Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

karnesi sağdan verilenler? (1 Kullanıcı)

makbergulu

Kayıtlı Kullanıcı
:a36:Karne, sonuç demektir. Bir yıllık emeğin sonucunu, karne ile görür öğrenci. Birçok imtihan sonucunda, karne alır her öğrenci. Diploma, lise / üniversite eğitimini tamamen bitirince alınır.

Tüm hocalar, öğrencilerini imtihan etmeden önce, imtihan edecekleri konular hakkında bilgi verirler. Önce konular işlenir, sonra konular hakkında imtihan edilir öğrenci. Tüm imtihanlar bitince karnesini, okul bitince de diplomasını alır her öğrenci.

Haziran ayında tüm öğrenciler karnelerini alıyorlar. Kimisi seviniyor kimisi üzülüyor. Bu yazımda, her insanın mutlaka alacağı bir karneden bahsedeceğim. Bu karne okul karnesi değil.

En büyük karne!
Büyüklerimiz, dünya hayatını tanımlarken, “İmtihan dünyası” diye tanımlarlar. İnsan, dünya da imtihan edilir. Bu imtihanlarda, bazen kolay sorular bazen zor sorular vardır. Hepsi imtihanın bir parçasıdır.

“Ama benim imtihanım çok zor!” diye şikayet edenlere benim tavsiyem, Peygamberlerin hayatlarını okumalarıdır.

“Keşke bununla imtihan edilmeseydim!” diyenler, imtihanı anlamamış demektir. Hangi öğretmen, yazılıdan önce soruları öğrencilere hazırlatır ki? Okullarda ki imtihanlarda bile soruları seçme özgürlüğümüz yok iken, hayat imtihanında soruları / sorunları seçme özgürlüğünü beklemeye hakkımız olur mu?

Dünya hayatı en büyük imtihandır. Hepimiz bu dünyaya imtihan edilmek için gönderildik. Bizleri imtihan eden Allah (cc), imtihan edileceğimiz kitabı da, kitabın hayata uygulama biçimini gösteren Peygamberimizi de (as) göndermiş.

İmtihan kitabı
Her dersin bir kitabı vardır. Hayat dersinin de kitabı da Kuran’dır. Dünya imtihanında, sorumlu olduğumuz her şey kitabımızda mevcut. Öteki dünyada karnesini sol tarafından alanların, “Yarabbi ben bilmiyordum!” demeye hakkı olmayacak.
Karnesinde birçok zayıfı olan öğrenci, öğretmeni anlatmadığı yerlerden sorular sormuşsa, ona “Ama siz bize bu dersleri anlatmadınız!” demeye hakkı olabilir belki. Ancak öteki dünyada, bunu söylemeye kimsenin hakkı olmayacak. “Ben size Kuran gibi bir hayat kılavuzu göndermiştim” diyecek Allah (cc).

En güzel öğretmen
Yaratıcı kullarına karşı o kadar merhametli ki, kitapta yazılı olanları, uygulama da sıkıntımız olur diye, birde örnek insan göndermiş. Peygamberimiz(as), Kuran’ın ete kemiği bürünmüş halidir.

“Kuran da yazılı olanları hayata nasıl uygulayacağımızı bilmiyorduk!” diye şikayet etmeye niyetlenenlere, “Ben size Peygamber gönderdim. O’nu ve hayatını örnek alsaydınız!” denilecek.

Rahman ve Rahim olan Allah (cc)
Rahmet gazabını geçen Allah (cc), kullarını cennete almak için, birçok günahımı affedecek. “Ümmeti! Ümmeti!” diyerek ümmeti için şefaat dileyen Peygamberimiz (as), şefaat etmek için Allah’a dua edecek.
Bizlerde Allah’ın (cc) rahmetine, Peygamberimizin (as) şefaatine nail olabilmek için çaba sarf etmek zorundayız.

Hangi konulardan sorumlu olacağız?
Öteki dünya da hepimize verilecek olan karnelerde, sorumlu olduğumuz derslerin bir kısmını hatırlatayım.

“Çocuklarınıza hangi marka cep telefonu alıp, ne kadar miras bıraktınız?” diye sorulmayacak. “İslam fıtratı üzerine doğup ellerinize teslim edilen çocuklarınızı, İslam ahlakıyla yetiştirdiniz mi?” diye sorulacak.

Karnelerimiz de, “Tarih dersini ne kadar ezberlediniz?” diye bir soru olmayacak. “Tarihin gidişatına etkiniz ne kadar oldu?” diye sorulacak.

Coğrafya dersinden aldığımız notlar sorulmayacak. İslam coğrafyasının acılarını yüreğimizde ne kadar hissettiğimiz sorulacak.

Beden eğitimi dersinden aldığımız notlar sorulmayacak. Bize emanet edilen bedene ne kadar sahip çıktığımız sorulacak. Bize emanet edilen bu bedenle nerelere gittiğimiz, neler yaptığımız sorulacak.

Din dersinde yaptığımız ezberler değil, bildiklerimizi hayatımıza ne kadar ve nasıl uyguladığımız sorulacak.

Biyoloji dersinden aldığımız notlar değil, doğaya ne kadar sahip çıktığımız sorulacak.
Kıyafetimizden değil, amel defterimizden aldığımız notlarla hesaba çekileceğiz.
Felsefe ezberlerimiz değil, aklımızı kullanıp kullanmadığımız sorgulanacak.

* * * * *
O zaman kitabı sağdan verilen kimseler, böylece kitaplarını okurlar. Ve (onlara) zerre kadar zulmedilmez (haksızlığa uğratılmaz). (İsra 71)

Yarabbi! Bizleri kitaplarını sağ taraftan alanlardan eyle!

Sait Çamlıca
B)

bu benim ikinci yıldızımı aldığım bir yazı o yüzden benimde bu sitede ki karnem sayılır...siteye üye olalı sadece 9 gün oldu...inş.daha kısa sürede daha çok yıldızım olur...:)
rabbim bu dünyadada ahirettede bizleri razı olduklarından eylesin inş.amin...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
O zaman kitabı sağdan verilen kimseler, böylece kitaplarını okurlar. Ve (onlara) zerre kadar zulmedilmez (haksızlığa uğratılmaz). (İsra 71)

amin amin amin Allah razı olsun abdest alırken sağ kolumu yıkarkden bu duayı yapıyorum. Allahım kitabımı sağımdan ver sol kolumu yıkarkende solumdan ve arkamdan verme. inşallah kabul olur.

makbergulu

Kayıtlı Kullanıcı
amin amin amin Allah razı olsun abdest alırken sağ kolumu yıkarkden bu duayı yapıyorum. Allahım kitabımı sağımdan ver sol kolumu yıkarkende solumdan ve arkamdan verme. inşallah kabul olur.
16ll2.jpg

amin....

leyla-1

Altın Üye

Amin
Allah razı olsun canım Allah bizlere kitabı sağ tarafımızdan almak nasip etsin inşallah.Allah bilerek ve idrak edenlerden olmak dini görevlerimizi tam itikatiye yapmak bu dünyada ve ahirette sevdiği razı olduğu kullar olmak cennetinden birer köşk almak Peygamber Efendimizin şefaatine nail olmak nasip etsin Rabbim.
Allah korktuklarımızdan emin umduklarımıza nail olmak nasip etsin inşallah selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun hayırlı akşamlar.

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı

Esselamu aleykum
Efendimiz(s.a.v) ve hiç bir sahabe abdest alırken dua okumamışken siz niye Peygamberin yapmadığını yapıyorsunuz kardeşim?
Yanlış anlamayın sadece bid'atlerden sakındırmak için yazdım bunu.
Allah sizi sevsin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt