erdik, rızasını bulduk da onu seviyoruz, bizim bayram ettiğimiz boşuna değil! Sende gözünü aç biçare bînamaz.
M. Es'ad COŞAN

tabiinoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Bayram kime?

Bir ay boyunca oruç tutan müslümanlaradır bayram. Sağlıklı, akıllı ve özürsüz oruç tutmayanlara gelince, bunlar bir ay boyunca gözümüzün önünde yediler, içtiler, sigara dumanını yüzümüze savurdular. Şimdi sevinme zamanı, ama bunlarda biraz vicdan olsa, ben onların yerinde olsam, "yahu bir ay geçiverdi, hiç oruç tutmadım, bayram bana müstahak değil" derdim. Nitekim bir zamanlar bir ateist arkadaşım vardı, bayram gelince "bu benim bayramım değil" derdi. Hiç değilse bu noktada dürüsttü. Şimdi, oruç yiyip yüzümüze bakanlar var ya, işte onlara bayram yok derdim ama yine bu mübarek günlerde onları da rahmet alsın içine diyorum, Allah celle celaluhu ıslah etsin.

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Ramazan Bayramınız şimdiden Mubarek olsun :)
Rabbim Hakkını vermemizi nasip etsin bu ayın :)

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Ramazan Bayramınız şimdiden Mubarek olsun :)
Rabbim Hakkını vermemizi nasip etsin bu ayın :)

Tesekkurler kardesim, ama biraz erkencisin :)
Vallahi simdiden 'hayirli iftarlar" deyip, ezan okunmadan oruc actigini dusunecegim :D

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Tesekkurler kardesim, ama biraz erkencisin :)
Vallahi simdiden 'hayirli iftarlar" deyip, ezan okunmadan oruc actigini dusunecegim :D

evet biliyorum ama ilk ben kutladım işte bu seneki Ramazan bayramını :D
Hayırlı iftarlar :D ama ezan şimdi başladı :D

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
şimdiden ramazan bayramımız mübarek olsun....

smeyra

Kayıtlı Kullanıcı
Rahman razı olsun... Rabbim bize Çocuklarımızı bilinçli yetiştirmeyi nasip etsin...

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Ramazan bayramımız sevgili çocuklar! Müslümanların iki büyük bayramından birincisi; hepinize tüm sevdiklerimizle birlikte kutlu ve mutlu olsun! Yüce Allah'tan- Celle Celaluhu- ömrünüzün her gününü böyle güzel ve tatlı geçmesini dilerim. Çok yaşayın, nice mübarek ramazanlara, ilahi bayramlara ulaşın, iki cihanda aziz ve berhûdar olun!
Bilmem yaşınız kaç? Acaba o çok değerli ve çok anlamlı oruç ibadetini tam yapabilecek kadar büyük mü idiniz? Yoksa ancak bazı günlerde mi tutabildiniz şu mübarek orucu?
Ben henüz çok çok küçük iken rahmetli annem:
"Haydi oğlum, sende öğleye kadar tut da sevap kazan!" Diye beni oruca nasıl yavaş yavaş alıştırmıştı; nur içinde yatsın!
O günler, bir elimde elma şekeri, öbür elimde simit, Laleli Camisi arkasında, müezzin minareden öğle ezanını okuyacak, bende yarım orucumu(!) açıp iftar edeceğim diye ciddi ciddi beklediğimi hatırlıyorum da şimdi gülüyorum kendime. Tabii o ince politikasıyla ve o hikmetli eğitim usulüyle bana ibadetleri sevdiren, başı örtülü, eli tesbihli, ağzı dualı fedakâr ve cefakâr anneme de dualar ediyorum!
Din kitaplarımızda bu bayramımızın adı İYD-ÜL-FITR'dır; kim çıkarmış bu bayrama laikçe: ŞEKER BAYRAMI demeyi?!! Şeker her zaman, her yerde bulunur sanki sadece o bayramda mı şeker yiyoruz veya sunuyoruz?!! Bizim köyden hatırladığım: o bayrama ne güzel tepsi tepsi bademli baklava yapılırdı. Tadına doyamazdık. O halde bizde kalkıp baklava bayramı mı diyelim yani! Öyle yağma yok. İşi asıl çizgiden kimse saptırmasın! Bu düpedüz bizim nurlu, sevaplı, mükafâtlı, kutlu, mutlu, ilâhi semavi, dinî Ramazan bayramımızdır işte!
Kur'an-ı Kerim'e uyduk, yüce dinimizin buyruğunu tuttuk, nefsimize hakim olduk kalbimizi nurlandırdık irademizi terbiye ettik. Şeytanları yendik, Kur'an okuduk, namaz kıldık, sadaka-i fıtr verdik, hayırlar yaptık, dostları iftara çağırdık, itikaflara girdik, kötülükleri önledik...Rabbimizin maddî manevî nice ikramlarına erdik, rızasını bulduk da onu seviyoruz, bizim bayram ettiğimiz boşuna değil! Sende gözünü aç biçare bînamaz.
M. Es'ad COŞAN
.

Rabbim razı olsun Esad hocamdan.sizinde emeğine sağlık kardeşim..

Kur'an-ı Kerim'e uyduk, yüce dinimizin buyruğunu tuttuk, nefsimize hakim olduk kalbimizi nurlandırdık irademizi terbiye ettik. Şeytanları yendik, Kur'an okuduk, namaz kıldık, sadaka-i fıtr verdik, hayırlar yaptık, dostları iftara çağırdık, itikaflara girdik, kötülükleri önledik...Rabbimizin maddî manevî nice ikramlarına erdik, rızasını bulduk da onu seviyoruz, bizim bayram ettiğimiz boşuna değil!

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt