Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eğitim Türkçe mi İngilizce mi Olmalı? (1 Kullanıcı)

Eğitim Türkçe mi İngilizce mi Olmalı?

• Türkçe

Oylama: 0 0.0%
  • İngilizce

• Kullanılan toplam oy
    0

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Üniversitelerde eğitim Türkçe mi yoksa İngilizce mi olmalı?
Neden?

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
türkçe olmalı. çünkü anadilimiz olmalıki benligimizi koruyabilelelim..

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

türkçe olmalı.
çünkü anadilimiz olmalıki benligimizi koruyabilelim..

Görüş ve yorumlarınız için teşekürler kardeşim...
Çünkü; Türkçe olsun ki daha iyi ANLAYABİLELİM...

acem_kizi

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm.ben Türkiyede yaşamıyorum.Azerbaycanı örnek vereyim.burda üniversitelerde pek çok dilde eğitim veriliyor.mesela bir üniversitede her hangi bir bölüm ingilizce de ola bilir tamamen kendi dilinde de .benim üniverste Azerbaycan Dİller üniverstesi burda almanca,ingilizce,ispanyolca,italyanca,fransızca,korey dilleri üzre bölüm var tercümanlık yani.mesela ben almanca okuyorum tüm derslerimi o dilde görüyorum.he bazı üniversitelerde rus dili de tadris ediliyor

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamünaleyküm.ben Türkiyede yaşamıyorum.Azerbaycanı örnek vereyim.burda üniversitelerde pek çok dilde eğitim veriliyor.mesela bir üniversitede her hangi bir bölüm ingilizce de ola bilir tamamen kendi dilinde de .benim üniverste Azerbaycan Dİller üniverstesi burda almanca,ingilizce,ispanyolca,italyanca,fransızca,korey dilleri üzre bölüm var
tercümanlık yani.
mesela ben almanca okuyorum tüm derslerimi o dilde görüyorum.he bazı üniversitelerde rus dili de tadris ediliyor

Teşekkürler Kardeşim...
Önemli bir konuya temas ettiniz...
Tercümanlık...
Zaten bu yabancı bir dil eğitimi ile olur...

Bizim konumuz herhangi bir mühendislik, mimarlık, tıp ya da diğer bir meslek için eğitim Türkçe mi olmalı yoksa İngilizce(yabancı dil) mi olmalı şeklinde...
Yani daha türkçesi;
Mühendis mi yetişmek lazım tercüman mı??

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm abim nasılsınız?

Bana göre üniversitelerde eğitim Türkçe olmalı çünkü bizim dilimiz Türkçe öncelikle bunu tam anlayarak bir öğrenelim başka dildeki eğitimi sonra alırız..

Dilini kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur..

"Bir daha Türklerle savaşmadan önce, Türklerdeki din, dil, namus, aile, vatan, millet ve birlik duygularının yok olup-olmadığını iyi kontrol edin. Yoksa Türkleri savaşarak yenemezsiniz."

Albay Pierre Loti

Yukarıdaki alıntı yaptığım yazıda herşey açıkça ortada anlamak bize kalmış..

Selam ve dua ile...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selamünaleyküm abim nasılsınız?

Bana göre üniversitelerde eğitim Türkçe olmalı çünkü bizim dilimiz Türkçe öncelikle bunu tam anlayarak bir öğrenelim başka dildeki eğitimi sonra alırız..

Dilini kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur..

"Bir daha Türklerle savaşmadan önce, Türklerdeki din, dil, namus, aile, vatan, millet ve birlik duygularının yok olup-olmadığını iyi kontrol edin. Yoksa Türkleri savaşarak yenemezsiniz."

Albay Pierre Loti

Yukarıdaki alıntı yaptığım yazıda herşey açıkça ortada anlamak bize kalmış..

Selam ve dua ile...

Teşekkürler Kardeşim...
Hamdolsun iyiyiz...
Rabbim sağlık, huzur ve mutluluğumuzu daim etsin inşallah...

Çok doğru tespitler kardeşim..
DİL çok önemli millet için...
DİL çok önemli devlet için...
ve...
DİL çok önemli MESLEK için
...

türksoy

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,bende bu anketinize katılmak istedim,bence de türkçe eğitim olmalı nasıl dünyada bir şekilde ingilizceyi benimsetmeye çalışıyorlar sa,bizlerde türçenin dünyada saygın bir dil olduğunu göstermeliyiz.

_YUSUF_

Yönetici
Hiçbiri.
Arapça olmalı diyorum :)
Nedeni malum ortada vahiy dili.

mavci

Yönetici
selamün aleyküm,bende bu anketinize katılmak istedim,bence de türkçe eğitim olmalı nasıl dünyada bir şekilde ingilizceyi benimsetmeye çalışıyorlar sa,bizlerde türçenin dünyada saygın bir dil olduğunu göstermeliyiz.

Yorumunuz için teşekkürler...
Selam ve dUA ile...

mavci

Yönetici
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

Hiçbiri.
Arapça olmalı diyorum :)
Nedeni malum ortada vahiy dili.

Arapça aynı zamanda CENNET Dili...
Keşke arapçayı bilsek de eğitimi o dilden alsak...
Ama...
Maalesef...

Benim görüşüm şöyle;
Eğitimi en iyi bildiğimiz dil ile alıp -ki o da Türkçe- mesleğimizi en iyi şekilde öğrenmek...
Mesleki eğitimden sonra yani Lisans eğitiminden sonra Master ya da üst akademik kariyerler için mutlaka 2. hatta 3. ve 4. dil öğrenilse (Başta Arapça olmak üzere) ne güzel olur...
Çünkü Sevgili Peygamberimiz SAV. şöyle buyurmuş mealen;
" Bir dil bir insan, iki dil iki insan..."

Selam ve DUA ile Kardeşim...

leyla-1

Altın Üye
Selam Aleyküm kardeşim eğitim dili Türkçe olmalı diyorum bende, ablam zamanında yanlışlıkla normal kimya öğremenliği diye Ankara Hacette üniversitesinin Kimya bölümünü kazandı fakat Almanca eğitim yapılıyormuş üstelik bir yılda Almanca hazırlık okudu sonraki yıllarda bütün dersler Almanca şimdi almanca ne işe yarıyor kimya öğretmenliğinde hiç zaten türkçe eğitim veriliyor liselerde sadece öğrencilere zorluk olsunda:(
Daha sonra yabancı dil öğrenmek isteyenler öğrenebilir kaç dil olursa olsun.
Selam ve dua ile selametle kalınız.

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selam Aleyküm kardeşim eğitim dili Türkçe olmalı diyorum bende, ablam zamanında yanlışlıkla normal kimya öğremenliği diye Ankara Hacette üniversitesinin Kimya bölümünü kazandı fakat Almanca eğitim yapılıyormuş üstelik bir yılda Almanca hazırlık okudu sonraki yıllarda bütün dersler Almanca şimdi almanca ne işe yarıyor kimya öğretmenliğinde hiç zaten türkçe eğitim veriliyor liselerde sadece öğrencilere zorluk olsunda:(
Daha sonra yabancı dil öğrenmek isteyenler öğrenebilir kaç dil olursa olsun.
Selam ve dua ile selametle kalınız.

Görüş ve yorumlarınız için teşekkürler kardeşim...
İstiyenler daha sonra yabancı dili öğrenebilir kaç dil olursa olsun...
Çok doğru...

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,

Mustafa abi güzel bir noktaya temas etmişsiniz...

Elbette ana dilimiz Kur'an dili olsaydı insanlar ister istemez kendilerinin kurtuluşu için inen Kerim kelama biraz daha olsa kendilerini dillerinden dolayı aşina hisseder ve az da olsa islama eğilimleri artardı diyorum...
Madem böyle olmadı o zamanda kendi kendime soruyorum 7 milyar nüfuslu bir dünyanın 500-600 milyonu Türk iken dünya da global dil olarak neden ingilizce kullanılır,eğer ingilizler ve amerikalıların nüfusu çok ondan diyecek olursak,Çin ve pakistanın nüfusu bunları döverde nakavt bile eder ama dünya dili Çince değil !!!
Öyle görünüyorki ilim veya askeri veya siyasi iradesi kuvvetli olan ülke psikolojik baskı gereği günümüzde kendini dünyaya bu meziyetlerinin yanı sıra dili ile de kabullendiriyor...
bizim ülkemiz ne zaman güç konusunda çıtasını yükseltse muhakkak çelme takanlar olmuştur,bundan sonrada olacaktır çünkü dünya Osmanlıdan sonra bir Türk hükümranlığı altında kalmayı bir kez daha isteyecek ve hatta kaldıracak durumda değildir,günümüz ilim,bilim,siyaset gibi silahsız savaş dünyasında kendimizi tüm düşmanlarımıza rağmen geliştirip daha sonrada dünya dili olarak öz dilimizi kullanmalıyız...
Bunu ise ancak Türki cumhuriyetleri Türkçe dili altında eğitim ve çalışmalara teşvik etmeli Türkçe olimpiyatları gibi organizasyonların daha fazla ve daha gelişken olanlarını üreterek yapmalıyız...
Tüm okullarda Türkçe eğitimi zorunlu yapmak ise bu sistem içinde programın rayında gitmesi için gerekli olacak kanaatindeyim..
Yinede unutulmamalıdır ki başarı ancak islam ile gelecektir,içimizdeki dağınıklığı toplayacak yegane unsur ise sadece ve sadece dinimiz islamdır...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Esselamu aleykum,

Elbette ana dilimiz Kur'an dili olsaydı insanlar ister istemez kendilerinin kurtuluşu için inen Kerim kelama biraz daha olsa kendilerini dillerinden dolayı aşina hisseder ve az da olsa islama eğilimleri artardı diyorum...
Madem böyle olmadı o zamanda kendi kendime soruyorum 7 milyar nüfuslu bir dünyanın 500-600 milyonu Türk iken dünya da global dil olarak neden ingilizce kullanılır,eğer ingilizler ve amerikalıların nüfusu çok ondan diyecek olursak,Çin ve pakistanın nüfusu bunları döverde nakavt bile eder ama dünya dili Çince değil !!!
Öyle görünüyorki ilim veya askeri veya siyasi iradesi kuvvetli olan ülke psikolojik baskı gereği günümüzde kendini dünyaya bu meziyetlerinin yanı sıra dili ile de kabullendiriyor...
bizim ülkemiz ne zaman güç konusunda çıtasını yükseltse muhakkak çelme takanlar olmuştur,bundan sonrada olacaktır çünkü dünya Osmanlıdan sonra bir Türk hükümranlığı altında kalmayı bir kez daha isteyecek ve hatta kaldıracak durumda değildir,günümüz ilim,bilim,siyaset gibi silahsız savaş dünyasında kendimizi tüm düşmanlarımıza rağmen geliştirip daha sonrada dünya dili olarak öz dilimizi kullanmalıyız...
Bunu ise ancak Türki cumhuriyetleri Türkçe dili altında eğitim ve çalışmalara teşvik etmeli Türkçe olimpiyatları gibi organizasyonların daha fazla ve daha gelişken olanlarını üreterek yapmalıyız...
Tüm okullarda Türkçe eğitimi zorunlu yapmak ise bu sistem içinde programın rayında gitmesi için gerekli olacak kanaatindeyim..
Yinede unutulmamalıdır ki başarı ancak islam ile gelecektir,içimizdeki dağınıklığı toplayacak yegane unsur ise sadece ve sadece dinimiz islamdır...

Yorum ve düşüncülerinize aynen katılıyorum kardeşim...
Allah Celle Celalühu razı olsun...

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,

özet budur.

Beautiful_1064

Kayıtlı Kullanıcı
egitim TÜRKİYE'de tabiki türkçe olmalı....

gülsengül arkadaşıma katılıyorum çok haklı bu söz zaten herşeyi açıklıyor...

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Özet güzel...
Sizin görüş ve düşüncelerinizi de öğrenmek isteriz kardeşim...:)

abicim, elbette ki türkçe derim ama ikinci bir olarak arapça olmasını isterim ..Kuranı kerimi anlayarak okumanın yanısıra bulmaca gibi hoş bi yanı da var şahsım adına :)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt