Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

RECEP AYININ FAZİLETLERİ (1 Kullanıcı)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: RECEP AYININ FAZİLETLERİ

Rasulûllah'ın bu ayların ilki olan Receb girince " Allahümme barik lena fi recebe ve şa'bân, ve belliğna ramazan " (Allah'ım! Receb ve Şabanı bize bereketli kıl ve bizi Ramazan'a erdir!) diye dua ettiği rivayeti sabit.​

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

selamün aleyküm ablam.. bu mübarek aya ait vermiş olduğunuz bilgiler için Rabbimiz razı olsun inşallah. gerçekten de bu ayın ehemmiyetini iyi idrak edip, bu bilinç üzerine amel etmek çok önemli.. bizleri bu sene de, bu mübarek 3 aylara kavuşturan rabbimize hamdü senalar olsun.. rabbimizin razı olacağı şekilde değerlendirmek duasıyla inşallah.. Allah, bizlere Rahman ve Rahim isimleriyle affı mağfiret eylesin, kurtuluşumuza vesile kılsın inşallah... emeğinize sağlık ablam.. Gerçekten değeri anlaşılması gereken faziletler.. rabbime emanet olun. selam ve dua ile.B)B)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleyküm ablacım..Rabbim razı olsun..sevabın yazılsın inşaAllah..Tüm ümmet-i Muhammed'in Recep Ayı hayırlı olsun... Rabbim bu mübarek ayı hakkıyla geçirebilmeyi nasip eylesin bizlere.. Hayırlısıyla şaban ve ramazana da erişmeyi nasip etsin inşaAllah..dualarda unutulmamak dilegiyle..selametle..

Sevban (r.a)'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte şöyle geçiyor: "Resülüllah (s.a.v) ile yürüyorduk. Bir kabristana uğradık. Orada Allah Resulü (a.s) biraz durdu ve şiddetli bir şekilde ağlayıp, bana dönerek şöyle dedi:

"Ey Sevban! Burada yatanlar azap görmekte idiler. Allah'a dua ettim de, onların azaplarını hafifletti. Ey Sevban! Eğer bunlar Recep ayında bir gün oruç tutsalar ve onun bir gecesini ihya etselerdi, kabirlerinde azap görmeyeceklerdi."

"Ey Allah'ın Resülü! Bir gün oruç ve bir gecenin ihya edilmesi ile mi, onlardan bu kabir azabı önlenecekti?

"Evet, Ey Sevban! Beni Hak Peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, kadın erkek herhangi bir müslüman, Recep ayında bir gün oruç tutar veya bir gecesini ihya eder, sırf bunu Allah rızası için yaparsa, Allah ona gündüzü oruçlu, gecesi kıyamlı geçen bir senelik ibadet sevabı ihsan eder."

tb988

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm.Allah razı olsun.inşallah Cenab-ı Hak güzel değerlendirmeyi nasip etsin.Bu mübarek ayları inşallah...Selametle...B)B)B)

Eyinak

Kayıtlı Kullanıcı

Selamün Aleyküm.Rabbim faydalı bilgiler veren kullarından razı olur inşAllah.Recep ayımızın bütün müslüman alemine hayırlara vesile olması dileğiyle.Bu mübarek günleri fırsat bilip en güzel şekilde faydalanmak nasip olur İnşAllah.Allah daima yar ve yardımcımız olsun..:)

gonulturker

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum ablacim vallahi Allah (CC) razi olsun....ben bu aylarda herkesin yuzunde bi nur, dilinde tatli bi soz, gozlerinde ise Allah korkusu hissediyorum....kendimi cok mutlu ve huzurlu buluyorum bu aylarda kus gibi hafif hissediyorum nedense....Allahumme barik lena fi recebe ve sa'bane ve belligna ramazan..AMIN...MUBAREK OLSUN 3 AYLAR..:):):)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.CÜMLETEN ÜÇAYLARIMIZ MÜBAREK OLSUN.RABBİM HAKKIYLA EDA ETMEYİ NASİP ETSİN BİZLERE.A.E.O.

seda3422

Kayıtlı Kullanıcı

B)[small][/small]B)B)Allah razı olsun. Dualarınızda bizleri unutmayın bu güzel günleri hakkıyla yaşayıp kazanmayı cümlemize nasüp etsin rabbim

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

s.a çok şükürler olsun YÜCE MEVLAYA bizleri bu mübarek ayların birincisi olan recep-i şerife kavuşturduğu için MEVLA hayırlısı ile kazasız belasız Ramazan-ı Şerife bizleri ve tüm islam alemini kavuştursun .

[marq]RECEB-İ ŞERİF TÜM KARDEŞLERİME VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLI OLSUN [/marq]

tevazu_34

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleyküm arkadaşlar, üç ayları ve kandilleri gereği yerine getirmeyi HAK nasip eder inşallah

cem33

Kayıtlı Kullanıcı

bizimle bu bilgileri paylaştıtğı için sevgili kardeşime çok teşekkür ederim.
hayırlı cumalar

gizemli18

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum herkesın üç ayları hayırlı olsun rabbimin izniyle en iyi şekilde geçiririz insaallah dualarınızda unutulmamak dileğiyle ALLAH'a emanet olun

Tugbis

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN ABLA PAYLASIMINIZ COK GUZEL VE FAYDALIYDI. ARADA KATKISI OLAN KARDESLERIMIZEDE ALLAH RAZI OLSUN DIYORUM. SADECE BIR KISMINI OKUYAMADIM ONUDA YARIN OKICAM INSALLAH BI YERE NOT ETTIM.

RECEB AYIN ILK GUNU TUTAMADIM ORUC AMA BU PERSEMBE GUNU YANI REGAIB KANDIL GUNUNDE TUTMAK ISTIYORUM INSALLAH. RECEB AYIN ILK GUNU TUTMADIM SAMIMI OLMAK GEREKIYORSA GEC ACACAZ DIYE GUN UZUN DIYE TUTMAK ISTEMEDIM AMA RAGAIB KANDILINDE ALLAH IZIN VERIRSE ORUC TUTMAK ISTIYORUM. DUALARDA BULUSMAK UZERE, HAYIRLI GECELER

semos

Kayıtlı Kullanıcı

Allah c.c. razı olsun sizlerden inşallah. bu siteyle tanışalı inanın hayatım yön değiştirdi. bu faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için rabbim sevabınızı kat kat attırsın inşallah.Dualarınızda bizleride unutmazsanız çok mutlu oluruz.selametle

herazen

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm.rabbimrızasına eren kullardan eylesin.mübarek 3 aylar tum islam alemine hayırlı olsunallaha emanet olun.slm ve dua ile...

h_denizkizi

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ARKADAŞLAR RECEP AYINDA KILINACAK 30REKATLIK NAMAZIN 10 REKATI İLK ON GÜN İÇİNDE KILINACAK AMA BU NAMAZDA KAFİRUN SURESİ YERİNE BAŞKA BİR DUA OKUSAK OLURMU???????KAÇ REKATTA BİR SELAM VERİLİR????YARDIMCI OLURMUSNUZ?????

RABBİM TÜM MÜSLÜMAN ALEMİNE RECEP AYINI EN GÜZEL ŞEKİLDE İHYA ETMEYİ NASİP EDER İNŞALLAH....

Kaan Erdem

Yönetici

*Şüphesiz ki recep, Allah-u Teâlâ’nın, kendisinde sevapları katladığı, tevbe edenlerden günahları sildiği, duaların, kendisinde kabul edildiği ve sıkıntıların kendisinde açıldığı büyük bir aydır.
*Her kim, herhangi bir haram aydan Perşembe, Cuma ve Cumartesi olmak üzere, üç günü oruçlu geçirirse, kendisine (tuttuğu her güne karşılık) iki sene, (başka bir rivayette) yediyüz sene, (diğer bir rivayette ise) dokuzyüz sene ibadet (sevabı) yazılır.

* “...Recebin ilk Cuma gecesinden gafil olmayın, çünkü o, meleklerin, kendisine (rağbet edilecek bol bahşişler, hediyeler ve mükafatlar anlamına gelen) ‘Reğaib’ ismini verdikleri bir gecedir.
O gecenin üçte biri geçince, göklerde ve yerde bir melek bile kalmayıp hepsi Ka’be ve civarında toplanırlar.
O anda Allah-u Teâlâ onlara bir tecelli ile muttali olarak: ‘Ey Benim meleklerim! Benden dilediğinizi isteyin’ buyurur. Onlar da ‘Senden dileğimiz, recep orucunu tutanları bağışlamandır’ derler.
Allah-u Teâlâ da: ‘Muhakkak Ben bunu yaptım’ buyurur.”

*Her kim, recebin ilk perşembesini tutar, sonra Cuma gecesi oniki rekat kılarsa, Allah-u Teâlâ her rekat için ona, dosdoğru yer (olan cennet)de, hiç şeksiz şüphesiz yüz kasr (köşk) verir.

*Recep, Allah-u Teâlâ’nın ayıdır. Şaban benim ayımdır. Ramazan ise ümmetimin ayıdır.
Recep, Allah-u Teâlâ’nın ayı olduğundan, onda Allah-u Teâlâ’nın adı çok anılmalıdır.
Zira Allah-u Teâlâ’nın ayına en çok yakışan zikir Allah-u Teâlâ’nın adıdır. Bu yüzden, tesbih ve tehlille çok meşgul olunmalıdır.
*Her kim receb ayında bir kere tesbih yahut bir defa tehlil (kelime-i tevhid zikrin) de bulunursa, Allah onu, Allah’ı çok zikreden erkeklerle çok zikreden kadınlardan yazar.
*Her kim, recebin ilk onunun her günü yüz kere:
“ Sûbhânel Hayyil Kayyûm” “Hayy ve Kayyûm (gerçekte tek diri ve her şeyin yegane yöneticisi) olan Allah-u Teâlâ’yı tesbih ederim!”
İkinci onun her günü yüzkere:
“ Sûbhânalllahil Ahad-is Samed” “Ahad ve Samed (tek ve ulu) olan Allah-u Teâlâ’yı tesbih ederim.”
Üçüncü onun her gününde de, yüz kere:
“Sûbhânalllahir Raûf” “Raûf (yaratıklarını çokca esirgeyici) olan Allah-u Teâlâ’yı tesbih ederim!” derse, ona verilecek sevabı hiçbir vasfedici tarif edemez.

*Her kim receb ayında, sabah akşam yetmiş kere istiğfarda bulunursa şüphesiz ki Allah-u Teâlâ onun cesedini ateşe haram kılar.

****ayrıca,Üç aylar boyunca her gün 1100 defa: ''La ilahe illallah'' 100 kere de ''Muhammedun resulullah'' diye bu tesbihe devam edilir.Bu hal üzere üç ayların sonunda 90 bin kelime-i tevhid tamamlanmış olur.
Efendimiz(sav):'' Bir defa Kelime-i Tevhid getiren kimsenin 4.000 adet büyük günahı amel defterinden silinir'' buyurmuşlardır.Buna göre 90.000x4.000=360.000.000 günah-ı kebairden arınmış olur inşAllah..

ALLAH-U TEALA,BU MÜBAREK AYI BİZE DE MÜBAREK KILSIN..

efnannur

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (c.c) razı olsun kardeşim. Emeğine sağlık.:)B)B)B)

h_denizkizi

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ARKADAŞLAR RECEP AYINDA KILINACAK 30REKATLIK NAMAZIN 10 REKATI İLK ON GÜN İÇİNDE KILINACAK AMA BU NAMAZDA KAFİRUN SURESİ YERİNE BAŞKA BİR DUA OKUSAK OLURMU???????KAÇ REKATTA BİR SELAM VERİLİR????YARDIMCI OLURMUSNUZ?????

RABBİM TÜM MÜSLÜMAN ALEMİNE RECEP AYINI EN GÜZEL ŞEKİLDE İHYA ETMEYİ NASİP EDER İNŞALLAH....

Melek Tuana

Kayıtlı Kullanıcı

bu güzel bilgileri bize ulaştırdığın için Allah(c.c.)senden razı olsun Evindar ablacım.keşke kandil gecesinden önce üye olmayı nasip etseymiş Allah.inşallah seneye ölmez sağ kalırsak söylediğin bütün ibadetleri yapmayı istiyorum.emeğine sağlıkB)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt