Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kaza Kurbanı Hk. (1 Kullanıcı)

SeyitEren

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar arkadaşlar,

Benim için önemli bir hususta fikir ve yardımlarınıza ihtiyaç duyuyorum. Konu kaza kurbanı hakkında, konuyla alakalı bilimum makale soru cevap vb kaynaktan bilgi aldım lakin yine de yeterli görmedim, zira fazlasıyla bilgi kirliliği olan bir konu malesef.

Yaklaşık 15-20 gün önce başıma bir hadise geldi, ana yolda aracımla ters döndüm, ters dönmekten kasıt araç takla atmadı fakat yol istikametine göre arkadan gelen araçlara doğru döndü aracım, biraz agresif ve süratliydim, hata bütünüyle bende. Neyse ki daha doğrusu Allah'a şükür herhangi bir kazaya/ölüme sebebiyet vermedim. Yine de kaza beni çok etkiledi ruhumda ziyadesiyle büyük bir infial duyuyorum. Spesifik durumlar haricinde hız konusu benim için bitmiştir.

Sorum şu, kaza kurbanı vecibesini tam olarak yerine getirmem için yapmam gereken detaylar nelerdir?

Kurban edilecek hayvanın cinsinden, kurbanın kesilmesi esnasında edilecek dualara, kurbanın kesilmesi gereken mekana kadar sizlerden bilgi almak istiyorum.

Şimdiden yanıt veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Selam ve sevgiyle,

_YUSUF_

Yönetici
Seyit kardeşim hoşgeldiniz
Önce profil resminiz size aitse kaldırmanızı rica edeceğim.
Forum kurallarımızda profil resimlerine müsade edilmiyor
Sorunuza gelince, kaza yaptınız diye kurban kesmeniz icap ettiğini düşünüyorsunuz, doğrumu anladım?
Eğer böyle ise, böyle birşeye gerek yok.
Eğer kazalardan beri olmak için kesecekseniz normal kesim usulune göre sadaka niyetine kesersiniz.
Bu bağlamdada sadaka insandan belayı def eder inşaAllah
Selametle

SeyitEren

Kayıtlı Kullanıcı
Hoşbuldum,

Yusuf bey ilgi alakanız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Verdiğiniz bilgiler ışığında şöyle bir sonuca varıyorum. Kaza için kurban kesmeye gerek yok, kurban kesiceksek kazadan/beladan korunmak münasebetiyle kesmeliyiz doğru mudur?

_YUSUF_

Yönetici
Hoşbuldum,

Yusuf bey ilgi alakanız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Verdiğiniz bilgiler ışığında şöyle bir sonuca varıyorum. Kaza için kurban kesmeye gerek yok, kurban kesiceksek kazadan/beladan korunmak münasebetiyle kesmeliyiz doğru mudur?

Ben teşekkür ederim
Evet aynen öyle, bu kurban sadaka niyetine olur ve sadakada insandan belayı def eder.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt