Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KARABASAN NEDİR? (1 Kullanıcı)

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
bir ara karabasanla arkadaş olmuştuk sagolsun:)beni cok rahatsız ederdi yaklaşık 4 5 aydır pek gelmiyor ilk zamanlar korkuyordum ama simdi hiç korkmuyorum korkacak bişeyde yok arkadaşlar:)

musatr

Kayıtlı Kullanıcı
ben dün akşam gördüğümde elim ayağım tutuldu allaha şükür o durumdan kurtuldum bende bir korku var annemde görüyormuş arada korkudan akşam uyuyamıyorum en az 100 kez besmele çekitordurum

musatr

Kayıtlı Kullanıcı
cami hocasına sordum karabasan nedir ? hoca evde ekmek kırıntısı falan varsa üstüne yatılıyorsa uyarı için gelmiştir dedi evi öyle temizledi aakşam annemdemde hayır duasını aldım ama okuldaki din kültürü hocasına sordum kabus dedim eskiden arkadaşı saat 10
civarlarında yazın incir ağacının altında bekler besmele çeker rahat dururdum şimdi ise evde ışık yakmadan odadan odaya gidemiyorum.Yüce ALLAH cc bütün islam dinine inananları bu durumu yaşamasına izin vermez inşallah.

musatr

Kayıtlı Kullanıcı
krdeşlerim şimdi bildiğiniz gibi gece oldu çok korkuyorum besmele çekiyorum dua ediyorum fakat hala korkuyorum

musatr

Kayıtlı Kullanıcı
gerçekten arkadaşmı oldun korkuyormuydun

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,

Konunun Tıbbi açıklmasını bilmem ancak alemler yaratılmadan evvel Ruhlar yaratıldı demekki her fiziki yani maddi meselenin birde manevi yanı vardır,bir aralar imamı Rabbani hazretlerinin mektubat isimli eserini okurken bir mektubunda insanın ruya yada buna benzer hallerde ruhunun bedeninden ayrılmadan içerisinde hem dünya hemde ahirette bulunan herşeyin bir benzerinin olduğu BERZAH alemi denen yere gittiğini orada ona görmesi gerekenlerin gösterildiğini anlatan bir mektub okumuştum,öyle sanıyorum ki kişi dünyada ki yaşantısına göre kendisine uyku halinde rüyalarında olması gerekenleri gösterilir,her rüyaya kötü mahluklar karışacak diye bir husus yoktur ve ayrıca bir insanın rüyasına bir zararlı mahlukat karıştırılmış ise bu o mahlukatın kendinden değildir bunu ALLAH TEALA dilediği için yapılmıştır,rüya dışı mahlukatların yaptıkları kendilerinin sorumluluğudur.Eğer ihlas üzere iseniz size zararlı bir mahlukatın musallat olması mümkün değildir,ihlasınız ne kadar yükselirse rüyalarınız gerçek hayatta ki yaşantınıza daha net yansır,bunun misalini bir tanıdığımın ağzından anlatayım,bu kardeşimiz bugün çoğu kişinin bilgisizliğinden dolayı manasını bilmediği TARİKAT üyesi olup ehli sünnet bir yaşam sürme çabası içindedir,konuyu saptırmadan ben misali anlatayım,
Bu kardeşimiz bir rüya görür rüyasında kendisini ve başka bir ders arkadaşını hocasının karşısında görür hocaları bunlara rüya anlatmaktadır,rüyayı dinledikten sonra kalkar ayağa hocasına gider elini öper ve derki -Hocam güzel bir rüya görmüşsünüz size müjdeler olsun,uyadığında acaba bu rüya ne olaki der,hayır olsun inşaallah diyerek kalkar günlük hayatını sürmeye başlar O günün öğleden sonrası derse gider birde bakar ki hocası bu kardeşimize ve rüyasında yanında olan diğer kardeşimize gelin sizlere bir rüyamı anlatayım der,rüyayı dinler hocası bu kardeşimize rüyamı tabir et der,Oda hocam çok şerefli bir rüya görmüşsünüz mübarek olsun der,ders başlar ve biter kardeşimiz bir anda şaşırır yahu ben bu olup biteni sabaha karşı rüyam da gördüm acaba yanılıyormuyum der,yanılmadığını ispat etmesi tek şeye bağlıdır hocasının elini öpüp öpmediğini bilmesine,hocasına telefon açar ve utana sıkıla sorar hocası öpmedin evladım der,olan biteni hocasına anlatınca rüyasının aslında yaşayacağı bir şey oldunu anlamış olur.
İşte bu gibi olayların yani rüyaların sadık çıkmasının daha mükemmeli ise islamı daha mükemmel yaşayan Evliyaların rüyalarıdır ki bunlar rüyadan çok keşiflerdir.

tokyo

Kayıtlı Kullanıcı
Name-i Peygamberi - Cin Mektubu
Bilinmesi Gereken - İslami Yazılar
Cuma, 31 Ekim 2008 02:22
Aşağıda ki mektubu Peygamber Efendimiz (s.a.v.), şeytan ve cinlere karşı yazdırmıştır. Böyle bir belaya maruz kalanlar, bu mektubu yazdırıp yastığının altına koymalıdırlar. İnşaallah şifa ve deva Allah-ü Teala´dandır.

Mektubu görebilmek için BURAYA TIKLA

Ebu Dücane (r.a.) ALLAH Resulü (s.a.v.)´nün huzuruna gelip:

"Ya Resulullah! Yatağıma yattığım zaman değirmen sesi, arı vızıltıları gibi sesler işitiyorum. Simşek parıltısı gibi şeyler görüyorum. Başımı kaldırıp baktığımda evimin orta yerinde siyah ve uzun gölge gibi bir şeyin olduğunu görüyorum. Yakalamak için elimi uzattığımda derisinin üzerinde ki kılların kirpi kılları gibi olduğunu ve ağızından yüzüme doğru ateş parçaları attığını görüp beni yakacağını zannediyor, uyuyamıyorum, korkuyorum." dedi.

Resülü Ekrem (s.a.v.) buyurdular:

"Ey Ebu Dücane, evinize gelen korkunç bir mahluktur. Bana bir kağıt ve kalem getiriniz."

Getirilen kağıt ve kalemi Hazreti Ali (k.v.)´ye verdi ve "Bismillah diyerek (yukarda ki duayı) yaz." buyurdu.

Ebu Dücane (r.a.) diyor ki:

"Resulü Ekrem (s.a.v.)´in yazdırdığı bu mektubu götürüp yastığımın altına koydum ve yattım. Gece yarısı uyanmıştım. Kulağıma şöyle bir korkunç ses geldi:

Lat ve Uzza´ya yemin ederim ki bizi yaktın. Bu mektubun sahibi hakkı için bu mektubu kaldır. Senin evine bir daha gelmeyeceğiz."

Ebu Dücane (r.a.) diyor ki:

"Sabahleyin erkenden kalkıp Resulü Ekrem (s.a.v.)´in arkasında sabah namazı kıldım. Cinlerin feryadını Resulü Ekrem (s.a.v.)´e haber verdim."

Resulü Ekrem (s.a.v.) bana şöyle buyurdu:

"Ey Ebu Dücane! O mektubu kaldır. Beni hak peygamber olarak gönderen ALLAH´a yemin ederim ki eğer o mektubu kaldırmazsan onlar kıyamete kadar azap içinde kıvranırlar."

DİKKAT: Bu mektubu her insan gerektiği gibi yazamıyacağından (ilim-amel-ihlas) bu tip belirtiler kendinizde yaşiyorsanız bir uzmana müracat edilmeniz önemle rica olunur. Bu alanda uzman tavsiyemiz, Salih Memişoğlu; Tel.: 0532 570 95 78 İstanbul / Bağcılar

arkadaşlar yukardaki yazıları itibar haber ana sayfasından aldım oradan "bilinmesi gerekenler" sütununa gelip islami yazıları tıklayın ordanda Name-i Peygamberi - Cin Mektubu bölümüne girin inşaALLAH faydası olur.

Bilgi için teşekkürler hocam. Bilerekmi vermediniz yoksa sakıncalı gördünüz bilemiyorum ama ben paylaşmak istedim dua yı. Kanımca sakınca yoktur. Madur olanlar için Hakkın yardımıyla kurtulacaklardır.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيْمِ
هَذَا كِتاَبٌ مِنْ مُحَمَّدٍ رَسُولِ اللهِ رَبِّ العَالَمِينَ إلَى مَنْ طَرَقَ الدَّارَ مِنَ الْعُمَّارِ وَالزُّوَّارِ وَالسَّائِحِينَ إلاَّ طَارِقاً يَطْرُقُ بِخَيْرٍ ياَ اللهُ. أَمَّا بَعْدُ فَإنَّ لَناَ وَلَكُمْ فِي الْحَقِّ سِعَةً فَإنْ تَكُ عَاشِقاً مُولِعاً أوْ فَاجِراً مُقْتَحِماً أَوْ رَاعِياً مُبْطِلاً فَهَذاَ كِتاَبُ اللهِ تَعَالىَ يَنْطِقُ عَلَيْنَا وَعَلَيْكُمْ بِالْحَقِّ إنَّا كُنَّا نَسْتَنْسِخُ مَا كُنْتُمْ تَعْمَلوُنَ وَرُسُلُنَا يَكْتُبُونَ مَا تَمْكُرُونَ اُتْرُكُوا صَاحِبَ كِتَابِي هَذاَ وَانْطَلِقوُا إلىَ عَبَدَةِ اْلأصْنَامِ وَاْلأوْثاَنِ وَإلىَ مَنْ تَزْعُمُ أَنَّ مَعَ اللهِ إلَـهاً آخَرَ لاَ إلَـهَ إلاَّ هُوَ كُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ إلاَّ وَجْهَهُ لَهُ الْحُكْمُ وَإلَيْهِ تُرْجَعُونَ، حم لا يُنْصَرُونَ، حمعسق تُغْلَبُونَ حم وَالْكِتَابِ الْمُبِينِ تُفْرَقُ أعْدَاءُ اللهِ وَبَلَغَتْ حُجَّةُ اللهِ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قَوَّةَ إلاَّ بِاللهِ فَسَيَكْفِيكَهُمُ اللهُ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ​

Latin harfler ile ;

“Bismillahi’r-rahmâni’r-rahîm. Hâzâ kitâbün min Muhammedin resûli Rabbi’l-âlemîne ilâ men taraka’d-dâra mine’l-ummâri ve’z-zuvvâri ve’s-sâlihîne illâ târıkin yetruku bihayrin yâ Rahmânü. Emmâ ba’dü: Fe inne lenâ ve leküm fi’l-hakkı si’aten fe’in tekü âşikan mûli’an ev fâciran muktehimen ev râiyen hakkan mubtılen hâzâ kitâbullahi yentıkü aleynâ ve aleyküm bi’l-hakkı innâ künnâ nestensihu mâ küntüm ta’melûne ve rusulünâ yektübûne mâ küntüm temkürûne. Ütrükû sâhibe kitâbî hâzâ! Ve’ntalikû ilâ abedeti’l-esnâm ve ilâ men yez’umu enne me’allâhi ilâhen âhera lâ ilâhe illâ hüve küllü şey’in hâlikün illâ vechehû lehû’l-hükmü ve ileyhi türce’ûne tuğlebûne hâ-mîm lâ tünsarûne hâ-mîm ayn-sîn-kâf teferreka e’adâ’ullahi ve beleğat hüccetu’llâhi velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi feseyekfîkehümüllahü ve hüve’s-semî’u’l-alîm.”

Ve Türkçesi ;

(Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Bu mektup âlemlerin Rabb’inin Resûlü olan Muhammed’den (asm) hayır veya şer niyetiyle evi ziyârete gelenlere, ancak hayırla gelmelerini dilemek için yazılmıştır. İmdât yâ Rahmân! Muhakkak bizim ve sizin için, hakta genişlik olmalıdır. İsteyerek, istemeyerek veya sürüklenerek, bozgunculuk yapmaksızın, Allah hakkı için evi boşaltmanızı isteyen bu mektup, bize ve size hakkı konuşur. Biz bu mektuba yaptıklarınızı kaydediyoruz. Elçilerimiz, sizin yaptığınız hîleleri yazıyorlar. Bu mektup sahibinin evini derhal terk ediniz! Putlara kulluk yapanlara ve Allah’tan başka ilâh edinenlere gidiniz. O’ndan başka ilah yoktur. O’ndan başka her şey helâk olacaktır. Hüküm O’nundur ve Hâ-Mîm hakkı için ister istemez O’na döndürüleceksiniz. Hâ-Mîm ve Ayn-Sîn-Kâf hakkı için yardım görmezsiniz. Allah düşmanları bölük pörçük oldular. Çünkü Allah’ın delili ve âyeti ulaşmıştır. Allah’tan başka güç ve kudret yoktur. Allah size yeter. O işiten ve bilendir.”)

veysel-celik

Kayıtlı Kullanıcı
Selam aleykum kardeslerim, öncelikle ALLAH azze ve celle yar ve yardimciniz olsun... bana karabasan dün gece geldi... bu olaylar en son olarak bana gece sene ramazan bayraminda olaylanmisti. Ben gece boyu uyuyamadim. Sonra internete baglanip arastirma yaptim neden böyle olaylar oluyor diye ve manasi nedir derken bu sayfayi buldum.

Burda rikredilen bir Peygamber sav. mektubu varmis. Ben onu bir bos kagita yazmayi düsünüyorum ve yastigimin altina kaymak istiyorum ama bu dogrumu yanlismi oldugundan tam olarak emin degilim.

Bana hemen biriniz dönebilirse cok sevinirim, cünkü bulundugum yerde aksam oldu...

ALLAH yar ve yardimciniz olsun...

saygilarimla

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
Karabasan nedir tam olarak bilemeyiz.

öğrenci yurdunda başımızdan gecen bir olayı rivayet edeyim sizlere

Gece saat 3 -4 gibi odama gelmiştim.

yan ranzada yatan arkadaşıma bakıyordum.

birden bire latif bir karartı arkadasımın yanına doğru sokuldu

duman gibi birşey de diyemem bir karartıydı dumana benzer.

bu karartı arkadasımın yanına sokulunca arkadasım cılgınlar gibi irkildi

ve cok abartılı bir şekilde titriyordu

uyandı ve bana baktı

cok korkuyorum dedi karabasan geldi de dedi; bende fark ettim geldiğini dedim.

ve olanları ona da anlattım.

Felak ve nas surelerini yazdım 3 gün arkadasımın yastığının altına koyduk

ve her yatarken felak nas oku demiştim.

bir daha geldiğini hatırlamıyorum.

Arkasımın yatış pozisyonunda da bir yanlış yoktu sağ tarafına yatmıştı ama gene herneyse bu meret gelmişti ona..

bu bir tür cin olabilir diye düşünüyorum.

sırt ustü yatanlara cok geldiğini biliyorum.

Allah kullarını sakınsın... cok korkutuyormuş bu şey.

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
10 ayetel kürsi yetiyor.
gelirsede 1 ayetel kürsi daha okuyun kaçıp gidiyor.
her defasında kaçtı.
3 felak 3 nas süresinide ihmal etmeyin.

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
karabasan gelmesini kendi üzerimde hiç yaşamadım.

Allahü teala ; ilmimin artması için bizzat karabasan gelmesini bana gösterdi

uykuda insan felc hali olur bu ilmen doğrudur.

Allahın koydugu bir özelliktir.

uyurken kendini sakatlamasın diye kulunu sevdiği için verdiği bir özelliktir.

bunu sadece psikolojik birşey olarak kabul edip cinler alemini inkar eden bir ilimi görüşü reddediyorum.

belki yaşananların %90 psikolojik olabilir ama bunun diger sebebi cinlerdir. cinler mümini sevmezler(kafir cinler)

kafir olanları iblise bağlı oldukları icin bizzat insana düşmandırlar.

onu korkutmak acı cektirmek isterler

ben eskiden cin şeytan denildimi adından bile korkardım.

Allahın vermiş oldugu ilimle birlikte ise şimdilerde zerre kadar bir korkum kalmadı

Allah beni korkulardan sıyırdı yanlızca Allahu teala korkusu kaldı.

Cin şeytan karabasan da neymiş ??? Allahın yaratmış oldugu sivrisinekten farksızlar.

Mümin elindeki silahları bilse zerre kadar korkmaz (dua silahlarımızdır )

Takva ile Allaha bağlanana korku yoktur.

İblis iblis dedikleride nedir demiştim Rabbülalemine ...

Allah ü telala iblisi de gösterdi

Kulum bil dedi gör dedi (mecazi olarak)

iblisten de korkmadım cinler musallat oldu

onlardan da korkmadım Allah dua ve takva ile hepsinden kurtardı şükürler olsun.

Abid olana ifrit ler saldırabilir

eğer abidseniz şeytanın saldırısına hazırılıklı olun

demedi demeyin afallayıp kalırsınız sonra korkarsınız hemde cok ...

"Allahım sana sığınırım " demeyi unutmayın.

_YUSUF_

Yönetici
Talebelik yıllarımda çok defa başıma gelmişti.Ama daha sonra hiç yaşamadım.

Herşeyi bilen hikmetle yaratan Yüce Allah'tır.Doğrusunu şüphesiz O bilir.

nurul-islam

Kayıtlı Kullanıcı
benimde başıma çok kez geldi her gece felak nas ayetel kürsü okumama rağmen yine geliyor
geldiği zaman bir uğultu hareket edemiyorsun bağıramıyorsun
sonra uyku halinde felak nas ayetel kürsünü okuyorum o anda gidiyor
gerçekten çok korkunç bir deneyim herşey Allah tan bunu biliyorum ona sığınıyorum
o herşeye kadiirdir

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
eğer dua okumanıza rağmen gitmiyorsa

duayı (felak nas surelerini) besmele ile başlayıp yazın yastığınızın altına 3 gün koyun

ve her yatarken felak nas okuyun

bu dua onları çılgına çevirir azap cektirir

sizden vaz gecerler. Tabi Allahu teala izin verirse.

cinci hocaya gideyim demeyin

kendi savunmanızı kendiniz yapmayı öğrenin.

Allah rızası için anlatıyorum

bu arkadasıma care olmuştu... oda cok cektim demişti..

salavatqetir

Kayıtlı Kullanıcı
bende yazıp yastığımın altına koyucam inşallah çare olur
Allah razı olsun ablacım

acem_kizi

Kayıtlı Kullanıcı
ben hep iki rekat namaz kılar ,tüm duları okur abdestli yaparım buna rağmen 3 kez yaşadım bu olayı çok kötü yav. dün gece de oldu dehşetti.Allah korusun

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü telala cinlere belirli vakitlerde rızık temini için izin veriyor (Alim kişilerin anlatımı ile söylüyorum)

bu mahluklar rızık temin izni ile bizim bulunduğumuz aleme geciyorlar.

Rızık temininden ziyade islerle de ilgileniyorlar (izini kötüye kullanmak)

insanlara kabüs olup onlara eziyet etmekteler ve kendi alemlerine dönünce de

Alemlerinde insanı nasıl korkuttukları anlatıp gülüşüp eğlenceye alıyorlar.

bundan zevk alıyorlar

duayı besmele ile kağıda yazıp yastığının altına koy kardesim bir dene

ama 3 günden fazla orada tutma

bu salak cin mahluku ızdıraptan geberir de Allahu tealaya mahşerde davacı olabilir.

ifrit le (çok aşırı derecede azıtmış kafir cinlerde denir.) bası belada olan varsa

onun içinde bir dua öğretebilirim

peygamber efendimize ifrit musallat olmuştur

ve cebrail aleyhisselam bir dua öğretmiştir ona karsı

Allahımız bizi savunmasız bırakmamıştır elbet.

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeşim bende çok korkmuştum.tşkr..

veysel-celik

Kayıtlı Kullanıcı
cok tesekkür ederim... Ben, bana 2 gece öncesi olaydan dolayi uyuyuncana 3er ihlas, nas ve felak surelerini ve sonrasinda ise 2 kere ayet elkursi okuyarak uyuyorum. Gece vakitleri ise o günden bu yana 3 kere kalkiyorum uykumdan ama nasil kalkiyorum, konusarak uyaniyorum rüyamdan. Bir iki saniye sonra kendime geliyorum ve kiminle konusuyor ve gülüsüyorum diyorum ve yine ayet elkursi okuyup yatiyorum.

@gülfidan: sirt üstü yatana daha cok geliyor diyorsun? Nasil yani? Ben genellikle sirt üstü yatanim, diger türlü uyuyamiyor ve hep eninde sonunda sirtimin üstüne yatiyorum.

Birde Peygamberin o cinler, mahlukatlarin üzerine bir mektup yazisini kagitin üzerine yazacam simdi ve ayriyeten Nas, Felak ve Ihlas surelerinide. Simdi ben bunu 3 günden sonra yastigimin altindan kaldirmam mi lazim. Sonra bir gün ara verip birdaha koyabilirmiyim yoksa olmaz mi?

Yardimin icin cok tesekkür ederim..

ALLAH yar ve yardimcimiz olsun insallah.

Saygilar ve Selamlar

Almanya'dan
Veysel

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
cok tesekkür ederim... Ben, bana 2 gece öncesi olaydan dolayi uyuyuncana 3er ihlas, nas ve felak surelerini ve sonrasinda ise 2 kere ayet elkursi okuyarak uyuyorum. Gece vakitleri ise o günden bu yana 3 kere kalkiyorum uykumdan ama nasil kalkiyorum, konusarak uyaniyorum rüyamdan. Bir iki saniye sonra kendime geliyorum ve kiminle konusuyor ve gülüsüyorum diyorum ve yine ayet elkursi okuyup yatiyorum.

@gülfidan: sirt üstü yatana daha cok geliyor diyorsun? Nasil yani? Ben genellikle sirt üstü yatanim, diger türlü uyuyamiyor ve hep eninde sonunda sirtimin üstüne yatiyorum.

Birde Peygamberin o cinler, mahlukatlarin üzerine bir mektup yazisini kagitin üzerine yazacam simdi ve ayriyeten Nas, Felak ve Ihlas surelerinide. Simdi ben bunu 3 günden sonra yastigimin altindan kaldirmam mi lazim. Sonra bir gün ara verip birdaha koyabilirmiyim yoksa olmaz mi?

Yardimin icin cok tesekkür ederim..

ALLAH yar ve yardimcimiz olsun insallah.

Saygilar ve Selamlar

Almanya'dan
Veysel

öncelikle yatış pozisyonunuz yanlış Rusulullah bize nasıl yatacağımıza varana kadar herşeyi ögretmiştir. Allahu telala ondan razı olsun.

uyurken sağ yan tarafınız üzerine yatarak uyuyunuz sünnet budur.

uykuda sağdan sola dönüş yapabilirsiniz ister istemez beden bunu yapar doğal olarak

sırt üstü yatmak yanlıştır

Nasıl alıstınız böyle sırt üstü uyumaya ??

Duaların hepsini yazmanıza gerek yok öncelikle yatış pozizyonunuzu düzeltmek gerek

Sağ yanınıza yattığınız halde gelirse bu meretin psikolojik olmadıgı anlaşılır

ozaman dua yı yazıp yastığının altına koyabilirsin.

yanlız dua orjinal dilde yazılmıs olmalıdır (Arapca orjinal yazı ile)

ben yazmayı bilmiyorum diyorsanız işte cözümü:

İnternet vAR internetten orjinal yazısını alıp printerden bastırabilirsin.

3 günden kasıt kısa zamanda bu eğer gercek vaka ise Cinin aklını basına getirmek icin yeterlidir.

3 günden fazla tutmak ona işkenceye dönüşür

gebersin banane demeyin o da Allahın bir mahluku davacı olabilir bizden.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt