Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kabir Azabından Kurtaran Şeyler (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
Kabir Azabından Kurtaran Şeyler
Taberani el-Kebir´de Hakim-i Tirmizi Nevadir el-Usul´de Isbehani Tergib´de Abdurrahman bin Semurete (Radiyallahû anh) ´den rivayet ettiklerine göre, söyle demistir: Bir gün Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem,) yanimiza geldi. Buyurdu ki: Dün akşam acaip bir şey gördüm. Ümmetimden, ruhunu almak için kendisine melekül-mevt gelen bir adam gördüm. Onun, ana babasına yaptığı iyilikler, o meleği çevirdiler.

Ve ümmetimden, kabir azabına kapılmış bir adam gördüm. Onun aldığı abdestler gelip o azaptan onu kurtardılar.

Ve ümmetimden bir adam gördüm, seytanlar etrafını sarmıştılar. Onun Allah´a yaptığı zikir geldi, onu onların arasından kurtardı.

Ve ümmetimden, azap meleklerinin etrafını sardığı bir adam gördüm. Namazı gelip onu, onların elinden kurtardı.

Ve ümmetimden bir adam gördüm, susuzluktan ağzını açmıştı. Vardığı her havuzdan kovuluyordu. Sonra orucu gelip ona su verdi, onu doyurdu.

Ve ümmetimden bir adam gördüm; yaninda peygamberler halka halka oturmustular. O adamin, yaklastigi her halka onu kovuyordu. Sonra cenabetten yıkanmasi geldi, elinden tutup onu yanıma oturttu.

Ve ümmetimden bir adam gördüm, önü karanlık, arkası karanlık, sağı karanlik , solu karanlık, altı karanlık, üstü karanlık O karanlıklar içinde şaşırmıştı, sonra Hacc ve Umresi gelip onu o karanlıklardan kurtardılar. Etrafını nurlarla doldurdular

Ve ümmetimden bir adam gördüm, müminlerle konuşur. Onlar onunla konuşmazdı. Sila-i rahim geldi, «Ey müminler cemâati onunla konuşun» deyince onunla konuşmaya başladılar.

Ve ümmetimden birisini gördüm, eliyle ateşin alev ve kıvılcımlarını yüzünden kovuyordu. Sonra, verdiği sadakalar geldi, yüzüne bir örtü, başında gölgelik oldular.

Ve ümmetimden, birisini gördüm, her taraftan gelen zebaniler onu yakalamıştılar. Adamın yaptığı emr-i bi´l-mâruf nehy-i ani´l-münker gelip onu onların ellerinden kurtardılar, rahmet meleklerinin ellerine teslim ettiler,

Ve ümmetimden, bir adam gördüm, dizleri üzerine çömelmis. Allah ile onun arasinda bir perde vardı. Güzel ahlâki geldi, elinden tuttu. Onu Allah´ın huzuruna bıraktı.

Ve ümmetimden sahifesi, sol eline verilmis bir adam gördüm. Onun Allah´dan korkusu geldi, sahifesini sağ eline verdi.

Ve ümmetimden terazisi hafif kalmis bir adam gördüm. Yaptigi iyilikteki asiriliklar gelip terazisini agirlastirdi.

Ve ümmetimden, cehennem kenarinda olan bir adam gördüm. Allah korkusu gelip onu kurtardi. Adam ordan geçti.

Ve ümmetimden bir adami ates içinde gördüm. Dünyada Allah korkusundan akan göz yaslari gelip onu atesten çekti.

Ve ümmetimden bir adam gördüm. Sirat köprüsü üstünde durmus, hurma yapraginin titredigi gibi titriyordu. Allah´a olan hüsn-ü zanni geldi. Titremesi durdu. Adam köprüden geçti.

Ve ümmetimden, sirat köprüsü üstünde bir adam gördüm. Bazen yavas yürür. Bazen sürünürdü. Bana olan salavatlan geldi, elinden tutup onu ayaga kaldirdilar ve adam geçti.

Ve ümmetimden bir adam gördüm. Cennet kapilarina varmis, fakat kapilar ona kapali... Lâ ilahe illallah sehadeti geldi, ona kapilari açti ve onu cennete koydu.

Ve dudaklari makaslanan bir halk yigini gördüm. «Yâ Cibril kimdir bunlar » dedim. O, dedi ki:

«Bunlar halk arasinda koguculukla gezen insanlardir.»

Ve dillerinden asilmis, erkekler gördüm. «Kimdir bunlar» dedim. Cibril dedi ki:

«Bunlar, mümin, kadin ve erlere haksiz olarak iftira atanlardir.»

Kurtubi dedi ki, bu büyük bir hadistir. Resûlullah (Sallaliâhû Aleyhi ve Sellem), özel ve korkunç hallerden kurtaran özel amelleri onda zikretmistir.

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
Âbid, Müsnfed´inde, ibn-i Abbâs (Radiyallahû anhümaVdan rivayet ettigine göre, bir adama:

Onunla çok sevinecegin bir hadisi sana bagislayayim mi demis. Adam, «evet» demistir.

Ibn-i Abbâs (Radiyallahû anh) «Tebâreke sûresini oku, ailene, çoluk çocuguna ve komsularina ögret. Çünkü o (kabir azabindan) kurtarir.

Mâcadele suresi ise, kiyamette Allah huzurunda okuyucusunu müdafaa eder, onu atesten kurtarmak ister. Onu okuyan kisi, onunla kabir azabindan kurtulur.»

Halef bin Hisam, Fezâilü´l-Kur´an´da, ve Hâkim, sahih gördügü bir rivayette ve Beyhaki , ibn-i Mesûd (Radiyallahû anh)´dan rivayet ettiklerine göre, söyle demistir:

«Tebâreke sûresi, koruyucudur. Kabir azabindan kurtarir. Azap, kabirde onu okuyanin bas ucuna gelir. Bas der ki , benden geçemezsin, çünkü, bu basta Tebâreke suresi okunmustur. Azap ayak ucundan gelir. Ayaklar da benden geçemezsin, bu ayaklar Mülk sûresi için çok dikilmislerdir,» derler.

Nesai, ibn-i Mesud (Radiyallahû anh)´dan rivayet ettigine; göre, söyle demistir: «Kim Tebâreke sûresini her gece okusa, Allah onunla onu ka*bir azabindan korur. Biz Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) zamaninda, bu sûreyi «koruyucu» diye isimlendirdik.

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun

Rabbim cümlemizi kabir azabından ve cehennem ateşinden korusun inşallah

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
++++Ve ümmetimden bir adam gördüm; yaninda peygamberler halka halka oturmustular. O adamin, yaklastigi her halka onu kovuyordu. Sonra cenabetten yıkanmasi geldi, elinden tutup onu yanıma oturttu.++++

O adam odur ki gencliğinde cunuptan yıkanmaz bile düşün ki nasıl şaşırmış

sonra öyle bir evliya olur ki hiçbir peygamberin bile oturamadıgı Resulullahın yanı başına oturtulur.

Tövbenin büyüklüğü buradadır.

bu hadis geleceğe dair sahih cıkmış bir hadistir.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
kabir azabının başlacı sebebi : Elbisene çiş sıcratmadır. Pis olmaktır. temizliğe dikkat etmemektir.

başka sebebleri de var tabi ama en büyük sebebi budur.

"Abdestli durmak kabir azabını berteraf eder." Kaim

Hatice Y.

Kayıtlı Kullanıcı
Aldigimiz her nefeste bilerek yada bilmeyerek gunah islemekteyiz. Rabbim cumlemizi bagislasin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt