Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

* Musab Bin Umeyr'in Hanımı... Hamne Binti Cahş * (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber efendimizin halasının kızı:

Hz. Hamne, Peygamberimizin halası Ümeyme binti Abdülmuttalib’in kızıydı. Aynı zamanda Resulullah efendimizin hanımlarından Zeyneb binti Cahş’ın kardeşiydi. Böylece Resulullahın baldızı olma şerefini kazanmıştı.

İslâmiyetin ilk yıllarında Müslüman olmuştu. Peygamberimize bütün kalbiyle bağlıydı. Büyük sahabîlerden Musab bin Ümeyr ile evliydi. Birlikte mesut bir hayat yaşıyorlardı.

Kocası, dayısı ve kardeşi şehit oldu

Hz. Musab, Uhud savaşına katılmış, çok büyük kahramanlıklar göstermişti. Neredeyse büyük bir zafer kazanılacaktı. Fakat Resulullahın yerleştirdiği okçuların yerlerini terk etmesi üzerine, savaşın akışı değişti. Müslümanlar dağılır gibi oldular. Hatta Resulullahın şehit edildiği şayiası yayıldı.

Medine’de bulunan kadın sahabîler bunu haber alır almaz, cepheye koştular. Bunlar arasında Musab bin Ümeyr’in hanımı Hamne de vardı. Bu hanımlar Resulullahın sıhhat haberini alınca, çok sevindiler.

Fakat, Hz. Musab bu savaşta şehit olmuştu. Ayrıca Hz. Hamne’nin kardeşi Abdullah bin Cahş ve dayısı Hz. Hamza da şehadet mertebesini kazanmıştı. Bu haberi Hamne’ye, Peygamber efendimiz vermek istiyordu. Hamne yanına geldiğinde buyurdu ki:

- Ey Hamne, sabret ve ALLAHtan sevabını bekle!

- Kimin için sabredeyim ya ResulALLAH?

- Dayın Hamza için.

- Bizler ALLAHın kullarıyız ve ona döneceğiz. ALLAH ona rahmet ve magfiret etsin. Onu şehitlik sevabıyla sevindirsin ve müjdelesin.

Peygamberimiz tekrar buyurdu ki:

- Ey Hamne, sabret ve ALLAHtan sevabını bekle!

- Kimin için sabredeyim, ya ResulALLAH?

- Kardeşin Abdullah için.

- Bizler ALLAHın kullarıyız ve ona döneceğiz. ALLAH ona rahmet ve magfiret etsin. Onu şehitlik sevabıyla müjdelesin ve sevindirsin.

Bundan sonra, Peygamberimiz yine buyurdu ki:

- Ey Hamne, sabret ve mükâfatını ALLAHtan bekle!

Hz. Hamne bu sefer merakla tekrar sordu:

- Kim için sabredeyim, ya ResulALLAH?

- Kocan Musab bin Ümeyr için.

Bunun üzerine, o zamana kadar sabır ve metanetini hiç bozmayan Hz. Hamne, birden değişti. Yetim kalan çocuklarını düşündü. “Vay benim başıma gelenlere” diye ağlamaya başladı.

Ayrı bir değeri vardır

Bunun üzerine Resulullah efendimiz şöyle buyurdu:

- Hiç şüphesiz kadının yanında kocasının ayrı bir değeri vardır. Hamne dayısının, kardeşinin ölümüne dayanabildi. Fakat kocasının vefatını duyunca, metanetini koruyamadı.

Hz. Hamne, kocası için aynı sabrı gösterememiş olmakla beraber, kadere itiraz da etmedi. Resulullahın duâ ve tesellisiyle sakinleşti.

Hz. Hamne daha sonra cennetle müjdelenen on sahabîden Talha bin Ubeydullah’la evlendi. Onunla da mesut bir hayat yaşadılar. Muhammed ve İmran isminde iki çocukları dünyaya geldi.

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
yüreğine sağlık bitanem rabbim hz hamnenin sabırlarından versin bizlerede
dualrımdasın

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
yüreğine sağlık bitanem rabbim hz hamnenin sabırlarından versin bizlerede
dualrımdasın

ALLAH CELLE CELALUHU RAZI OLSUN ABLACM.
Amiinn inşaallah.. Sen de benim dualarımdasın.
Ablacm kitap istemiştin benden. Daha liste yapamadım.
Ama özellikle tavsiye edeceğim bir iki kitap var.
Şeytan bu kitaba çok kızacak- Feyzullah Birışık
Müminlerin Mümtaz Annesi Hz. Aişe/ Dr. Reşit Haylamaz.

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH CELLE CELALUHU RAZI OLSUN ABLACM.
Amiinn inşaallah.. Sen de benim dualarımdasın.
Ablacm kitap istemiştin benden. Daha liste yapamadım.
Ama özellikle tavsiye edeceğim bir iki kitap var.
Şeytan bu kitaba çok kızacak- Feyzullah Birışık
Müminlerin Mümtaz Annesi Hz. Aişe/ Dr. Reşit Haylamaz.

canım çok saol allah razı olsun yarın gider alırım inşallah
sen yinede bana liste yapmaya çalış bitanem kitap kurdu gibi bişey oldum bn bu sıralar:))
noluyosa bana ama şikayetşm yok şükür aksine okudukca çoğu şeyleri çok daha iyi öğreniyorum
bilgim ve allaha kul olmanın şartlarını daha iyi algılıyorum onlara uymaya gayret ediyorum inşallahda başarrım selametle kal bitanem
rabbim razı olsun senden iyiki varsın

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
canım çok saol allah razı olsun yarın gider alırım inşallah
sen yinede bana liste yapmaya çalış bitanem kitap kurdu gibi bişey oldum bn bu sıralar:))
noluyosa bana ama şikayetşm yok şükür aksine okudukca çoğu şeyleri çok daha iyi öğreniyorum
bilgim ve allaha kul olmanın şartlarını daha iyi algılıyorum onlara uymaya gayret ediyorum inşallahda başarrım selametle kal bitanem
rabbim razı olsun senden iyiki varsın

Tamam ablacm. Ben de çok okuyordum eskiden. Ramazandan beri yine başladım..
Elimde okunmayan, sırada bekleyen o kadar çok kitabım var ki.. Kur'an'ı Kerim meali-tefsiri okuyorum. Meal okuyabilirsin. Efendimizin Hayatı.. Hadis kitabı olarak Riyazüs Salihin güzeldir. Okumak çok güzel. Rabbim okuyup anlamayı, anlayıp amel etmeyi nasip etsin inşaallah.. Rabbim seni, hepimizi yolundan ayırmasın inşaallah.. Sen de iyiki varsın ablacm.
Listeyi kaza namazı konumuza yazarım :) Hayırlı akşamlar...:a16:

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Musab Bin Umeyr'in Hanımı... Hamne Binti Cahş.. (RADIYALLAHU ANHA)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Hamne, Peygamberimizin halası Ümeyme binti Abdülmuttalib’in kızıydı. Aynı zamanda Resulullah efendimizin hanımlarından Zeyneb binti Cahş’ın kardeşiydi. Böylece Resulullahın baldızı olma şerefini kazanmıştı.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.
Musab Bin Ümeyr..sahabelerin hepsi sevilir ama nedense onun yeri daha ayrı bende.
Peygamberimize çok benzediğinden de olabilir.onun hayatını bir kaç defa okumama rağmen evlendiği konusu hiç geçmiyordu.
öğrenmiş oldum.
Allah razı olsun abla.
gerçekten Rabbim bizlere de hakiki imanı hakiki şehadeti tattırır inşaAllah.

mir_erhan

Moderator
Selamün Aleyküm.
Öğrenmemiz gereken önemli bilgilerden biriydi.
Hepsi birer yıldız zaten.Allah hepsini okuyup öğrenmeyi ve yollarından gitmeyi nasip etsin.
Emeğine sağlık kardeşim. Rabbimiz razı olsun. selam ve dua ile

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
"Muhammed, ancak bir Rasuldür. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse, gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse, Allah'a hiçbir şekilde zarar vermiş olmayacaktır. Allah, şükredenleri mükâfatlandıracaktır."(Al-i İmran, 3/144)

Musab bin ümeyr hazretleri uhudda şehit olan ögretmen sahabedir

bütün sahabeler arasında onun yeri ayrıdır.

çünkü ögretmen o o yetiştiriyor sahabeleri...

Savasta Resulullahın kılığına girmiştir. ve vağıra bağıra şunu söylemektedir.

"Muhammed, ancak bir Rasuldür"

böyle bir ayet o ana kadar kuranda hiç yoktu.

Musab bin umeyr hazretleri şehit edildikten sonra gelen ilk ayet

Musab bin umeyr in bu sözüdür.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.
Musab Bin Ümeyr..sahabelerin hepsi sevilir ama nedense onun yeri daha ayrı bende.
Peygamberimize çok benzediğinden de olabilir.onun hayatını bir kaç defa okumama rağmen evlendiği konusu hiç geçmiyordu.
öğrenmiş oldum.
Allah razı olsun abla.
gerçekten Rabbim bizlere de hakiki imanı hakiki şehadeti tattırır inşaAllah.

Amiin kardeşim. Cümlemizden İnşaallah..
Rabbim hepsinden razı olsun..
Dualarına amiinn kardeşim.. Dualarında bizleri de unutma inşaallah..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm.
Öğrenmemiz gereken önemli bilgilerden biriydi.
Hepsi birer yıldız zaten.Allah hepsini okuyup öğrenmeyi ve yollarından gitmeyi nasip etsin.
Emeğine sağlık kardeşim. Rabbimiz razı olsun. selam ve dua ile

Ve aleyküm selam ve rahmetullah..
Aminn, aminn.. Rabbim cümlemizden razı olsun..
Rabbim yollarını yolumuz eylesin inşaallah..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
"Muhammed, ancak bir Rasuldür. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse, gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse, Allah'a hiçbir şekilde zarar vermiş olmayacaktır. Allah, şükredenleri mükâfatlandıracaktır."(Al-i İmran, 3/144)

Musab bin ümeyr hazretleri uhudda şehit olan ögretmen sahabedir

bütün sahabeler arasında onun yeri ayrıdır.

çünkü ögretmen o o yetiştiriyor sahabeleri...

Savasta Resulullahın kılığına girmiştir. ve vağıra bağıra şunu söylemektedir.

"Muhammed, ancak bir Rasuldür"

böyle bir ayet o ana kadar kuranda hiç yoktu.

Musab bin umeyr hazretleri şehit edildikten sonra gelen ilk ayet

Musab bin umeyr in bu sözüdür.

Allah celle celaluhu razı olsun inşaallah..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı

İslâmiyetin ilk yıllarında Müslüman olmuştu. Peygamberimize bütün kalbiyle bağlıydı. Büyük sahabîlerden Musab bin Ümeyr ile evliydi. Birlikte mesut bir hayat yaşıyorlardı.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Allah onlardan razi olsun.
Yeni ogrendim ben de Mus'ab bin Umeyr'in esinin bu hanim oldugunu ve sonra Talha bin Ubeydullah ile evlendigini..

Allah ebeden razi olsun.

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt