Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gusül Abdesti [ Acil] (2 Kullanıcı)

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar ben gusül abdesti alırken şöyle alıyorum.Sizce doğru mudur

İlk önce pislik bulaşacak yerleri güzelce banyoda temizliyorum.
Daha sonra içimden bismillahirrahmanirram dedikten sonra niyet ettim allah rızası için boy abdesti almaya diyorum.daha sonra ellerimi 3'er defa sağ sol dirseklere kadar yıkıyorum.Sonra ağzıma 3 defa suyu alıp gargara yapıyorum.Sonra sağ elimle suyu genzime kadar çekiyorum,her defasında sol elle temizliyorum.en son olarak tüm vücudumu tepeden tırnağa ıslak yer kalmayacak şekilde yıkıyorum.Sizce bu doğru mudur ? Bazı sitelerde benim yazdığım yazıyor,bazılıarında namaz abdesti aldıktan sonra gusül alınırsa daha iyi olur peygamber efendimiz öyle yapıyormuş.Ben Direk gusül abdesti alıyorum yukarıda yazdığım gibi.böyle gusül abdesti alıyorum,sizce kabul olur mu ? Birde cünüp olduktan hemen sonra gusül abdesti alıyorum.

F

FiSeBiLiLLaH

Doğru alıyorsun kardeşim.Gusul abdestinden önce normal namaz abdesti almak sünnettir.Yaparsan sünneti ihya etmiş olursun yapmazsan gusle mani değildir.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Sünnet üzere gusül abdesti almak için, önce, temiz olsa da, ellerini, avret yerini ve varsa bedenindeki necâseti yıkamalı, sonra, tam bir abdest almalı, sonra bütün bedene üç defa su dökmelidir.
Önce üç defa başa, sonra sağ omuza, sonra sol omuza dökmeli, her döküşte, o taraf tamamen ıslanmalıdır. Birinci dökmede ovmalıdır.
Gusülde suyu isrâf etmemelidir.Resûlullah efendimiz yaklaşık 5 litre su ile guslederdi. Kir için yıkanınca fazla su kullanmak israf olmaz. Önce gusledip sonra kir için yıkanılabilir.
bu sünnet üzere gusül kardeşim.
namaz abdesti alma kısmı sünnet olduğu için bir mecburiyet yok

F

FiSeBiLiLLaH

Sünnet üzere gusül abdesti almak için, önce, temiz olsa da, ellerini, avret yerini ve varsa bedenindeki necâseti yıkamalı, sonra, tam bir abdest almalı, sonra bütün bedene üç defa su dökmelidir.
Önce üç defa başa, sonra sağ omuza, sonra sol omuza dökmeli, her döküşte, o taraf tamamen ıslanmalıdır. Birinci dökmede ovmalıdır.
Gusülde suyu isrâf etmemelidir.Resûlullah efendimiz yaklaşık 5 litre su ile guslederdi. Kir için yıkanınca fazla su kullanmak israf olmaz. Önce gusledip sonra kir için yıkanılabilir.
bu sünnet üzere gusül kardeşim.
namaz abdesti alma kısmı sünnet olduğu için bir mecburiyet yok

Kardeş mazmaza yapmadan ve Burna su çekmezsen gusul almış olmazsın.Bunlarıda yazda gusul abdesti olabilsin.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeş mazmaza yapmadan ve Burna su çekmezsen gusul almış olmazsın.Bunlarıda yazda gusul abdesti olabilsin.
namaz abdesti kısmında zaten ağza ve burna su çekiyoruz .buradaki tek fark bolca olmasıdır.bu yıkama ile guslün farzı olan ağız ve burna bol su vermek de yerine gelmiş oluyor

F

FiSeBiLiLLaH

namaz abdesti kısmında zaten ağza ve burna su çekiyoruz .buradaki tek fark bolca olmasıdır.bu yıkama ile guslün farzı olan ağız ve burna bol su vermek de yerine gelmiş oluyor

Tamam şimdi anlaşıldı.O namaz abdesti gusul niyetinden sonra dahil olunca oluyor ben ayrı sandım onu.

_YUSUF_

Yönetici
Avret yerlerinin kapalı olmasıda önemlidir.Bunuda unutmayalım.

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar ben cünüp olduktan hemen sonra gusül abdesti aldım.banyodan çıktıktan sonra eşofmanımı giyerken meni çıktı :S . Tamamen benden istemsiz çıktı.Sizce cünüp mü oldum ?

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
ne kadar samimi bir soru acaba bu?

hakkaten algılamada güçlük çekiyorum artık! burası islami bir site tabii ki bunlar dile getirilecek ve buraya kadar da hiçbir sonu yok eyvallah ama üslup denen bişey var yahu samimi olup olmadığıda orda açık veriyor zati!

gelmiş sormuşsun cevabını almışsın bide kıs kıs gülüyosun dalga mı geçiyosun!

hadi elinde kitap yok diyelim internet denen iletişim ağında tüm ilmihaller mevcud!burada kıs kıs gülerek soracağınıza gidin adam gibi okuyun öğrenin!

edep!..

Y

YAGMURBEY

ne kadar samimi bir soru acaba bu?

hakkaten algılamada güçlük çekiyorum artık! burası islami bir site tabii ki bunlar dile getirilecek ve buraya kadar da hiçbir sonu yok eyvallah ama üslup denen bişey var yahu samimi olup olmadığıda orda açık veriyor zati!

gelmiş sormuşsun cevabını almışsın bide kıs kıs gülüyosun dalga mı geçiyosun!

hadi elinde kitap yok diyelim internet denen iletişim ağında tüm ilmihaller mevcud!burada kıs kıs gülerek soracağınıza gidin adam gibi okuyun öğrenin!

edep!..

sana katılıyorum KARDEŞ

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar araştırdım evet o durumda tekrar abdest almak şartmış.eve gidince tekrar gusül abdesti alıcam.bu arada forumdaki tüm herkesten özür dilerim.ama bilgilenmek istiyorum.bir_umut ve yagmurbey sizde biraz anlayışlı olun,bu konuları mutlak öğrenmek,araştırmak,bilgilenmek lazım.bu konuları zorunlu öğrenmeliyiz çünkü dinimizde yasak günah ve haram bunu sizde biliyorsunuz.Eve gidince tekrar gusül abdesti alıcam.İnşallah allahım affeder,inşallah allahım beni bağışlar..

Y

YAGMURBEY

sen daha 14 yaşında birisin ve foruma girerken abilerim ablalarım diye başlayabilirdin..

şunu bil biz yeteri kadar anlayışlıyız..

elinin altına yani bu sitede binlerce seni bilgilendirecek konular var onun için sitem etme KARDEŞ..

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
Özür dilerim abi.Rica etsem son açtığım konuyu okur musunuz ? Allah rızası için bana yol gösterin bu vebalin altından nasıl kurtulurum ?

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar araştırdım evet o durumda tekrar abdest almak şartmış.eve gidince tekrar gusül abdesti alıcam.bu arada forumdaki tüm herkesten özür dilerim.ama bilgilenmek istiyorum.bir_umut ve yagmurbey sizde biraz anlayışlı olun,bu konuları mutlak öğrenmek,araştırmak,bilgilenmek lazım.bu konuları zorunlu öğrenmeliyiz çünkü dinimizde yasak günah ve haram bunu sizde biliyorsunuz.Eve gidince tekrar gusül abdesti alıcam.İnşallah allahım affeder,inşallah allahım beni bağışlar..

ben de aksini iddia etmedim kardeşim..öğrenilmeyecek demedim elbette ki öğrenilecek fakat soruş üslubumuz önemli..

kaldı ki internete ulaşıyorsunuz az daha araştırıp ilmihallerden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.
umarım demek istediğim anlaşılmıştır!

F

FiSeBiLiLLaH

Özür dilerim abi.Rica etsem son açtığım konuyu okur musunuz ? Allah rızası için bana yol gösterin bu vebalin altından nasıl kurtulurum ?

Başta sana yazmıştım kardeşim okumadın mı.
Cunub durumu hasıl olunca hemen gusletme önce küçük hacetini yapki kanal yolları temizlensin ondan sonra gusul abdestini al.Kanal yolları temizlenmese gusulden sonra da meni gelebilir keza öyle olmuş.
Bu arada bu tür soruların böyle açıkça sorulmasında bir sakınca yok kadın sahabeler Efendimize gelip açıkça böyle sorulabiliyorlardı.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt