Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

''En Çok Etkilendiğiniz Sahabe'' (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm arkadaşlar..

Buraya en sevdiğimiz sahabeyi, ona duyduğumuz yakınlığın sebebibi, onun hayatından alıntıları yazıp paylaşalım istedim..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Mus'ab Bin Umeyr.. Diğer sahabelerden ayrı bir yanı var benim için..
Mekkenin en zengin genciyken, Allah Rasulü'nün davetine koştu. İslamla şereflendi. Allah ve Rasulü için zenginliğini terketti..
Allah yolunda canını feda ederek Uhud'da şehid edilince kendisini saracak kısa bir hırkadan başka bir şey bulunamadı..

İkincisi, Abdurrahman Bin Afv..
Cömertliği ve dünya malında gözünün olmaması sebebiyle çok sevdiğim sahabelerden biri..

Enes_Bilal

Kayıtlı Kullanıcı
Enes Bin Malik r.a ve Bİlal-i Habeşi r.a

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
''Ashabım gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız hidayet bulursunuz" ..

Hadis-i Şerif

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Ömer (Radıallahu anh) adaleti ve hiçbir şeyden en ufak bile taviz vermemesi :!:a26:

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ashab_ı Kiramdan Abdurrahman bin Avf Hazretleri çok zengin idi. Vefat ettiği zaman eşlerine seksener bin dinar miras bırakmıştı. Bir gün Hz.Ömer'in (r.a.)huzuruna gelerek ''Ey mü'minlerin emiri! Şam'dan seksen develik kervenım gelmektedir. Bir devenin yükü binlerce dinar tutarındadır. Hepsini Allah rızası için sadaka olarak veriyorum'' deyince Hz. Ömer (r.a.) sebebini sordu. Abdurrahman bin Avf Hazretleri ''Bu gece teheccüd namazımı kılarken aklıma kervan geldi. Teheccüd namazında kalbime vesvese veren bir malın mülkiyetimden çıkarılması gerekir'' demiştir..

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Mekkenin en zengin genciyken, Allah Rasulü'nün davetine koştu. İslamla şereflendi. Allah ve Rasulü için zenginliğini terketti..
Allah yolunda canını feda ederek Uhud'da şehid edilince kendisini saracak kısa bir hırkadan başka bir şey bulunamadı..

Rabbım sizden razı olsun kardeşim.Bende Mus'ab bin Umeyr diyecektim.
Çünkü:Kur'an Öğretmeniydi.
Tabiki başta dört büyük halife efendilerimiz olmak üzere hepsinide çok ama çok seviyoruz elhamdülillah.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbım sizden razı olsun kardeşim.Bende Mus'ab bin Umeyr diyecektim.
Çünkü:Kur'an Öğretmeniydi.
Tabiki başta dört büyük halife efendilerimiz olmak üzere hepsinide çok ama çok seviyoruz elhamdülillah.

Rabbim sizden de razı olsun inşaallah, hepimizden..
Tabikii en başta dört büyük halifemiz var.. Rabbim onlardan razı olsun..

reyyan34

Kayıtlı Kullanıcı
hanım sahabelerden hz. Hatice (r.a)
erkek sahabelerden musab bin umeyr ( r.a)

hüzünlü123

Kayıtlı Kullanıcı
ben bu siteye yeni katıldım hepinizden rabbim razı olsun bilmediğim neçok şey varmış yitip giden zamanıma üzüldüm şimdi

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
ben bu siteye yeni katıldım hepinizden rabbim razı olsun bilmediğim neçok şey varmış yitip giden zamanıma üzüldüm şimdi

Selamun aleyküm kardeşim. Hoşgeldiniz aramıza. Üyeliğiniz hayırlara vesile olur inşaallah. Amiinn kardeşim. Rabbim hepimizden razı olsun inşaallah. Yaşıyorsak eğer, hiçbir şey için geç değil.. Bilmediğimiz o kadar çok şey var ki.. Rabbim bilmediklerimizi öğrenmeyi, öğrendiklerimizle amel etmeyi nasip eder inşaallah. Hayırlı paylaşımlarda buluşmak duasıyla..

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
hepsini Allah rızası için seviyorum...ama Musab bin Umeyr in yeri bam başka...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
sad bin muaz
sad bin muaz
sad bin muaz

Melekler arasındaki müjde
Cebrâil aleyhisselâm, Peygamber efendimize gelip dedi ki:

- Yâ Resûlallah! Bu gece senin ümmetinden vefât edip de vefâtı melekler arasında müjdelenen kimdir?

Bunun üzerine Peygamber efendimiz hemen Sa'd bin Mu'âz'ın hâlini sordu. Evine götürüldüğünü söylediler. Peygamber aleyhisselâm yanında Eshâb-ı kirâm'dan ba'zıları olduğu hâlde Sa'd bin Mu'âz'ın yanına gitti.

Yolda süratli gitmeleri sebebiyle Eshâb-ı kirâm dediler ki:

- Yorulduk yâ Resûlallah.

Bunun üzerine, Peygamber efendimiz:

- Melekler Hanzala'nın cenâzesinde bizden önce bulundukları gibi Sa'd'ın da cenâzesinde bizden önce bulunacaklar. Biz önce yetişemeyeceğiz, buyurarak hızlı gitmelerinin sebebini açıkladı.

Peygamber efendimiz, Sa'd bin Mu'âz'ın yanına gelince, onu vefât etmiş olarak buldu. Baş ucuna durup, Sa'd bin Mu'âz'ın künyesini söyleyerek buyurdu ki:

- Ey Ebû Amr! Sen reislerin en iyisi idin. Allah sana saâdet, bereket ve en hayırlı mükâfatı versin. Allaha verdiğin sözü yerine getirdin. Allah da sana va'dettiğini verecektir.

Eslem bin Hâris şöyle anlatmıştır:

İçerde Sa'd bin Mu'âz'ın cenâzesi yalnızdı. Başka kimse yoktu. Resûl aleyhisselâm adımlarını gâyet geniş açarak evin içinde yürüyordu. Bu durumu görünce yavaşladım. Durmamı işâret edince de durdum. Sonra da geriye döndüm. Resûl aleyhisselâm içerde bir müddet durdu. Sonra dışarı çıktı. Çıkınca dedim ki:

- Yâ Resûlallah, niçin öyle yürüdünüz?

- Böylesine kalabalık bir mecliste bulunmadım, melekler dolmuştu. Meleğin biri beni kanadı üzerine aldı da ancak öyle oturabildim.

Sonra, Sa'd bin Mu'âz'ın lâkabını söyleyerek:

- Sana âfiyet olsun yâ Ebâ Amr! Sana âfiyet olsun ya Ebâ Amr! Sana âfiyet olsun yâ Ebâ Amr, buyurdu.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Hafif cenâze

Onun vefâtı Resûl aleyhisselâmı ve Eshâb-ı kirâmı çok üzdü. Gözyaşı döküp ağladılar. Cenâzesinde bütün Eshâb-ı kirâm toplandı. Peygamber aleyhisselâm cenâze namazını kıldırdı, cenâzesini taşıdı. Eshâb-ı kirâm, Sa'd bin Mu'âz'ın cenâzesini taşırken dediler ki:

- Yâ Resûlallah! Biz böyle kolay taşınan cenâze görmedik.

Bunun üzerine Peygamber aleyhisselâm buyurdu ki:

- Sa'd'ın cenâzesine yetmiş bin melek indi. Şimdiye kadar yeryüzüne bu kadar kalabalık hâlde inmemişlerdi.

Sa'd bin Muâz defnedilirken birisi kabrinden bir avuç toprak almıştı. Sonra onu evine götürünce o toprak misk oldu. Cenâzesi kabre indirilirken Peygamber aleyhisselâm kabri başında oturup, mübârek gözleri yaşardı.

gülkoksam

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel bir konu olmuş hz.hatice yi severim

*ayşe*

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardesım :)

Mus'ab bin Umeyr_____Başöğretmen '',)
Allah nasıp eder de, evlenırsem de, coluk cocuga karısıp da oglum da olursa adını Musab koymayı cok ısterım;)

Selametle...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt