Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz. Muhammed'in Hayatı... Martin Lings... (1 Kullanıcı)

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm,

"Sözlerimle Muhammed'i güzelleştirmedim, Muhammed'le sözlerimi güzelleştirdim" diyen şair, ne de güzel söylemiş! Peygamber aleyhissalâtu vesselamı tanıtmayı, anlatmayı murad edinip de güzelleşmeyen kitap yok. Onun hatırasını taşıyan, onun hayatını anlatan, onun sözlerini aktaran her kitap güzelleşiyor.

Yüzlercesini okuduğum bu güzel kitaplar içinde beni en ziyade etkileyenlerden biri, 2005 yılında 98 yaşında vefat eden İngiltereli Müslüman düşünür Martin Lings'in Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources adlı kitabı. İlk olarak 1983 yılında yayımlanan kitap, bugün bütün dünyada en çok satan siyer kitapları arasında yer alıyor. Kitap, İlk Kaynaklara Göre Hz. Muhammed'in Hayatı başlığıyla ve Nazife Şişman'ın başarılı çevirisiyle Türkçeye de kazandırılmıştı. İlk çevirisinin üzerinden geçen yaklaşık yirmi yıl içinde yalnız Türkçede bir milyona yakın bir satış rakamına ulaşmış olsa gerek. Ama bir kitabı değerli kılan, satış rakamları değil. Martin Lings'in bu en önemli yadigârı da, satış başarısı veya çevrildiği dil sayısı ile değil, içeriği ve üslubu ile bir değer taşıyor.

Lings'in bu tek ciltlik siyerini baştan sona dört kez okudum. Her okuyuşumda yeni bir lezzet duydum ve daha önce farkına varmadığım ayrıntıları fark ettim. Bir kitabın gücü, bir açıdan, okuyanda 'Bu kitabı tekrar okumalıyım' duygusu uyandırmasında; kendisini tekrar tekrar okutabilmesindedir zaten. Peki, bunca siyer içinde Martin Lings'in kitabını 'özel' kılan nedir! Bu soruya cevap verirken, en başta, Lings'in kendi hayat serüvenine atıfta bulunmak gerekiyor.

Lings, modern zamanların her Batılı gencin yaşadığı hayat sürecini yaşamış. Hıristiyan inancının en azından 'ritüel' düzeninde yaşandığı bir ailede geçen çocukluk, gençlikle birlikte gelen şüpheler, ateizme düşüş ve onun da sorulara cevap, dertlere deva, içerideki o derin boşluk ve anlamsızlık duygusuna çare olamayışı karşısında tutunacak sağlam bir din arayışı, ve sonra İslâm... Yirmili yaşlarda böylece İslâm'ı seçen Martin Lings, diğer adıyla Ebubekir Siraceddin'in Oxford Üniversitesi'nde hem İngiliz dili ve edebiyatı, hem de Arap dili ve edebiyatı eğitimini aldığını, on iki yıl Kahire Üniversitesi'nde özellikle Shakespeare üzerinde yoğunlaşmak üzere İngiliz edebiyatı üzerine dersler verdiğini, British Museum'un Doğu Elyazmaları bölümünün uzun yıllar müdürlüğünü yaptığını da belirtelim. Edebiyat ve İslâmî metinler üzerine bu uzmanlığının yanı sıra, 'şair' olduğunu da. Diğer taraftan, Mağribli sûfî Ahmed el-Alevî'nin rahle-i tedrisinde tasavvuf terbiyesi almış olduğuna da...

Hz. Muhammed'in Hayatı, Lings'in hepsi aynı ana gövdeye hayat suyu taşıyan bu köklerinin en parlak 'meyvesi' niteliğinde. Hakikat arayıcısı, muhtedi, araştırmacı, edebiyat uzmanı, şair, sûfî kimlikleri bir potada birleşerek, Lings'in bu değerli kitabına özgün rengini ve üslubunu kazandırıyor.

Kitap, bir Batılının yazmış olması itibarıyla, Batılıların ve Batılılaşmış Doğulu ruhların algı ve ihtiyacına denk düşen bir kurguya sahip. Bölümlerin mümkün mertebe kısa tutulması; "Çöl" başlıklı sekizinci bölümde olduğu gibi, dünyanın faniliği gerçeğinin müthiş bir ustalıkla metnin içine yerleştirilmesi; sahabilerin ihtida süreçlerinin, nazil olan âyetler ve yaşanan enfüsî sorgulamalar eşliğinde başarılı bir sûrette yansıtılması, bu sırdan olsa gerek. Diğer taraftan, Lings'in kitabı, bir taraftan bir araştırmacının titiz ve sahih malzeme seçimini; ve aynı zamanda, bir edebiyatçının bu malzemeyi ustalıkla işleyebilme yeteneğini yansıtıyor.

Bütün bu özellikleriyle Martin Lings'in Hz. Muhammed'in Hayatı adlı eserinin, Türkçede de herkesin, ama özellikle de 'Batılı' eğitim almış insanların muhakkak okuması gereken bir siyer olduğuna inanıyorum. Benim görebildiğim kadarıyla, kitap, tek ciltte bu kadar geniş malzemeyi bu kadar incelikle ve bu kadar rahat bir dille sunabilme bakımından, müstesna bir değere sahip.

Lings'in siyerini bugüne kadar okumamış olan varsa, çok gecikmeden okumalı. Kitap, hem Peygamber aleyhissalâtu vesselamın hayatını öğrenme ve anlamamızı sağlıyor, hem de 'modernizm'e boyun eğmeden zamane ruhlara onu anlatmanın yolunu kavramamızı... Yazan: Metin Karabaşoğlu

Hz. MUHAMMED'İN HAYATI... İNDİR...

Allah'a emanet olun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt