Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kırk hadiste ehl-i beyt(a.s) (1 Kullanıcı)

EbuSüleyman

Kayıtlı Kullanıcı
KIRK HADİSTE EHL-İ BEYT(A.S)

1-Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur:
"Kim, benim hayatımla hayatta olmak, ölümümle ölmek ve Rabb'imin diktiği adn cennetinde sakin olmak istiyorsa, benden sonra Ali(a.s)'yi ve onu seveni sevsin ve benden sonra Ehlibeytime uysun; onlar benim itretimdir, benim tinetimden yaratılmışlar; benim anlayış ve ilmimle rızıklanmışlardır. O halde, vay ümmetimden onların faziletlerini yalanlayanların ve benim onlarla olan yakınlığımı kesenlerin haline; Allah(c.c.), benim şefaatimi onlara ulaştırmayacaktır."
Şerh-u İbn-i Ebi'l Hadid, c.9, s.170/12; Hilyet-ul Evliyâ, c.1, s.86; Kenz-ul Ummal, c.12, s.103/24198; Kifayet-ut Talib, s.214; Mecma-uz Zevaid, c.9, s.108; Tercemet-u Emirulmüminin min Tarih-i Medinet-i Dimaşk, c.2, s.95.

2-Hz. Resulullah (s.a.a) Hz. Ali’ye(a.s) işaret ederek şöyle buyurmuştur:
“Bu, bana ilk iman eden ve kıyamet günü ilk benimle tokalaşacak olandır. Bu, en büyük Sıddıktır. Bu, ümmetin Faruk’udur. Hak ile batılı birbirinden ayırır ve bu mü’minlerin önderidir.”
Kenz-ül Ümmal c. 6 s. 156 hadis no: 2608, Mecme-üz Zevaid c. 9 s. 102, Kifayet-üt Talib Genci Şafii’nin s. 187, Tarih-i Dimeşk c. 1 s. 87, Ali bin Ebu Talib bölümü, Üsd-ül Ğabe c. 5 s. 287

3-Hz. Resulullah (s.a.a) Selman’a (r.a) şöyle buyurdular:
“Ey Selman! Kim kızım Fatıma(s.a)’yı severse cennette benimle birlikte olur; kim de ona düşman olursa ateşe atılır.
Ey Selman! Fatıma(s.a)’ya sevgi beslemenin yüz yerde insana faydası dokunur; o yerlerin en kolayı şunlardır: Ölüm zamanı, kabre koyulurken, terazi kurulduğunda, mahşer günü, sırat köprüsünde ve sorgu sual zamanı.
Ey Selman! Kızım Fatıma(s.a) kimden razı olursa ben ondan razıyım; ben de kimden razı olursam Allah Teala ondan razı olur; Fatıma(s.a) kime gazap ederse ben ona gazap ederim; ben de kime gazap edersem Allah ona gazap eder.
Ey Selman! O’na ve kocası Emir’ul Mü’minine(a.s), onun torunları ve Şialarına zulüm edenlerin vay haline!”
Feraid’us- Simtayn, c. 2, s. 67.

4-Hz.Resûlullah (s.a.a) Efendimiz buyurmuştur ki:

“Şüphesiz (âhirete) çağrılıp gitmem yakındır. Size iki büyük ve hukuku ağır emanet bırakıyorum. Birisi Aziz ve Celil olan Allah’ın kitabı Kur’an. Diğeri de gözümün nuru ehl-i beytimdir. Allah’ın kitabı Kur’an; semadan yeryüzüne uzatılmış (ilâhî ve nuranî) bir iptir. Lâtif ve Habir olan (her şeyi bilen Rabbim) bana bildirdi ki: Kur’an’la ehl-i beytim (âhirette) Havz-ı Kevser’in başında bana gelene kadar birbirinden ayrılmayacak. Öyleyse sizler (size emanet ettiğim) bu iki şeyde bana nasıl halef olduğunuza (benden sonra onlara nasıl davrandığınıza) iyi bakınız; onların hakkını korumaya dikkat ediniz!”
Ahmed Müsned 111 17;V 182;Tabarânî el-Mu’cemu’1-Kebir V 154 (No:4922 4923). Bkz: Tirmizî Menâkıb 32 (No:3788. Aynı konuda biraz farklı bir rivayet)

5-Hz. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Bir kişi, Beyt-ül Haram’da Rükun ile Makam arasında devamlı namaz kılıp oruç tutsa dahi, Âl-i Muhammed’e kin duyduğu taktirde mutlaka cehenneme gidecektir.”
Müstedrek-üs Sahiheyn c. 3 s. 149, Sevaik-ül Muhrika s. 172, Zehair-ül Ukba Taberi Şafii’nin s. 18, Yenabi-ül Meveddet s. 192,277,305 .- Tefsir-ül Keşşaf c. 4 s. 220, 221, Nur-ül ebsar Şeblenci’nin s. 104, 105, Tefsir-ül Kebir Fahri Razi’nin c. 7. s. 405, Tefsir-üs Salebi Meveddet ayetinin tefsiri bölümü

6-Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
"Sizin erkekleriniz arasında en üstün olan Ali (a.s), gençleriniz arasında en üstün olan Hasan(a.s) ile Hüseyin(a.s) ve kadınlarınız arasında en üstün olan Fatıma(s.a)’dır."
Kenz-ül Ummâl, c.6, s.217. Tarih-i Bağdâdi, c.4, s.391.
7-Hz. Resulullah şöyle buyurmuştur:
"Cennete girecek ilk şahıs Muhammed'in (s.a.a) kızı Fatıma(s.a)'dır. Fatıma(s.a)'nın, bu ümmetteki yeri Beni İsrail'deki Meryem'in yeri gibidir."
Kenz-ül Ummâl, c.6, s.219.
8-Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Andolsun Kâbe’nin Rabb’ine ki Allah(c.c), kızım Fatıma(s.a)’ya hakkı vererek (zalimlere) hükmünü gösterecektir. Daha sonra kızım Allah(c.c)’a yönelerek “Ey Allah’ım, benim şefaatimi oğlum Hüseyin(a.s)’in musibetlerine ağlayanlar hakkında kabul buyur.” diye istekte bulunacak ve Allah’u Teâla (c.c) da onun şefaatini Hüseyin(a.s)’e ağlayanlar hususunda kabul edecek (ve böylece onları cennete yerleştirecektir.”
Meveddet-ül Kurba, s.32, Yenabiu’l Mevedde, c.2, s.323, Menakıb-i İbn-i Meğazilî
9-Hz. Resulullah(s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Kim Nuh(a.s)’un azmini, Adem(a.s)’in ilmini, İbrahim(a.s)’in hilmini, Musa(a.s)’nın zekasını ve İsa(a.s)’nın zühdünü görmek isterse, Ali bin Ebu Talib(a.s)’e baksın.”
Şerh-i Nehc-ül Belağa İbn-i Ebu-l Hadid c. 9 s. 168, c. 2 s. 449, Tefsir-ül Kebir Fahri Razi’nin c. 2 s. 288, El-Yevakit vel Cevahir Şe’rani’nin s. 172, Yenabi-ül Meveddet Kunduzi’nin s. 214, 212, Tarih-i Dimeşk Ali bin Ebu Talib’in bölümü c. 2 s. 280, hadis no: 804, Şevahit-üt Tenzil Haskani’nin c. 1 s. 78, El Menakıb Harezmi’nin s.220
10-Abdullah İbn-i Mes'ud'dan rivayet etmiştir ki: Allah'ın Resulü(s.a.a) şöyle buyurdu:
"Fatıma(s.a), iffetini kamil olarak korudu. Bu yüzden Allah(c.c) onun soyuna ateşi haram kılmıştır."
Müstedrek-üs Sahihayn, c.3, s.152. Hilyet-ül Evliyâ, c.4, s.188. Kenz-ül Ummâl, c.6, s.219. Zehâir-ül Ukbâ, s.48.

11-Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur :
“Hüseyin(a.s) bendendir; o benim oğlum ve evladımdır, kardeşinden sonra insanların en üstünüdür; o Müslümanların İmamı, mü’minlerin mevlası, alemlerin Rabb’inin halifesidir; yardım dileyenlerin yardımına koşan, sığınak arayanların sığınağı ve Allah(c.c)’ın yaratıklarına olan hüccetidir; o, cennet gençlerinin efendisi ve ümmetin babıdır (kapısıdır); onun emri benim emrimdir; ona itaat bana itaattir; ona uyan bendendir; ona isyan eden benden değildir.”
Emali-yi Saduk, s.101.
12-Hz. Resulullah(s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Ben uyarıcıyım, Ali(a.s) ise hidayetçidir. Ey Ali(a.s)! Benden sonra seninle hidayet arayanlar hidayet bulacaklardır.”
Kenz-ül Ümmal c. 6 s. 157 9 hadis no: 2631, Yenabi-ül Meveddet s. 99, Tarih-i Dimeşk Ali bin Ebu Talib bölümü c. 2 s. 417, Feraid-üs Simteyn c. 1 s. 148, Şevahit-üt Tenzil Haskani’nin c. 1 s. 293

13-Hz. Resulullah (s.a.a) ensâra şöyle buyurmuştur:
“Ey ensâr cemaatı! Size, kendisine tutunduğunuz taktirde, hiçbir zaman yolunuzu şaşırmayacağınız birini tavsiye edeyim mi? O Ali(a.s)’dir. Onu beni sevdiğiniz gibi sevin. Bana verdiğiniz değeri ona da verin. Benim size dediğimi, Cebrail, Allah Azze ve Celle tarafından bana emretmiştir.”
Kenz-ül Ümmal c. 6 s. 157 hadis no: 2625, Şerh-i Nehc-ül Belağa İbn-i Ebu-l Hadid’in c. 2 s. 450, Hilyet-ül Evliya Ebu Naim’in c. 1 s. 63, Mecme-üz Zevaid c. 9 s. 132, Kifayet-üt Talib Genci Şafii’nin s. 210, Yenabi-ül Meveddet Kunduzi Hanefi’nin s. 313

14-Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur:
"Bu ikisi benim oğullarım Hasan(a.s) ve Hüseyin(a.s)'dir; Allah'ım! Ben onları seviyorum. Allah'ım! Ben onları seviyorum; onları sevenleri de seviyorum."
Sahih-i Buhari, c.5, s.100-101/235;
Sünen-i Tirmizî, c.5, s.656, 3769 ve 3772; Müsned-i Ahmed, c.2, s.336 ve c.5, s.369; Müsned-i Tiyalisî, c.10, s.332, Beyrut-Dar-ul Marifet; Tarih-ul Kebir -Buhari-, c.2, s.286; Mecma-uz Zevaid, c.9, s.180; Kenz-ul Ummal, c.6, s.220; Usd-ul Gabe, c.2, s.12

15-Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur:
"Ey Fatıma(s.a)! Allah(c.c) senin gazabınla gazab eder ve senin rızanla razı olur."
Müstedrek-i Hakim, c.3, s.513, Usd-ul Gabe, c.7, s.224; el-İsabe, c.8, s.159; Savaik-ul Muhrika, s.175, 11. bab, 1. bölüm, üçüncü kısım; el-Hasais-ul Kubra, c.2, s.265; Tehzib-ut Tehzib, c.12, s.331; Kenz-ul Ummal, c.6, s.219 ve c.7, s.111; Zehair-ul Ukba, s.39.

16-Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur:
"Hasan(a.s) ve Hüseyin(a.s) Cennet gençlerinin efendileridirler. Babaları ise onlardan daha üstündür. "
Kenzül Ummal No: 037694, Biharul Envar: c.43 s.263 ve 264

17-Bir gün Peygamber (s.a.a), Hüseyin (a.s)’ı kucağına alarak şöyle buyurdu:
“Hüseyin(a.s)’in şehadeti üzere mü’minlerin kalbinde bir aşk vardır. O aşk asla soğumaz.”
Müstedrek’ul- Vesail, c.10,s.318

18-Resulullah (s.a.a) buyurmuşlardır ki:
“Hasan(a.s) ve Hüseyin(a.s), benim oğlumdurlar; onları seven beni sevmiştir; beni seveni de Allah sevmiştir; Allah(c.c) da sevdiğini cennete götürür. Onlara buğz eden bana buğz etmiştir, bana buğz edene de Allah buğz etmiştir; Allah(c.c) da kendisine buğz ettiği kimseyi cehenneme sokar.”
Kenz’ul-Ummal, c.12, s.120. Sünen-i İbn-i Mace, c.1, s.51.
19-Hz.Peygamber (s.a.a) şöyle buyuruyorlar:
“Allah-u Teala(c.c.) kardeşim Ali(a.s)’ye sayılamayacak kadar çok faziletler vermiştir. Kim Onun faziletlerinden birisini ona ikrar ettiği halde zikrederse Allah(c.c), onun geçmişte ve son zamanlarda işlediği günahları affeder. Onun faziletlerinden birisini yazarsa, melekler sürekli olarak o yazıdan bir eser kaldıkça, ona mağfiret dilerler. Kim Onun faziletlerinden birisini dinlerse Allah(c.c), onun işitmek yoluyla işlediği günahlarını bağışlar. Kim Onun faziletlerinden olan bir yazıya bakarsa Allah(c.c), bakmak yoluyla işlediği günahları affeder.”
Menakı-ı Harzemi S: 2

20-Yezid İbnu Hayyan, Zeyd İbnu Erkam dan naklen anlatıyor:
"Resûlullah (s.a.a) buyurdular ki:
"Haberiniz olsun! Ben size iki ağırlık bırakıyorum. Bunlardan biri Allah Teâla'nın Kitabı'dır. O, Allah'ın(c.c) (sema-arz arasına uzanmış) ipi olup, kim ona tutunursa hidayet üzere olur, kim de onu terk ederse dalâlete düşer. İkincisi itretim, EhliBeytim'dir. "Biz, Zeyd İbnu Erkam'a sorduk :"Kadınlarıda Ehl-i Beyt'in den midir?"
"Hayır! dedi, Allah'a yemin olsun, kadın bir müddet erkekle beraber olur. Sonra (kocası) onu boşar, o da babasına ve kavmine döner. "Resûlullah (s.a.a) Ehl-i Beyt'i (a.s) aslı ve kendinden sonra sadaka haram olanlardır”.
Müslim, Fezailu's-Sahabe 37, (2408).

21 -Hz.Peygamber (s.a.a) şöyle buyuruyorlar:
"Ali(a.s) inananların en üstünüdür, bunu kabul etmeyen kafirdir.”
Kenz-ul Ummal C:11,S: 625

22-Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur :
“Eğer iyilik ve güzellik bir şahıs olmak isteseydi, o mutlaka Fatıma (s.a) olurdu; oysa Fatıma(s.a) ondan daha üstündür. Kızım Fatıma(s.a) soy, yücelik, keramet ve bağış bakımından yeryüzündeki insanların en üstünüdür.”
Feraid’us- Simtayn, c. 2, s. 68.

23-Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur:
“Hüseyin(a.s) bendendir, ben de Hüseyin(a.s)’denim; Hüseyin(a.s)’i seveni Allah(c.c) sevsin.”
Sünen-i Tirmizi, c.5, s.324. ve Kenzül Ummal No: 037684
24-Resulullah (s.a.a) bir gün İmam Hüseyin(a.s)’in elinden tutarak şöyle buyurdular:
“Ey cemaat! Bu Hüseyin bin Ali(a.s)’dir; O’nu tanıyın; canım elinde olan Allah(c.c)’a ant olsun ki Hüseyin(a.s) cennettedir, O’nu sevenler de cennettedir, O’nu sevenleri sevenler de cennettedir.”
Bihar’ul-Envar, c.43, s.262

25-Emirulmüminin Ali aleyhisselam şöyle buyurmuştur:
"Tohumu yaran ve mahlukatı yaratana andolsun ki Ümmi Peygamber'in bana ahdidir bu: Beni ancak mümin sever ve bana ancak münafık düşmanlık yapar."
Sahih-i Müslim, c.1, s.86 / 131, Sünen-i Tirmizî, c.5, s.643 / 3736; Sünen-i Nesaî, c.8, s.116 ve 117; Sünen-i İbn-i Mace, c.1, s.42 / 114; Misbah-us Sünne, c.4, s.171 / 4763; Tercemet-u Emirulmüminin Ali aleyhisselam min Tarih-i Medinet-i Dimaşk, c.2, s.190 / 682-685; el-Bidayet-u ve'n Nihaye, c.7, s.54; el-İsabe, c.4, s.271; Müsned-i Ahmed, c.1, s.84, 95 ve 227; Tarih-ul Hulefa, s.187.

26-Hz. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Ali(a.s) hakkında bana üç şey vahiy olundu; Ali(a.s), Müslümanların efendisi, muttakilerin imamı ve beyaz yüzlülerin komutanıdır.”
Müstedrek-üs Sahiheyn c. 3 s. 138, Kenz-ül Ümmal c. 6 s. 157 hadis no: 2628, Mucem-üs Sağir Teberani’nin c. 2 s. 88, Menakıb-i Ali bin Ebu Talib İbn-i Meğazili Şafii’nin s. 65 Mecme-üz Zevaid c. 9 s. 121, Üsd-ül Ğabe c. 1 s. 69, c. 3 s. 116, Tarih-i Dimeşk Ali bin Ebu Talib bölümü c. 2 s. 257

27-Hz. Resulullah(s.a.a) Hz. Ali(a.s)’nin kolundan tutarak şöyle buyurmuştur:
“Bu sadıkların imamı, kafirlerin katilidir. Ona yardımcı olana yardım olunur, ondan yardımı esirgeyenden yardım esirgenir.”
Müstedrek-üs Sahiheyn c. 3 s. 129, Kenz-ül Ümmal c. 6 s. 153 hadis no: 2527, Menakıb-i Ali bin Ebu Talib İbn-i Meğazili Şafii’nin s. 84, Menakıb-i Harezmi Hanefi’nin s. 111, Tarih-i Dimeşk Ali bin Ebu Talib bölümü c. 2 s. 476 hadis no: 996, 997, Yenabi-ül Meveddet s. 72, 185, 234, 250, Mizan-ül İtidal c. 1 s. 110

28-Ebubekir'den şöyle rivayet edilir:
" Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih'in bir çadır kurarak bir arap kavsine yaslandığını gördüm. Çadırda Ali(a.s), Fatıma(s.a), Hasan(a.s) ve Hüseyin(a.s)'in bulunduğu bir sırada buyurdu ki: "Ey Müslümanlar! Ben, bu çadırdakilerle sulh içinde olanlarla sulh içindeyim; bunlarla savaş halinde olanlarla savaş halindeyim; bunları sevenlerle dostum. Bunları ancak ceddi said ve doğumu güzel (helâlzâde) olan sever; bunlara ancak ceddi şakiy doğumu kötü (haramzâde) olan düşman olur."
er- Riyaz-un Nezire, c.2, s.189; Menakıb-ul Aşere, s.189; Erceh-ul Metalib, s.309.

29-Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur:
“Yıldızlar (denizlerde yolunu kaybedenlerin) boğulmaktan emanda kalmalarına (kurtulmalarına) bir vesile olduğu gibi, benim Ehl-i Beyt’im de ümmetimin ihtilaftan emanda kalması için bir vesiledir. Bu yüzden Arap’tan (veya herhangi bir milletten) bir kabile onlara muhalefet ederse, ihtilafa düşer ve şeytan hizbinden olur.”
Savaik’ul- Muhrika, s. 87.

30-Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlih şöyle buyurmuştur:
"Biz kurtuluş gemisiyiz, kim bu gemiye binerse kurtulur, kim de ondan uzaklaşırsa helak olur. O halde kimin Allah(c.c)’tan bir haceti, isteği olursa, onu biz Ehl-i Beyt(a.s)’e tevessül ederek (bizi vasıta kılarak) dilesin.”
Feraid’us- Simtayn, s. 5. Erceh’ul- Metalib, s. 461

31-Resulullah (s.a.a) bir hadiste şöyle buyuruyor:
"Ehl-i Beytim(a.s), Nuh(a.s)’un gemisi gibidir; ona binen kurtulur; uzak duran boğulup helâk olur.”
Hâkim Müstedrek III 151; Ahmed Müsned III 157; Tabarânî el-Kebîr No:2636-2638

32-Hz.Peygamber (s.a.a) şöyle buyuruyorlar:
“Kıyamet günü olunca perde gerisinden bir münadi şöyle seslenerek: ‘ Ey Mahşer halkı gözlerinizi kapayın Fatıma bintu Muhammed(s.a) geçecek”.
Kütüb-i Sitte Muhtasarı 4485.

33-Resulullah (s.a.a.) Taif günü Hz. Ali (a.s)’yi çağırdı ve Onunla hususi konuşma yaptı. (Bu görüşme o kadar uzadı ki) halk: “Resulullah (s.a.a.) Amcasının oğluyla görüşmesini uzattı” dediler. Resulullah(s.a.a) bunu işitince:
“Onunla hususi görüşmeyi ben yapmadım. Allah(c.c.)yaptı” buyurdu.
Hz.Cabir (r.a.)’den:Kütüb-i Sitte Muhtasarı İbrahim Canan C. 12 S. 470 Hadis No: 4409.

34-Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
"Hiç kimse, ben kendisine kendi canından, Ehlibeytim kendi ehlibeytinden; soyum, kendi soyundan ve zatım kendi zatından daha sevimli olmadıkça iman etmiş olmaz."
el-Mu'cem-ul Evset-Taberanî-, c.6, s.116/5790; Mu'cem-ul Kebir -Taberanî-, c.7, s.86/6416; el Firdevs, c.5, s. 154/7796; Emali-us Saduk, s.274/9; İlel-uş Şerai -Saduk-, s.140/3, Menşurat-ı Mektebet-ul Hayderiyye- Necef-ul Eşref.

35-Hz. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Biz Ehl-i Beyt’in sevgisine sarılın. Çünkü Allah(c.c)’ın huzuruna bizi severek çıkan kimse, bizim şefaatimizle cennete gider. Nefsimin elinde olduğu Allah(c.c.)’a and olsun ki, bizim hakkımızı tanımadıktan sonra hiçbir kulun ameli kendine bir fayda sağlamayacaktır.”
Sevaik-ül Muhrika s. 138, Yenabi-ül Meveddet s. 246, 272, 303, 304, Mecme-üz Zevaid c. 9 s. 172, İhya-ül Meyyit Suyuti Şafii’nin s. 111

36-Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur :
"Fâtıma(s.a), benim bir parçamdır; Ona zor gelen şey bana da zor gelir Onu üzen beni de üzer. Kim de Allah Resulü’nü(s.a.a) üzerse amelleri heder olur”.
( İbn Ebi Müleyke Misver b. Mahreme’den:
Buhari C. 7 S. 105 Feth; Müslim C.16 S. 2
Nevevi; Ebu Davud C. 6 S. 80-81 Avnu’l
Ma’bud Tirmizi C.1 S. 319 Ahmed bin Hanbel
C. 4 S. 328 Nesai H. 130.

37-Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Bilin ki kim, Âl-i Muhammed (Ehl-i Beyt)’in sevgisi üzere (onların halleriyle hallenerek) ölürse şehit olarak ölmüştür; bilin ki kim, Âl-i Muhammed’in sevgisiyle ölürse, günahları bağışlanmış olarak ölmüştür; bilin ki kim, Âl-i Muhammed’in sevgisi üzere ölürse, tövbe etmiş olarak ölmüştür; bilin ki kim, Âl-i Muhammed’in sevgisi üzere ölürse, imanı kamil bir mümin olarak ölmüştür; bilin ki kim, Âl-i Muhammed’in sevgisi üzere ölürse ölüm meleği, sonra da Nekir ve Münker onu cennetle müjdeler; bilin ki kim, Âl-i Muhammed’in sevgisi üzere ölürse, gelinin kocasının evine uğrulandığı gibi o da cennete uğrulanır.”
Tefsir-i Keşşaf, s. 4, s. 220

38-Hz. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Ey insanlar! Fazilet, şeref ve velayet Resulullah (s.a.a) ve zürriyetine mahsustur, sakın batıl yollara sapmayın.”
Sevaik-ül Muhrika s. 105, Yenabi-ül Meveddet s. 169, 307, Nazmi Dürer-üs Simteyn Zendi Hanefi’nin s. 207, 208

39-Hz. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

“Biz Ehl-i Beyt(a.s)’i ancak mü’min ve muttaki olan sever; ve bize ancak münafık ve şaki olan kin besler.”
Zehair-ül Ukba Taberi Şafii’nin s. 18, Yenabi-ül Meveddet s. 192, 304, 397, Sevaik-ül Muhrika s. 103

40-Hz. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Âl-i Muhammed(a.s)’i tanımak cehennemden kurtuluştur; Âl-i Muhammed(a.s)’i sevmek sırat köprüsünden geçiştir; Âl-i Muhammed(a.s)’in velayetini kabul etmek azaptan emanda olmaktır.”
El- İthaf-bi Hubbi-l Eşraf Şebravi Şafii’nin s. 4 , Yenabi-ül Meveddet s. 22, 241, 163

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt