Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaz, Gözler Kapalı Kılınır mı? (1 Kullanıcı)

demirads

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
kulturelf.blogspot.com
Konuyu inşallah doğru yere açmışımdır :)

Sorum şu : Namazı, gözlerim kapalı kılınca daha bir huşu içinde kılıyorum... Kendimi Allah'a daha yakın hissediyorum... Ve mükemmel bir motivasyon oluyor... Kendimi o ruha büründürebiliyorum... Açık kılınca aynı şeyler söz konusu değil... Kafam karışıyor, aklıma başka şeyler geliyor ve odaklanamıyorum... Bu da beni rahatsız ediyor... Gözlerim kapalı kılsam bir problem oluşturur mu? Tam bir bilgim yok ama dini açıdan sıkıntı olabilirmiş... Bana açıklayabilir misiniz?

Allah razı olsun...

MELEK DİLBER

Kayıtlı Kullanıcı
BENDE PEK OLUMLU BAKMIYORM
SUNLARI SUNABİLİRİM;
Namaz kılarken gözleri yummak mekruhtur. Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.m.), “Sizden biriniz namaza kalktığı zaman gözlerini kapamasın” buyurmuşlardır.
Çünkü namaz kılarken secde yerine bakmak sünnettir. Gözleri yummak da bu sünneti terk sayılır. Yalnız buradaki mekruhluk tenzihîdir, büyük bir vebali yoktur.

Ancak namazda bakılması caiz olmayan bir şey görmemek için veya dikkati dağıtacak bir şey gözüne ilişirse yahut görülen şeylerden ilgisini kesmek düşüncesiyle namazın mânevî hazzı olan huşûu temin maksadıyla göz yumulabilir. Bunda kerahet olmaz.

canfeda

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm...
Melek kardeşimin söyledikleriyle beraber yahudiler ve hristiyanlar ayinlerinde dua ederken gözlerini kapatırlar.Onlara benzememek adına uygun bulunmamıştır diye duymuştum.

umut_çiçeği

Kayıtlı Kullanıcı
demirads kardeşim,
Ben de seninle aynı dertlerden muzdariptim. Bilemiyorum dinen sakıncası var mı ama ben bunu uygulamaya çalışıyorum. Normalde takva ile huşu ile kılınan namazda gözler açık olsa dahi etrafta olup bitenleri farketmezsin, ama biz aciz kullar, günlük hayatta kafası başka şeylerle meşgul olan kullar namazlarımızı eksik gedik de olsa kılmaya çalışırken bu takvaya ulaşamayabiliyoruz ve dikkatimizi toplamak için gözlerimizi kapatıyoruz. Ben ikindi ve öğlen namazları için değil sabah,akşam ve yatsıda uyguladığım yöntemden bahsedeyim.

Işıkları kapatıyorum, perdeleri açıyorum. Veyahut gece lambasını, olduğundan daha loş ışık olmasını sağlıyorum. Normalden daha loş ışık dikkatimi dağıtmıyor. Hatta etrafı net göremediğimde kendimi kabede namaz kılıyormuş gibi hissediyorum. Etrafım karanlık, çıt yok sadece Rabbimin huzurundayım diyorum. Belki benimki de yanlış bir uygulamadır bilemiyorum ama gözlerin kapanmaması gerektiğini duyduğumdan beri bu yöntemi uyguluyorum.

demirads

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
kulturelf.blogspot.com
Bak bu da güzel... Akşam, Yatsı ve Sabahı o şekilde kılarım... Anca öyle tatmin olabilirim... İnşallah sakıncası yoktur.. Allah razı olsun.

botanik_3727

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sites.google.com
karanlıkta namaz kılmak benimde hoşuma gidiyor ve hz peygamber (s.a.v.) efendimiz peygamberlikten önce hatırlayın sıkça karanlık mağarada Hakk'ı zikre çıkıyordu. ama canfeda kardeşimizin de dediği gibi onlara benzememiz gerekiyor değilmi

“Bir gün Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), Ensardan, sakalları beyazlaşmış bir grup ihtiyarın karşısına çıktı ve: “Ey Ensar topluluğu! Sakallarınızı kırmızıya ve sarıya boyayın, ehl-i kitaba muhalefet edin, buyurdu. Biz: Ya Resûlallah! Kitap ehli sirval (pantolon) giyer, izar giymez, dedik. Nebi: Siz pantolon da giyin izar da, kitap ehline muhalefet edin, buyurdu. Biz: Ya Resûlallah! Kitap ehli mest giyer, ayakkabı giymez, dedik. O (sallallahu aleyhi ve sellem): Siz mest de giyin, ayakkabı da, kitap ehline muhalefet edin, buyurdu. Biz: Ya Resûlullah! Kitap ehli sakallarını kısaltır, bıyıklarını uzatır, dedik. Efendimiz: Siz sakallarınızı salın, bıyıklarınızı kısaltın, kitap ehline muhalefet edin, buyurdu.” (Ahmed b. Hanbel, V, 264) Bir başka hadis-i şerifte ise, “Hıristiyanlığa benzediğin her hususta gönlün günah endişesiyle titremesin.” buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, V, 226)Hadislerden anlaşılabildiği kadarıyla başka din mensuplarına her türlü muhalefet etmek kastedilmemiştir. Daha ziyade ‘dinî anlamı olan’ -kipa, zünnar, haç, uzatılmış ve örülmüş perçem gibi- giyiniş ve davranışlarında onlara benzemek onları taklit etmek yasaklanmıştır."

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Evet ben de duymuştum gözler kapalı namaz kılmak olmaz

_YUSUF_

Yönetici
Fıkıh kılınmaz diyor.O zaman demekki kılınmaz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt