Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuşluk (Duha) namazı (1 Kullanıcı)

ali_ozturk34

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm.

Forumda yeniyim ve her yerde değişik bilgisini aldığım bir konu var, bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Kuşluk namazının kılınışını tam olarak nasıl olduğunu anlatabilir misiniz ?

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
kuşluk diğer adıyla ''duha namazı''olan bu namazı Hz Peygamber s.a.s,kuşluk vaktinde kılmış ve ümmetine de kılmalarını tavsiye etmiştir.(tirmizi vitir 15)kuşluk namazı güneşin doğmasına 45-50 dk geçmesinden sonra 2,4,8 veya 12 rekat olarak kılınabilir kardeşim...
kardeşlerimiz konunuzu görünce dahada teferruatlı anlatanlar olacaktır...
selam ve baki dua'ile...
en güzele ALLAH'a emanet olun inşaALLAH...

ali_ozturk34

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun.
Mesela demişsin 2,4,8 veya 12 diye okuduğum yerlerde 2şer rekatlık 2 den 12 ye kadar yazıyordu yani 6 ve 10 rekatta kılınabilir mi ?

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim....
inşaALLAH bu hadisler yardımcı olur sana...

Bir kimse kuşluk namazının iki rekatına devam etse, günahları deniz köpüğü kadar çok olsa bile affolunur." (Tirmizi, Vitr, 15)

Kuşluk namazını dört rekat olarak kılmaktır. Bu konuyla ilgili olarak bir kutsi hadiste şöyle buyurur:

"Ey Ademoğlu! Günün evvelinde benim için dört rekat namaz kıl ki, ben de günün sonunda seni kollayayım" (et-Terğip ve't-terhib, c. 1, s. 464)

Kuşluk namazını sekiz veya on iki rekat olarak kılmaktır. (Şah Veliyullah Dihlevi, Hüccetulâhi'l Bâliga c. 2, s. 53.)

Hazret-i Aişe -radıyallahü Anhâ-'den rivayete göre Rasul-i Ekrem -sallallahü aleyhi ve sellem-', Kuşluk namazını ikişer ikişer dört rekat olarak kılar, (bazen) dilediğince de arttırırdı. (Müslim. Müsafirin, 78)

selam ve dua'ile...

ali_ozturk34

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Allah razı olsun kardeşim. Peki niyeti ve namaz sonrası yapılacak dualar ile ilgili bilgin varmı ?

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam kardeşim...
Kuşluk namazı nafile namazdır. Kazası olan, kazasını ödemedikçe nafile namaz kılarsa kabul olmaz. Önce kazasını ödemelidir. Kaza namazı borcu olan, kuşluk vakti kuşluk namazı kılmak isterse, (İlk kazaya kalmış sabah [veya öğle, ikindi, akşam, yatsı] namazının farzını ve kuşluk namazı kılmaya) diye niyet ederse, hem kazası ödenmiş, hem de kuşluk namazı kılmış olur.) [Redd-ül-muhtar]
niyet şekilleri:
1.Yarabbi niyet ettim bize verdiğin nimetlere teşekküren kuşluk(duha)namazı kılmaya...
2.Yarabbi, niyet ettim, bizlere verdiğin İslam nimetine teşekküren kuşluk(duha) namazı kılmaya...
3.Yarabbi niyet ettim ümmeti Muhammed den olmaya teşekküren kuşluk(duha) namazı kılmaya...
bunlar çok güzel niyet şekilleri,ama istediğin gibi niyet ederek kılabilirsin kardeşim nafile namazlarda illada böyle niyet edilirdiye bişey yok bildiğim kadarıyla istediğin gibi edebilirsin.dua konusunda bi bilgim yok olan kardeşlerimiz vardır yardımcı olurlar inşaALLAH...
selam ve dua'ile...

ali_ozturk34

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun verdiğin bilgilerden dolayı. Bu niyetleri başka bir yerde okumuştum ve bu niyetler ile kılıyordum. Namaz sonrası vakit namazlarının sonunda yapılan tesbih çekiliyor mu ?

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
bu sana kalmış bişey kardeşim nafile adı üstünde ne kadar çok zikredersen RABBİmizi okadar güler olur...
mesela değişik tespih şekillerini kullanmak RABBİmizin esmasından isimlerini zikretmek hoş olur...
Hasbünallahü ve nimel vekil, nimel mevla ve nimen nasir
Sübhanallahi ve bihamdihi, Sübhanallahilazim
''Allahümme mağfirli verhamni ve afini verzukni
Allahu ekber kebira, velhamdu lillahi kesira, subhanallahi bukraten ve asila
daha bunlar gibi birçok tespihat var kardeşim bunlar bir kaçı bunları çekmek hoş olur...
selam ve dua'ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt