Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

cezbe (1 Kullanıcı)

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum
cezbenin ne oldugunu bilmiyorum, araştırdım biraz ama yine sorularıma yanıt alamadım
neden oluyor? nasıl durdurulmalı? yada bunun sakıncası varmı?
şöyle gelişti.... dün yine sohbete gideyim dedim bittikten sonra Allah c.c bahsederler düşüncesi ile
ilahi okunuyordu, iyi ikinci ilahide başladı yine kalbim yanmaya başladı hemen kendimi dışarı attım gitme dedi arkadaş sonra kitap alayım diye , kitaplara bakıyordum İmam-ı gazali (kalplerin keşfi) bakarken
' Yakın akrabalarını uyar! yazısını görünce yine istemsiz Allah cc. diye haykırdım çok korkmuştum o sözden , çok etkileniyorum
hemen kitabı kapattım .. geçmiyor bu hal , peki kaçmam mı dogru? yoksa sabır edip orda içimi boşaltsam
gönlümce Allah ..cc diyebilsem gecer mi? bilmiyorum
yanmayı ben istedim, öyleyse? fakat herkesin içinde olsun istemiyorum , bilenlerin yanında sakınca olmaz diye düşünüyorum
ya beni birşey sanırlarsa? günahkarın tekiyim ...
ne yapacagımı bilmiyorum???
cezbe yakınlaştırmakmış , cekmekmiş o zaman orda Allah c.c deyince Allah c.c yakın mı oluyorum?
o zaman kötü birşey değil , birses diyor uzak dur ama içim haykırmak istiyor gönlünce niye yalnızken olmuyor?
orda rahatım belki onlar Allah c.c biliyor, inanıyor

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Cezbe, zikir sonucunda ALLAH tarafından verilen bir cereyanla, manevî kalbimizin rezonansa geçirilmesi (titreştirilmesi) hâlidir ki; bu cereyan, insanın manevî kalbinden geçişi sırasında, bütün vücudun değişik organlarını tesiri altına alır. Bazı kimseleri şiddetli bir şekilde sarsar, titretir. Bazılarında da gayri ihtiyarî, bir ses çıkarma, yahut "ALLAH!" diye bağırma şeklinde tezahür eder.

Cezbe, gerçekten Yüce Rabbimizin en büyük bir ihsanıdır. ALLAH'tan gelen ferahlatıcı bir özelliği vardır. Aynı zamanda ALLAH'ın bir işaretidir ki; O: "Ben varım. Her an seninle beraberim. Düşüncelerinden de haberdarım!" diyor; sarsıyor, gayri ihtiyarî bir ses çıkarttırıyor, "ALLAH!" diye de bağırtıyor.

Bundan 14 asır evvel, Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) de ve bütün Sahâbe-i Kiram da cezbeliydi. Hepsi devamlı namazda, zikirde, sohbette sarsılıyorlardı. Hatta Ebû Hüreyre (R.A) daima, kalbi zikirde olduğu için, çoğu zaman sokakta cezbeden yerlere düşer, bunu gören müşrikler: "Saralı Ebû Hüreyre!" diye üzerine basıp geçerlerdi.

Ne yazık ki, bu konunun mahiyeti zamanımızda da bilinmiyor. Aynen sahâbe gibi, cezbesi şiddetli olanlar, bilhassa cezbeleri anında "Yarabbi! Ne olur cezbemizi eksiltme, hep böyle devam etsin!" diye ALLAH'a yalvardıkları, zikirlerinin azalması sebebiyle, cezbesi azalanların, üzüntülerinden nice gözyaşları döktükleri, aramızda sık sık yaşanan olaylar olmasına rağmen, camilerde ve sohbetlerde, tasavvufun dışında cezbeden bîhaber olanlar, onları gördükleri zaman omuzlarından tutup: "Namazın bozuldu, bizim de namazımızı bozdun! Madem ki hastasın, bir doktara git. Cemaati rahatsız etmeye hakkın yok!" gibi, incitici sözleri ile haddi aştıklarının farkında bile değiller.

Zaten insanlar, her zaman bilmedikleri şeylere karşı tepki göstermişlerdir. Yunus 36'da, bu istikametteki mesajını veriyor:

10/YUNUS-36: Ve mâ yettebiu ekseruhum illâ zannâ (zannen), innez zanne lâ yugnî minel hakkı şey'â(şey'en), innallâhe alîmun bimâ yef'alûn(yef'alûne).
"Onların çoğu, zandan başka bir şeye tâbî olmaz. Şüphesiz zan, haktan bir şey kazandırmaz. Muhakkak ki; ALLAH, onların yaptıklarını bilendir."

Yunus 39'da da:

10/YUNUS-39: Bel kezzebû bimâ lem yuhîtû bi ilmihî ve lemmâ ye'tihim te'vîluh(te'vîluhu), kezâlike kezzebellezîne min kablihim fanzur keyfe kâne âkıbetuz zâlimîn(zâlimîne).
"Hayır onlara tevîl gelmedikçe (gelmediği için) ilmini kavrayamadıkları şeyi yalanladılar. Bunun gibi ondan öncekiler de yalanladılar. Artık bak zalimlerin akibeti (sonu) nasıl oldu."

Kesin bir gerçektir ki; bugün hangi dergâhta, o dergâhın müntesiplerinde cezbe varsa, o dergâh, ALLAH'ın sağlam bir dergâhıdır. Çünkü Asr-ı Saadet'ten sonra, Hazreti Peygamber (S.A.V)'den bu yana, irtibatın hiç kesilmemiş olmasını gösterir.

Gelin birlikte 14 asır evveline gidelim:

Hazreti Muhammed (S.A.V) Efendimiz, nübüvvetin eşiğinde. Ama henüz bilmiyor. Zaman zaman, yanına sadece ekmek ve su alarak, Hira Mağarası'na çıkıyor. Orada bir nevî itikafta ve yalnız. Kırk yaşına bastığı sene, bir gece gene Hira Mağarası'nda ALLAHû Tealâ, Cebrail (A.S)'ı gönderiyor. Bir insan hüviyetinde ve bembeyaz elbiseler içinde. Cebrail (A.S), mağaranın kapısından içeriye, ona doğru bir adım atarken:

"İkra Ya Muhammed!"
(Oku Ya Muhammed!) buyuruyor.

"Ene ümmi. Mâ bi gâriın"
(Ben ümmiyim, okuma bilmiyorum.)

Cebrail (A.S), bir adım daha atıyor, aynı şeyi söylüyor ve cevap yine aynı:

"Ben ümmîyim okuma bilmiyorum."

Mesafe o boyuttadır ki, Cebrail (A.S), bir adım daha attığında artık, O'na ulaşmış ve kollarıyla sımsıkı sarmış, Alâk Suresinin ilk 5 âyet-i kerimesini tebliğ etmiş, dolayısıyla risalet görevi de başlamıştır. İşte bu anda ALLAH'ın cereyanı, Cebrail(A.S)'a ve ondan da cezbe hüviyetinde, Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e geçiyor. İkisi birden şiddetle sarsılıyorlar. Dolayısıyla ALLAH'ın Resûlü, kalbine yazılan âyet-i kerimeleri kalbinden okumuş, vahy-i ilâhiyi getiren Cebrail (A.S), anında yok olmuştur.

Bu âyet-i kerimenin ışığında, Hazreti Peygamber (S.A.V)'in, şu hadîs-i şeriflerini hatırlamamak mümkün değil:

"Lev lel mürebbî, le mâ araftu rabbî."

Eğer Mürebbim (Cebrail A.S) olmasaydı, Rabbime arif olamazdım.

Mürşidin farziyetine işaretiyle bunu söyleyen, o söz sultanıdır ve işte ilk cezbe, o gün başlamış, o günden sonra, hayatının sonuna kadar bu cezbeyle şereflenmiş. Sonra da kendisine biat eden bütün Sahâbe-i Kiram'a yayılmış.

Başta dört halife olmak üzere, hepsi hayatları boyunca bu güzelliği yaşamışlardır. ALLAH'ın cezbesi, bu kâinattaki en sağlam anahtardır. ALLAH'ın irşad davetine icabet edip, ezelde kendisi için ALLAH'ın tayin ettiği mürşidine ulaşan, dolayısıyla ALLAH'ın yoluna giren kişi, ilham alacak seviyeye geldiği zaman, aldığı ilhamın ALLAH'tan olduğunun kesin işaretini, ALLAHû Tealâ, arka arkaya üç defa cezbe vermek suretiyle, bütün vücudunu, yahut azalarından bir kaçını hazan yaprağı gibi sarsar, titretir. İlhamın ALLAH'tan geldiği kesinlik kazanır. İblis, nefsin kalbine füccur ilhamını ulaştırdığı halde, cezbe veremez. İnsanın bir kılını bile kıpırdatamaz.

ALLAHû Tealâ, Kur'ân-ı Kerim'inde cezbe sahiplerini nasıl anlatıyor birlikte görelim:

8/ENFAL-2: İnnemel mu'minûnellezîne izâ zukirallâhu vecilet kulûbuhum ve izâ tuliyet aleyhim âyâtuhu zâdethum îmânen ve alâ rabbihim yetevekkelûn(yetevekkelûne).
Gerçek mü'minler onlardır ki; ALLAH zikredildiği zaman kalpleri titrer (cezbelenir). Ve onlara ALLAH'ın âyetleri okunduğu zaman onların îmânlarını arttırır ve Rab'lerine tevekkül ederler.

22/HAC-35: Ellezîne izâ zukirallâhu vecilet kulûbuhum vas sâbirîne alâ mâ esâbehum vel mukîmîs salâti ve mimmâ razaknâhum yunfikûn(yunfikûne).
ALLAH'ı zikrettikleri zaman onların kalpleri (ALLAH'tan gelen bir cereyan ile) titrer. Onlar musîbetlere sabredenlerdir, namazlarını kılanlardır, rızıklarından dağıtanlardır.

39/ZUMER-23: Allâhu nezzele ahsenel hadîsi kitâben muteşâbihen mesâniye takşaırru minhu culûdullezîne yahşevne rabbehum, summe telînu culûduhum ve kulûbuhum ilâ zikrillâh(zikrillâhi), zâlike hudallâhi yehdî bihî men yeşa'(yeşau), ve men yudlilillâhu fe mâ lehu min hâd(hâdin).
ALLAH, ihdas ettiği (nurların) ahsen olanlarını, ikişer ikişer (rahmet-fazl ve rahmet-salâvât), Kitab'a müteşabih (benzer) olarak indirir. Bu (nurlar)dan, insanların derileri (tüyleri) ürperir ve Rab'lerine karşı huşû sahibi olurlar. Sonra ALLAH'ın zikri ile (bu nurlar) kişinin derilerini (vücudunu) ve (nefsinin) kalbini yumuşatır (titretir, aydınlatır, tezkiye eder ve böylece kişinin ruhunu ALLAH'a ulaştırır ve onu hidayete erdirir). İşte bu, ALLAH'ın hidayetidir ki; ALLAH, dilediği kişiyi (nefsini ALLAH'ın nurlarıyla tezkiye ederek ve böylece Zat'ına ulaştırarak), hidayete erdirir (3 hidayete de erdirir). Kimi de dalâlette bırakırsa, onun için bir hidayetçi yoktur.

Cezbe hem Rabbanî, hem şeytanî olabilir mi?

Mutlaka Rabbanîdir. Cezbe, bazen ruhsatın da da işaretini taşıyabilir. ALLAHû Tealâ'nın, o cezbeyi göndermekten neyi murat ettiğini, biz kulların bilmesi söz konusu değil. Çeşitli alternatifler var. Bir tanesi; şeytan da insana düşüncelerini ulaştırabilir, ALLAH da ulaştırabilir. Şeytanınkilere, ALLAHû Tealâ "füccur" diyor.

ALLAHû Tealâ'nınkilere ise "takva" deniliyor. Şeytan da ulaştırır bir şeyler. Yalnız, şeytan, düşünce ulaştırabilir; cezbe ulaştıramaz. ALLAHû Tealâ'dan bir şeyler alırken, araya bir düşünce girdi. Soracaksınız ALLAHû Tealâ'ya: "Yarabbi! Bu Senden mi?" Eğer ALLAHû Tealâ'dansa, onun senin bilmediğin başka bir anlamı vardır. ALLAHû Tealâ, 3 cezbe verir arka arkaya. O zaman, bileceksiniz ki; ALLAHû Tealâ'dandır. Eğer ilham alıyorsan, zaten anlamını sorarsınız; cevabı ardı ardına gelir. Senin seviyene göre cevaplar gelir. Bunları üst üste koyarak hedefe gidersin.

ALLAHû Tealâ, başka bir zaman kulunun dediğini teyid etmek istikametinde cezbe verebilir. Bir kişi bir şey söylüyor toplulukta. ALLAHû Tealâ, onun söylediklerinin doğruluğunu çevreye anlatmak istiyorsa, o kişiye cezbe verir. Bu bir işarettir ve ALLAHû Tealâ'nın en sağlam anahtarıdır. Her şeyden önce ALLAHû Tealâ ve Tekaddes Hazretleri, bunların da dışında, bir çok anda bir kişiye cezbe verebilir.

Cezbe vermek, ALLAH'ın kendi kudretinde olan bir şeydir. Ve insan, buna mani olamadığı gibi, ALLAHû Tealâ onu titrettiği zaman, titrememezlik de edemez. Bir de kişi, beklemediği bir sesi, ansızın çıkartır ve o sesin çıkmasına mani olamazsınız. Bu, insanın elinde olmayan bir şeydir.

Öyleyse, Yüce Rabbimiz cezbeyi bir çok sebeple verir. Bir işaret olmak üzere verebilir. Teyid olarak görebilir. Senin çok ciddi bir sualinin, en sağlam anahtarını teşkil eder. Eğer cezbe sahibiysen, bu ALLAH'ın bir büyük ihsanıdır. Çünkü ilham alan bir kişi, her an şeytandan da birtakım yanlış şeylerin kendisine ulaşacağını bilmez. Bunun en kuvvetli ayıracı, ALLAH'tır. Onun için ruhsat sahibi olmamak üzere, ALLAHû Tealâ'dan müracaatta bulunmak lâzımdır.

Ruhsat varsa, mutlaka ruhsat yönüne gelir. ALLAHû Tealâ, dilediği zaman cezbeyi azaltabilir, dilediği zaman arttırabilir. ALLAHû Tealâ'nın, cezbeyi hangi kademede verdiği belli değildir. Ne zaman verdiği, ne zaman aldığı da belli değil. Kendisine has olaylar. Cezbenin gerçek muntesip hakkı ise daimî zikre ulaştıktan sonradır

repsol

Kayıtlı Kullanıcı
güzel ablam Rabbim cümlemizinm içini aşkınla titretsin ürpermeyen kalpten yaşarmayan gözden sana sığınırım ALLAHIM. bizde cumaları toplanır arkadaşlarla sureler dualar okuruz ilahiler söyler sohbet yaparız ilk gitmeye başladıım zamanlarda anlamıyordum nasıl oluyor diye soruyordum hele bir ablamız var resmen tir tir titrerdi Allah c.c andığında Rabbim sevdiği kulunun içine ağlama hissi verirmiş bende hep dua ediyorum Rabbim aşkınla yansın gönüllerimiz sana layık kullardan eyle

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Maşallah ne güzel yaşamış ve anlatmışsınız... Cezbe elde olmayan olduğu için , cezbe anında işlenen hatalar günah sayılmaz Allah C.C. aşkının coşkusundan yaşanır...

Örneğin Ezan okuyan kişi birden ezanı yarıda kesip; Ey Rabbim neden insanları düzeltmiyorsun diye Ezan gibi haykırarak söylese ve hemen Ezana dönse... Bu günah değildir..Aşkın feryadıdır.

bir noktayı da arz edeyim... Cebrail A.S. Hıra Mağarasında ,Muhammed Mustafa A.S. efendimize vücudunu sıkarak açılım için vesile olmuş ve her fırsatta Onunla A.S. efendimizle müşaade etmiştir...Kaybolma olmaz..Allah C.C. gerçek, olaylar gerçek ve doğrudur...eksiklik yoktur...

Diğer bir nokta Cezbe elde değildir olduğu anda yaşanır..görecek olan göreceğini görür...yaşayan yaşar söyleyen söyler...gören görür...( Söz gelişi ,örnek )görülmemesi buyuruldu ise uçsanız dahi kimse görmez...yok hükmü ile hayat devam eder ...eski hale gelince normal yaşamın devam ettiğini görüp yola devam edersiniz...

Her şey çok güzel yazılmış ...teşekkürler...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
eşime kitapta yazılandan bahsettim 'Yakın akrabalarını uyar ! yazıyordu ...diye
cumaya gittiler , eşim ve oğlum .. Allah'ım c.c sana şükürler olsun ....(yoksa kalbimdeki ateş durmuyordu , söyle diye )
şimdi sakinim ...
Allah razı olsun sizlerden ...de
Rabbim müslümanlara mü'min olmayı nasip etsin ..Ümmeti MUhammedi s.a.v korusun
İnanmayanlara hidayet nasip etsin (amin

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
Allah c.c bizede nasip eder mi acaba bu aşkı?
Melissa abla bizlere dua edermisin?
Salih bir kul olabilmemiz için.....

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Cezbe... Damardaki kanın kaynaması...Bildiğimiz kaynama değil aşka gelmesi ve damarın titremesi...Unutulmamalı ki damardaki seğirme Allah C.C. nun bizzat kendilerinin sinyalidir...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Allah c.c bizede nasip eder mi acaba bu aşkı?
Melissa abla bizlere dua edermisin?
Salih bir kul olabilmemiz için.....

Eder , can eder ... de taşımak zormuş içim yanıyor ne desem?
bak şimdi kermes varmış gideyim dedim başım dönüyor, bir tatlı alırım dedim gidemedim
yine yanma başladı biliyorum ki birazdan Allah diye bağırıcam döndüm , döndüm eve ...
Günahkarın duası? tabiki ederim Allah c.c herşeyin hayırlısını versin size, hanenize
Gaflette olmak zormuş bize ... biran dünya işlerine dalsam ateşim düşüyordu
Allah cc. ile birlikte nasıl olunur diyordum, bu seferde kalbim yanıyor Allah c.c diye haykırmamak elimde değil
buda zor benim için yakınlarım anlamıyor, sahte sanılıyor , yinede göstermek istemiyorum
hep tövbe ettim eve gelince bilmediğimden cezbe ne? acaba bir günah mı işledim?
bir hata mı yaptım ? diye meğer Rabbim .cc dan mış sevineyim mi? üzülüyorum
haykıramıyorum, sabrediyorum .... nerdeyse dua edicem Rabbim hafiflet diye güzel de ...zor bilmeyenlerin yanında
inan birşey yaptıgım yok ... her müslümanın yaptıgı şeyler ...sadece tefekkür ve düşünce onu tarif edemem işte
O kalpte olan şeyler
Allah c.c bizlere herşeyin hayırlısını nasip et, bizi senden gaflette bırakma
Ya Rab.cc isteyen kardeşlerime yollarını aç, gönüllerini aç ...Yardım et Allah'ım (c.c)
bana da dua edin .. bu halim hayırlara vesile olsun ...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Rabbim Allah C.C. sana Hamd ve Şükürler olsun... Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa A.S. 'a selamlar olsun... Ümmetim...Ümmetim diye buyurmaları boşunamı ?

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
Eder , can eder ... de taşımak zormuş içim yanıyor ne desem?
bak şimdi kermes varmış gideyim dedim başım dönüyor, bir tatlı alırım dedim gidemedim
yine yanma başladı biliyorum ki birazdan Allah diye bağırıcam döndüm , döndüm eve ...
Günahkarın duası? tabiki ederim Allah c.c herşeyin hayırlısını versin size, hanenize
Gaflette olmak zormuş bize ... biran dünya işlerine dalsam ateşim düşüyordu
Allah cc. ile birlikte nasıl olunur diyordum, bu seferde kalbim yanıyor Allah c.c diye haykırmamak elimde değil
buda zor benim için yakınlarım anlamıyor, sahte sanılıyor , yinede göstermek istemiyorum
hep tövbe ettim eve gelince bilmediğimden cezbe ne? acaba bir günah mı işledim?
bir hata mı yaptım ? diye meğer Rabbim .cc dan mış sevineyim mi? üzülüyorum
haykıramıyorum, sabrediyorum .... nerdeyse dua edicem Rabbim hafiflet diye güzel de ...zor bilmeyenlerin yanında
inan birşey yaptıgım yok ... her müslümanın yaptıgı şeyler ...sadece tefekkür ve düşünce onu tarif edemem işte
O kalpte olan şeyler
Allah c.c bizlere herşeyin hayırlısını nasip et, bizi senden gaflette bırakma
Ya Rab.cc isteyen kardeşlerime yollarını aç, gönüllerini aç ...Yardım et Allah'ım (c.c)
bana da dua edin .. bu halim hayırlara vesile olsun ...

amin ablacım tüm dualarına....
rabbim neylerse güzel eyler....bizde iç sızlaması,ağlama hissi boğaza düğüm ......yemeden içmeden kesilme sizde daha farklı daha derin....
allah aşkı allah rızası diyoruz ya hep o aşkı yaşamak içinde önce o olgunluğa gelmek demek gerekki....
eğer sizde bu cezbe hali varsa o olgunluk olmuş demek...
en sonebi büyüğümüz ilmen yakın kaonusuydu galiba....
sindire sindire diye bizleri çok uyarmıştı.....
ve o isteyecek o istemese olmaz demişti......demekki böyle birşey diye sizin konunuzda biraz daha iyi anladım.....
yol bir istenilen bir veren bir....
LA İLAHE İLLALLAH.......

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
La İlahe illallah... Hemde hepimizin...

Dejavu0107

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum
cezbenin ne oldugunu bilmiyorum, araştırdım biraz ama yine sorularıma yanıt alamadım
neden oluyor? nasıl durdurulmalı? yada bunun sakıncası varmı?
şöyle gelişti.... dün yine sohbete gideyim dedim bittikten sonra Allah c.c bahsederler düşüncesi ile
ilahi okunuyordu, iyi ikinci ilahide başladı yine kalbim yanmaya başladı hemen kendimi dışarı attım gitme dedi arkadaş sonra kitap alayım diye , kitaplara bakıyordum İmam-ı gazali (kalplerin keşfi) bakarken

Sakın vazgeçme zikirlerini artır,nafile namaz kıl,mümkünse gecenin bir vakti herkez yatar iken Allah için namaz kıl.Mümkümse bu sırlarını açığa vurma,sır olarak sakla...Zira Allahü teala dilerse sana bilmediklerini öğretir.

“Ben yerlere ve göklere sığmadım, ancak mü’min kulumun kalbine sığdım."

"Kulum bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir zira yaklaşırım, o bana bir zira' yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim." (Buhari)

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Sakın vazgeçme zikirlerini artır,nafile namaz kıl,mümkünse gecenin bir vakti herkez yatar iken Allah için namaz kıl.Mümkümse bu sırlarını açığa vurma,sır olarak sakla...Zira Allahü teala dilerse sana bilmediklerini öğretir.

“Ben yerlere ve göklere sığmadım, ancak mü’min kulumun kalbine sığdım."

"Kulum bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir zira yaklaşırım, o bana bir zira' yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim." (Buhari)

Allah razı olsun, gittigim sohbettekiler bana zikri yasakladı ama ne fayda ? istemsiz çıkıyor hele şükür etmezsem ödüm kopuyor
sussam iyi de cezbe bu .. cezbede bilmediklerim açıga çıkıyor
cezbenin ne oldugunu bilmeyen tarikatta işin ne? nerden bileyim?
bekli çare olurlar diye gittim yoksa Can kardeşim ne saklaması sokaklarda biçareyim (yani tutamaz haldeyim)
Anca dua edip Allah c.c den yardım bekliyorum.. bir dua bile edenim yok
Allah'ım c.c ben ne haldeyim??
(bilmediklerini söylerler, ne derler ?? dua edersen senin için bir melek de sana Allah c.c fazlasını versin, yani çoktan Allah c.c yardımını
aldın, varsın dua etmesinler)

Dejavu0107

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun, gittigim sohbettekiler bana zikri yasakladı ama ne fayda ? istemsiz çıkıyor hele şükür etmezsem ödüm kopuyor
sussam iyi de cezbe bu .. cezbede bilmediklerim açıga çıkıyor
cezbenin ne oldugunu bilmeyen tarikatta işin ne? nerden bileyim?
bekli çare olurlar diye gittim yoksa Can kardeşim ne saklaması sokaklarda biçareyim (yani tutamaz haldeyim)
Anca dua edip Allah c.c den yardım bekliyorum.. bir dua bile edenim yok
Allah'ım c.c ben ne haldeyim??
(bilmediklerini söylerler, ne derler ?? dua edersen senin için bir melek de sana Allah c.c fazlasını versin, yani çoktan Allah c.c yardımını
aldın, varsın dua etmesinler)

Cezbede genelde Zikir eder iken veya namaz esnasında olur.Bence fazla korkmanıza gerek yok bunun tadını çıkararak Allaha dahada yaklaşmalısınız.Tabiki tassavuf yolunda Allahü Tealanın izin verdiği kadar ilerlersiniz.Bu cezbe esnasında bayılma,kendinde geçme olayları İmam rabbani hazretlerinde de olmuştur.Cezbe ve sülükta ilerlerken yukarı çıkışlar,inişler olur bazı hallere bürünürsünüz eğer fena hasıl olur ise hak teala kalbinize yerlerşir unutmak istesenizde unutmasınız.Bu büyük bir devlettir.Bu yolda ilerlerken cahillik,şuursuzluk,saflık halleri olunabilir.Size tavsiyem bunu nimet bilip ibadetlerinizi artırmalı hak teala hazretlerine bu yolda sizi ilerletmesi için yalvarmalısınız.

Bir kimsede hâsıl olmazsa fenâ,
Hak teâlâya yol bulamaz aslâ!

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Cezbede genelde Zikir eder iken veya namaz esnasında olur.Bence fazla korkmanıza gerek yok bunun tadını çıkararak Allaha dahada yaklaşmalısınız.Tabiki tassavuf yolunda Allahü Tealanın izin verdiği kadar ilerlersiniz.Bu cezbe esnasında bayılma,kendinde geçme olayları İmam rabbani hazretlerinde de olmuştur.Cezbe ve sülükta ilerlerken yukarı çıkışlar,inişler olur bazı hallere bürünürsünüz eğer fena hasıl olur ise hak teala kalbinize yerlerşir unutmak istesenizde unutmasınız.Bu büyük bir devlettir.Bu yolda ilerlerken cahillik,şuursuzluk,saflık halleri olunabilir.Size tavsiyem bunu nimet bilip ibadetlerinizi artırmalı hak teala hazretlerine bu yolda sizi ilerletmesi için yalvarmalısınız.

Bir kimsede hâsıl olmazsa fenâ,
Hak teâlâya yol bulamaz aslâ!

Allah c.c razı olsun cevaplarınız için ...belki konuşmayacagım yerdeyim ama bilmiyorum ki???
Yolu tarif edende yok ...meczup oldum cezbede ... yanlış dini konu derlerse yanıyorum bende
Neden diyorum ? neden cezbe? hayranım zaten , ahh bayıldım biran bu yolun isimleri anılınca birden
sonunda baktım bilen yok, bende Allah c.c ya bıraktım ne olursa o, ne gösterirse o...
ikilemde kaldım bak, kimisi zikirleri bırak diyor , hiç artır diyen yok ... ama alışmışım istemsiz çıkıyor
Allah c.c nun ihsanına olmaz mı şükür ? seven sevdiğinden kaçar mı ?
kim ne oku dediyse aldım Allah c.c için ... hep kardeşlerime dua ettim ...sen ne ettin?? dediler yanlışmış herkes için okumak
şimdi yanıyorum, bir dua edenim bile yok...çünkü bu hali bilen yok
Allah c.c büyük Can dost, rüyamda yetişti Alllah c.c seven bir dost iyileştirdi çok şükür
İbrahim kuluna selam desem çok??(mu) de be garip ...sevenlerin günahı yok (Allah c.c için)
Ya Rab.c.c bir umud varmı? 'garip haberin varmı? neden?
'seven sevdiği ile beraberdir' sözünden ...çok şükür bilirim sevinirim ne demiş Resul .s.a.v
'şu iki parmagın yakınlıgı gibi''ayrılmaz bütün gibi... Allah ..diyesim var yine sevgim ateşlendi yine
uyuyamaz oldum, geceleri ibadet ne? seven sevdiğinin adını sayıklar Allah c.c diye bumu ??? sus, sus yanıyor içim sus bir nebze aşk
için sus... duyayım sevdiğim ne der?
Garip olmuşsun mecnundan beter!
Gerçekten mi? oldumu? Oh Rabbim .. sevinçten dönerim ..şimdi, ağlarım , gülerim şimdi
Seni çok sevmenin adı bu cezbe... tabiki Allah c.c nu çok sevelerin adı anılınca da olur cezbe
Çok hoştu aslında gençler Allah rızası için diyor ki ''ALLAHUEKBER !''' O .cc diyor burdayım! benden bu sesler
ama ben utandım beni birşey zannederler, benden değil bu sesler , kalbimden bu zikirler
Kalbinde kim var? Allah c.c na şükür ...Allah ... diyen Ekber
bu sözleri başkası bana dese inan bayılırım dayanamam ya neyse ben diyorum, şu an rahat
o yüzden dayanamıyorum... aşık sevdiğinin adını duysa? sesini duysa gecmezmi kendinden?
gecmez ise aşık değildir çıkardır inanın...ver şunu ver bunu Aşk mı bunun adı ...
Neyse Allah c.c razı olsun, daha da ferahladım deyince .. anlatmazsam çatlayacak haldeyim, keşke bir bilene rastlasaydım
burda bunları yazıyor olmazdım, soruyor olmazdım...

Dejavu0107

Kayıtlı Kullanıcı
Allah c.c razı olsun cevaplarınız için ...belki konuşmayacagım yerdeyim ama bilmiyorum ki???
Yolu tarif edende yok ...meczup oldum cezbede ... yanlış dini konu derlerse yanıyorum bende
Neden diyorum ? neden cezbe? hayranım zaten , ahh bayıldım biran bu yolun isimleri anılınca birden
sonunda baktım bilen yok, bende Allah c.c ya bıraktım ne olursa o, ne gösterirse o...
ikilemde kaldım bak, kimisi zikirleri bırak diyor , hiç artır diyen yok ... ama alışmışım istemsiz çıkıyor
Allah c.c nun ihsanına olmaz mı şükür ? seven sevdiğinden kaçar mı ?
kim ne oku dediyse aldım Allah c.c için ... hep kardeşlerime dua ettim ...sen ne ettin?? dediler yanlışmış herkes için okumak
şimdi yanıyorum, bir dua edenim bile yok...çünkü bu hali bilen yok
Allah c.c büyük Can dost, rüyamda yetişti Alllah c.c seven bir dost iyileştirdi çok şükür
İbrahim kuluna selam desem çok??(mu) de be garip ...sevenlerin günahı yok (Allah c.c için)
Ya Rab.c.c bir umud varmı? 'garip haberin varmı? neden?
'seven sevdiği ile beraberdir' sözünden ...çok şükür bilirim sevinirim ne demiş Resul .s.a.v
'şu iki parmagın yakınlıgı gibi''ayrılmaz bütün gibi... Allah ..diyesim var yine sevgim ateşlendi yine
uyuyamaz oldum, geceleri ibadet ne? seven sevdiğinin adını sayıklar Allah c.c diye bumu ??? sus, sus yanıyor içim sus bir nebze aşk
için sus... duyayım sevdiğim ne der?
Garip olmuşsun mecnundan beter!
Gerçekten mi? oldumu? Oh Rabbim .. sevinçten dönerim ..şimdi, ağlarım , gülerim şimdi
Seni çok sevmenin adı bu cezbe... tabiki Allah c.c nu çok sevelerin adı anılınca da olur cezbe
Çok hoştu aslında gençler Allah rızası için diyor ki ''ALLAHUEKBER !''' O .cc diyor burdayım! benden bu sesler
ama ben utandım beni birşey zannederler, benden değil bu sesler , kalbimden bu zikirler
Kalbinde kim var? Allah c.c na şükür ...Allah ... diyen Ekber
bu sözleri başkası bana dese inan bayılırım dayanamam ya neyse ben diyorum, şu an rahat
o yüzden dayanamıyorum... aşık sevdiğinin adını duysa? sesini duysa gecmezmi kendinden?
gecmez ise aşık değildir çıkardır inanın...ver şunu ver bunu Aşk mı bunun adı ...
Neyse Allah c.c razı olsun, daha da ferahladım deyince .. anlatmazsam çatlayacak haldeyim, keşke bir bilene rastlasaydım
burda bunları yazıyor olmazdım, soruyor olmazdım...

Hak Tealayı tanısaydınız diliniz tutulurdu ''korkardınız''.Eğer Allahü teala ile gerçekten tanışsaydınız başka bir şeyle uğraşmazdınız.Mahluklar onun alanına girdimi cahilleşir.Merak etmeyin sizin durumunuzu iyi anlıyorum sizinki geçici bir durumdur.Tassavufda ilerlerken böyle incik,boncuk çakralar,ele hava inmesi,kerametler görülebilir.Size tavsiyem incik,boncukla uğraşmayın Allahü tealanın zatını tanımaya çalışın.Velhasıl sizdeki aşkın asıl sebebi Hak tealadır.Bide Aşkın gizlisi makbuldur.

AŞK GELDİMİ AKIL GİDER

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Hak Tealayı tanısaydınız diliniz tutulurdu ''korkardınız''.Eğer Allahü teala ile gerçekten tanışsaydınız başka bir şeyle uğraşmazdınız.Mahluklar onun alanına girdimi cahilleşir.Merak etmeyin sizin durumunuzu iyi anlıyorum sizinki geçici bir durumdur.Tassavufda ilerlerken böyle incik,boncuk çakralar,ele hava inmesi,kerametler görülebilir.Size tavsiyem incik,boncukla uğraşmayın Allahü tealanın zatını tanımaya çalışın.Velhasıl sizdeki aşkın asıl sebebi Hak tealadır.Bide Aşkın gizlisi makbuldur.

AŞK GELDİMİ AKIL GİDER

İnanın dua ettim gecsin diye bu cezbe, bana ne! meraklısı değilim ...bilmezdim, şimdi biliyorum lakin istemiyorum
saklamak? sır? sır olsaydı ortaya çıkarmıydı? niye kendini ortaya açtı???
bilinmek istedi ..ah bir yandım , bir yandım hatırlayan olmayınca bir yandım ah... ne olur hatırlayan olsaydı!
esas incik boncukla, sevap, mevapla ugraşanlar kaybediyor ... asıl istenen aranan Allah .cc dur gerisi hikaye
Merak etmeyin özelimden bahsetmemekteyim... sadece insanların gördükleri şeyler bunlar
sahi hatırlarlarmı ? bilmiyorum hani cezbe sonrası ?? Allah c.c isterse insanlar hatırlayamaz bile
bazen banada olurdu... rüyamda birşey görsem sonra ? yok kaybolurdu
bence beni unuttular bile, mecnun dediler belki, çok acı çektim çok ... bu niye peki???
Rabbim c.c yardım et unutsunlar beni, seni ansınlar Allah .cc desinler o kafi..
Ah can ,ah .. Allah c.c hatırlatabilsem? yinemi istek??
yok birşey istemiyorum, Allah c.c nu bilsinler cennete yönelsinler başka?
Rabbime şükürler olsun , herşeyim var daha ne olsun , canım yanıyor insanlarda günah yükünü görünce
isyan moduna gecince canım çok yanıyor ...niye??? üzülüyorum , yanıyorum çünkü bilmiyorlar
Bilselerdi? herşey daha farklı olurdu ... imtihanlar unutulur, Hak anılır olurdu
Meleklerde bu hal var, onlar insan yar! olsun dünya işlerini yaparken içinden azda olsa hatırlamak fena olmaz hani???
ben hiç unutmamak için kalbime yerleşsin için hep içimden gizli gizli dedim , ondan mı bu cezbe???
ama korktum hani ölünce sorarlarsa ?? Rabbin kim? Ya unutursam? Ya diyemezsem diye hep tekrar ettim
Fazlamı dedim? bilmem ...Çokmu korktum? evet hala o korku var , Ya diyemezsem?
Allahım ne olur , kabirde unuturma Rabbin kim deyince Allah c.c demeyi hatırlat bana
Ya Peygamberin kim deyince ??? onu da hep hatırladım diyebilmek için
Hepsini öğrendim sorulara cevap için .. ne oldu ? aşka ne zaman karar verdin?
İnsanların beni sevmediklerini farkedip hakiki sevgiye ihtiyacım oldugu zaman
Sadece işi düştüklerinde beni ararlardı sonra beni kimse çağırmaz iyi gününe , hep kötü gün dostuyum
Yıldızların altında bir sevgilim olmadı , seni seviyorum diyen olmadı
Canım çok yandı, yandı , bende gerçek sevgiyi verene sevgimi verdim
ne oldu? herkes beni sev diye önüme durdu ... çok geç artık , beni sevmeyenlere bakmam artık
Gönlüm Allah c.c ile doldu yasaklarlarsa ??? olmazki çok komik, kalbimden adını derim ne yapabilirler ki? hiç
Galiba böyle yasaklarla aşk doğdu... hayırlısı ... sırattan gecirir mi bu aşk??? bilmem
Sevdiğimin adı yazıyorsa heryerde nasıl geçmem, ne yazıyor???
Bismillahirramanirrahim .... ne güzel değilmi? onun adıyla her kapı sonuna kadar açılır inşallah... tabiki yahu! Kızdırma
sözü var koskoca Kur-anı kerimde yazar! Kızma can , kızma inanamıyorum , can geldi (sus) tamam

bayson

Kayıtlı Kullanıcı
Cezbe hali rahmani tecelliyatın vücut tarafından kaldırılamayışı ile görülen bir haldir. Bahsedildiği gibi daha ziyade tefekkür ve tezekkür hallerinde, daha da fazlaca cehri zikir halinde görülebilir.
Bütün bunların olmasına rağmen gerçek şeyhe müntesib derviş samimiyet ile bağlı ise bu haller onda görülmez..Manen kontrol altındadır..Hazzını alır,zevkine varır fakat asla kendinden geçmez..Görenler uyanık görür amma o, zevkten arşa çıkmıştır.
Şeyhi sahtekar(kendiliğinden şeyh) olmayacak, dervişi de sadık ve samimi olacak..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt