Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Recep ayında kılınacak namaz (1 Kullanıcı)

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Receb’in; 1’i ile 10’u arasında, 11’i ile 20’si arasında ve 21’i ile 30’u arasında olmak üzere sadece birer defa kılınacak 10’ar rek’at Hâcet namazı vardır. Bunların her üçünün de kılınış şekli aynıdır. Yalnızca namazların sonlarında okunacak duâlarda fark vardır. Bu namazlar, akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da kılınabilir. Fakat, cuma ve pazartesi gecelerinde ve bilhassa teheccüd vaktinde kılınması efdaldir.

Bu namaz, mü’min ile münâfığı ayırır. Bu 30 rek’at namazı kılanlar, hidâyete ererler. Münâfıklar bu namazı kılamazlar. Bu namazı kılanın kalbi ölmez. Bu 30 rek’at namaz Rasûlullah Efendimiz’in (s.a.v.) berberi, Selmân-ı Pâk (r.a.) Hazretleri tarafından rivâyet edilmiştir.

Kılınış şekli:

Hâcet namazına şu niyetle başlanır:Yâ Rabbî, beni, teşrifleriyle dünyâyı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi şerîf hürmetine, feyz-i ilâhine, afv-ı ilâhine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle. Rızâ-i şerîfin için, Allâhü Ekber.”

Her rek’atte 1 Fâtiha, 3 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn, 3 İhlâs-ı şerif okuyup, 2 rek’atte bir selâm verilir. Böylece 10 rek’at tamamlanır.

` İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra, 11 defaLâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît. Ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr. Ve hüve alâ külli şey’in kadîr” okunup duâ edilir.

` İkinci on gün içinde, yani Receb’in 11’i ile 20’si arasında kılınan 10 rek’atten sonra, 11 defa “İlâhen vâhıden ehaden sameden ferden vitren hayyen kayyûmen dâimen ebedâ” okunup duâ edilir.

` Üçüncü on gün içinde, yani Receb’in 21’i ile 30’u arasında kılınan 10 rek’atten sonra da 11 defaAllâhümme lâ mânia limâ a’tayte, velâ mu’tiye limâ mena’te, velâ raadde limâ kadayte, velâ mübeddile limâ hakemte, velâ yenfeu ze’l-ceddi minke’l-ceddü. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhâb. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhâb. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-kerîmi’l-vehhâb. Yâ vehhâbü yâ vehhâbü yâ vehhâb” okuyup duâ edilir.

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Kardeş paylaştıklarının kaynaklarının verirmisin hangi hadisler nerde geçiyor bunlarıda paylaşırsan seviniriz.Paylaşmazsan birşey ifade etmez bunlar.

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeş paylaştıklarının kaynaklarının verirmisin hangi hadisler nerde geçiyor bunlarıda paylaşırsan seviniriz.Paylaşmazsan birşey ifade etmez bunlar.

Esselamun aleyküm

Rasûlullah Efendimiz’in (s.a.v.) berberi, Selmân-ı Pâk (r.a.) Hazretleri tarafından rivâyet edilmiştir.
diye konuda yazıyor inşaallah.

kaynak:mollacami.com

selam ve dua ile...

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Esselamun aleyküm

diye konuda yazıyor inşaallah.

kaynak:mollacami.com

selam ve dua ile...

Aleykum selam
kardeş ben hangi sitede geçiyor vs demedim.O sözlerin bu zaman kadar gelmesi için bir rivayet olması gerek hadisler nasıl rivayet yoluyla geliyorsa bu yazdıklarında rivayet yoluyla gelmesi gerek bende o rivayetin Senedini arıyorum.O metin nerde geçiyor o kaynağı yok sanırım.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Kuran ve sünnet yolu 14 asır önce belli oldu...hala yeni ibadetler, yeni sünnetler yeni hadisler uyduruyorlar...Allah dan korkun...dinde olmayan yenilikler çıkarmayın..hergüne bir namaz, her aya bir namaz çıkarmayın..rafizileri geçtiniz bu konuda

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Buralarda tarif ve tavsiye edilen ibâdetler, nâfile ibâdetlerdir.Yerine getirilmesi mecbûri değildir.

Hadis-i kudside buyurlmuştur ki:
''Farzlarla kulum benim gadabımdan (azabımdan) kurtulur. Nâfilelerle bana (benim rızama) yaklaşır''

bizimde amacımız hadis-i kudside bildirildiği gibi ''Cenab-ı Allahın rızasını kazanmak''tır.

O halde; mânevî mertebelere nâil olmak isteyen herkes, bu tarif edilen ibâdetleri imkân nisbetinde yerine getirmelidir. Yapılmadığı takdirde ise, mânevî bir mes'ûliyeti yoktur.

(FAZİLET Neşriyat)

Ayrıca şu niyet,ne güzel bir niyettir:

Yâ Rabbî, beni, teşrifleriyle dünyâyı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi şerîf hürmetine, feyz-i ilâhine, afv-ı ilâhine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle. Rızâ-i şerîfin için, Allâhü Ekber

Artık dileyen varsın kötülesin.Dileyen de bunları halis bir niyetle yani ''Cenab-ı Allah'ın rızasını kazanma'' niyetiyle uygulayarak amel etsin.

selam ve dua ile...

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Buralarda tarif ve tavsiye edilen ibâdetler, nâfile ibâdetlerdir.Yerine getirilmesi mecbûri değildir.

Hadis-i kudside buyurlmuştur ki:
''Farzlarla kulum benim gadabımdan (azabımdan) kurtulur. Nâfilelerle bana (benim rızama) yaklaşır''

bizimde amacımız hadis-i kudside bildirildiği gibi ''Cenab-ı Allahın rızasını kazanmak''tır.

O halde; mânevî mertebelere nâil olmak isteyen herkes, bu tarif edilen ibâdetleri imkân nisbetinde yerine getirmelidir. Yapılmadığı takdirde ise, mânevî bir mes'ûliyeti yoktur.

(FAZİLET Neşriyat)

Ayrıca şu niyet,ne güzel bir niyettir:

Yâ Rabbî, beni, teşrifleriyle dünyâyı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi şerîf hürmetine, feyz-i ilâhine, afv-ı ilâhine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle. Rızâ-i şerîfin için, Allâhü Ekber

Artık dileyen varsın kötülesin.Dileyen de bunları halis bir niyetle yani ''Cenab-ı Allah'ın rızasını kazanma'' niyetiyle uygulayarak amel etsin.

selam ve dua ile...

Kardeşim, dilimde tüy bitti.Ben bu ibadetlerin senetlerini istiyorum sende...
Ben, nafile ibadetleri farz ibadetlermiş gibi niye millet anlatıyorsunda demiyorum...
Hem diyorsun bunlar nafile ibadet hemde kaynağını getiremiyorsun...
Madem bunlar nafilede neden kaynağı yok ???
Ve hala bekliyorum senetlerini getiremeyeceğini bile bile...

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Ben, nafile ibadetleri farz ibadetlermiş gibi niye millet anlatıyorsunda demiyorum...

Yukarıdaki yazıyı Azerbaycan_li kardeşimize yazdım.Sana ise yukarıda (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat) bu kitaptan alınmıştır diye yazdım.

Madem merak ettin.Sana kaynağını sundum.Öyleyse o kitaba göz at.

Benden bu kadar vesselam.

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Yukarıdaki yazıyı Azerbaycan_li kardeşimize yazdım.Sana ise yukarıda (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat) bu kitaptan alınmıştır diye yazdım.

Madem merak ettin.Sana kaynağını sundum.Öyleyse o kitaba göz at.

Benden bu kadar vesselam.

Kardeş ben öyle kitapları defalarca okudum hiç bir kaynak getiremiyorlar aslı astarı yok yazdıkları şeylerin.Adamlar uydurup uydurup yazıyorlar.Bari siz ön ayak olmayın diye sizlere serzenişte bulunuyorum ama nafile sizde bunlara çanak tutuyorsunuz malesef..

uhuda hasret

Kayıtlı Kullanıcı

ya kadesim,bizim dinimizde nafile ibadeti yaparsan sevabi cok olur,yapmazsan günahiyok. ahmet kardesimiz, sevap alacagimiz bir ibadet söylüyor,aldigi yeri de söylüyor, istersen yaparsin istemezsen yapmazsin.
bunda gerecek ya da gerilecek bir sey yok. Ben bu namazi yaklasik 20 senedir kiliyorum.Bir zarar
ini görmedim.Ins Allah yararini görürüz.Bazi seyleri fazla irdelememek gerek diye düsünüyorum.Sevgilerimle

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeş ben öyle kitapları defalarca okudum hiç bir kaynak getiremiyorlar aslı astarı yok yazdıkları şeylerin.Adamlar uydurup uydurup yazıyorlar.Bari siz ön ayak olmayın diye sizlere serzenişte bulunuyorum ama nafile sizde bunlara çanak tutuyorsunuz malesef..

Uyarınız ve güzel niyetiniz için teşekkür ederim.Allah Tebareke ve Teala sizden razı olsun.

Ama ben bunda bir mahzur göremedim.Siz görmüş olabilirsiniz ve uygulamazsınız olur,biter.Herkese özgür irade verilmiştir.

Benim amacım diğer kardeşlerimizin de istifade etmesidir.Bunu okuyanlar,mahzur görmezlerse uygularlar.Eğer görürlerse uygulamazlar.

Kimseyi zorlamıyoruz inşaallah.

Allah'a emanet olun.

selam ve dua ile.

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
ya kadesim,bizim dinimizde nafile ibadeti yaparsan sevabi cok olur,yapmazsan günahiyok. ahmet kardesimiz, sevap alacagimiz bir ibadet söylüyor,aldigi yeri de söylüyor, istersen yaparsin istemezsen yapmazsin.
bunda gerecek ya da gerilecek bir sey yok. Ben bu namazi yaklasik 20 senedir kiliyorum.Bir zarar
ini görmedim.Ins Allah yararini görürüz.Bazi seyleri fazla irdelememek gerek diye düsünüyorum.Sevgilerimle

Allah (c.c.) razı olsun kardeşim.

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı

Selamun aleykum
Kardeşim yazdıklarımı okumadınız sanırım.Sizde diyorsunuz bu nafile ibadettir.Hem iddaa ediyorsunuz nafile ibadet diye hemde kaynak yok delil yok.Bende doğal olarak sorarım kafanıza göre nafile ibadet mi çıkarıyorsunuz ?

Ben sana haftada 2 defa yapılacak bir ibadet söylesem ve hiç delilini getirmesem bu ibadetin islamdan olup olmadığına dair sende balıklama atlayıp bi 20 sene daha onu yapar mısın ?

Siz herşeyi irdelerim kardeşim çünkü cennet var cehennem var ölüm var ahiret var.Bu din karpuz değil bozuk çıkarsa şansına diyerek at çöpe diyemiyoruz.İslamdan olmayan birşeyi islamdan diye yapamazsın ha yaparsanda bid'at işlemiş olursun ve bende derim ki sana her bid'at dalalet her dalalette ateştedir.
delilsiz senetsiz uydurma ibadetler yapmaktan Allah'a sığınırım.

mynames

Kayıtlı Kullanıcı
Her rekatta tekbir getirmeden aynı niyeti “Yâ Rabbî, beni, teşrifleriyle dünyâyı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi şerîf hürmetine, feyz-i ilâhine, afv-ı ilâhine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle. Rızâ-i şerîfin için, Allâhü Ekber.”

yapıcakmıyız...

E

Ebu İbrahim

Farz nafile sence RESULULLAH S.A.S eksik noksan bir şey bırakmışmıdır...? Nafile ibadetleri yaparken neye, kime göre yapacaz..? Delili olmadan yapılan ibadetler ne ifade eder..

RESULULLAH S.A.S "size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmazsınız: Kur'ân ve Sünnetim"

Resulullah (salât ve selâm üzerine olsun) `Kim bizim emretmediğimiz bir işi yaparsa o iş reddedilmiştir' "

Buyurmuş iken delili olmayan ibadetin sonucu ne olur...

mümine sultan

Kayıtlı Kullanıcı
s.a senator siz her konuda kaynak arar mısınız yoksa bu konuya mı özel sordunuz bu paylaşımda sizi rahatsız eden ve dile getirişiniz hiç hoş değil bilesiniz...inanmazsan yapmazsın olur biter

E

Ebu İbrahim

siz her konuda kaynak arar mısınız

Belli bir kaynak ve DELİL olmadan herkes kendi kafasına göre amel ederse ne olur..?

Allah her topluğa dinin anlaşılması ve uygulanması için mutlaka bir elçi göndermiştir. Diğer peygamberlerde olduğu gibi Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) de kutlu bir din ve dosdoğru bir yol üzerinde gönderilmiştir. Ve Allah O'nu kıyamete kadar bütün insanlığa peygamber kılmıştır. Elçiye itaat etmek O'na saygı ve sevgi göstermek, O'nun sünnetine uymak inananlar için mutlaka yerine getirilmesi gereken bir sorumluluktur.

Yüce Allahın gönderdiği her elçi, Allahın emir ve yasaklarının tebliğini yapar, Allahın sözlerini iletir. Allah bu kutlu insanlara tabi olmayı emreder. Yüce Allah ayetinde, kendi dinini tebliğ etmesi için gönderdiği peygamberlere itaatin, Kendisi'ne itaat etmek olduğunu şöyle bildirmektedir:

"Hayır öyle değil. Rabbine andolsun. Aralarında çekiştikleri şeylerde seni hakem kılıp sonra senin verdiğin hükme içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle teslim olmadıkça iman etmiş olmazlar." (Nisa Suresi, 65)

"... Aranızda bir anlaşmazlığa düşerseniz bunu Allaha ve elçisine döndürün. Şayet Allaha ve ahiret gününe iman ediyorsanız bu hayırlı ve sonuç bakımından daha güzeldir." (Nisa Suresi, 59)

"De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın." (Al-i İmran Suresi, 31)

"Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü'nde güzel bir örnek vardır." (Ahzab Suresi, 21)

.inanmazsan yapmazsın olur biter

Olup bitmiyor işte örnek gidip herhangi bir imama sorun, günde 5 vakit kıldığı namazın hadisler ve ayetler ile delilleri çoğunun getiremeyeceğini görürsün, ne oluyor o zaman durum badadan atadan gördüklerinin körü körüne taklit oluyor ve tüm topluma yayılınca tıpkı mekkeli müşriklerin Haclarında yaptıkları gibi ibadetler ortaya çıkabiliyor nesiller sonra ise bakın ne hale geliyor ...

Onların Beyt'in yanındaki duaları; sadece ıslık çalmak veya el çırpmaktan başka bir şey değildir. Öyleyse devamede gelmekte olduğunuz küfürden dolayı tadın azabı. ENFAL 35

Şimdi tüm bunlardan sonra bu ibadetin DELİLİ NEDİR....?

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Her rekatta tekbir getirmeden aynı niyeti “Yâ Rabbî, beni, teşrifleriyle dünyâyı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi şerîf hürmetine, feyz-i ilâhine, afv-ı ilâhine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle. Rızâ-i şerîfin için, Allâhü Ekber.”

yapıcakmıyız...

Sadece ilk rekatta demeniz,kafidir inşaallah.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt