Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EFENDİMİZİN(S.A.V) EVLİLİKLE İLGİLİ SÜNNETLERİ (1 Kullanıcı)

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Dügün yemeği (velîme) vermek.

İbn Mes’ûd (r.a.)’den rivâyete göre,Rasûlullah (sas) şöyle buyurdu: “Düğünde ilk gün verilen yemek gereklidir. İkinci gün verilen yemekler sünnettir, üçüncü gün verilen yemekler ise gösterişten ibarettir''.

''Her kim bu dünyada düğün yemeğinde gösteriş yaparsa Allah’ta ona kıyâmet günü gösteriş yapmasına karşılıkta bulunur.” (Tirmîzî rivâyet etmiştir.)
1097- Mucemu's-Sağir Taberâni

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Nikâh Esnasında Yapılacak Konuşma (hutbe)

…..Abdullah (b. Mes'ud)dan; demiştir ki; Resûlullah (s.a.) bize (nikâh akdindeki ve başka akitlerdeki) hâcet hubtesini (şu şekilde) öğretti. "Şüphesiz her türlü hamd Allah'a mahsustur. Ondan yardım ve mağfiret dileriz nefislerimizin şerrinden de O’na sığınırız. Allah’ın hidâyete erdirdiği kişiyi saptıracak yoktur. Saptırdığını da hidâyete erdirecek yoktur. Ben Allah’tan başka bir İlâh olmadığına ve Muhammed'in (sas) O'nun(cc) kulu ve elçisi olduğuna şehâdet ederim.
…."Ey imân edenler, O’nun (cc) adına birbirinizden talepte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabalık (bağlarını kırmak)'tan sakınınız, şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir. (en-Nisâ 4/1)
….."Ey insanlar, Allah'tan ona yaraşacak şekilde korkunuz. Ve ancak O’na teslim olarak müslümanlar olarak ölünüz. (Âl-i İmrân 3/102)
….."Ey iman edenler, Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin.” (el-Ahzab 33/70) "Ki (Allah) işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah'a ve Resulüne itaat ederse, büyük bir başarıya ermiş olur." (el-Ahzab 33/71)

(Sünen-i Ebû Davud 2118)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm Fatıma kardeşim.

Büyük ehemmiyet arz eden bu konuya değindiğiniz için Rabbimiz c.c sizden ebeden razı ve memnun olsun, sevabınızı yazsın ve tesirli eylesin paylaşımınızı inşallah..

Günümüzde yazık ki sünnetleri uygulamak yerine ''hurafeler''i kendine rehber edinmiş kitleleri görüyoruz ve bunlar azımsanacak gibi de değil..Rabbimiz c.c onlara doğruyu göstersin inşallah..Hurafelerin, artık dinin içindenmiş gibi görülüp ayet ve hadislerin ise esamelerinin dahi okunmaması ve bu hükümlerin yaşanmaması, ''müslümanlık'' iddiasında bulunanlar için acı bir netice olsa gerek..Allah c.c bizi kendi rızasından ve Efendimiz (s.a.v)'in sünnetinden ayırmasın ve bid'at ehli olmaktan korusun inşallah..Emeğinize, yüreğinize sağlık güzel kardeşim..İstifadelendirdiniz..Baki selam ve dua ile En Dost'a emanet olun inşallah..B)B)

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı
EVLENECEK KİŞİLERİN BİRBİRİNİ GÖRMESİ

-- Hz. Enes radıyallâhu anh anlatıyor: Mugire İbnu Şu'be bir kadınla evlenmek istemişti. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kendisine: "Git önce onu bir gör! Zira böyle yapman, aranızdaki ülfet ve sevginin devamı için daha uygundur" buyurdular. O da öyle yaptı ve evlendiler. Bilâhare Mugire radıyallâhu anh, aralarındaki uyumdan bahsettiler." (6538)

- - Muhammed İbnu Mesleme radıyâllahu anh anlatıyor: "Ben bir kadınla evlenmek istedim ve kadını gizlice görmeye çalıştım. Sonunda onu kendi hurma bahçesinde gördüm."
Bu açıklaması üzerine, kendisine: "Sen Resûlullah'ın ashabından olduğun halde bunu yaptın mı?" diye ayıpladılar. O da şöyle cevapladı: "Ben Aleyhissalâtu vesselâm'ın "Allah bir kimsenin kalbine bir kadınla evlenme arzusu attığı zaman, ona bakmasında bir beis yoktur!" dediğini işittim." (6537)

(Kutûb-i sitte)

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı
selemün aleyküm Kardeşim

Eline emeğine sağlık RAHMAN razı olsun

Selam ve Baki Dua ile ALLAH a emanet ol

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı
EVLENEN KİMSELERE TEBRİK İÇİN NE SÖYLENİR?

1091- Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) evlenen bir kimseyi tebrik edeceği zaman; “Allah sana da ona da ömür amel ve rızk yönünden bereketler versin. Hep hayır içerisinde birlikte olasınız” derdi.
(İbn Mâce, Nikah: 23; Nesâî, Nikah: 73)

(Tirmîzî: Bu konuda Ali b. ebî Tâlib’den de hadis rivâyet edilmiştir.)
Ebû Hüreyre hadisi hasen sahihtir.

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Hureyre radıyallâhu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

‘’Mü’minlerin îmân bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır."

(Tirmizî, Radâ` 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet, 15; İbni Mâce, Nikâh 50)

"Hayırlınız, âile fertlerine hayırlı olandır. Âilesine en hayırlı olanınız benim" (İbni Mâce, Nikâh 50).

1. Bir koca, hanımına duyduğu sevgiyi zaman zaman dile getirmeli, ona yapmayı düşündüğü iyiliklerden sözetmelidir.
2. Eski yeni birtakım meseleleri sohbet konusu yapmalı; gördüğü, duyduğu, okuduğu faydalı bilgileri hanımına anlatmalıdır.
3. Zaman zaman şakalar yapmalı, mizâhî konulara yer vermeli, evin içinde samimi bir hava meydana getirmelidir. [Riyâzüssalihîn]

Peygamber Efendimiz hayatının muhtelif dönemlerinde Hz. Âişe ile koşular yapmıştır. Bu yarışlarda ilk zamanlar Efendimiz'i geçen Âişe annemiz, daha sonraları kilo aldığı için Efendimiz onu geçmiş ve "Bu, o yarışın rövanşıdır" diye şaka yapmıştır
(Ebû Dâvûd, Cihâd 61).

kuyumcufaruk

Kayıtlı Kullanıcı
.. Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallâhu anhümâ' dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Dünya geçici bir faydadan ibarettir. Onun fayda sağlayan en hayırlı varlığı dindar kadındır."
(Riyazüssâlihîn 282.)
Müslim, Radâ` 64. Ayrıca bk. Nesâî, Nikâh 15; İbni Mâce, Nikâh 5

muratbeyy

Kayıtlı Kullanıcı
bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.çok güzel bişey yaşamalı ve yaşatmalıyız sünnetleri.
fatıma bunun kaynağı hangi kitap.kaynağını DAMADIN GELİNİN AYAKLARINI YIKAYIP SUYUNU EVİN DÖTR BİR YANINA SERPMESİ'nden dolayı soruyorum hiç duymadım.

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.çok güzel bişey yaşamalı ve yaşatmalıyız sünnetleri.
fatıma bunun kaynağı hangi kitap.kaynağını DAMADIN GELİNİN AYAKLARINI YIKAYIP SUYUNU EVİN DÖTR BİR YANINA SERPMESİ'nden dolayı soruyorum hiç duymadım.

MIZRAKLI İLMİHALDE YAZIYOR..... MEVLA HER DAİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN... SELAMETLE....

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
DAMADIN GELİNİN AYAKLARINI YIKAYIP SUYUNU EVİN DÖTR BİR YANINA SERPMESİ

ARKADAŞLAR KAYNAK OLARAK MIZRAKLI İLMİHAL SÖYLEMİŞTİM VE İKİNCİ KAYNAK OLARAKTA BUNUN SAHİH HADİS OLDUĞUNU HOCAM SÖYLEDİ.....

sebatkar

Kayıtlı Kullanıcı
Resulullah efendimiz, Hazret-i Fatıma’yı Hazret-i Ali’ye tezvic ettiklerinde buyurdu ki:
(Ya Ali! Gelini kendi evine götürdüğün zaman, çorabını ayağından çıkar. Ayağını yıka. O suyu evin bütün köşelerine saç. Böyle yapınca, Allahü teâlâ senin evinden yetmiş türlü fakirliği dışarı çıkarır. Yetmiş türlü bereketi evine dahil eder. Yetmiş rahmeti sana nazil kılar. O gelin ile ve onun bereketi evin köşelerine erişir. O gelin, delilikten ve diğer hastalıklardan emin olur.)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Damadın gelinin ayaklarını yıkayıp suyunu evin dötr bir yanına serpmesi

Selamun aleykum kardeşim.Genelde gelinler ayak yıkar ilk defa duydum ben bunu.Emeklerinize sağlık.:a12:

acmiyy

Kayıtlı Kullanıcı
Aro emeginize saglik selam ve dua ile....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt