Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kalpten Bir Münâcât.. (1 Kullanıcı)

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
bi gün bende çözeceğim risale'nin dilini inşaALLAH...

Rabbimiz güzel niyetinize mukabil yar ve yardımcınız olsun inşallah..ben çok biliyorum demiyorum ama zamanla kalp göz kulak aşina oluyor,ruh aşina oluyor Rabbimin izniyle okudukça,gayret ettikçe anlaşılıyor..Bizlere düşen sıkılmadan,pes etmeden,nefsimize bir hisse vermeden azami şevk ve gayretle okumak,okumak ve okumaktır..kelimeler ağır deniyor,anlaşılmıyor deniyor ekseriyetle ama dediğim gibi ruh ve kalp aşina olursa inşallah daha da kolay ve güzel anlaşılacaktır..Rabbim yardımcımız olsun inşallah hakkıyla,layıkıyla okuyabilir ve yaşayabiliriz..

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbimiz güzel niyetinize mukabil yar ve yardımcınız olsun inşallah..ben çok biliyorum demiyorum ama zamanla kalp göz kulak aşina oluyor,ruh aşina oluyor Rabbimin izniyle okudukça,gayret ettikçe anlaşılıyor..Bizlere düşen sıkılmadan,pes etmeden,nefsimize bir hisse vermeden azami şevk ve gayretle okumak,okumak ve okumaktır..kelimeler ağır deniyor,anlaşılmıyor deniyor ekseriyetle ama dediğim gibi ruh ve kalp aşina olursa inşallah daha da kolay ve güzel anlaşılacaktır..Rabbim yardımcımız olsun inşallah hakkıyla,layıkıyla okuyabilir ve yaşayabiliriz..

amin kardeşim inşaALLAH... bende bazı yerleri anlıyorum ama büyük kısmını çözemiyorum.inşaALLAH zamanla bende alışırım sizler gibi...

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
okuduğum ilk risale 2002 de gençlik risalesiydi...
sonra hanımlar rehberi...
ama gençlik risalesi çok özeldir bende..
nuray abla nerdesin nasılsın bilmiyorum ama her hatırladığımda gözlerim dolar.. okuduğu her sayfada hüngür hüngür ağlardı..
balkonda yanına sokuluşum bende okusam nolurki diyişim..
anlamazsın dur bi sözlük vereyim demişti.. inatla anlarım demiştim... okuduğu ilk satırlar..
Hem dua bir ubudiyettir; ubudiyet ise, semaratı uhreviyedir. dünyevi maksatlar ise, o nevi dua ve ibadetin vakitleridir;gayeleri değil..
bak anladım demiştim ve anlatmıştım..
dua ibadettir, bu dünyada yaşadığımız sıkıntılar dua vaktinin geldiğinin göstergesidir.. ama bu sıkıntıları amaç görmemek lazım amaç ibadet etmektir..
eh anlıyorsun galiba demişti ve vermişti risaleyi bana.. sen az pişersen gözün aşktan başka bişey görmezsin demişti...
anlamadıkça ağlıyordum ALLAHIM Bana anlamayı nasip et diye..
anlıyor muydum bilemem ama anlamak için uğraşıyordum.. sonra noldu niye koptum ki ben.. ALLAHIM YOLUNDAN ayırma..

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
Ey Rabbu’l-Enbiyâ ve’s-Sıddıkîn,

Bütün onlar Senin mülkünde, Senin emrin ve kudretinle, Senin irade ve tedbirinle, Senin ilmin ve hikmetinle musahhar ve muvazzaftırlar. Takdis, tekbir, tahmid, tehlil ile küre-i arzı bir zikirhâne-i âzam, bu kâinatı bir mescid-i ekber hükmünde göstermişler.

Yâ Rabbî ve yâ Rabbe’s-Semâvâti ve’l-Aradîn, yâ Halıkî ve yâ Halık-ı Küll-i Şey,

Gökleri yıldızlarıyla, zemini müştemilâtıyla ve bütün mahlukatı bütün keyfiyatıyla teshir eden kudretinin ve iradetinin ve hikmetinin ve hâkimiyetinin ve rahmetinin hakkı için, nefsimi bana musahhar eyle ve matlubumu bana musahhar kıl. Kur’ân’a ve imana hizmet için, insanların kalblerini Risale-i Nur’a musahhar yap. Ve bana ve ihvanıma iman-ı kâmil ve hüsn-ü hâtime ver. Hazret-i Mûsa Aleyhisselâma denizi ve Hazret-i İbrahim Aleyhisselâma ateşi ve Hazret-i Dâvud Aleyhisselâma dağı, demiri ve Hazret-i Süleyman Aleyhisselâma cinni ve insi ve Hazret-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâma şems ve kameri teshir ettiğin gibi, Risale-i Nur’a kalbleri ve akılları musahhar kıl. Ve beni ve Risale-i Nur Talebelerini nefis ve şeytanın şerrinden ve kabir azabından ve Cehennem ateşinden muhafaza eyle ve Cennetü’l-Firdevste mes’ut kıl. Âmin, âmin, âmin.

سُبْحَانَكَ لاَعِلْمَ لَنَاۤ اِلاَّ مَاعَلَّمْتَنَاۤ اِنَّكَ اَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ
[SUP][SUP]1[/SUP][/SUP]

وَاٰخِرُ دَعْوٰيهُمْ أَنِ الْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
[SUP][SUP]2[/SUP][/SUP]

Kur’ân’dan ve münâcât-ı Nebeviye olan Cevşenü’l-Kebîrden aldığım bu dersimi, bir ibadet-i tefekküriye olarak Rabb-ı Rahîmimin dergâhına arz etmekte kusur etmişsem, kusurumun affı için Kur’ân’ı ve Cevşenü’l-Kebîri şefaatçi ederek rahmetinden affımı niyaz ediyorum.

Said Nursî

Risale-i Münâcât

B)B)B)

[SUP]1[/SUP] : “Seni her türlü noksandan tenzih ederiz. Senin bize öğrettiğinden başka bilgimiz yoktur. Muhakkak ki Sen, ilmi ve hikmeti herşeyi kuşatan Alîm-i Hakîmsin.” Bakara Sûresi, 2:32.
[SUP]2[/SUP] : “Duâları ise şu sözlerle sona erer: ‘Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, şükür ve minnet, Âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.” Yûnus Sûresi, 10:10.

Amin Amin Amin...Rabbime şükürler olsun ki dün bu Risale-i Münâcât'ın yazıldığı yerde; Kastamonu Kalesindeydik..Bir kez daha yerinde okumuş olduk bu vesile ile şükürler olsun..Tevafuk oldu münacatımız da bugün hatime buldu..Rabbime emanet olunuz..

B)B)B)

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
okuduğum ilk risale 2002 de gençlik risalesiydi...
sonra hanımlar rehberi...
ama gençlik risalesi çok özeldir bende..
nuray abla nerdesin nasılsın bilmiyorum ama her hatırladığımda gözlerim dolar.. okuduğu her sayfada hüngür hüngür ağlardı..
balkonda yanına sokuluşum bende okusam nolurki diyişim..
anlamazsın dur bi sözlük vereyim demişti.. inatla anlarım demiştim... okuduğu ilk satırlar..
Hem dua bir ubudiyettir; ubudiyet ise, semaratı uhreviyedir. dünyevi maksatlar ise, o nevi dua ve ibadetin vakitleridir;gayeleri değil..
bak anladım demiştim ve anlatmıştım..
dua ibadettir, bu dünyada yaşadığımız sıkıntılar dua vaktinin geldiğinin göstergesidir.. ama bu sıkıntıları amaç görmemek lazım amaç ibadet etmektir..
eh anlıyorsun galiba demişti ve vermişti risaleyi bana.. sen az pişersen gözün aşktan başka bişey görmezsin demişti...
anlamadıkça ağlıyordum ALLAHIM Bana anlamayı nasip et diye..
anlıyor muydum bilemem ama anlamak için uğraşıyordum.. sonra noldu niye koptum ki ben.. ALLAHIM YOLUNDAN ayırma..
Rabbim tekrardan o güzel günlerinize dönmek nasib etsin inşallah ablam..İnşallah hakikatleri,nurları yeniden özümseyip,benimsemek ve tüm hissiyatınızla okuyup,idrak edip hayatınıza tatbik etmek nasib eylesin..Rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah..unutmayalım ki dua en önemli hazinemizdir..dualarımız bu yönde olursa inşallah Rahmetin vüsulüne vesile olur..Rabbime emanet olunuz ablacım..Rabbim gayretinizi,şevkinizi artırsın inşallah yine,yeniden..

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
inşallah güzel kardeşim inşallah.. öle özlemle hatırlıyorumki o günleri öle büyük hasret...anlayamadığımızı anlamak.. onla yaşamak..

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
Ey dağları zemin sefinesine hazineli direkler yapan Kadîr-i Zülcelâl,

Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın talimiyle ve Kur’ân-ı Hakîminin dersiyle anladım ki, nasıl denizler acâipleriyle Seni tanıyorlar ve tanıttırıyorlar. Öyle de, dağlar dahi, zelzele tesiratından zeminin sükûnetine ve içindeki dahilî inkılâbat fırtınalarından sükûtuna ve denizlerin istilâsından kurtulmasına ve havanın gazât-ı muzırradan tasfiyesine ve suyun muhafaza ve iddiharlarına ve zîhayatlara lâzım olan madenlerin hazinedarlığına ettiği hizmetleriyle ve hikmetleriyle Seni tanıyorlar ve tanıttırıyorlar.

Evet, dağlardaki taşların envâından ve muhtelif hastalıklara ilâç olan maddelerin aksamından ve zîhayata hususan insanlara çok lâzım ve çok mütenevvi olan madeniyatın ecnâsından ve dağları, sahrâları çiçekleriyle süslendiren ve meyveleriyle şenlendiren nebatatın esnafından hiçbirisi yoktur ki, tesadüfe havalesi mümkün olmayan hikmetleriyle, intizamıyla, hüsn-ü hilkatiyle, faideleriyle, hususan madeniyatın tuz, limon tuzu, sulfato ve şap gibi sureten birbirine benzemekle beraber, tatlarının şiddet-i muhalefetiyle ve bilhassa nebatatın basit bir topraktan çeşit çeşit envâlarıyla, ayrı ayrı çiçek ve meyveleriyle, nihayetsiz Kadîr, nihayetsiz Hakîm, nihayetsiz Rahîm ve Kerîm bir Sâniin vücub-u vücuduna bedahetle şehadet ettikleri gibi, heyet-i mecmuasındaki vahdet-i idare ve vahdet-i tedbir ve menşe ve mesken ve hilkat ve san’atça beraberlik ve birlik ve ucuzluk ve kolaylık ve çokluk ve yapılmakta çabukluk noktalarından, Sâniin vahdetine ve ehadiyetine şehadet ederler .

Risale-i Münâcât

mir_erhan

Moderator
Sevgili Kardeşimiz.
hoşgeldin.
ellerine yüreğine sağlık.
Rabbimiz bizlere anlamayı. anladıklarımızı uygulayıp örnek olabilmeyi nasib eylesin.
Amin.

Selam ve dua ile

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili Kardeşimiz.
hoşgeldin.
ellerine yüreğine sağlık.
Rabbimiz bizlere anlamayı. anladıklarımızı uygulayıp örnek olabilmeyi nasib eylesin.
Amin.

Selam ve dua ile

Ve Aleykümselam değerli abicim Allah razı olsun amin ecmain inşallah..
Okuyanlardan anlayanlardan yaşayanlardan olabilme duası ile..
Gönülden selam ve muhabbetlerimle..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt