Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Livata nedir? Günahı nedir? (1 Kullanıcı)

ümame

Kayıtlı Kullanıcı
kocamla 4 yıldır evliyiz. evlenmeden önceki hayatında bir yada iki erkekle birlikte olduğunu öğrendim. hata olduğunu ve tekrar yapmadığını söyledi. bunun dinizimdeki yerini merak ediyorum. tövbesi kabul edilir mi ve bu durumu tekrar yapar mı endişe içerisndeyim. aynı şeyleri tekrar yapmak içinden gelirse bunun bir tedavisi mümkünmüdür? görüşlerinizi beklemekteyim.

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
kocamla 4 yıldır evliyiz. evlenmeden önceki hayatında bir yada iki erkekle birlikte olduğunu öğrendim. hata olduğunu ve tekrar yapmadığını söyledi. bunun dinizimdeki yerini merak ediyorum. tövbesi kabul edilir mi ve bu durumu tekrar yapar mı endişe içerisndeyim. aynı şeyleri tekrar yapmak içinden gelirse bunun bir tedavisi mümkünmüdür? görüşlerinizi beklemekteyim.

Selamun Aleykum

Sayın kardeşim söylediğiniz o iğrenç suçtan helâk olmuş kavimler vardır,bunlar ayetlerle anlatılmaktadır Tevbesi varmı sorunuza gelince biz hâşâ Allah c.c adına konuşma haddimiz yoktur bunu ancak Rabbimiz c.c bilir ancak Kur'an'da en büyük suç olan inkârı bile tevbe edipte kendini düzelttikleri ve bir daha asla yapmadıkları taktirde affetiği bir sürü örnekler var.Kimi affedip kimi cezalandırıcağını yalnız yüce zâtı bilir.Eğer eşiniz tevbe eder bir daha da o iğrenç suçu işlemezse umulurki Rabbimiz c.c bağışlar yok eğer tekrar ederse o zaman da helâk cezası alır çünkü bunun örnekleri Kur'an da vardır.Tabiki herşeyin doğrusunu ancak Allah c.c bilir.

Selam ve saygılarımla.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Sayın Nemire 'ye tamamen katılıyorum...Aslında hiç dokunmak istemediğimiz bir konu...Ancak yorum yazmadan geçmek istemiyorum...;

Evet... ;
Bu suç ; nefsi duygulara kapılarak elde olmayarak... Kişisel nefsi hata dolayısı ile işlendi ise ki...tekrarı daha büyük hata ...haydi diyelim ki ...oda ...kişisel nefse gene yenik düşüldü yaşandı ise...vede bu hatayı işleyen son hatasından sonra ....çok büyük utanç ...pişmanlık ve suçluluk duydu ise...
Tiksindi...mahçup oldu...yüzü kızardı...pişman oldu ve Allah C.C. dan utanç ile af arz etti ise ...
Bir daha da kesinlikle işlemeyeceğine Allah C.C. na söz verdi ise...
Doğrusunu Allah C.C. bilir...
Ancak ; biz bu suçtan af edilir diye düşünüyoruz...

Ancak ;Tekrar ederse ...
Bu suçu;Helal ortamda yani ailesi içinde özür dileyerek söylüyorum... işlerse veya işlemeye tevessül ederse...
Eşini bu suça zorlamaya kalkarsa da ... veya...diğer bir karşı cinsle veya eşdeş cinsle de işler veya işlemeye kalkışırsa ...
İsyan ...Günah ta ısrar ve Tekkerrür etmek .. etmeye kalkışma sayılır ...
Sonucunu Allah C.C. na hesap olarak verir ...
Allah C.C. korusun bu dünya hayatı da ...Ahiret hayatı da mahvolur...Cehennemlik yazılır...
Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Tedavisi tıbbi olarak var mı ? İlgili kliniğe başvurmak lazım sanırım ''Psikiyatri'' ...
Ancak ;bizce kişi kendisi de bunu başarabilir...Araştırsın ...Kavimlerin bu şuçdan yok oluşu ayetlerini okusun idrak etsin...
Zaten Hastalanmasına ve mikrop kapmasına da sebep olacağından mutlaka vaz geçecektir..Af dilesin ve Allah C.C. na sığınıp güvensin...Utanç duyguları iflas etmedi ise İnşallah başarır...

ümame

Kayıtlı Kullanıcı
Sağolun kardeşler. Ben böyle bir şeyin tekrar tekerrür etmemesi adına önlem almak istemekteyim. Allahın rızası üzerinize olsun.

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
Allah c.c. şirk koşmaktan başka tüm günahların tövbesi mümkündür kardeşim. İkinci olarak bunu sana söylemesi ve cesareti seni sevdiği ve bunu bir daha yapmayacağının göstergesidir. İnsanlara şans vermek gerek. Burada görevin bir kısmı sende inşallah , bunları unutup aklının bir köşesinde tutmayacaksın. İnşallah Allah c.c. affeylesin. Allah c.c. yar ve yardımcınız olsun.

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı

Kardeş, tövbe kabul edilirmi edilmezmi abimizinde dediği gibi Allah c.c. adına karar ve hüküm veremeyiz. Fakat tövbenin kabul edilip edilmemesi kişinin kendinde oluşan bazı hallerden anlayabilir. Mesela aynı günaha tekrar dönmemek (ve düşünmemek) kendini hakka yöneltmek vesaire. Tövbesi kabul edilebilirde eğer ki aynı günahda ısrar etmez ise. Lakin işin psikolojik yönünden konuşursak eğer hala buna meyili varsa doktorlardan yardım almasını sağlayabilirsiniz.

ümame

Kayıtlı Kullanıcı
daha önce böyle bir problemle karşılaşmış ve bunun tedavisi ya da ilacı varsa uygulamış kardeşlerim var ise bililerini benimle paylaşmalarını Allah c.c. rızası için rica ediyorum.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bakınız helal yol arkadaşa; mutlaka öğretilmeli...İlmihalleri okusun.... Sevgi öğretilmeli ...temizlik ve güzellik öğretilmeli ... Nefsi terbiye ihtiyacı ver...

Haydi biz derine gidelim...; Bu tür Allah C.C. nun sevmediği suçlarda... Allah C.C. uyarır...Uyarı, kendine gelsin, idrak etsin içindir...İdrak etmez ise Allah C.C. onu salar... suçu artar...Allah C.C. korusun ama Cehennem onun adresi olur...

Örneğin ;

Allah C.C. hırsızlığı sevmez... diyelim ki normal bir insan bir defa hırsızlık yaptı... Allah C.C. anında ona ikaz yollar...Türkçe veya Arapça ...Yapma diye buyurur...Duyarda suçu bırakırsa af eder... yoksa mahvolur..

Kişi kendisi bu suçtan utanmadı ise ...normal suç gibi veya daha kötüsü hata yok görürse ...yapacak bir şey yok ..Psikolojik tedavi veya yardım alsın ancak gene olay kendinde bitecek ...Bu kötü olay utanıyorum der ise tedavi faydalı olur... yoksa ...buna biz cevap veremeyiz...

İnsani değerlerinde hataları var demektir..

Size daha çarpıcı örnek vereyim :
Bu arkadaşımız ; Bir köpek barınağına gitsin...Veterinerden bir erkek köpeğin ateşini ölçmesini istesin...Köpeği ateş ölçülürken ve sonrasında takip etsin...Köpeğin davranışını idrak etsin konu çözülür sanıyorum...

Bir köpekteki ateşin ölçülme yöntemindeki duygusunu , buna tepkisini lütfen fark etsin...

İnanın konu hemen çözülür..

Allah C.C. af edicidir..Affı sever yeter ki pişmanlık itiraflarını samimi olarak alsın...

İnşallah düzelir...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Geçmiş ve normale dönmüş bir hayat dilerim... Lütfen aile içi sevginize sahip çıkın ...sevgiyi itirafa önem verin Selamlar..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt