Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ERKEGİN TAKI TAKMASI (1 Kullanıcı)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
ERKEGİN TAKI TAKMASI DİNİZCE NASIL KARŞILANIR SORUYU HAYRETTİN KARAMAN HOCA YANITLIYOR
Soru:
Altın ve gümüş ziynet (süs malzemesi) niçin kadına helal de erkeğe haramdır?

Cevap:
İslam dini insanın, yaratılıştan gelen (tabîî, fıtrî) ihtiyaç ve eğilimlerine uygun bir yönlendirmeyi tercih ediyor, insanların uyumda zorluk çekecekleri teklifleri -buna dinin insana yönelik yüce amaçlarıyla ilgili- zorunluluk bulunmadıkça insanlara yüklemiyor. Bu cümleden olarak kadınların dış görünüşlerine daha çok önem verdiklerini ve süslenmeye eğilimlerinin erkeklerden daha fazla olduğunu göz önüne alarak, süslenmenin vazgeçilmez bir aracı olan zineti (altın, gümüş, mücevher veya âdi maddelerden yapılmış süs eşyasını) kadınların kullanmalarına izin veriyor. Erkeklere altın ve gümüş zineti, her iki cinse altın ve gümüşten yapılmış ev ve mutfak âletlerini (eşyasını) yasaklıyor. Yasaklıyor çünkü hem altın ve gümüşün ekonomik değerleri sebebiyle sandıklarda ve vücutlarda değil -özellikle nakit olarak kullanıldıkları devirlerde- piyasada bulunması gerekiyor, hem de erkeklerin süslenmeye değil, sadeliğe ve gerektiğinde savaş insanları olarak heybete ihtiyaçları bulunuyor.

Zafer

Yasaklı Kullanıcı
RE: ERKEGİN TAKI TAKMASI

Sağol kardeşim teşekkür ederim Ama erkeklere İpek ve altın takmak veya kullanmak caiz değil diye biliyordum B)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

EVET (altın, gümüş, mücevher veya âdi maddelerden yapılmış süs eşyasını) BUNLAR CAİZ DEGİLDİR

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

evet kardeş paylaşımın güzeldi.. umarım okuyup bilğilenen olmuştur gümüşve altın tasla su içmek yemek yemek haramdır altın ise sadece cennette köşlerde erkekler kullanabileceklerdir... bu konu ile ilgili ap açık ayet vede hadisi şerif vardır.. şuan hatırlayamadım ama hatırlayınca sizlerler paylaşıcam selametle kim islamı kendine din seçtiyse kurallarına uymak zorundadır... kuralların uçunda ebedi sadet vardır...

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

Erkeğe altın takması haramdır. Bakınız Peygamber efendimiz (s.a.v) ne buyuruyor

Kendi zamanında Numan bin Beşirin parmağındaki altın yüzüğü gören Resulullah efendimiz, (Cennete girmeden önce, niçin cennet ziynetini kullandın?) buyurdu. Demir yüzük kullanmaya başladı. Bunu görünce, (Niçin Cehennem eşyası taşıyorsun?) buyurdu. Bunu da çıkardı. Bronz yüzük taktı. Bunu görünce, (Niçin sende put kokusu duyuyorum?) buyurdu. Nasıl yüzük kullanayım, ya Resulallah dedi. (Gümüş yüzük takabilirsin. Ağırlığı da bir miskali [4.8 gramı] geçmesin ve sağ eline tak!) buyurdu. (Mevahib-i ledünniyye)
umarım etkileyici olmuştur sizlere

esen kalın

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

veys kardeşim hatırlamama yardımcı olsun sağolsın paylaşımın için tam yerin de vede kıvamında oldu selametle

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

Yardımcı olduysam ne mutlu bana

esen kalın

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

veys kardaşim allah razı olsun hadisi şerif konusunda

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

CÜMLEMİZDEN İNŞALLAH

ESEN KALIN

Ahmed_1907

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ELİNE SAĞLIK...B)

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞLER BEN NİŞANLIMA YÜZÜĞÜNÜ TAKSIN DİYE ÇOK BASKI YAPMIŞTIM ODA HARAM OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ AMA BEN OLSUN TAK DEMİŞTİM ŞİMDİ ONA BİR GÜMÜŞ YÜZÜK ALIP TAKAMASINI İSTİYCEM
A.E.O.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

RABBİN OKUDUKLARIMLA AMEL ETMEYİ NASİP ETSİN İNŞALLAH

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı

yazan her kese tesekkurler.ayrica arkadaslar xristiyan alimler bu yakinlarda boyle kanaata gelmisler ki,altin esya erkek vucuduna zararliymis,yani (cok cok ozur dilerim acik yazima dair) cinsellik organlara zarar yetiriyor,kadinlarin yapisi baska oldugu icin onlari etkilemez.
Ne kadar yuce bizim kitap dimi arkadaslar? ta 14 asr bundan once her kese uyaran Kuran-i-kerimin soylediklerine zavalli hristiyan alemi sadece simdi gelip cikti...
Insallah her zaman ve her acidan Allah(c.c.) biz muslumanlari herkesden ustun kilar.....B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt