Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz. İbrahim (a.s) ve Mecusi Misafiri (1 Kullanıcı)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. İbrahim Peygamber misafirsiz pek oturmazmış sofraya.. Ne vakit yemek yiyecek olsa birisi olsun, bir kaşık daha konsun istermiş..

Bir gün akşam vakti sofra hazırlanmış, kimsecikler yok, bekliyor bir misafir gelse de yemek yesek. Yine gelen giden yok, çıkmış hani birini bulabilir miyim diye.

Bakmış ihtiyar bir adamcağız, 70-80 yaşlarında. Onu davet etmiş; "Baba gel, beraber yemek yiyelim" demiş.

Oturmuşlar sofraya, ihtiyar kaşığını uzatmış, tam alırken besmele çekmediğini farketmiş Hz. İbrahim.
"Baba, besmele çekmedin, Allah'ın adıyla niye başmaladın" deyince; "Evlat, ben mecusiyim" diyor, "Ateşe tapanlardanım."

O zaman Hz. İbrahim biraz müteessir olmuş, "Kusura bakmayın" demiş, "Ben bu yemeği sizinle paylaşamam, biz hanif dinindeniz, ben sizi yolcu edeyim." diyerek nazikçe uğurlamış ihtiyarı.

Cenab-ı Hak o zaman Cebrail Aleyhisselam'ı gönderip Hz. İbrahime diyor ki;
"Ne yaptın sen, o benim kulum" diyor, "onu Ben yarattım. Bana inanmadığını bile bile 80 yıldır ona rızık verdim, ekmek verdim, aş verdim, sağlık verdim, sıhhat verdim, evlat verdim, torun torba verdim. Ama sen bir lokma ekmeği çok gördün."

Cebab-ı Hak öyle deyince Hz. İbrahim koşmuş ihtiyarı aramaya, bulmuş, "Baba, durum böyle böyle.."

İhtiyar şaşırmış, "Evlat o nasıl bir dindir ki; Allah benim gibi bir ihtiyar yüzünden peygamberini azarlıyor, ikaz ediyor. Ne güzel bir dindir. Nasıl girilir sizin dininize?" deyip oracıkta müslüman olmuş

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
:a12:rabbim razı olsun emeğinize sağlık kardeşim.

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
baba sağdan gir diyip:p

eyvallah ibra güzel paylaşım:)

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Es-selamualeyküm ve Rahmetullahi
Emeğine sağlık kardeşim çok güzel bir paylaşım. Rabbim yarattığı her canlıya, inanan inanmayan, inanıp isyan edene v.s... ömrü boyunca rızkını veriyor ne kadar şükretsek azdır nimetlerine..

Allaha emnaet olunu kardeşim
Selam ve dua ile.

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
:a12:rabbim razı olsun emeğinize sağlık kardeşim.

Amin ecmain
Rica ederim :)
baba sağdan gir diyip:p

eyvallah ibra güzel paylaşım:)
:D
Rica ederim :)

Es-selamualeyküm ve Rahmetullahi
Emeğine sağlık kardeşim çok güzel bir paylaşım. Rabbim yarattığı her canlıya, inanan inanmayan, inanıp isyan edene v.s... ömrü boyunca rızkını veriyor ne kadar şükretsek azdır nimetlerine..

Allaha emnaet olunu kardeşim
Selam ve dua ile.

Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatühü :)
Evet abla ∞ Elhamdülillah

Sizde :)

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum Canım,
Allah Razı olsun,emeğine yüreğine sağlık,çok güzel bir paylaşım,inşaallah Rabbim,nicelerine idrak edip inanmayı,biz inananlarada layıkıyla yaşamayı nasibetsin.
Selam ve Dua ile

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum Canım,
Allah Razı olsun,emeğine yüreğine sağlık,çok güzel bir paylaşım,inşaallah Rabbim,nicelerine idrak edip inanmayı,biz inananlarada layıkıyla yaşamayı nasibetsin.
Selam ve Dua ile

Ablam geçen cevap yazacaktım bi iş çıkmıştı şimdi gördüm :)
ALLAH sizdende razı olsun, Amiin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt