Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İSMİNİ ANDIKÇA AĞLARLAR (1 Kullanıcı)

hayrunissa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Kadının Resûlullah Hakkında Söylediği Kaside

Zeyd b. Eşlem [r.a] anlatıyor: “Yine bir gece Ömer b. Hattâb [r.a] şehri kolaçan etmek için dolaşmaya çıkmıştı. Gecenin bir vakti, evin birinde kandilin yanmakta olduğunu gördü ve yaklaştı. Yaşlı bir kadın evinde oturmuş hem yün örüyor hem de bir beyit okuyordu:

İyilerin salât-ü selâmı Muhammed‘in üzerine olsun, Bütün seçilmiş ve hayırlı kimseler sana rahmet okusun, . Sen geceleri sabahlara dek namaz kılar ağlardın, Keşke bir bilebilseydim ölüm ne denli çeşitlidir! Acep ahiret yurdu beni habibimle bir araya getirecek midir?!

Kadın bu kasideyi Hz. Peygamber [s.a.v] için söylüyordu. Hz. Ömer [r.a] [r.a] bu sözleri duyunca oturup ağlamaya başladı. Nihayet dışarıdan ağlama sesleri geldiğini işiten kadın kalktı ve kapıya geldi.

- Kim o, diye sordu.

- Hattâb oğlu Ömer! dedi. Kadın,

- Benim Ömer‘le ne işim olur! Hem Ömer bu saatte burada ne yapıyor? Hz. Ömer [r.a],

- Allah sana merhamet etsin! Ne olur kapıyı aç. Korkma bir şey olmaz! Bunun üzerine yaşlı kadın kapıyı açtı, Ömer [r.a] içeri girdi.

- Az önce söylediğin beyitleri benim için tekrarla, dedi. Kadın da ona az önce okuduğu beyitleri okudu. Son mısraına geldiğinde Ömer [r.a],

- İkinizin arasına beni de sokmanızı istiyorum, dedi. Bunun üzerine kadın şöyle okudu:

Acep ahiret yurdu habibimle bir araya getirecek mi?! Ey affı mağfireti bol olan! Ömer‘i de bağışla!

Hz. Ömer [r.a] bundan hoşnut oldu ve evine geri döndü.“

İbn Ömer ve Enes‘in Resûlullah‘ı [s.a.v] Andıkları Zamanki Durumları

Âsim b. Muhammed, babasının şöyle dediğini rivayet etmiştir: “Ben, ibn Ömer‘in yanında Resûlullah‘ın isminin anılıp da onun gözlerinden yaşlar boşaltmadığı hiçbir zamanı görmedim.“

Müsennâ b. Saîd ez-Zârî, Enes b. Mâlik‘ten [r.a], “Resûlullah‘ı rüyamda görmediğim hiçbir gece olmadı“ dediğini işittiğini ve bunu söyledikten sonra da ağladığını rivayet etmiştir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt