Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

HZ FATIMANIN ÇEYİZİ (1 Kullanıcı)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamberimizin (s.a.v.)’in kızı Hz. Fatıma’nın çehizi nelerdi?

Bir elbise, bir gömlek, bir baş örtüsü, bir minder, biri ottan öbürüde koyun yününden iki döşek, dışı deri içi ottan
dört yastık, bir yün örtü, bir hasır, bir el değirmeni, bakır bir leğen, deriden bir su kabı, bir süt bakracı, bir tas,
bir su tulumu, bir ibrik, bir küp ve bir testi.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
şimdi nasıl? çoğu zaman içine süs eşyası konulan vitrinler, hiç kullanılmayan ya da ayda yılda bir kullanılan masalar bile evlerin başköşelerinde yer alıyor. Allahım hesabımızı kolay eylesin verdiği nimetlerin şükrünü eda etmeyi nasip eylesin.

ÜMMÜGÜLSÜMİREM

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm
ah kardeşim ah biz insanlar ne doymak biliolar ne bıkmak!bakın fatma anamızın çeyizine!şimdi ise bir ev dolusu eşya hatta bazılarını hatırlamayız bile ne olacak bu doymak bilmemezlikk..vebalini nasıl ödeyeceğizz rabbımm hepimizi affına nail eylesinn affet rabbiimm!!

l_ahsen_l

Kayıtlı Kullanıcı
Guzeller guzeli hz Fatima r.a anamiz , seni ornek almayi okadar cok istiyorumki sen ki dunya hayatini onemsemeyip ahiretine adamistin kendini. sen ki cennetliklerin ovunc kaynagi , Alemin en ustun kadini , sana binlerce salat ve selam olsun..

lamia_melek

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ...
güzel bi konuya deyinmişsiniz kardeşim, bende nişanlıyım ve nasipse önümüzdeki sene düğün olacak. Çalışıyorum o yüzden yavaş yavaş çeyizimi hazırlıyorum. İnsanoğlu nefsine yenilip eşyaya dünya malına özeniyo. Lüzumsuz şeyler almamaya çalışıyorum, "eşyayla geçim olmaz" bu sözü herkes biliyodur...
Allah geçim versin önemli olan o...
selametle...

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
Guzeller guzeli hz Fatima r.a anamiz , seni ornek almayi okadar cok istiyorumki sen ki dunya hayatini onemsemeyip ahiretine adamistin kendini. sen ki cennetliklerin ovunc kaynagi , Alemin en ustun kadini , sana binlerce salat ve selam olsun..

tolgabirol

Kayıtlı Kullanıcı
Ah o olmaz olasıca Vitrin'ler

Ah o olmaz olasıca Vitrin'ler

S.A
Günümüzün olmazsa olmazları olan genelliklede bayanların ( kızmasınlar ama gerçek bu maalesef ) evlerde ve evlerimizde bulunan vitrinler bizlere ne kazandırıyor içleri tamamen züccaciyelerle dolu ( müzelik yemek takımları,kahve takımları,şekerleme takımları,bardak takımları,vs.vs..) bu vitrin veya vitrinlerin içindekiler bizlerin sırtımızda taşıyacağımız yükümüzü ağırlaştırmazmı? Vitrinlerin yerine bir kitaplığımız olsa neler değişecek bir düşünün belkide imanımızı kurtarmamıza vesile olacak nerden bilebilirizki!
düşünsenize
Müzelik yemek takımlarının yerine : Fıkıh Kitapları
Kahve Takımlarının Yerine : Hadis Kitapları
Şekerleme takımlarının Yerine : İlmihal Kitapları
Bardak Takımlarının Yerine : Sahabelerin Hayatını anlatan kitaplar
ve en önemlisi başımızın tacı insan olarak yaratılışımızın sebebi peygamber efendimiz ( s.a.v ) hayatını anlatan kitaplar
şerefimiz, haysiyetimiz, yaşamımız, yaşarken sımsıkı yapışıp bırakmamaya çalışacağımız Mukaddes Kitabımız KURAN'I KERİM
selam ve dua ile

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim gercekten cok önemli bi konuya değinmişsin :T

sevgipınarıözlem

Kayıtlı Kullanıcı
şimdi öylemi..........luzumsuz dünyalık heves için....her yer eşya
evin içinde dolaşmak bile sorun eşyadan.......hangimiz böyle değilki..................

zaten şuda bir gerçek......................

almadınmı çeyizinde eşya yada az aldınmı.................bak milletin diline can sıkıntısı..çektiriyorlar boşu boşuna..............üzülmemek elde değil....

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
şimdi ise kullanılmayacak bi ton eşya,
israf...
gerçekten çok üzücü bir durum...

Emine Emel

Kayıtlı Kullanıcı
ne güzel deyinmiş kardeşim katılıyorum
selam ve dua ile

Zi$an gamze

Kayıtlı Kullanıcı
şimdi nasıl? çoğu zaman içine süs eşyası konulan vitrinler, hiç kullanılmayan ya da ayda yılda bir kullanılan masalar bile evlerin başköşelerinde yer alıyor. Allahım hesabımızı kolay eylesin verdiği nimetlerin şükrünü eda etmeyi nasip eylesin.

Amiiiiiiiiiinnn!

İLK VAHİY

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.tevbequran.com
Ortam ve modern hayatın getirileri insanı maalesef ,olması gereken müslümanca yaşamın dışına çıkarıyor.O kutlu güzide insanların bulundukları konumları gereği ,bu yaşamın üstüne çıkamazlardı.Çünkü omuzlarında peygamber ailesi olma misyonu vardı,bu çizgiyi daima korumalıydılar.
Bizler istesekte modern hayat buna izin vermez.Hadi şehir hayatını bırakalım bir kenara,köyde bile her evde bir oda dolusu yatak var.Gelen misafirlere en iyi hizmeti sunmak adına kat kat yataklar ,zaruri ,olmasında bir beis yok.Ama her odayı dolduracak kadar eşya almak taksitlere girmek israfın başrolünde.Bilinçli müslüman kadın son derece kanaatkar ve itidal üzerinde yaşıyor,ne mutlu.Allah cümlemizi kanaatkarlık hasletiyle donatsın,inşaAllah

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleyküm paylaşım için teşekkürler.
birkaç gün önce çok değerli bir ağabeyimin evini taşımasında yardım ettim. Ağabey 2008 de evlenmişti o günden bugüne kadar evinde olan ve ilk defa gördüğü fincan takımları, tepsiler falan filan bir çok şey çıktı karşımıza kimsini de eşyalar arasında görmüyodukta düşürüp kırınca farkına vardık :) o bile şaşkınlık içinde bunlar ne zaman alınmış diyodu. Trajikomik bir şey ama maalesef hemen hemen her evde var artık vitrin alışkanlığı ne kadar gereksiz bir şey ama hayatın bir parçası olmuş

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Of of, okuyunca içim bir kötü oluyor ya :(

efsunlu98

Kayıtlı Kullanıcı
Ben yeni evleneceğim inşallah ailemle sorunlarım var annem babam ayrı
annem evden kovunca nişanlım evine getirdi beni kaynanam kredi borcu bitmeden ikah kıydırmam dedi. Anasının bakmadığına benmde evimde yer yok dedi nişanlım şimdi ev tutacak.sigarayı bırakıp sigara parasına aldığım mutfak eşyam dışında bir şeyim yok ve nişanlım gidip o sıkıntıda 7-8 binliraslık düğün paketi bakıyor bir çekyat buzdolabı çamaşır makinesi birde elbise dolabı istedim.

Herkes sen salaksın diyor bana. Niye aldırmıyormuşum.benim babannem öldü geçen ay dünya malını dünyada bıraktı gitti neme yarayacak ki o eşyalar huzurum olmazsa eğer...
Eğer seven bir kalp varsa yanında odunla tahtayla almayla satmayla mutlululk olmz. O kalp herşeyin oluyor senin. Allah herkese mustafam gibi eş adayları nasib etsin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt