Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazda Ağlamak! (1 Kullanıcı)

Taygun

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamadasi.com
Selamunaleyküm Kardeşlerim.

Ben yaklaşık 1 ay önce 5 vakit namaz kılmaya başladım. Daha önceleri Cuma ve Bayram namazlarına sadece teşrif edebiliyordum. Namazla ilgili olarak net ve kesin bilgil alabileceğim birileri çevremde mevcut değil o yüzden sizlere sormak istedim. Ben namaz esnasında ilk secde den sonra nedensiz şekilde gözlerim doluyor. Aslında pek nedensiz sayılmaz ama... Ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Namaz kılmayı öğrendiğim kitapçıkta "Ağlamak Namazı bozar!" ibaresi mevcuttur. Bu doğru mudur?

Taygun

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamadasi.com
Konuyu 32 kişi görüntülemiş ama hiç cevap verilmemiş. Yinede teşekkürler...

Taygun

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamadasi.com
Sorumun cevabını araştırarak buldum...

Hanefîler ve Hanbelîler dediler ki: Namazdayken işitilebilir harfleri kapsayan inleyip ağlamalar, ahlar ve oflar namazı bozar. Yalnız bunlar, Allah korkusundan veya hastalıktan ötürü olur da geri çevrilemezse namazı bozmazlar.
Malikiler dediler ki: Ağlayıp inlemeler ve of çekmeler bir ağrıdan veya Allah korkusundan kaynaklanırsa namazı bozmazlar. Yalnız, bir ağrıdan kaynaklanan fazla miktardaki inleme namazı bozar. Fazla olmadığı takdirde konuşma hükmüne tâbi olur. Unutarak ve az miktarda vukû bulursa namazı bozmaz. Namazı düzeltmekten başka bir gaye için veya kasıtlı olarak yapılırsa namazı bozar.
Şafiiler dediler ki: İnleme, ah ve of çekmelerden ötürü iki ve daha fazla harf telâffuz edilirse şu üç durum söz konusu olur:
1. Bunların kişiyi zorlaması ve geri çevrilmemesi durumunda örfe göre az miktarda olursa muaf sayılır. Çok olursa, âhiret korkusundan dolayı olsa bile muaf sayılmaz.
2. Bunlar kişiye baskın gelmeyip zorlamazsa, azı da çoğu da muaf sayılmaz.
3. Örfe göre çok olmaları. Bu durumda bunların azı da muaf sayılmaz. Ancak kişide devamlı olarak bulunursa zaruretten dolayı namaza zararı olmaz.
Kaynak: Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt