Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kitap Okumanın Faydaları... Kitap Tavsiyeleri... (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan Goldenrose
  • Başlangıç tarihi
G

Goldenrose

Okumak insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişmiş ülke toplumları sahip oldukları bilgilerin % 60’ ını bu yolu kullanarak edinmişlerdir. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Geri kalmış toplumlarda kişiler okuyarak geçirebilecekleri zamanı çoğunlukla yararsız işlerle harcamaktadırlar.

Kitap okumanın zihni gelişmeye katkısı aslında anne karnında başlar. Anne karnındaki bebek 6. ya da 7.aydan itibaren dış dünyayı işitebilir. Kendisine kitap okunan çocukların dil gelişimi sağlıklı olmaktadır. Kitap okunan ve kitap okuyan çocukların düşünceleri diğer çocuklara göre çok daha zengin olur. Kitap okuyan çocukların iletişim kapasiteleri artmaktadır. Okuma çocuğun kelime hazinesini de arttırmaktadır.

Birçok aile çocuklarının kitap okumamasından şikayetçidir. Kitap okurken sıkılan çocuk nedense saatlerce televizyon ya da bilgisayar karşısında kalabilir ve nedense sıkılmaz. Bilgisayarda oyun oynayarak televizyon seyrederek büyüyen çocuklarımız gittikçe okuma isteklerini yitirmekte ve okumanın sağladığı imkandan mahrum kalmaktadırlar. Karakter gelişimi bilgiyi ve araştırmayı seven insanların yetiştirilmesi ile mümkün olur. Çocukların kendilerini okuyarak yetiştirmeleri gerekir. Çünkü eğitim sürecinde çocuklara her şey anlatılmaz yani buna imkan yoktur. Yanlış bilgi ile doğru bilgiyi ayırabilen kişilerin sayısının artması için kişiye çocukluktan itibaren kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Kitap okuma alışkanlığı olan çocukların eğitim süreçleri de çok daha başarılı olmaktadır. Buda anne – babaların işlerini kolaylaştırmaktadır. Kitap okumayan nesillerin fikir üretme kabiliyetleri körelmektedir ve başarılı bir iletişim kuramamaktadırlar.

Çoğunlukla iş sonrası – okul sonrası ya da evde televizyon karşısında amaçsızca elimizde kumanda kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Yine bunun gibi tren otobüs taksi uçak gibi ulaşım araçlarında seyehat ederken de kitap okuyabiliriz ve zorunlu olarak geçen bu boş zamanları değerlendirebiliriz. Sahip oldukları her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan batılılar kitap okuma alışkanlıkları ile göz doldurmaktadırlar. Ne yazık ki biz onlar gibi olamadık hala.

Gazete ve dergilere oranla çok daha kapsamlı bilgi içerir kitap. Kitaplar hakikaten çok faydalıdır. Bazılarına pahalı gelir kitap. Ama aynı kişiler mevzu içki sigara alkol vb olunca çok rahat para harcayabiliyor. Üstelik bu miktar kitaba verilecek olanın kat kat fazlasını bulabilmektedir. Kitap bize kattıklarını düşünürsek hiçte pahalı değil. Lütfen kitap okuyalım!

O yüzden sevgili kardeşlerim küçük yaşlardan çocuklarımıza kitap okumayı sevdirmeliyiz. Kitap okumak sadece çocuklar için değil bizler için de gereklidir.

Şimdi izninizle birkaç kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum:

Pegasus Yayınları \ Chris Cleave - Küçük Arı

Can Yayınları \ Susanna Tamaro - Luisito Bir Sevgi Öyküsü

Siz de okuyup beğendiğiniz kitapları yazarsanız çok sevinirim. Allah'a emanet olun.

Sevdalinka_

Kayıtlı Kullanıcı
Verdiğiniz kitap tavsiyeleri ve bilgiler için tşk ederim.
Benim 4 yaşında bir kızım var ihşallah ona da kitap sevgisini aşılarım zaman ile

Canan Tan - Piraye

Benim tavsiyem budur kardeşim tekrar tşkler Allah'a emanet olun

eee87

Kayıtlı Kullanıcı
Ahmet Ümit ve Emrah Serbes'in polisiye romanları çok iyi.polisiye seversen bir dene derim.

eee87

Kayıtlı Kullanıcı
evet şu anda tv de dizisi var behzat ç.onun romanı cinayetler üzerine.katilin teması anlamında o cümle.

Sevdalinka_

Kayıtlı Kullanıcı
behzat ç yi izlemiyorum ama o kitabı daha geçen hafta bitirdim. on üzerinden on verebilirim. okumuyorsun, yaşıyorsun.

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Hüseyin Nihal Atsızın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar diriliyor romanları da çok güzel. 1. roman 1. Göktürk Devletinin yıkılmasından sonra 40 Türk yiğidinin Özgürlük için Çin sarayını basmasını(Kürşad İhtilali) konu alıyor. 2. roman da Kürşad İhtilalinden 40 sene sonra Türklerin tekrar bağımsız olarak 2. Göktürk Devletini kurması anlatılıyor.
Çok eski basım olduğu için bulmakta zorlanabilirsiniz ama Türk tarihi açısından önemli bir roman

G

Goldenrose

Hüseyin Nihal Atsızın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar diriliyor romanları da çok güzel. 1. roman 1. Göktürk Devletinin yıkılmasından sonra 40 Türk yiğidinin Özgürlük için Çin sarayını basmasını(Kürşad İhtilali) konu alıyor. 2. roman da Kürşad İhtilalinden 40 sene sonra Türklerin tekrar bağımsız olarak 2. Göktürk Devletini kurması anlatılıyor.
Çok eski basım olduğu için bulmakta zorlanabilirsiniz ama Türk tarihi açısından önemli bir roman

çok teşekkür ederim

G

Goldenrose

Sevda ablamın önerisi üzerine Piraye adlı romanı almıştım. Ve bitirmiş bulunmaktayım.

Aile bağlılığını, arkadaşlığı, sevgiyi, özgürlüğü ve en önemlisi de anne duygusunu yaşıyormuşçasına okudum.

Törelerin karşısında dimdik duran genç kadın... Ardından 'erkek torun' sevdası yüzünden mahfolan 6 gencecik hayat . . .

Yazabildiğim kadar büyük harflerle yazıyorum..ve herkese tavsiye ediyorum

Canan Tan - Piraye

Piraye...

G

Goldenrose

Belki beni sıkı bir Canan Tan okuyucusu olarak görebilirsiniz ama öyle denk geliyor :)
Şimdilerde ödev için aldığım bir kitabı bitirdikten sonra Canan Tan - İz adlı romanı okumaya başlayacağım ihşallah. O zaman tavsiye edip etmeyeceğimi yazarım :) Allah'a emanet olun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt