Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şaban ayına ait sorularım?! (1 Kullanıcı)

Zaur.

Kayıtlı Kullanıcı
Selam, forumdaşlar mübarek Recep ayınız kutlu ve hayırlı olsun ve Allah'dan bizlere Şaban ayında aynı kutlu ve hayırlı olmasın arzu ediyorum, ALLAH bu aylarda bizlere bol ruzu ve bereket versin AMİN.

Arkadaşlar Şaban ayıyla bağlı sizlere bir kaç sorum olacak aynı Recep ayında kı gibi inşALLAH yardımcı olursunuz.

Söyleniliyor ki Peyğamberimiz Şaban ayın oruc tutarak Ramazan ayına bağlıyormuş ama başka bir yazıdada Ramazanı karşılamak niyetiyle Ramazan'a bir iki gün kala oruç tutmak men' edilmiştir. (Gunye, 1 /187) şimdi ben bunu anlıyamadım lütfen bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

1. Şaban ayında ne kadar ve hangi günlerde oruc tutmak sevabdır?

2. Şaban ayının oruc duası nedir?

3. Şaban ayında Bir kimse Şaban (ayının) son Pazartesi günü oruç tutarsa, günahları bağışlanır, bunun anlamın izah edermisiniz?!

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
Ayrintili Cevap

Ayrintili Cevap

Selam, forumdaşlar mübarek Recep ayınız kutlu ve hayırlı olsun ve Allah'dan bizlere Şaban ayında aynı kutlu ve hayırlı olmasın arzu ediyorum, ALLAH bu aylarda bizlere bol ruzu ve bereket versin AMİN.

Arkadaşlar Şaban ayıyla bağlı sizlere bir kaç sorum olacak aynı Recep ayında kı gibi inşALLAH yardımcı olursunuz.

Söyleniliyor ki Peyğamberimiz Şaban ayın oruc tutarak Ramazan ayına bağlıyormuş ama başka bir yazıdada Ramazanı karşılamak niyetiyle Ramazan'a bir iki gün kala oruç tutmak men' edilmiştir. (Gunye, 1 /187) şimdi ben bunu anlıyamadım lütfen bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

1. Şaban ayında ne kadar ve hangi günlerde oruc tutmak sevabdır?

2. Şaban ayının oruc duası nedir?

3. Şaban ayında Bir kimse Şaban (ayının) son Pazartesi günü oruç tutarsa, günahları bağışlanır, bunun anlamın izah edermisiniz?!

1) "Ya Resulallah, Ramazan'dan başka en faziletli oruç ayı hangi aydadır?"
Bu soruya Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam,
"Ramazan'ı tazim için (Ramazan hürmetine) Şâban' da tutulan oruçtur" cevabını verirler.(4)

Basta Hz. Âişe Validemiz olmak üzere Sahabilerin beyanına göre Peygamberimiz bazan Şaban ayının tamamını, çok kere de çoğu günlerini oruçlu geçirirdi. Zaten diğer günler, bilhassa Pazartesi ve Perşembe günleri de oruçlu bulunan Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselam maddî ve manevî pekçok hikmetinden dolayı oruç ibadetini sıkça yapardı.
Bu hususta Hz. Âişe'nin (r.a.) şöyle bir rivayeti vardır:

"Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam bazı aylarda çok oruç tutardı. Hattâ, biz, onu bu ayda hiç iftar etmedi sanırdık. Bazı aylarda da çok iftar ederdi. Hattâ, biz, onu bu ayda hiç oruç tutmadı derdik. Resulullahın Aleyhissalâtü Vesselam Ramazan'dan başka bir ayın orucunu tamamladığını görmedim. Şaban'daki kadar, kendisinde, çok oruçlu olduğu bir ay da görmedim"(5)
Oruc tutmak her zaman sevaptir.
Rivayetlerde belirtildigine göre, peygamber efendimiz bazen nerdeyse saban ayinn tamamini oruclu geciriyormus.
Eger bizde böyle yaparsak, yapmaya calisirsak, sünnettir.

====================================

• 2) kusura bakmayin.Böyle birseyin oldugunu bilmiyorum.
Eger böyle birsey varsa, sanirim normal oruc duasi.
====================================

• 3) Saban Ayinin Son Pazartesi Günü Orucu; Abdullah -radiyallâhu anh-'dan nakledilen bir hadîs-i serîfte, Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- söyle buyurmaktadir: "Bir kimse saban (ayinin) son Pazartesi günü oruç tutarsa, günahlari bagislanir." (Gunye, 1 /187) Burada son Pazartesi gününden maksad, saban'in son günü deðildir. Zira Ramazan'i karsilamak niyetiyle Ramazan'a bir iki gün kala oruç tutmak men' edilmistir. (Gunye, 1 /187)

Elimden geldigince yardim etmeye calistim.
Umarim faydali olmustur.
Selam ve dua ile

Zaur.

Kayıtlı Kullanıcı
Yani Şaban ayının son üç günü haric ne kadar oruc tutarsak sevabdır vede Şaban ayının oruc duası olarakda Ramazan ayının genel iftar duasın ede biliriz tıpkı Receb ayında olduğu gibi değilmi?

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
Yani Şaban ayının son üç günü haric ne kadar oruc tutarsak sevabdır vede Şaban ayının oruc duası olarakda Ramazan ayının genel iftar duasın ede biliriz tıpkı Receb ayında olduğu gibi değilmi?

Eger yarinda tutmaya niyetliysen, ozaman olur.

Bu arada saban ayinin son üc günü oruc tutmak haric demissin ??
Niye, o 3 gün tutulmazmi ?

Zaur.

Kayıtlı Kullanıcı
Anlıyamadım Eger yarinda tutmaya niyetliysen, ozaman olur
deyerek neyi kast ettin lütfen 1az açarmısın?!

Bundan dolayı öyle anladım:
Zira Ramazan'i karsilamak niyetiyle Ramazan'a bir iki gün kala oruç tutmak men' edilmistir. (Gunye, 1 /187)

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
esselamunaleykum ve rahmetullah ve berekatühü kardeşim..
orda kardeşim şunu belirtmek istemiş.. recep ayı sorularında Ramazan duanı yazmıştın ya orda yarınki oruca niyet ediyorum diye bir cümle geçiyordu.. eğer duanda yarınki oruca niyet ediyorum demez isen ramazan orucu duasını yapmanda bir sakınca yok demek istiyor... ya da yarın dahası oruç tutacaksan onu demende bir sakınca yok..
ya da onu diyorsan yarın dahası oruç tutman gerekir demek istiyor..
hepsi aynı anlam yanii:) inşallah anlaşılmıştır:)
Selamunaleykum kardeşim..

Zaur.

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selam, yok hayır Recep ayına ait sorularımın cevabın almıştım burda kı sorularım farklıdır, anlaşılmıyan sorularımı söyleyin daha farklı bir şekilde sorayım!

Zaur.

Kayıtlı Kullanıcı
Yani Şaban ayında ne kadar oruc tutarsak sevabdır vede Şaban ayının oruc duası olarakda Ramazan ayının genel iftar duasın ede biliriz tıpkı Receb ayında olduğu gibi değilmi?

Birde Receb ayının anlamı sayğı demektir peki Şaban ayının kı nedir?

σпця 1905

Kayıtlı Kullanıcı
Yani Şaban ayında ne kadar oruc tutarsak sevabdır vede Şaban ayının oruc duası olarakda Ramazan ayının genel iftar duasın ede biliriz tıpkı Receb ayında olduğu gibi değilmi?

Birde Receb ayının anlamı sayğı demektir peki Şaban ayının kı nedir?
2. Soru; Şaban: Aralık, fasıla 2 anlamına gelir. KAYNAK

Zaur.

Kayıtlı Kullanıcı
Fasıla 2 anlamına gelir kısmın anlıyamadım lütfen anlatırmısın?!

Zaur.

Kayıtlı Kullanıcı
Şaban ayı

Şaban ayı

İmam Rzadan (e) nakl olunuyor ki, her kim Şaban ayının sonuncu üç gününü oruc tutub onu Ramazan ayına birleşdirse, Allah-taala ona ardıcıl iki ayın sevabını yazar.

Zira Ramazan'i karsilamak niyetiyle Ramazan'a bir iki gün kala oruç tutmak men' edilmistir. (Gunye, 1 /187)

ŞİMDİ BEN BUNU NASIL ANLAMALIYIM ACABA?!

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt