Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ev İçinde Kadın Cemaat olur mu? (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Erkekler Cuma Namazından çıkmadan kadınlar öğle namazı kılabilir mi?

Kadınlar Cuma günleri diğer günlerdeki gibi öğle namzını kılarlar. Cuma cemaatini beklemelerine gerek yoktur. Ezan okunduktan sonra öğle namazını kılabilirler. Ancak hanımlar müsait iseler camide Cuma namazı da kılabilirler. (1)

Ev İçinde Kadın Cemaat

Cami ve mescidlerde toplanmış kadın cemaatine erkek imamın namaz kıldırmasında bir kerahet yoksa da ev içinde toplanmış bir cemaate bir erkeğin imamlık yapmasında kerahet vardır. Şayet imamdan başka bir erkek daha bulunur ve cemaate katılırsa veya imamın mahremi bulunan bir kadın yahut zevcesi bulunursa o takdirde ev içinde imamlık yapması mekruh olmaz.

İmama uyacak bir tek kadın cemaat bulunsa imamın tam arkasında durur.

Bir terk kadın ile, bir tek erkek imama uyacak olursa; erkek sağ tarafına, kadında arkasına durur. (2)

Günah İşleyen Namaz Kılabilir mi?

Namaz bir ibadettir günah işleyende namaz kılabilir, namaz kılmalıdır.

Kaynaklar
1) Aileye Özel Fetvalar, Mehmet Paksu
2) Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar, 1640, Mehmed Emre, Eskişehir, Balıkersir-Bilecik Eski Müftüsü

ejder14

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Ev İçinde Kadın Cemaat olur mu?

peygamberimizin zamanında kadınlar cuma namazı kılıyorlarmış

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Kadınlar cemaat olup imam olamazmış öyle diyorlar mesela sohbetli toplantılarda herkez kendi başına kılıyor ne kadarı doğru bilmiyorum S.A B)B)B)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

hafize yazdı:
Kadınlar cemaat olup imam olamazmış öyle diyorlar mesela sohbetli toplantılarda herkez kendi başına kılıyor ne kadarı doğru bilmiyorum S.A B)B)B)

aleykümselam evet doğrudur kadınlarda imam yoktur onlar kendi hallerinde kılarlar.. aile içinde Aile resi kadınlardan olduğu müddetcede kılına biliyor.. örneğin iman aile resi erkek çoçuklar varsa babanın arkasına dururlar onsan sonra kız çoçuklar ve anne eğerki erkek çoçuk yoksa hanımı tam arkasında namaz kıla bilir diye hadislerde yer almakta selametle

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun kardeşim

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı

ejder14 yazdı:
peygamberimizin zamanında kadınlar cuma namazı kılıyorlarmış

S.A Bir Kitabtan okudugum kadariyla Peygamber Efendimiz (s.a.v) zamanindada kadinlar Cuma namazi kilmiyordu.
Birgün Esbabin büyüklerinden hanim sahabi Hazreti Esma (r.a) Peygamber Efendimizin huzuruna cikmis:
Ben Müslüman kadinlari Temsilen huzurunuza geldim. Hak Teala sizi erkek ve Kadinlara Peygamber olarak göndermis. Biz artik sizín yolunuzdayiz, size inandik, iman ettik... Biz evimizin dört duvari arasindayiz, disari cok az cikabiliyoruz. Erkekler ise Cuma namazi, Cenaze namazi, Bayram Namazi kilarlar. Biz ise Bunlardan Mahrumuz. Biz hep evde cocuklarimizla mesgul olur kocalarimiza yemek yapar evin temizligi ile ugrasiriz.. Kocalarimiz yaptigi ibadetten bize de bir hisse varmi? Yoksa biz onlarin kazandigi sevabtan mahrum mu oluyoruz?
Efendimiz Menmun olmuslardi.. Orada bulunan eshaba dönerek:
-Siz bu zamana kadar din hususunda bir kadinin böyle konustugunu duydunuzmu? diye sordular... Eshab:
-Ya Rasulallah, bizim Aklimizdan bile gecmiyordu ki bir kadin gelsin böyle güzel seylerden sual etsin..
Efendimiz (s.a.v) Hazreti Esma (r.a) ya dönerek:
-Ey Esma! Eger bir Kadin kocasini razi ederek onun gönlünü hos tutar, kadinlik vazifelerini yerine getirirse, iste o zaman o kadin kocasinin her kazandigi sevaba ortaktir, buyurdular.[/b]
B)

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun Aleykum Cematu Muslimin
bahar58 kitabın adı nedir yada hadisin kaynağı yazarsanız sevinirim
Bence kadın Cuma namazı kılabilir ama şöyledirki Kadınlara Cuma namazı farz değildir. Sevab kazanmak için kılınabilir
Cuma namazı yalnızca Erkeklere farz kılınmıştır. inşaAllah yanlmıyorumdur eğer yanlış bir bilgi verdiysem Hakkınızı nelal edinizi inşAllah kardeşlerim
Aşka Mecnun yazı için Allah razı olsun emeğine yüreğine sağlık, ellerin dert görmesin

Allahaısmarladık... B)

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı

aska mecnun yazdı:

Kadınlar Cuma günleri diğer günlerdeki gibi öğle namzını kılarlar. Cuma cemaatini beklemelerine gerek yoktur. Ezan okunduktan sonra öğle namazını kılabilirler. Ancak hanımlar müsait iseler camide Cuma namazı da kılabilirler. (1)

Ev İçinde Kadın Cemaat

Cami ve mescidlerde toplanmış kadın cemaatine erkek imamın namaz kıldırmasında bir kerahet yoksa da ev içinde toplanmış bir cemaate bir erkeğin imamlık yapmasında kerahet vardır. Şayet imamdan başka bir erkek daha bulunur ve cemaate katılırsa veya imamın mahremi bulunan bir kadın yahut zevcesi bulunursa o takdirde ev içinde imamlık yapması mekruh olmaz.

Bir terk kadın ile, bir tek erkek imama uyacak olursa; erkek sağ tarafına, kadında arkasına durur. (2)

Kaynaklar
2) Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar, 1640, Mehmed Emre, Eskişehir, Balıkersir-Bilecik Eski Müftüsü
S.A KARDEŞİM ÇOK GÜZEL Bİ KONU BU CUMA GÜNÜ ERKEKLER NAMAZDAN ÇIKMADAN KADINLAR NAMAZ KILMAZ.YOK EWLİ OLANLAR KILMAZ EWLİ OLMAYAN KILAR GİBİ BİSÜRÜ ŞEY VAR.KILMAMAKTAKİ MANTIK EŞ CUMADAN GELENE KADAR HANIMI ÖĞLEN YEMEĞİNİ HAZIRLASIN EŞİNİ YOLLADIKTAN SONRA KILSIN,YANİ KADININ KOCASINA VAZİFELERİ YİNE KONU OLAN.BU KONUYA AÇIKLIK GETİRDİĞİNİZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN,SELAM VE DUA İLE

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı

Toron yazdı:
Bence kadın Cuma namazı kılabilir ama şöyledirki Kadınlara Cuma namazı farz değildir. Sevab kazanmak için kılınabilir
Cuma namazı yalnızca Erkeklere farz kılınmıştır. inşaAllah yanlmıyorumdur eğer yanlış bir bilgi verdiysem Hakkınızı nelal edinizi inşAllah kardeşlerim
Aşka Mecnun yazı için Allah razı olsun emeğine yüreğine sağlık, ellerin dert görmesin

Allahaısmarladık... B)

A.S (Peygamberimizin Hanimlara 100 vasiyeti adli kitabta gördüm Yukaridaki yazdigimi) ... Ayrica Hocaya sordum Kadinlar cuma namazi kilabilirmi diye.. hayir sadece erkekler kilabilir dedi. Bende sasirdim hangisi dogru..

kafkaskartali70

Kayıtlı Kullanıcı

Namaz Kadınların Cuma Namazı Kılmaları

Bilindiği gibi Cuma namazının şartlarından biri de erkek olmaktır. Bu namaz, kadına vâcib değildir. Ama bir kadının Cuma’yı öğle namazı yerine kılması durumunda sahîh olur. Kadının cemaata katılarak Cuma namazı kılmasının mı, yoksa evinde öğle namazını kılmasının mı daha faziletli olduğu hususunda mezheblerin detaylı görüşleri aşağıya alınmıştır.

Hanefiler dediler ki: İster yaşlı, ister genç olsun, bir kadının öğle namazını kendi evinde kılması daha faziletli olur. Zîrâ o, cemaatle namaz kılma yükümlülüğünde değildir.

Malikiler dediler ki: Yaşlanarak erkekler karşısında herhangi bir çekiciliği kalmayan kadınların Cuma namazına gitmesi caizdir. Aksi takdirde mekruh olur. Kadın genç olduğu için, mescidde bulunmasından ve yolda giderken fitneye sebep olmasından korkulursa, Cumaya gitmesi -mefsedeti önlemek için- haram olur.

Şafiiler dediler ki: Kadının, eski elbiseler içinde olsa bile şehvet celb edici olması hâlinde, gerek Cuma ve gerekse diğer namazlar için cemaate katılması mutlak surette mekruhtur. Şehvet celbedici olmadığı halde, süslenip koku sürünürse yine aynı hükme tâbi olur. Ancak yaşlı olması ve eski elbiseler giyinerek, esans sürünmeden, erkeklerin kendisine tamah etmeyecekleri bir halde Cuma namazını kılması kerâhetsiz olarak sahîh olur. Yalnız bunun için de iki şart gereklidir:

1. Yaşlı olsun olmasın, velîsinin Cumaya gitmesi için kendisine izin vermesi.

2. Cemaate girmekle, onun yüzünden herhangi bir kişinin fitneye düşmeyeceğinden emin olunmalıdır. Aksi takdirde yine Cuma namazına gitmesi haram olur.

Hanbeliler dediler ki: Kadın, güzel olmamak şartıyla Cuma namazına gidip kılabilir. Güzel bir kadının Cuma namazına gidip kılması mutlak surette mekruh olur.

Ama kadınlar dışında, meselâ köleler gibi kendilerine Cuma namazı vâcib olmayanlara gelince, bunların Cuma namazını kılmaları müstehab olur. Abdurrahman Ceziri, Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı- 2, Çağrı Yayınları, 7. Baskı, İstanbul, 1993: 543-544.

Ayrica erkek herhangi bir sebebden cuma namazini kacirirsa yada evdeki kadin cuma namzina gitmezseki uygun olani budur.Gerek bu durumdaki erkegin ve kadinin öglen namazini cumadan en az 20 dakika sonra kilmasi müstehabdir.Ezan aninda kilinmasi caiz olmakla beraber geciktirilmesi müstehabdir.Hanefi mezhebince kaynak ibni abidin 3.cilt cuma babi

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

Bahar_58 yazdı:
Toron yazdı:

Allahaısmarladık... B)

A.S (Peygamberimizin Hanimlara 100 vasiyeti adli kitabta gördüm Yukaridaki yazdigimi) ... Ayrica Hocaya sordum Kadinlar cuma namazi kilabilirmi diye.. hayir sadece erkekler kilabilir dedi. Bende sasirdim hangisi dogru..

s.a kadeşim ALLAH razı olsun emeğine sağlık A.E.O

erdal

Kayıtlı Kullanıcı

S.A...

AÇIKLAMALARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.ALLAH (c.c.) RAZI OLSUN..

BİZİM (EŞİMLE BENİM) SEVDİĞİMİZ UYGULAMALARIMIZDAN BİRİSİ EN AZ HAFTADA BİRGÜN

ÖĞLEN YEMEĞİNİ DIŞARDA YEYİP BERABER ÖĞLEN NAMAZINA CAMİYE GİTMEKTİ.ANCAK HER

CAMİDE KADINLARA HAS ÖZEL YERLER OLUŞTURULMAMIŞ ,OLUŞTURULAN YERLERDE KİLİTLİ

OLDUĞUNU ÇOK MÜŞAHEDE ETMİŞİZDİR. CAMİ İÇİNDE ÜST MAHFELDE EŞİM ÇOK NAMAZ

KILMIŞTIR.AMA O NAMAZ KILINANA KADAR DA BENİM SIRTIMDAN TER BOŞANIRDI.HAŞA

SIKINTILI BİR NAMAZ EDA EDERDİM.EŞİME HUZURLU NAMAZ KILAMADIĞIMI SÖYLEYEREK

UYGULAMAYA ARA VERDİK.DURUMU MÜFTÜ BEYE SÖYLEDİM MERKEZ CAMİYE BAYANLARA

YER YAPILDI. İNANIN CUMA GÜNÜ ZATEN ERKEKLERE AÇILIYOR,NORMAL VAKİT

NAMAZLARINDA DAHİ PERDESİ AÇIK DURUMDA ERKEK CEMAAT İŞGALİ ALTINDA...

BUNLARI KADINLAR CUMAYA GİDEBİLİR Mİ ? AÇIKLAMASINA CEVAP OLARAK,

YER BULABİLİRLERSE GİDEBİLİRLER ŞEKLİNDE BİR ŞARTA BAĞLAMAMIZ GEREKTİĞİ İÇİN

YAZIYORUM.RABBİM HER ŞART İÇİNDE KILDIĞIMIZ NAMAZLARIMIZI KABUL BUYURSUN
.

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

AFRA_NUR yazdı:
aska mecnun yazdı:

Ev İçinde Kadın Cemaat

Kaynaklar
S.A KARDEŞİM ÇOK GÜZEL Bİ KONU BU CUMA GÜNÜ ERKEKLER NAMAZDAN ÇIKMADAN KADINLAR NAMAZ KILMAZ.YOK EWLİ OLANLAR KILMAZ EWLİ OLMAYAN KILAR GİBİ BİSÜRÜ ŞEY VAR.KILMAMAKTAKİ MANTIK EŞ CUMADAN GELENE KADAR HANIMI ÖĞLEN YEMEĞİNİ HAZIRLASIN EŞİNİ YOLLADIKTAN SONRA KILSIN,YANİ KADININ KOCASINA VAZİFELERİ YİNE KONU OLAN.BU KONUYA AÇIKLIK GETİRDİĞİNİZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN,SELAM VE DUA İLE
S.A ÇOK KOMİK BİR SEBEB OLMUŞ.KOCA EVE GELENE KADAR KADIN YEMEĞİ HAZIRLASIN.TAMAM KADIN KOCASINA İTAAT ETMELİ AMA ÖNCE RABBİMİZİN EMRİ GELİR.

Sebahat.28

Kayıtlı Kullanıcı
Ben namazi annemin yaninda durarak evlendikten sonra ögrendim.
Nikahimizin kiyildigi gece esimin arkasinda durdum, namaz kildim. Megerse esim de namaz kilmasini bilmiyormus. Sonra bu sekilde ablama ve arkadaslarima namaz kilmasini ögrettim. Yani kadindan imam olmaz, olmaya da niyetim yok ama Namaz hocasindan dan ögrenmek bayagi zor. Yani annemin yaninda durup onun yaptigini yaparak ögrendikten sonra namaz hocasini anladim. Simdi güzel cocuklarla görüntülü namaz hocasi cd leri var, ama namaz kilmak istemeyen ve bilmeyen bunu izlemek istemiyor. Sonra bu sekilde cocuklarima ögrettim. Bir iki kez oglumu abimin yani sira namaz kildirttim. Ama sürekli agbimin yanina gidemiyoruz. Agbime sordum ne yapacagim nassil ogluma namaz kilmayi ögretecegim diye. Cünki esim halen tam bilmiyor namaz kilmasini. Agbim de oglumun biraz ileride durursa ardinda namaz kilabilecegimi söyledi. Namazda neticede oglum biraz daha önde durdu. Süreleri sesli okudum. Simdi tam bilmiyorsa da yine esimden fazla biliyor diyebilirim. Oglum 12 yasina yeni girdi.
Esim de Cuma namazlarina gitmiyor, o gün o saatlerde calisiyor. Sadece bayram namazlarina camiye gidiyor. Aksamlari en azindan yatsiyi kilmasi icin ben onu sürekli ikna ediyorum. Onu da sadece 4 rekat farzini kiliyor. Kandil gecesi artik onun da en azindan vacibi de kilmasini gerektigini söyledim. Kunut dualarini bilmiyordu, ve nassil kilindigini da bilmiyordu. Ben de ona kunut dualari yerine ögrenene kadar 3 kez Rabbenagfirli diyebilecegini söyledim. Namazda kafasi karisti namazi bozdu, onunla beraber oglum da bozdu, kizim da secdece benim bitirmemi bekledi, yani bayagi bir karisiklik oldu. Namazimi bitirince kizimin arkasinda durdum, devam yapmasi gerektigi seyi söyledim, sonra da esimin hafif arkasinda durarak sesli okuyarak onunla vitir namazini kildik.
Ben günaha mi girdim. Ama evde bizden baska kimse yoktu. Baska türlü de anlatiyorum anlamiyor. Bu sekilde büyük günaha girdi isem artik ogluma ve esime namazi göstermem. Ama bir taraftan da en büyük arzum esimin de namazi tam ögrenmesi, cünki cok iyi kalbli tam islami ahlakli bir kisi, onun kabir azabi cekmesini istemiyorum ogluma da ögretmesem sonra bilmiyor diye kilmazsa bunun vebalini ben de tasimazmiyim? Onlar ögrenene kadar bu sekilde devam yapsam olurmu?

bilmek

Kayıtlı Kullanıcı
camiye gittiğimizde dahil bayanların kendi başlarına namaz kılmaları gerektiğini okumuştum.ama imamı görüyorlarsa o zaman tabi olmaları gerekliymiş yoksa kendi başlarına kılmaları gerekmiş

hisam

Kayıtlı Kullanıcı
Bence kadının Camisi evidir. Kadının kendi evinde kıldığı doğru bir namaz dışarıda kılacağı bir namazdan daha hayırlıdır.Allah razı olsun

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
S.A...

AÇIKLAMALARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.ALLAH (c.c.) RAZI OLSUN..

BİZİM (EŞİMLE BENİM) SEVDİĞİMİZ UYGULAMALARIMIZDAN BİRİSİ EN AZ HAFTADA BİRGÜN

ÖĞLEN YEMEĞİNİ DIŞARDA YEYİP BERABER ÖĞLEN NAMAZINA CAMİYE GİTMEKTİ.ANCAK HER

CAMİDE KADINLARA HAS ÖZEL YERLER OLUŞTURULMAMIŞ ,OLUŞTURULAN YERLERDE KİLİTLİ

OLDUĞUNU ÇOK MÜŞAHEDE ETMİŞİZDİR. CAMİ İÇİNDE ÜST MAHFELDE EŞİM ÇOK NAMAZ

KILMIŞTIR.AMA O NAMAZ KILINANA KADAR DA BENİM SIRTIMDAN TER BOŞANIRDI.HAŞA

SIKINTILI BİR NAMAZ EDA EDERDİM.EŞİME HUZURLU NAMAZ KILAMADIĞIMI SÖYLEYEREK

UYGULAMAYA ARA VERDİK.DURUMU MÜFTÜ BEYE SÖYLEDİM MERKEZ CAMİYE BAYANLARA

YER YAPILDI. İNANIN CUMA GÜNÜ ZATEN ERKEKLERE AÇILIYOR,NORMAL VAKİT

NAMAZLARINDA DAHİ PERDESİ AÇIK DURUMDA ERKEK CEMAAT İŞGALİ ALTINDA...

BUNLARI KADINLAR CUMAYA GİDEBİLİR Mİ ? AÇIKLAMASINA CEVAP OLARAK,

YER BULABİLİRLERSE GİDEBİLİRLER ŞEKLİNDE BİR ŞARTA BAĞLAMAMIZ GEREKTİĞİ İÇİN

YAZIYORUM.RABBİM HER ŞART İÇİNDE KILDIĞIMIZ NAMAZLARIMIZI KABUL BUYURSUN
.

Aleykümselam;

Allah kabul buyursun inşallah dualarınızda bizlerede yer veriniz...
Çoğu merkezi, tarihi camiide bu uygulama böyle malesef bazen düşünüyorumda bun yapmalarındaki sebep ne olaki bir gün istanbula bir misafirim gelmişti yatsıyı Eyyüp sultan caminde kılmak istedik. Biz namazı kıldık çıkmak için kapıya yöneldiğimizde yarım yamalak baş bağlayan bayan erkeklerle karışık namaz kılıyordu..Arkadaş buna çok sinirlenmişti, elbettedeki hoş olmayan bir manzara idi.. Bazen aklıma gelmiyorda değil kadınların namazgahında olan perdeler açık kalıyor özelliklede tarihi camiilerde turist akınına uğrayan camilerde..

Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin inşallah..
yorum için teşekkür ederim...
Selam ve dua ile

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

Alıntı:

Erkeğin eşi de olsa arkasında mı durması lazım?
Yoksa hafif yan tarafında, hafif sağında durması da caiz midir?:a11:

Allah C. razı olsun değerli kardeşim...

Nazar57

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.. birçok şey ögrendim..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt