Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Giyaben Dua Etmek çok çok çok Kiymetli ... (1 Kullanıcı)

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Evet, bir müminin diğer din kardeşi hakkında gıyabında yani arkasından yaptığı duayı Allahü teâlâ kabul ediyor. Buna gıyabda dua deniyor. Yüze karşı duaya riya karışabilir, ama arkadan olunca sırf Allah rızası için dua edilmiş olur. Allah rızası için yapılan duaları da Allahü teâlâ kabul eder. Din kardeşinin gıyabında dua edince, Allahü teâlâ onun için istediğimiz şeyi önce bize verir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Bir Müslümanın din kardeşinin arkasından ettiği hayır dua kabul olur. O dua edince, bir melek, “Âmin, kardeşin için istediğinin aynısı sana da verilsin” der.) [Müslim, Tirmizi, İbni Mace]

(Bir kimsenin, birine gıyabında yaptığı dua müstecâb olur. Yapılan duaya bir melek, “Âmin, aynı şeyler sana da olsun” der.)
[İbni Ebi Şeybe]

(Bir kimse, gıyabında birine dua ederse, melekler, aynı şekilde ona dua ederler.)
[Müslim]

(En çabuk kabul olunan dua, kişinin din kardeşi gıyabında ettiği duadır.) [Buhari]

(Gizli [yani gıyabda] yapılan dua, âşikârenin yetmiş misline eşittir.) [Ebuşşeyh]

(Allah ile arasında perde bulunmayan iki dua vardır. Biri mazlumun duası, diğeri de kişinin din kardeşinin gıyabında yaptığı duadır.)
[Taberani]

(En makbul dua, gaibin gaibe yaptığı duadır.)
[Tirmizi]

(Bir kimsenin, arkadaşının gıyabında yaptığı dua reddedilmez.) [Harâiti]

leyla-1

Altın Üye
Allah razı olsun kardeşim emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım iyi bir konuya değinmişiniz Rabbim bizleri affedip ellerimizi dergahından boş çevrimeyip gönül muradlarımızı dualarımızı hayırlısıyla kabul edip hepimize cennetinden bir köşk nasip edip en yüksek mertebeye peygamber Efendimizin şefaatine erişmek komşu olmak nasip etsin Rabbim.Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun.

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum
Kardeşim
Cok Bilgilendirici
Allah Kardeşlerimiz Icin Yaptiğimiz Dualari Kabul Etsin
Allah Gonlunuze Gore Versin Amin

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım iyi bir konuya değinmişiniz Rabbim bizleri affedip ellerimizi dergahından boş çevrimeyip gönül muradlarımızı dualarımızı hayırlısıyla kabul edip hepimize cennetinden bir köşk nasip edip en yüksek mertebeye peygamber Efendimizin şefaatine erişmek komşu olmak nasip etsin Rabbim.Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun.
selamun aleyküm Rabbimiz razı olsun inşaallah
amin dualarınız için ..
hayırlı günler inşaallah

derya86

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum güzel kardeşim. çok güzel bir paylaşım olmuş. emeğine sağlık. bu arada iyisindir inşallah. ne zamandır doğru dürüst siteye girip kardeşlerimin hatırını soramıyorum. herkes iyidir inşallah. Rabbimize emanet ol güzel kardeşim. selam ve dua ilel..

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim Birbirimizn Dularini Hiç Eksik Etmesin Tüm Dularimiz Kabul Olsun Inş. Cehennem Ve Kabir Azabndan Birleri Korusun, Günahlarimizi Affetsin , Mahşer Gününde Yüzlerimizi Kara çikarmasin, Ailemize Huzur Hanelerime Bereket Versin Inşallah Amibn

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum tugba abla ellerine yüreğine saglık rabbim razı olsun
rabbimize emanetsin inşallah
selam ve dua ile
<<B)>>

bu da senin için ablacım

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum tugba abla ellerine yüreğine saglık rabbim razı olsun

selam ve dua ile
<<B)>>

bu da senin için ablacım
ve aleyküm selam canım kardeşim Rabbimiz razı olsun nerden biliyosun sen beyaz güllleri sevdiğimi evet çok severim hele de senin gibi can kardeşim verirse...:H​

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam canım kardeşim Rabbimiz razı olsun nerden biliyosun sen beyaz güllleri sevdiğimi evet çok severim hele de senin gibi can kardeşim verirse...:H​

ben bilirim ablacım benim konumda söylemiştin çünkü:D
beyendiğine sevindim ablacım herşey gönlünce olsun inşallah
selam ve dua ile
<<:HB)>>

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Bak ben bunu hiç bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu Rabbim senden razı olsun bu değerli paylaşımı bizlerle paylaştığın için emeğine sağlık
Selamtle

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
özlettin damlacım kendini nerelerdesin güzel karedeşim görüşemiyoruz.:evet

ablacım gelicem gelicem ama kendimi toparlamam gerekiyor sadece siteye girip çıkıyorum başka hiçbirşey yapmıyorum... sizleri olaylarımla üzmek istemiyorum
selam ve dua ile
<<B)>>

Namaz1

Kayıtlı Kullanıcı
evet arkadaşlar birbirimize dua etmemiz kadar kıymetli bişey yok bencede. birbirimize dua etmememiz bencillik olur.

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun,tekrar hatırlamış oldum sayenizde...
selam ve dua ile...
Rabbime emanetsiniz

hasgül

Kayıtlı Kullanıcı
Allah cc. razı olsun kardeşim.
Rabbim dualarımızı kabul buyursun.
Kardeşlerimize her daim dua edenlerdne olalım inşallah.
Dualarda buluşmak dileği ile..
Selametle..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt