Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çocuğumuza Namazı Nasıl Sevdiririz (1 Kullanıcı)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
ezber%2Bcamisi.JPG

çocukların ezberledikleri yerleri renkli kalemlerle boyamak onlar için eglenceli ve öğretici olabilir......

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Esselamu Aleyküm değerli kardeşlerim​

sizlerle mutlu olduğum bir olayı paylaşmak istiyorum...
Aminenur kardeşimizin bizimle paylamış olduğu namaz ağacını yeğenime verdim...
Birde evimizin en güzel misafirleri olan minik komşularımız var talha ve cihat çok tatlılar maşallah barekallah...:a12:
ablalarının namaz ağacından onlarada verdik...
ama ablalarının namaz ağacı şuan duraklama döneminde birkaç hafta iyiydik boyamalarla
düzenlide olmasa ufaklıkların ağacını yeşille boyuyoruz istekleri azalmasın diye uslu çocuk olduklarında dallarımız kahverengi en eğlenceli yanı gözlediğim kadarıyla elmaları kırmızıya boyamak...
yeğenimle tatil olduğum günler iyi gidiyordu ve ağacımız buzdolabına asılı herzaman görebilmesi için buda bir alıştırma dönemi olduğu için arada soruyorum teyzeciğim ikindi namazını kıldın mı akşam namazını ikimiz kılalım mı diye velhasıl umutluyum...;;)
Hakkınızı helal edin,anlatmam uzadı olayın özüne gelirsek namaz ağaçlarımız bitince NAMAZ PASTASI keseceğiz..
Talha ile Cihat da demiştim...
2 gün önce Cihat sevinçle geldi bizim Namaz Ağacımız bitti diye okadar çok sevindimki anlatamam size dünde ağaçlarını getirmişler...
Nasipse hafta sonu arkadaşlarınıda çağırıp küçük kardeşlerimizle Allah c.c. izniyle Namaz pastamızı keseceğiz...:a15:
Bu mutluluğumuzu siz değerli kardeşlerimle paylaşmak istedim...
Aminenur canım Rabbim c.c. senden ebeden Razı olsun İnşallah...
selametle kalın kardeşlerim
selam ve duayla

Rahman c.c. emanetsiniz...B)

aleykum selam güzel kardeşim mesajınızı okumadan diger resimleri eklemişim tevafuk şimdi çok daha mutlu oldum onlarıda ekledigime

ne güzel ya .. maşaALLAH ..:)

rabbim cümlemizden razı olsun benim kardeşim ALLAH cc emanet ol ..B)

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
ezber%2Bcamisi.JPG

çocukların ezberledikleri yerleri renkli kalemlerle boyamak onlar için eglenceli ve öğretici olabilir......

aleykum selam güzel kardeşim mesajınızı okumadan diger resimleri eklemişim tevafuk şimdi çok daha mutlu oldum onlarıda ekledigime

ne güzel ya .. maşaALLAH ..:)

rabbim cümlemizden razı olsun benim kardeşim ALLAH cc emanet ol ..B)

Esselamu Aleyküm canım
Emeğine ve yüreğine sağlık
Hayırlara vesile olmaktasın Rabbim c.c. sevabını artırsın inşallah
Maşallah Barekallah Subhanallah
Eklediklerin birbirinden güzeller....:a15:
Hem öğretici hemde eğlendirici resimleri boyamak çocukların çok hoşuna gidiyor....Sonunda onları mutlu olacakları birşeylerde varsa çok keyif alıyorlar...
Canım çocukların gözlerinin içlerindeki gülüşü görmek herşeye değer:a12:
Bu güzellikleri yaşatan Rabbim'e c.c. binlerce şükürler olsun...
Bunları hazırlayan kardeşlerimden bizlerle paylaşan senden Allah c.c. rızası için hep hayırlar içersinde bulunan hizmet eden bütün kardeşlerimden ebeden Rahman c.c. razı olsun inşallah....
Selametle kal
Selam ve duayla...
Rahman c.c. ementsin:a07:

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Esselamu Aleyküm canım
Emeğine ve yüreğine sağlık
Hayırlara vesile olmaktasın Rabbim c.c. sevabını artırsın inşallah
Maşallah Barekallah Subhanallah
Eklediklerin birbirinden güzeller....:a15:
Hem öğretici hemde eğlendirici resimleri boyamak çocukların çok hoşuna gidiyor....Sonunda onları mutlu olacakları birşeylerde varsa çok keyif alıyorlar...
Canım çocukların gözlerinin içlerindeki gülüşü görmek herşeye değer:a12:
Bu güzellikleri yaşatan Rabbim'e c.c. binlerce şükürler olsun...
Bunları hazırlayan kardeşlerimden bizlerle paylaşan senden Allah c.c. rızası için hep hayırlar içersinde bulunan hizmet eden bütün kardeşlerimden ebeden Rahman c.c. razı olsun inşallah....
Selametle kal
Selam ve duayla...

Rahman c.c. ementsin:a07:

aleykum selam güzel kardeşim..

sizin miniklerin pastasından isteriz bizde .:)
mutlaka çocukların ilgisini çekecek hem eglenirken hem ögretecek yöntemleri anne ve babalar ve hatta teyzeler ,halalar araştırmalı :)

güzel kardeşim ..ALLAH cc emanet olasın .selam ve dualarımla B)

hayatısev

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel din kültürü dersi için öğrencilere birer tane çıkaracağım inşaallah
Allah razı olsun canım:a14:

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,
ne kadar faydali bir paylasim, ALLAH c.c. hepinizden razi olsun,
bende etrafimdaki çocuklara bu konuda yardimci olmak isterim, namazi sevdirmek için ne güzel bir hareket, bende birer tane çikaricam, hakkinizi helal edin, hayirli aksamlar...

_YUSUF_

Yönetici
ezber%2Bcamisi.JPG

Selamun Aleyküm
Emeğinize sağlık bu güzel paylaşım için

Bunların, anne babalar için yapılmış olanı varmı acaba :)
Çocuklardan çok günümüz anne babalarının ihtiyacı var desek mubalağa etmemiş oluruz galiba.

Selam ve dua ile

Kaan Erdem

Yönetici
Aleykümselam kardeşim,Selamünaleyküm;

Bu hayırlı paylaşım ve katılımlar için ALLAH celle celaluh razı olsun,sizinde yorumunuza katılmamak mümkün değil efendi kardeşim Yusuf,selametle kalınız.

Selamun Aleyküm
Emeğinize sağlık bu güzel paylaşım için

Bunların, anne babalar için yapılmış olanı varmı acaba :)
Çocuklardan çok günümüz anne babalarının ihtiyacı var desek mubalağa etmemiş oluruz galiba.

Selam ve dua ile

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbım cc sizden razı olsun kardeşim.
Ne kadar güzel bir teknik bunlar,inanın çok faidesi oluyor böyle şeylerin.
Ben öğrencilerimi evlerine gönderirken ellerine beş vakit namazın bulunduğu bir çizelgeyle gönderiyorum ve o çizelgede namazların karşısınada ev-camidiye belirttim,kim camide daha çok namazlarını kılarsa ona şu kadar ödül,evde kılarsa birazdaha düşük bir ödül (tabi camide kılanın çizelgesini İmam arkadaşlar,evdekini veli imzalıyor)gibi bir uygulama inanın çok tesirli oluyor çocukların ibadetlere devamlarında.
Rabbım bizlere,yavrularımıza ibadet aşkı versin inşaallah.

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
aleykum selam güzel kardeşim..

sizin miniklerin pastasından isteriz bizde .:)
mutlaka çocukların ilgisini çekecek hem eglenirken hem ögretecek yöntemleri anne ve babalar ve hatta teyzeler ,halalar araştırmalı :)

güzel kardeşim ..ALLAH cc emanet olasın .selam ve dualarımla B)

Esselamu Aleyküm canım
evet çok haklısın çocukların ilgisini çekecek hem eğlendirirken öğretecek yöntemleri hepimiz araştırmalıyız...
Şuan teknolojiyi hayır yönüyle kullandığında çocuklar için eğitici eğlendirici eğlenirken öğrenecekleri eğitici cdler programlar oyunlar var...
Kendi şahsıma bu eğitici programlardan büyüklerde istifade edebilir...
Büyüklerin ilgilenmeleri küçüklerin daha çok ilgisini çekecektir
En önemlisi onların severek ve bilinçli bir şekilde ibadetlerini yerine getirmeleri..
İnşallah hakkıyla uygulayabilenlerden oluruz...

Aminenur ablası küçüklerin o günkü mutlulukları Maşallah Barekallah çok güzeldi...
Namaz pastası günümüz Allah c.c. izniyle çok güzel geçti...:a12:
Rabbim c.c. cümlesinin evlatlarını hayırlı eylesin Allah c.c. layık kul Peygamberimiz sav layık bir ümmet Kuran_ı Kerim'e has bir talebe ailelerine hayırlı evlat eylesin inşallah...
selametle kal
selam ve duayla
Rahman c.c. emanetsin:a07:

Miniklerden sizlere Namaz Ağacı Pastaları:a15:
Afiyet Şifa olsun...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Esselamu Aleyküm canım
evet çok haklısın çocukların ilgisini çekecek hem eğlendirirken öğretecek yöntemleri hepimiz araştırmalıyız...
Şuan teknolojiyi hayır yönüyle kullandığında çocuklar için eğitici eğlendirici eğlenirken öğrenecekleri eğitici cdler programlar oyunlar var...
Kendi şahsıma bu eğitici programlardan büyüklerde istifade edebilir...
Büyüklerin ilgilenmeleri küçüklerin daha çok ilgisini çekecektir
En önemlisi onların severek ve bilinçli bir şekilde ibadetlerini yerine getirmeleri..
İnşallah hakkıyla uygulayabilenlerden oluruz...

Aminenur ablası küçüklerin o günkü mutlulukları Maşallah Barekallah çok güzeldi...
Namaz pastası günümüz Allah c.c. izniyle çok güzel geçti...:a12:
Rabbim c.c. cümlesinin evlatlarını hayırlı eylesin Allah c.c. layık kul Peygamberimiz sav layık bir ümmet Kuran_ı Kerim'e has bir talebe ailelerine hayırlı evlat eylesin inşallah...
selametle kal
selam ve duayla
Rahman c.c. emanetsin:a07:

Miniklerden sizlere Namaz Ağacı Pastaları:a15:

Afiyet Şifa olsun...
aleykum selam güzel duana kalbi aminler amin .....

bu pastaya hayır diyemem :D

miniklerin ellerinden öper ,sizede ellerinize saglık derim ;)...

saglıcakla kalınız muhterem selam ve dualarımla B)

leyla-1

Altın Üye
Allah razı olsun kardeşim çok güzel önemli bir paylaşımdı bende evli değilim ama yeğenlerim var küçükken beraber namaz kılar dua ederdik ama büyüdükçe uzaklaşıyorlar oruçlarını çok şükür tutuyorlar ama daha namaza başlamadılar Rabbim inşallah tez zamanda yeğenlerime bütün çocuklara bütün din kardeşlerimize namaz kılmak nasip etsin Rabbim.
Allah içlerine bir namaz sevgisi yerleştirsin hidayete erdirsin Rabbim inşallah.
Allah bilerek ve idrak edenlerden olmak hepimizin bütün çocukların dini görevlerini tam itikatiyle yapmak bu dünyada ve ahirette Allah'ın sevdiği razı olduğu kullar olmak nasip etsin Rabbim.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

İLK VAHİY

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.tevbequran.com
Selamunaleykum muhterem kardeşim
Allah razı olsun hayırlı ve faydalı katkılarınız için...
Selam ve dua ile

nisan21

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun...Benim kızım 8 yaşında şimdilik Sübhaneke, İhlas ve Kevser suresini ezberledi. Sıkmadan yavaş yavaş öğretmek istiyorum... Yazın nasip olursa Kuran-i Kerim öğrenmesi için 3 aylık kurslar varmış, oraya göndermeyi düşünüyorum... Ben çok fazla birşey bilmiyorum ve ona öğreteceklerim sınırlı... Kursta daha güzel ve doğru şeyler öğrenir... Umarım çabuk sıkılmaz kurstan... ALLAH hiç birimizin emeklerimi boşa çıkarmasın inşallah...

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum muhterem kardeşim
Allah razı olsun hayırlı ve faydalı katkılarınız için...
Selam ve dua ile

Allah razı olsun kardeşim çok güzel önemli bir paylaşımdı bende evli değilim ama yeğenlerim var küçükken beraber namaz kılar dua ederdik ama büyüdükçe uzaklaşıyorlar oruçlarını çok şükür tutuyorlar ama daha namaza başlamadılar Rabbim inşallah tez zamanda yeğenlerime bütün çocuklara bütün din kardeşlerimize namaz kılmak nasip etsin Rabbim.
Allah içlerine bir namaz sevgisi yerleştirsin hidayete erdirsin Rabbim inşallah.
Allah bilerek ve idrak edenlerden olmak hepimizin bütün çocukların dini görevlerini tam itikatiyle yapmak bu dünyada ve ahirette Allah'ın sevdiği razı olduğu kullar olmak nasip etsin Rabbim.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.
ALLAH razı olsun...Benim kızım 8 yaşında şimdilik Sübhaneke, İhlas ve Kevser suresini ezberledi. Sıkmadan yavaş yavaş öğretmek istiyorum... Yazın nasip olursa Kuran-i Kerim öğrenmesi için 3 aylık kurslar varmış, oraya göndermeyi düşünüyorum... Ben çok fazla birşey bilmiyorum ve ona öğreteceklerim sınırlı... Kursta daha güzel ve doğru şeyler öğrenir... Umarım çabuk sıkılmaz kurstan... ALLAH hiç birimizin emeklerimi boşa çıkarmasın inşallah...

Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullah
Rabbim sizlerden razı ve hoşnut olsun inşallah
Dualarınıza canı gönülden Amin..Amin..Amin..
Selametle kalın
selam ve baki dualarımla
En Güzel'e Allah Celle Celalühu emanetsiniz
B)​

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleyküm ve Rahmetullah

Esselamu aleyküm ve Rahmetullah

namaztg4dc8.jpg

Hadi anne gel, seninle namaz oyunu oynayalım:a12:
Miniklerin dünyalarında namazın ve duanın yerleşmesi ancak ebeveynlerinden gördükleriyle gerçekleşebilir. Çocuk, namazı eğer “geçiştirilen” bir şey olarak görüyorsa büyüdüğünde muhtemelen o da öyle yapacaktır.
Oyun çocuk için vazgeçilmezdir. Namazı da oyun gibi vazgeçilmez kılmak namaz sevgisinin inşasında çok önemlidir.

Çocuklara namaz eğitimi vermenin en önemli aşaması, onlara dua sevgisi aşılamaktır. Namaz en güzel dualardan örülü bir demettir. Çocuk duayı severse dua hazinesi olan namazı da sevebilir. Rasûlullah’ın müşfik gönlünü içine çeken saadet asrının çocukları, küçük yaşlardan itibaren Rasûlullah’ın dualarıyla büyümüşlerdir. Hz. Peygamber, Hasan için, “Allah’ım ben, O’nu seviyorum. O’nu sen de sev. O’nu seveni de sev.” buyurmuşlardır. (Müslim, Fedailü’s-Sahabe, 56)

Usâme bin Zeyd ise Rasûlullah’ın kendisi için yaptığı duayı şöyle anlatır: Rasûlullah beni alır, dizi üzerine oturturdu. Hasan’ı da öbür dizine oturturdu. Sonra bizi göğsüne bastırır, “Allah’ım bu ikisine rahmet ihsan eyle. Çünkü ben bunlara hayır ve saadet diliyorum.” derdi. (Buhari, Edeb, 22) Saadet asrının çocukları Rasûlullah’ı ettiği güzel dualarla hatırlıyorlar... Biz de Rabbimizi ettiğimiz güzel dualarla hatırlıyoruz. En güzel duaları Sevgililer Sevgilisine namazda takdim ediyoruz… Biz niye saadet asrımızın çocuklarını dua ve namaz anılarıyla gelecek nesiller için örnek kılmayalım? Bir film oynatsak evimizde… Bu film gerçek olsa… Gerçeğimiz ilâhi hakikatlerden beslense… Başrollerde evin annesi, babası ve çocuğu olsa… Anne yavrusuna dese ki: Yavrucuğum, gel seninle namaz oyunu oynayalım. Rabbimize olan sevgimizi en güzel dualarla namazda yaşayalım… Rabbimizin bizi ne kadar sevdiğini namazda Rabbimizden duyalım… O kendisine hamd edenleri işitir. (Semi Allahu limen hamide) Biz de O’na olan sevgimizi: Övgü ve şükrün en güzeli Rabbimiz içindir, diyerek ifade ederiz. (Rabbena leke’l-hamd) Canımın içi yavrucuğum, Rabbimizi “Allah en büyüktür” (Allahu Ekber) diyerek yüceltiriz; Rabbimiz de bizi yüceltir… Rabbimizi yüceler yücesi terbiye edicim ve sahibim seni kullara ait bütün eksik sıfatlardan uzak kılarım (Sübhane Rabbiye’l-A’la) diyerek hatırlarız; Rabbimiz de bizi sever ve anar…

Baba, bakışlarını tebessüm dolu bir yüzle çocuğuna çevirip; “Yavrucuğum, en güzel dualarla Rabbimize namazda yöneliriz. Namaz kılan kişi, Tahiyyat duasında ‘Bütün dualar, selamlar, şükür ve senalar, bedenî ve malî ibadetler, selamlamaların en güzeli ve her çeşidi, salatın her çeşidi, sözlerin en temizi Allah içindir’ “Ey Nebi Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi Senin üzerine olsun. Selam bize ve Allah’ın Salih kullarının üzerine olsun” Şehadet ederim ki Allah’tan başka ibadet edilecek ilâh yoktur ve yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed O’nun kulu ve elçisidir’ diyerek Rabbine selam verir; Peygamberimiz ve bütün iyi kullar için dua eder.”

Namaz oyununun sonunda aile birbiriyle kaynaşsa, hediyeleşse… Çocuk yeni bir namaz oyunu oynamak istese… Bir gün, çocuk annesine hadi anneciğim, babamla beraber namaz oyunu oynayalım dese… Anne namaz sonrası çocuğuna dönse ve dese: Namaz kılan insan, Salli duasında: “Allah’ım Hz. İbrahim’e, ailesine, yakınlarına, O’na itaat eden ümmetine, dostlarına salat u selam eylediğin ve rahmet ettiğin gibi Hz. Muhammed’e, ailesine, dostlarına, O’na itaat eden ümmetine de salat u selam eyle ve onlara merhamet et.’’ diye duada bulunmaktadır. Namaz dostu, barik duasında “Allah’ım Hz. İbrahim’i, ailesini, dostlarını, yakınlarını, O’na itaat eden ümmetini, dostlarını mübarek kılıp, onları manevi derece itibariyle iki cihanda da yüce kıldığın gibi Hz. Muhammed’i, ailesini, dostlarını, O’na itaat eden ümmetini ve yakınlarını da mübarek kılıp manevi dereceler itibariyle iki cihanda da yücelt.’’ demektedir.

Bir gün baba eve gelse ve Rasûlullah’ın namazı ne kadar çok sevdiğini ve “hadi beni namazla dinlendirin” dediğini çocuğuna anlatsa… Namazda dinlense, namazla sükûnete erse… Namazla çocuğunu sevindirse… Namazda Rabbimizin bizi ne kadar çok sevdiğini çocuğuna anlatsa… Namaz sonrası çocuğuna yönelip, hadi ellerimizi açalım da Rabbimize ettiğimiz duaları bir kere de seninle tekrar edelim dese: ‘’Rabbimiz bize dünyada da iyilik, güzellik ver. Ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru. Çünkü sen merhametlilerin en merhametlisisin’’ “Rabbimiz beni, annemi ve babamı, bütün inananları hesap gününde bağışla’’ “Rabbimiz bizi namazı dosdoğru kılanlardan eyle. Bizden gelecek nesilleri de namazı dosdoğru kılanlardan eyle. Dualarımızı kabul buyur.’’

SUAVi

Kayıtlı Kullanıcı
Paylasim icin Allah hepinizden razi olsun...

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
Paylasim icin Allah hepinizden razi olsun... selamlar:)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt