Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Misafir Ağırlama Ölçüsü..! (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
İsrafsız misafir ağırlamada örnek ve ölçümüz ne olmalı?

brezilya-nakisi-tepsi-015.jpg

Ülke çapında birlik beraberliğimizi, sevgi saygımızı pekiştiren sünnet âdetlerimizden biri de karşılıklı misafir olma ve misafir ağırlama anlayışımızdır. İnanmış insanlar evlerine hem misafir alırlar hem de dost ve yakınlarına misafir olurlar.
Böylelikle aradaki dostluklar tazelenir, sevgi, saygı kuvvetlenir.
Yabancılaşma kalkar, yakınlaşma başlar...
Misafirliğin dostluk ve kardeşliğimizi pekiştirici bu özellik ve güzelliğinden dolayıdır ki; Efendimiz (sas) Hazretleri, misafirliğin önemine dikkatimizi çekmiştir:

- Sofranın en hayırlısı, içine en çok misafir eli uzanan sofradır.

- Yemeğinizi imanlı insanlar yesin.

Ve yine buyurmuş ki:

- Misafire kolayca hazırlayabileceğinizi ikram edin, israfa girip de misafirliği zorlaştırmayın!..

Demek ki Efendimiz (sas) Hazretleri misafirliği, birlik beraberliği pekiştiren özellik ve güzelliğe de sahip kutsal bir görev olarak görüyor,
Müslümanların misafirliğe gidip gelmelerini tembih ve hatta tavsiye ediyor; bir şartla ki, misafirlikte israfa girilmesin, evdeki imkânlar zorlanmasın.
Misafir de, ev sahibi de rahatsızlık duymasın.

Nitekim israflı misafirliğin dostluğu zayıflattığını anlatan Fudayl bin İyaz der ki:

- Dostların birbirlerinden uzaklaşmaları, misafir ağırlamakta imkânlarını aşan külfete girmelerindendir.
Çünkü gelen misafir, bir sürü masrafa sebep olduğunu anlayınca ikinci defa gelme cesaretini bulamıyor.
Külfete giren ev sahibi de bir daha misafir kabul etme arzusunu izhar edemiyor. Böylece israflı ikramlar yüzünden dostluk ve kardeşliğimizi pekiştiren misafirlik âdetimiz de kaybolmaya yüz tutuyor...

İmam-ı Gazali Hz., masraflı misafirliğin dostluğa zarar verdiğini anlatırken der ki:

- Bir zat, misafir gittiği dostunun bir sürü külfete girdiğini görünce demiş ki: Dostum, ya şu külfeti kaldır aradan ya da bu ülfeti...
Unutma ki, sen külfeti kaldırmazsan külfet senin ülfetini kaldırır, bir daha kolayca gelip gidemez oluruz birbirimize.

Bundan dolayı Hz. Ali (ra), kendisini misafirliğe davet eden bir dostuna önce şart koşmuş:

- Ben geleceğim diye evde olmayanı hazırlama külfetine girmeyeceksin.

- Evde olanlardan da çoluk çocuğun rızkını sofraya doldurup onları mahrum bırakmayacaksın. Bu şartla gelirim misafirliğe.

Bu konuda en çarpıcı misali Halife Hazreti Ömer vermiştir.
Bir gün dostu Ahnef bin Kays, kendisine misafir olarak gelmişti. Sofrada tek çeşit yemek görünce merakını yenemeyip sordu:

- Halife olduktan sonra da mı tek çeşit yemek?

Halifenin cevabı kesindi:

- Evet dedi, halife olduktan sonra da tek çeşit yemek.
Çünkü dedi, benim örnek aldığım halife de tek çeşit yemekle yetiniyordu.
Onun örnek aldığı Allah Resulü de tek çeşit yemekle örnek oluyordu.
Bizler örneklerini şaşırmayanlardanız.

Sözlerine şunu da ekledi:

- Ey Ahnef, unutma dedi, sofradaki helal ise hesabı var, haram ise azabı var; ve yine unutma ki, şu anda bu tek çeşit yemeği de bulamayanlar var!

Bir gün yoksul sahabi Cabir bin Abdullah'a misafir geldi.
O da evinde bulunan ekmekle sirkeyi koydu sofraya.
Misafirine de şöyle özür beyan etti:

- Şayet Resulullah'ın razı olacağını düşünseydim başka şeyler de bulup hazırlardım.
Ama olmayanı ikram etmekten men edildiğimizi düşünmekteyim.
Senin de öyle düşündüğünü biliyor, bu yüzden rahat ediyorum...

İşte misafirliği böyle anladıklarından dolayıdır ki; sahabeler arasında misafirlik ileri seviyede gelişmişti.
Ne ev sahibi misafir ağırlamakta zorlanıyor ne de misafir, gelmekten endişe duyuyordu.
Çünkü iki taraf da biliyordu ki, misafirin hayırlısı, ev sahibinin imkânlarını zorlamayandır.
Ev sahibinin hayırlısı da misafir için israfa girmeyen, israflı misafir ağırlama örneği vermeyendir.

Alıntı: Ahmet ŞAHİN

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve bereketuhu"
kıymetli hocam;
emeğinize sağlık.misafirlerimiz için en iyi ikram.güleryüz ve tatlı dil.bunun yanında tabiki ısraftan kaçınmak gerekir.misafir kısmetiyle gelirmiş.biz ailece bunu çok yaşıyoruz.rabbim soframızda misafir eksik etmesin.selametle kalın.Allaha emanet olun.

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...Ve Rahmetullahi...Ve Berakâtühu..

Ve Aleykumselam...Ve Rahmetullahi...Ve Berakâtühu..

"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve bereketuhu"
kıymetli hocam;
emeğinize sağlık.misafirlerimiz için en iyi ikram.güleryüz ve tatlı dil.bunun yanında tabiki ısraftan kaçınmak gerekir.misafir kısmetiyle gelirmiş.biz ailece bunu çok yaşıyoruz.rabbim soframızda misafir eksik etmesin.selametle kalın.Allaha emanet olun.

Allah Celle Celalühu razı olsun kardeşim...
Misafirsiz soframız olmasın inşallah...

nisan21

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH Celle Celalühu razı olsun...

Güzel ve düşündürcü vir paylaşım...
Günümüzde nerdeyse misafirlik kalkmış durumda,
insanlar bayramlarda bile zoraki ziyarete gidiyor.
Hele de apartmalarda yaşayanlarda yok denecek kadar az
misafirlik, komşuluk... Herkes kapısını kapatıp giriyor ve apartmanda ne olup bitiyor kimsenin haberi yok...

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm,

Çok sevgili dostlar, kardeşler, arkadaşlar... Misafir ağırlamak, ikramlarda bulunmak bizim en özel ve en güzel geleneklerimizdendir...

"Yeyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz, çünkü Allah israf edenleri sevmez...(Araf-31)" ayet-i kerimesi de bir başka güzel prensibimiz...

Ammaaaaa!... Ne olursunuz misafirlerinize "Aman ne olur ye!... Allahaşkına ye!... Bak ölümü gör yemezsen!... Yoksa beğenmedin mi?... Hadi hadi bir kaşık daha!..." v.s. gibi aşırı ısrarda BU-LUN-MA-YIN...

Bu tür tavırların önemli bir mağduru olarak rica ediyorum, teklif edin, ikram edin ama asla ısrar etmeyin ve abartmayın... Misafirinizi canından bezdirmeyin...

Sizin samimiyetiniz onu yeteri kadar yemeye ikna edecektir zaten, ne olur bir de siz bunaltmayın milleti...

Allah'a emanet olun...

nisan21

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm,

Çok sevgili dostlar, kardeşler, arkadaşlar... Misafir ağırlamak, ikramlarda bulunmak bizim en özel ve en güzel geleneklerimizdendir...

"Yeyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz, çünkü Allah israf edenleri sevmez...(Araf-31)" ayet-i kerimesi de bir başka güzel prensibimiz...

Ammaaaaa!... Ne olursunuz misafirlerinize "Aman ne olur ye!... Allahaşkına ye!... Bak ölümü gör yemezsen!... Yoksa beğenmedin mi?... Hadi hadi bir kaşık daha!..." v.s. gibi aşırı ısrarda BU-LUN-MA-YIN...

Bu tür tavırların önemli bir mağduru olarak rica ediyorum, teklif edin, ikram edin ama asla ısrar etmeyin ve abartmayın... Misafirinizi canından bezdirmeyin...

Sizin samimiyetiniz onu yeteri kadar yemeye ikna edecektir zaten, ne olur bir de siz bunaltmayın milleti...

Allah'a emanet olun...
Çok haklısın bu konuda... Bizim oralarda Kars, Ardahan, Erzurum taraflarında ısrar çoktur, insanı canından bezdirir, yiyeceği varsa da yemez olur insan :a35:

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

ALLAH Celle Celalühu razı olsun...

Güzel ve düşündürcü bir paylaşım...
Günümüzde nerdeyse misafirlik kalkmış durumda,
insanlar bayramlarda bile zoraki ziyarete gidiyor.
Hele de apartmalarda yaşayanlarda yok denecek kadar az
misafirlik, komşuluk...
Herkes kapısını kapatıp giriyor ve apartmanda ne olup bitiyor kimsenin haberi yok...

Allah Celle Celalühu cümelmizden razı olsun değerli kardeşim...
Yazdığınız tün durumlarda haklısınız...
Artık misafirlik KÜLFET kabul ediliyor maalesef...:a25:
İnşallah bizler en güzel şekilde, dinimize uygun şekilde yaparız evsahipliğimizi ve misafirliğimizi...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selamun Aleyküm,

Allah'a emanet olun...

Aynen katılıyorum değerli abimiz...
Çok sıcakkanlı olduğumuz için mi?
Yoksa gösteriş için mi?
Bir yarış almış başını gidiyor...
Allah Celle Celalühu sonumuzu hayreylesin...

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm.

Allah celle celalühu razı olsun abim ellerinize sağlık.
Tevafuk oldu.bende böyle bir konu araştırıyordum.
sebebi ise eşimin ardaşları davetlere gidiyorlarmış.
sadece tatlılardan 7 çeşit yaparlarmış
bunun yanında yemeği yok çerezi.
inanın o kadar üzüldümki. rahatsız oldum adeta. bu kadar mı olur.
Aklıma köydeyken babamın sofrası geldi. annem genelde bir ya da iki çeşit yapardı sofra ama o kadar zengindi ki çoçukluk ya gelen misafirlere yer vermekten yakınırdım artık sübhanallah.
şimdi düşünüyorum neden misafirliğin bittiğini.
millet adeta yarış ediyor birbiriyle. oysa bir tek yarış vardır güzel olan o da HAYIRDA YARIŞMAK..

bu da komşuluk gibi toplumsal bir yara ve sorun.

Allah celle celalühu bizleri israf etmekten korusun. sünnet yolundan gidenlerden eylesin.

selam ve dua ile

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamün aleyküm.

Allah celle celalühu razı olsun abim ellerinize sağlık.
Tevafuk oldu.bende böyle bir konu araştırıyordum.
sebebi ise eşimin ardaşları davetlere gidiyorlarmış.
sadece tatlılardan 7 çeşit yaparlarmış
bunun yanında yemeği yok çerezi.

inanın o kadar üzüldümki. rahatsız oldum adeta. bu kadar mı olur.
Aklıma köydeyken babamın sofrası geldi. annem genelde bir ya da iki çeşit yapardı sofra ama o kadar zengindi ki çoçukluk ya gelen misafirlere yer vermekten yakınırdım artık sübhanallah.
şimdi düşünüyorum neden misafirliğin bittiğini.
millet adeta yarış ediyor birbiriyle. oysa bir tek yarış vardır güzel olan o da HAYIRDA YARIŞMAK..

bu da komşuluk gibi toplumsal bir yara ve sorun.

Allah celle celalühu bizleri israf etmekten korusun. sünnet yolundan gidenlerden eylesin.

selam ve dua ile

Allah Celle Celalühu cümlemizden razı olsun değerli kardeşim...
Maalesef GÖSTERİŞ TOPLUMU olduk...:a24:
Allah Celle Celalühu korusun bizleri tüm gösterişlerden...
Hanımlar yarışıyor...
Güzel ama...
Önemli olan HAYIRLARDA YARIŞMAK
...Sizin dediğiniz gibi...
İsrafta ise HAYIR yoktur hiçbir zaman...
Rabbim sonumuzu hayreylesin...

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

Çok haklısın bu konuda...
Bizim oralarda Kars, Ardahan, Erzurum taraflarında ısrar çoktur,
insanı canından bezdirir, yiyeceği varsa da yemez olur insan :a35:

Evet...
Evettt...
Evetttt...

ayse64

Kayıtlı Kullanıcı
Emeğinize sağlık allah celle celalaühü hepimizi israftan korusun

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm Mavci Kardeşim...
Çok Çok güzel bir paylaşım olmuş, misafirlik o kadar güzel bir şey ki zaten hadislerle bunun önemini ve çok hoş bir durum olduğunu çok güzel anlatmışsınız konunuzda, ALLAH razı olsun...
ve dikkat edilmesi gereken konularda çok önemli...

DİNimiz öylesine güzel inceliklerle donatılmış ki hiç bir yerinde ufacık bir noksanlık yok, Elhamdülillah...
ALLAHım RAB olarak Senden, Din Olarak İslamdan ve Resul Olarak Hz. Muhammed (sas)'den razıyız ve tabi olduk...
ALLAHIM SENde bizlerden razı ol...

Şunuda unutmayalım ki, Misafirin Duası ALLAHu Zül Celal vel İkram katında makbul Dualardandır...

ALLAHa emanet olunuz kardeşim
selam ve dua ile...

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...Hayırlı Cumalar...

Emeğinize sağlık allah celle celalaühü hepimizi israftan korusun

Aminnn...
Duanıza gönülden amin kardeşim...

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kıymetli abim
Rabbim razı olsun emeğine sağlık ,gerçekten herkesin bir şekilde rahatsız olduğu bir konuyu paylaşıma açtığınız çok teşekkür ederim..
Yazı aslında bizlere misafir ağırlama konusunda nasıl olmamız gerektiğini gayet açık ve net bir şekilde anlatıyor..
Yapmamız gereken öncelikle gelen misafirimize tatlı dil güleryüz göstermek.Sonra da imkanımız neyi el veriyorsa aşırıya kaçmadan birbirimizi rahatsız etmeden onunla güzel bir sohbet içinde zamanımızı değerlendirmektir.
Benimde çok rahatsız olduğum şeylerden birisi bu yeme konusunda ısrar edilmesi insan öyle yerlere bir daha gitmek istemiyor doğal olarak..
Sanki sohbete hal hatır sormaya ve dertlerini ,sevinçlerini paylaşmaya değilde yemek yarışına gidiliyor veya geliniyor gibi hissediyorum ben..
Bir müslüman her konuda ölçülü olmalıdır..İsraftan kaçınmalıdır..

Hayırlı cumalar diliyorum abim
Allaha emnaet olunuz
selam ve dua ile...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...Hayırlı Cumalar...

Selamünaleyküm Mavci Kardeşim...
Çok Çok güzel bir paylaşım olmuş, misafirlik o kadar güzel bir şey ki zaten hadislerle bunun önemini ve çok hoş bir durum olduğunu çok güzel anlatmışsınız konunuzda, ALLAH razı olsun...
ve dikkat edilmesi gereken konularda çok önemli...

DİNimiz öylesine güzel inceliklerle donatılmış ki hiç bir yerinde ufacık bir noksanlık yok, Elhamdülillah...
ALLAHım RAB olarak Senden, Din Olarak İslamdan ve Resul Olarak Hz. Muhammed (sas)'den razıyız ve tabi olduk...
ALLAHIM SENde bizlerden razı ol...

Şunuda unutmayalım ki, Misafirin Duası ALLAHu Zül Celal vel İkram katında makbul Dualardandır...

ALLAHa emanet olunuz kardeşim
selam ve dua ile...

Allah Celle Celalühu cümlemizden razı olsun değerli kardeşim...
Eğer dinmize göre ev sahibi, misafir olabilsek zaten herşey çok güzel olur...
Merhum Akif'in dediği gibi;
" Yamadık dinimizi yırtarak dinimizden, ne din kaldı ne dünya ikisi de gitti elimizden..."
Bizler dünyamızı ön planda tutarken maalesef ahireti de kaybediyoruz...
Rabbim sonumuzu hayreylesin...

mavci

Yönetici

Selamünaleyküm kıymetli abim
Rabbim razı olsun emeğine sağlık ,gerçekten herkesin bir şekilde rahatsız olduğu bir konuyu paylaşıma açtığınız çok teşekkür ederim..
Yazı aslında bizlere misafir ağırlama konusunda nasıl olmamız gerektiğini gayet açık ve net bir şekilde anlatıyor..
Yapmamız gereken öncelikle gelen misafirimize tatlı dil güleryüz göstermek.Sonra da imkanımız neyi el veriyorsa aşırıya kaçmadan birbirimizi rahatsız etmeden onunla güzel bir sohbet içinde zamanımızı değerlendirmektir.
Benimde çok rahatsız olduğum şeylerden birisi bu yeme konusunda ısrar edilmesi insan öyle yerlere bir daha gitmek istemiyor doğal olarak..
Sanki sohbete hal hatır sormaya ve dertlerini ,sevinçlerini paylaşmaya değilde yemek yarışına gidiliyor veya geliniyor gibi hissediyorum ben..
Bir müslüman her konuda ölçülü olmalıdır..İsraftan kaçınmalıdır..

Hayırlı cumalar diliyorum abim
Allaha emnaet olunuz
selam ve dua ile...

Rabbim cümlemizden razı olsun inşallah kardeşim...
Bir müslüma olarak ne yapacağımızı ve ne yapmayacağımızı bilsek herşey çok güzel olacak ama...
Maalesef dine uygun olmayan bir yarış içindeyiz...

Nitekim israflı misafirliğin dostluğu zayıflattığını anlatan Fudayl bin İyaz der ki:

" Dostların birbirlerinden uzaklaşmaları, misafir ağırlamakta imkânlarını aşan külfete girmelerindendir.
Çünkü gelen misafir, bir sürü masrafa sebep olduğunu anlayınca ikinci defa gelme cesaretini bulamıyor.
Külfete giren ev sahibi de bir daha misafir kabul etme arzusunu izhar edemiyor. Böylece israflı ikramlar yüzünden dostluk ve kardeşliğimizi pekiştiren misafirlik âdetimiz de kaybolmaya yüz tutuyor..."

Allah Celle Celalühu bizi yolundan ayırmasın...
Yar ve yardımcımız olsun Rabbimiz her daim...

mavci

Yönetici

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Bir müslümanın, müslüman kardeşinin yanında, onu günaha sokuncaya kadar konuk kalması helâl olmaz"
"Günaha sokmak nasıl olur, ey Allahın Resûlü?" diye sordular
Şöyle buyurdu:
"Kendisine sunacak bir şeyi bulunmadığı hâlde yanında kalması"

"Biriniz, hizmetçisi ona bir yemek yapıp getirdiğinde, onu da oturtup yedirsin Yemek az ise, hiç olmazsa eline bir iki lokma koysun"

Ebû Hureyre radıyallahu anh (Buhârî)

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

Herşeyimiz hazır maşallah...:a15:

78673938_230af08ce8.jpg

Misafirimiz olmazsa ne önemi kalır?:a03:

K

KırıkTesti

Selamün Aleyküm,
Allah razı olsun abi, yine çok faydalı bir paylaşım oldu.
Özellikle bayanların okuması gereken bir konu :)
Yemeyi ve yedirmeyi seven bir milletiz. Ama bunu yaparken işin israf boyutu sanırım bir çoğumuzun aklına gelmiyor. Özellikle Ramazan aylarında bu durum dahada abartılıyor ve malesef ikram etme işi bir süre sonra yarış haline geliyor. Tatlısı, tuzlusu, sıcağı, soğuğu düşünmekten hal hatır faslına zaman kalmıyor. Ağırlamanın sonunda "Allah aşkına birazcık daha ye", "Yemezsen ölümü gör", "Hatırım için biraz daha al" türünden ısrarlara rağmen artan dünya kadar yiyecek ve bir yığın bulaşık kalıyor. Manzarayı görüp "Elin aza varmaz ki" diyen evin erkeğine kem küm ederiz sonra.
Çok güldüm, Rabbimde sizi güldürsün inşallah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt