Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz. Aişe Annemize Bir Mektup (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber, mün`minlere kendi canlarından daha yakındır. Onun hanımları mü`minlerin anneleridir...
..Ahzâb Sûresi, Ayet 6..

" Hz. Aişe Annemize Bir Mektup "
(Allah Ondan Razı Olsun)
Birgün Hz. Aişe annemiz Peygamber Efendimize şöyle demiş:
"Ey Allah`ın Resûlü, bize göre cihad en fazîletli ameldir. Biz kadınlar cihad edemez miyiz ?"
Resûlullah Efendimiz de şöyle cevap vermiş:
"Hayır, siz kadınlar için en faziletli cihad, kabul olunmuş hactır." (1)

* Annem...
* Buralarda senin yapmak istediğin şey gerçekleşti bak !
* Buralarda cihad eden bir avuç kız var İslam yolunda...
* Bu dava onların omuzlarında artık Anne.
* Onlar teslim olmuyorlar, teslim etmiyorlar kalelerini, sebâtla...
* Erkekler kaçmış yoklar ortada. (*)
* Onlar, objektiflerin, kameraların önünde poz verip gittiler "meclis"lerine...
* Veya hiç çıkmadılar ortaya.
* Suçları büyük, suçumuz büyük, suçum büyük...
* Ama Annem;
* Buralarda senin yapmak istediğin şey gerçekleşti...

* Kızlar ağlıyor okul önlerinde, yollarda...
* Kızlar joplanıyor, hakarete uğruyor...
* Kızlar sürükleniyor, konuşmasınlar diye ağızları kapatılıyor...
* Yine de yılmıyorlar, vazgeçmiyorlar Anne:
* "Ben örtümden, dinimden vazgeçmem, vazgeçemem !" diyorlar.
* Ve açmıyorlar başlarını, teslim olmuyorlar...

* Sizi misal görüyorlar Anne...
* Hani bir zamanlar müşrikler size sadece inancınızdan dolayı boykot uyguladığında,
* Size o çöl ikliminde aylarca ekmek, su vermediklerinde; işkence ettiklerinde,
* Tâ ki sizden olanları, buldukları deri parçacıklarını kemirecek kadar açlığa mahkum ettiklerinde,
* Sebât etmiştiniz, sabretmiştiniz, duâ ve gayret etmiştiniz ya...
* İşte onlar da aynen öyle yapıyorlar Anne...
* "Açmayız !" diyorlar "Başımızı !",
* "Sonu belli olmayan bir maceraya, karanlığa, dipsiz kuyuya atmayız kendimizi !"
* "Başımızı açtık diye bize okul kapısını açacak düşmanın, "IRZ DÜŞMANININ", açtığı pis kapı bizim istediğimiz yere açılmaz !" diyorlar,
* "Bugün, başımızı açıp da içeri girersek; sırıtarak bizi içeri alacak "SAPIĞIN";
* Yarın: "Artık mini etekle geleceksiniz !" demeyeceğinden nasıl emin oluruz ?" diyorlar Anne...
* Ne doğru diyorlar, ne güzel diyorlar Anne...

* Hani senin Sevgilin, müsade edersen bizim de Sevgilimiz, O Yüce Resûl buyurmuş ya:
* "Mü`minin ferasetinden sakının, çünkü o Allah Teâlâ`nın nuruyla bakar." (2) diye.
* İşte onlar da öyle bakıyorlar Anne...
* O bakış onlara dünya menfaatini değil; Allah`ın rızasını gösteriyor.
* Onlar imanı, tevekkülü biliyorlar Anne; sizin bildiğiniz gibi,
* Yüzlerce Kur`ân ayeti onların kalbine işlemiş, tevekkülü emrediyor onlara:
* "Geleceğimi ırz düşmanlarının, örtü düşmanlarının, din düşmanlarının açacağı pis kapılar değil;
* Emrini yerine getirmeye kâdir olan Yüce Rabbimin açacağı kapılar belirleyecek,
* Güvenilecek varsa yalnızca O`dur !" (3) diyorlar Anne...

* Annem...
* Utanıyorum onların karşısında...
* Onların sebâtı, onların cihadı bizde, erkeklerde, yok artık Anne...
* Bizden bir kısım erkekler baba sıfatıyla: "Kızım aç başını, ben seni boşuna mı okuttum ?" demekle meşguller,
* Sanki sahip oldukları herşeyi onlara Allah vermemiş gibi,
* Ve sanki 45 saniyelik orta şiddetli bir depremle herşeyi onlardan geri alamayacakmış gibi...
* Yine bizden bir kısım erkekler hoca sıfatıyla: "Zarurettir, şimdilik açmak gerek." demekle meşguller,
* Annem...
* Siz, dört bir yanınızı azgın müşrikler sarmış ve sizi o çöllerde aç, susuz, malsız, mülksüz, hiçbirşeysiz bırakırken neden "zarurete" sığınmamıştınız ?
* Neden: "Hele biraz şunların suyunca gidelim." dememiştiniz "Zarurete binâen"...
* En tabi haklarınız, yaşamanız için gerekli en doğal şeyler size yasaklanırken,
* Siz neden en ufacık da olsa bir tavize yanaşmamıştınız ?...
* Annem...
* Senin ve bizim Sevgilimiz, O Yüce Resûl "zarureti" bilmiyor muydu?
* O, insanların en güzeli, en akıllısı, ahlâkça en güzeli iken "zarurete sığınmayı" bilmiyor muydu Anne?
* O`na Kur`ân vahyedilip dururken; O`nu Peygamber gönderen, O`nun ve herşeyin Rabbi olan ALLAH "Zaruret var istediklerini yapın." diye emretmeyi -hâşâ- bilmiyor muydu ?
* İmandı değil mi Annem ayağınızı sabit kılan o zaman, tevekküldü...

* Annem...
* Bir kısım erkekler dedim ya, daha da beterleri var: Hem de müslüman sıfatıyla, hoca sıfatıyla !
* Senin: "O, Resûlullah`ın ahlâkı idi." (4) dediğin Kur`ân`ı, biliyorlar ki maddeten tahrîf artık imkansız, "manevî tahrîfe" çalışıyorlar.
* Resûlullah`ın açıklamaları, müslümanların ittifak ve uygulamaları dururken,
* Ayetleri kendi heveslerine göre yorumluyorlar:
* "Örtünme olmasa da olur kâbilinden bir teferruatmış, ayetler yanlış anlaşılıyormuş, örtünme emri yokmuş..." gibi birçok şeyler zırvalıyorlar.
* Hele bazıları var ki utanmadan, sıkılmadan;
* Ülkesindeki uygulamayı, yerleşmiş örfü görürken;
* Kendi annesinin, ninesinin, komşu kadınlarının, onu adam sayan öğrencilerinin, Ayşelerin, Fatmaların giyimini bilirken;
* Kalkmış yaranacağı insanlar önünde örtümüze "zevksiz Arap örfü" diyor...
* İslam`a en büyük iftirayı atarken, örtümüze "İslam`a iftiradır" diyor...
* Annem, seni bana Anne olarak tanıtan Kur`ân`a kafa tutarak Sana, benim milletimin kadınlarına, annelerine, hanımıma, kızıma hakaret ediyor...
* Vaay Annem, vay...
* Kör olmuşlar Annem, kör; sağır, düşünme özürlü...
* Hani Rabbimiz buyurmuş ya:
* "Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır." (5)
* Nasıl da görmüyor o kör gözler ve nasıl da duymuyor o sağır kulaklar şu ayetleri Annem anlamıyorum:
* "Mü`min kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. GÖRÜNEN KISIMLARI HARİÇ, ZİNETLERİNİ AÇMASINLAR. BAŞÖRTÜLERİNİ YAKALARININ ÜZERİNE KOYSUNLAR. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. gibi tâbî kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına ZİNETLERİNİ GÖSTERMESİNLER. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler hep birden Allah`a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz." (6)
* "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına VE MÜ`MİNLERİN KADINLARINA DIŞ ÖRTÜLERİNİ ÜSTLERİNE ALMALARINI SÖYLE. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır esirgeyendir." (7)
* Bu kadar açık ve ayrıntılı Kur`ân ayetleri dururken, Senin Sevgilinin sözleri dururken, neden başka yollar aramaya girişiyorlar Annem...

* Dediğim gibi Annem,
* Allah`ın nuruyla bakan o mücâhide kardeşlerim sadece gülüp geçiyorlar bu sözlerin sahibi olan "erkek"lere
* Onların korkakça kaçma yolları arayıp çırpınmalarına gülüyorlar.
* Omuzlarında kalan o yükle onlar her an cihad meydanındalar... Yapayalnız... Kimsesiz... Tek başlarına...
* Senin yapmak istediğin gibi Annem...
* Maalesef...
* Suçumuz büyük...

* Annem...
* Senin ve bizim Sevgilimiz, O Yüce Resûl buyurmuş ya:
* "İslam yücedir, onun önüne geçilmez !" (8) diye.
* İşte o mücâhide kardeşlerim de inançlarının, İslam`ın önüne hiçbirşeyi geçirmiyorlar.
* Ne sonu meçhul, karanlık, köhne bir eğitimi; ne bir dünya menfaatini; ne de cahil veya korkak veya satılmış veya hain veya menfaatperest insanların sözlerini; hiçbirşeyi...
* Dedim ya Annem; onlar bir başka bakıyorlar;
* Aynı Senin Biricik Baban, Senin Sevgili`nin en yakın dostu Ebubekir Sıddık`ın (r.a) bütün malını Allah yoluna verip de kendisine:
* "Peki sen ailene ne bıraktın ?" diye sorulduğunda:
* "Onlara Allah ve Resûlünü bıraktım." demesindeki tevekkülle;
* Ve yine aynı Onun, "Senin şu arkadaşın Muhammed (sav) neler söylüyor duydun mu?" dendiğinde:
* "O söylüyorsa doğrudur" demesindeki imanla...

* Annem...
* Hani sen örtü emri gelince hemen örtünen O dostların, Medine kadınları için onları överek sevgiyle bir benzetmede bulunmuştun ya, (9)
* Şimdi buralara gelip o mücâhide kardeşlerimizi görseydin; şu örtü düşmanlığı, şu Müslüman düşmanlığı, şu İslam düşmanlığı zamanında; onları "tertemiz papatyalara, çiçeklere" benzetirdin,
* Veya belki de benim gibi onlara "Başörtülü Melekler" derdin.
* Annem...
* Bir görsen öyle bir duruşları var ki...
* Bütün güçsüzlüklerine, bütün yalnızlıklarına, bütün narinliklerine rağmen:
* "Gelmeyin üstüme yakarım herşeyi, ben vazgeçmem örtümden, dinimden !" derken öyle bir duruşları var ki...
* Ben erkekliğimden utanıyorum Anne...
* Erkekler sırıta sırıta onlara köstek olurken ben erkekliğimden utanıyorum Anne...

* Hani Senin ve bizim Sevgilimiz O Yüce Resûl buyurmuş ya:
* "Muhacir Allah`ın kendisine yasak ettiklerinden hicret edendir." (10) diye
* İşte Annem, o mücâhideler de, o muhâcireler de öyle yapıyorlar.
* Aynen sizin inancınız uğruna herşeyden vazgeçip kendi öz yurdunuzu bırakarak hicret etmeniz gibi.
* Aynen sizin iman ve tevekkülle, dönmek üzere gitmeniz gibi,
* "Hakkımızı iâde edecek birileri çıkana kadar erkeklerimiz okusun bakalım." diyerek.
* "Dışarıda ilmimle hizmet edemeyeceksem, yine Resûlullah`ın sünnetine uyarak benim inancımda bir müslümanla evlenirim; ırz düşmanları çocuğa tenezzül etmeyip kedi-köpek beslerken; ben yuvamda, Ahmedleri, Fatihleri, Ayşeleri, Fatmaları Rabbimin yolunda yetiştiririm !" diyerek.
* Rabbimize ve nurlu yoluna sığınıyorlar,
* O`nun rızasına hicret ediyorlar.

* Yolları açık olsun değil mi Annem,
* Allah onlardan razı olsun,
* Niyetlerinin karşılığını versin,
* Onlara da kendileri gibi salih-salihâ evlatlar versin,
* İki cihanda da azîz ve mutlu olsunlar...
* Allah, buralarda onlara haklarını geri iâde edecek insanlar var etsin...

* Annem...
* Senden ricamız, O Yüce Resûle selâmımızı iletmendir,
* Çünkü O`na buralardan, bu suçlu halimizle doğrudan selam göndermeye yüzümüz yok...
* Ancak Senin aracılığınla gidecek selâmımızı cevaba layık bulmasını umuyoruz;
* Çünkü Sen bizim Annemizsin,
* Çünkü Sen O`nun Sevdiğisin,
* Çünkü Sen, buralarda yıllarca verdiği emeklerin ardından giremediği okulu önünde gözyaşı döken, ama kimseye derdini anlatamayan;
* Sonuçta çareyi Rabbinin nurlu yoluna sığınmakta, O`nun rızasına hicrette bulan
* O mücâhideler, o muhâcireler, o mazlûmeler gibi sen de BİR KADINSIN... ... ...

(*) 2000 yılı güz ders döneminde İlahiyat Fakültelerinde bile başörtüsü yasağını uygulamaya çalışmaktan utanmayan yobazlara karşı, kız öğrenci kardeşlerini yalnız bırakmayarak onlara destek veren ve bu uğurda birçok fedakarlığa katlanan Marmara İlahiyat Fakültesi'nin erkek öğrencilerinin çoğunluğuna, bu mısramda beni yalancı çıkardıkları için teşekkür ediyor; Allah sizlerden razı olsun, sizin gibi erkeklerin sayısını artırsın diyorum.

kaynak
(1) Buhârî, Hac 4; Nesâi Hac 4.
(2) Tirmizî, Tefsir, Hicr Suresi (3125)
(3) "...Allah emrini yerine getirmeye kâdirdir. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler." -Yûsuf Sûresi, Ayet 21.-
"...Kim Allah`tan korkarsa Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah`a güvenirse O, ona yeter. Süphesiz Allah emrini yerine getirendir. Allah herşey için bir ölçü koymuştur." -Talâk Sûresi, Ayet 3.-
(4) Ahmed Bin Hanbel, V, 163.
(5) A`raf Sûresi, Ayet 179.
(6) Nûr Suresi, Ayet 31.
(7) Ahzâb Suresi, Ayet 59.
(8) Dârekutnî, Sünen III, 252.
(9) "...Nûr Suresindeki: "Kadınlar baş örtülerini yakalarının üzerine koysunlar..." ayeti inince, onların erkekleri bu ayetleri okuyarak evlerine döndüler. Bu erkekler eşlerine, kız kardeş ve hısımlarına bunları okudular. Bu kadınlardan herbiri etek kumaşlarından, Allah`ın kitabını tasdik ve ona iman ederek, baş örtüsü yaptılar. Ertesi sabah, Hz. Peygamber`in arkasında baş örtüleriyle sabah namazına durdular. Sanki onların başları üstünde kargalar vardı." -Buhâri, Tefsîru Sûre, 24/12; Ebu Davud, Libâs, 29.-
(10) Buhârî, İman 4, Rikak 26; Nesâî, Îman 9.Alıntıdır

fidan

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Hz. Aişe Annemize Bir Mektup

s.a. allah razı olsun kardeşim gerçekten çok güzel bir yazı rabbim cümnlemize nasip etsin inşallah o yüce insanın yolundan yürümeyi a.e.o.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel ALLAH razı olsun.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

333333 yazdı:
can muhammed kardeşim paylaşımından dolayı allah senden razı olsun burasını bir okul olarak kabul ediyorum bimediklerimizi öğreniyor bildiklerimizi aktarıyoruz allahın selamı üzerinize olsun .saygı ve sevgi ile can muhammed kardeşim.. selam.. ve.. dua.. ile

Sağolun Allah razı olsun zaten amacımızda burasını mektep yapmak bilmediklerimizi öğrenmek müslümanlığımızı din kardeşliğimizi paylaşımlarımızla ayakta tutmak hizmetimiz bu yönde olsun inşAllah tekrar mesajın için teşekkür eder sezi Allah'a emanet ederim

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Muhammet kardeşim adına yakışır bir şekilde yazmışsın RabbimB)B) senden razı olsun okurken yazdıklarını hayal kurarak okudum ağladım Birde en altta yazdığın deden bile södüremedi yazını not aldığım defterime yazdım selam ve dua ile Allahım gönlünün muradını versin B)B)B)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

hafize yazdı:
Muhammet kardeşim adına yakışır bir şekilde yazmışsın RabbimB)B) senden razı olsun okurken yazdıklarını hayal kurarak okudum ağladım Birde en altta yazdığın deden bile södüremedi yazını not aldığım defterime yazdım selam ve dua ile Allahım gönlünün muradını versin B)B)B)

kardeşim ben yazmadım sadece güzel olduğu için paylaşmak istedim Rabbim nasip etti. yinede teşekkür ederim

fetullah

Kayıtlı Kullanıcı

muhammed kardeşim senin forumlarından çok etkileniyorum allahu taala yar ve yardımcın olsun kalemine kuvvet muhammet kutsal kardeşim

zeliha66

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)alahu taala senden razı olsun çok güzel bir makale olmuş emegine saglık
yenilerini bekliyoruz selam ve dualar ile allaha emanet ol:)

semiramis

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Selamün Aleyküm Kardeşim

RE: Selamün Aleyküm Kardeşim

Allah (c.c.) senden razı olsun böyle güzel bir makaleyi paylaştığın için. Allah (c.c.) kendilerinden razı olduğu kullar zümresine önce beni ve cümlemizi dahil etsin inşaallah. Amin

serap bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı

S.A.
BİZE DENECEK ÇOK FAZLA BİR ŞEY KALMAMIŞ GALİBA :(:(:(

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm muhammed kutsal kardeşim,

kanayan yaramıza tekrar tuz bastık ALLAH-Ü TEALA şükrümüzü arttırsın.Yolundan bizleri ayırmaması duası ileB)B)B)

selamünaleyküm

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
selamünaleyküm muhammed kutsal kardeşim,

kanayan yaramıza tekrar tuz bastık ALLAH-Ü TEALA şükrümüzü arttırsın.Yolundan bizleri ayırmaması duası ileB)B)B)

selamünaleyküm

Aleykümselam Allah razı olsun efendim

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Allah(c.c) razı olsun,çok güzeldi.Bu konudaki her yazı gibi bu yazıda çok duygulandırdı beni.Emeğinize sağlık

sabir

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN EMEĞİNİZE SAĞLIK KARDEŞİM.BAŞIMIZDAKİ ÖRTÜMÜZ YARADANIMIZIN EMRİ ,AİŞE ANAMIZ GİBİ OLAMASAKDA ONU GURURLA TAŞIMAYA ÇALIŞIYORUZ.ALLAH YOLUNDAN AYIRMASIN BİZLERİ.
SELAM VE DUA İLE

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. KARDEŞİM,
İNAN SADECE İLK İKİ MISRAYI OKUDUM, GERİSİNİ OKUMAYA ÖZÜM GÖTÜRMEDİ. TV DEKİ HER TESETTÜRLÜ MAĞDUR BACIMI GÖRDÜĞÜMDE SOL YANIM AĞRIYOR. VE DÖNÜP DAHA 10 YAŞINDA OLAN KIZIMA BAKIYORUM VE DİYORUM, ALLAH C.C. ŞAHİT OLSUN, MELEKLER ŞAHİT OLSUN, BENİM KIZLARIM EĞER ORTAM DÜZLEMEZSE BU YOLDA CAN VERECEK BİLİNÇ VE ZİHNİYETTE YEİTŞTİRMEYE ÇALIŞACAĞIM.
ALLAH ONLARIN BEDDUASINDAN BİZLERİ KORUSUN.
K.S.E.O.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt