Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

orucun farz ve sünnetleri (1 Kullanıcı)

eeyupp

Kayıtlı Kullanıcı
İslâmın beş şartından dördüncüsü, mübârek Ramazan ayında, hergün oruç tutmaktır. Oruç, hicretten onsekiz ay sonra, Şa'bân ayının onuncu günü, Bedr gazâsından bir ay evvel farz oldu. Ramazan, yanmak demektir. Çünkü, bu ayda oruç tutan ve tevbe edenlerin günâhları yanar, yok olur. Ramazanda oruç tutmak akıl bâlig olan her müslümana farzdır.
Orucun farzları

1- Niyet etmek,

2- Niyeti ilk ve son vakitleri arasında yapmak,

3- Fecr-i sâdık, ya'nî tan yeri ağarmasından, güneşin batmasına kadar olan zaman [ya'nî şer'î gündüz] içinde, orucu bozan şeylerden sakınmaktır.

Ramazanın girişi

Hadîs-i Şerîfte, (Ayı görünce oruç tutunuz! Tekrar görünce, orucu bırakınız!) buyuruldu. Bu emre göre, Ramazan ayı, hilâlin [yeni ayın] görülmesi ile başlar. Hilâli görmeden önce yapılan hesâb ile, takvîm ile başlamak câiz olmaz.

Şa'bân ayının otuzuncu gecesi, güneş gurûb edince, hilâli aramak vâcib-i kifâyedir. Oruç, fecrin ağarmasından, güneş batıncaya kadar, yemeyi, içmeyi ve cimâ'ı terketmektir.

Orucun niyet vakti

Bir gün evvel güneş batmasından, oruç günü (Dahve-i kübrâ)ya kadar, Ramazan orucuna kalb ile niyet etmek de farzdır. Belli gün olan adak orucunun ve nâfile orucun niyet zamanı da böyledir.

Hergün ayrı niyet etmek lâzımdır. Ramazan orucuna niyet ederken, Ramazan demeyip, yalnız oruç demek veya nâfile oruç demek de câizdir. Dahve-i kübrâ vakti, oruç müddetinin ya'nî şer'î gündüz müddetinin yarısıdır ki, zevâl vaktinden öncedir.

Fecr, ya'nî imsâk vaktinden evvel niyet ederken, (Niyet ettim, yarın oruç tutmaya) denir. İmsâktan sonra niyet ederken, (bugün oruç tutmaya) denir. Ramazan-ı Şerîf orucu, her müslümana farz olduğu gibi, tutamıyanların kazâ etmeleri de farzdır. Kazâ ve keffâret orucuna ve mu'ayyen olmayan adak oruçlarına fecrden sonra niyet edilemez.

yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.resulugulu.com
RE: orucun farz ve sünnetleri

bizi bilgilendirdiğin için sağol allah razı olsun selametle

rainmen

Kayıtlı Kullanıcı

s.a arkadaşım bir şeyi anlamadım."Bir gün evvel güneş batmasından, oruç günü (Dahve-i kübrâ)ya kadar, Ramazan orucuna kalb ile niyet etmek de farzdır."demissiniz.oruca kalkan insan ayrıyeten hem dil ile hem kalp ile mi niyet etmesi farz oluyor yani?eğer öyle ise farz dediğinize göre kur-an da bir yeri olmalı bunun.nerde geçtiğini de söyleyebilirseniz çok sevinirim.Allah'a emanet olun.

guner

Kayıtlı Kullanıcı

bilgileriniz icin gercekden cok sagolun bu benim icin cok onemli bir site suan nekadarda yanimda olmasada sevdgim tarafindan tafsiye edildi ve ben her gece buraya girmesem rahat edemem

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
neden her ibadette niyet farzdır?

niyet ettim oruc tutmaya diyoruz?

katip meleklerine yazmaları icin bilgi mi veriyoruz?

bu kul oruca basladı diye :)

zeynep.s

Kayıtlı Kullanıcı
Kaim kardeşim,dinimizde NİYET her şeyin başlangıcıdır. eğerki niyetini Allah rızası için kalben inanarak söylüyorsan yapacağın işte o derece hakkını bulur . ama niyetini dilinle söyleyip kalben inanmıyorsan yada gönülsüzsen yaptığın işin anlamı kalmaz...Peygamber efendimiz(s.a.v) "Ameller niyetlere göredir" , demiştir.

Selametle

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH c.c bizleri orucu hakkıyla tutanlardan eylesin

ALLAH c.c razı olsun kardeşim

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun selametle...

F

FiSeBiLiLLaH

neden her ibadette niyet farzdır?

niyet ettim oruc tutmaya diyoruz?

katip meleklerine yazmaları icin bilgi mi veriyoruz?

bu kul oruca basladı diye :)

Ameller niyetlere göredir..
Niyetin yeri kalptir.
Dil ile niyet olmaz dil ile niyet bidattir.
Akisini söyleyen delil getirsin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt