Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Berat kandili... (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan tevbekarım
  • Başlangıç tarihi
T

tevbekarım

BERAT KANDİLİ

Bu gelen gece olan Leyle-i Berat, bütün senede bir kudsî çekirdek hükmünde ve mukadderat-ı beşeriyenin proğramı nev'inden olması cihetiyle Leyle-i Kadr'in kudsiyetindedir. Herbir hasenenin Leyle-i Kadir'de otuzbin olduğu gibi, bu Leyle-i Berat'ta herbir amel-i sâlihin ve herbir harf-i Kur'anın sevabı yirmibine çıkar. Sair vakitte on ise, şuhur-u selâsede yüze ve bine çıkar. Ve bu kudsî leyali-i meşhurede onbinler, yirmibin veya otuzbinlere çıkar. Bu geceler, elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. Onun için elden geldiği kadar Kur'anla ve istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kârdır. ( Said Nursî Şualar: 505)

Hadislerle Berat Kandili

- Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuşlardı:
“Recep, Allah’ın ayıdır. Şaban, benim ayımdır. Ramazan, ümmetimin ayıdır”. Mübarek Recep ayının ardından gelen Şaban ayı Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ayıdır. Bu mübarek ayın değerini bilerek, ibadetlerimizi yapmalı, alemlerin Rabbinden af dilemeliyiz.

Şaban ayının önemli özelliklerinden biri Beraat gecesi gibi müstesna bir gecenin bu ayın içinde bulunmasıdır.

Ebu Hüreyre Radıyallahu And’dan rivayet edildiğine göre: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuştur:
—“Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (a.s) bana geldi; şöyle dedi:
—“Ya Muhammed, başını semaya kaldır. Sordum.
—“Bu gece nasıl bir gecedir? Şöyle anlattı:
—“Bu gece, Allah-u Teala, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk koşmayanların hemen herkesi bağışlar. Meğer ki, bağışlayacağı kimseler büyücü, kahin, devamlı şarap içen, faizciliğe ve zinaya devam eden kimselerden olsun. Bu kimseler tövbe edinceye kadar, Allah-u Teala onları bağışlamaz.

Gecenin dörtte biri geçtikten sonra, Cebrail yine geldi ve şöyle dedi: "Ya Muhammed başını kaldır. Bir de baktım ki, cennet kapıları açılmış.
Cennetin birinci kapısında dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyor: "Ne mutlu bu gece rüku edenlere.
İkinci kapıdan dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: "Bu gece secde edenlere ne mutlu".
Üçüncü kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: "Bu gece dua edenlere ne mutlu." Dördüncü kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: -"Bu gece, Allah'ı zikredenlere ne mutlu".
Beşinci kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: "Bu gece Allah korkusundan ağlayan kimselere ne mutlu."
Altıncı kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: "Bu gece Müslümanlara ne mutlu." Yedinci kapıda da bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: "Günahının bağışlanmasını dileyen yok mu ki, günahları bağışlansın.
Bunları gördükten sonra, Cebrail'e sordum: "Bu kapılar ne zamana kadar açık kalacak?
Şöyle dedi: "Ya Muhammed, Allah-u Teala, bu gece, Kelp kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi cehennemden azat eder."

- Hz. Ayşe Radıyallahu Anha anlatıyor: "Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri, Nıfs-u Şa'ban gecesinde dünya semasına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder."​

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel bir paylaşım olmuş.
rabbim sebeplendirsin inşallah.
geçen sene beraat kandilinde ümredeydik ,
o gece medinede yola çıktık mekkeye doğru.
ne büyük mutluluk ve hüzündü gözyaşıyla dolu....
medineden peygamber efendimizden ayrılmak,
mekkede duyuru rahmana koşmak...
içimde hüzün var şu an oralarda olmak çok isterdim.
kutsal mekanlardan ayrılmak çok zor.
bedenim burada ruhum oralarda kaldı.rabbim tüm isteyenlere
tekrarını nasip eylesin.
selametle kalın.

T

tevbekarım

Amin.....yazdıklarınız satır satır hüzün kokuyor sanki satır satır hasret kokuyor...Rabbim size bize isteyen herkese o mübarek beldeleri nasip etsin inşallah...ağzınızda bal tadı kalmış gibi bu ne büyük devlet ne büyük bi mutluluk...Rabbim inşallah Leyle-i Berat ta beratını almış kullardan eylesin mübarek gün yaklaşıyor hepinizin hepimizin Berat gecesi mübarek olur inşallah...

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Amin.....yazdıklarınız satır satır hüzün kokuyor sanki satır satır hasret kokuyor...Rabbim size bize isteyen herkese o mübarek beldeleri nasip etsin inşallah...ağzınızda bal tadı kalmış gibi bu ne büyük devlet ne büyük bi mutluluk...Rabbim inşallah Leyle-i Berat ta beratını almış kullardan eylesin mübarek gün yaklaşıyor hepinizin hepimizin Berat gecesi mübarek olur inşallah...

amin amin amin.
nedense, ne zaman kutsal mekanları düşünsem gözlerim yaşarıyor.
yada anlatıldığı zaman,
gidip gördükten sonraki özlem çok daha etkiliyor insanı.
sanki canımdan bir parçamı bıraktım oralarda ,
kutsal mekanlardaki ibadetin tadına varılmıyor,
kokusunada...
yine çok duygulandım
kusuruma bakmayın.

İPARHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Kardelele kardeşim,seni çok iyi anlıyorum..Ben henüz o kutsal mekanlara gidemedim ama mirac kandilinde Eyüp Sultandaydım..İnşaallah berat kandilinde de yine orda olacağım..gitmesi güzel oluyor da ayrılık vakti gelip çattığında yüreğinin yarısını oralarda bırakıyorsun,doyamıyorsun o müstesna mekanlara...Giderken bile tekrar gelmenin hayalini kuruyor o umutla yaşıyorsun...İnşaallah berat kandili vesilesiyle günahlarımızdan berat eder,Allahın ve dostlarının sevgisini kazananlardan oluruz...

dua dua dua...hastalara,dertlilere,borçlulara,günahkarlara,zulüm altındakilere,haksızlığa uğrayanlara,kimsezilere,yetim/öksüzlere...dua inşaallah...

**RaNa**

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun
Çok güzel bir paylaşım olmuş
Rabbim dualarını kabul eylesin...

T

tevbekarım

amin amin amin.
nedense, ne zaman kutsal mekanları düşünsem gözlerim yaşarıyor.
yada anlatıldığı zaman,
gidip gördükten sonraki özlem çok daha etkiliyor insanı.
sanki canımdan bir parçamı bıraktım oralarda ,
kutsal mekanlardaki ibadetin tadına varılmıyor,
kokusunada...
yine çok duygulandım
kusuruma bakmayın.

Evet aynen öyledir ablacım Canımızdan bir parça oradadır Can Parçası Can Muhammed Mustafa Aleyhisselatü Veseelam oradadır.Rabbim uğruna akıtılan gözyaşları hürmetine sizlere tekrarını bizlerede gidebilmeyi nasip etsin inşallah...daha doğrusu çağırılmayı.....

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Evet aynen öyledir ablacım Canımızdan bir parça oradadır Can Parçası Can Muhammed Mustafa Aleyhisselatü Veseelam oradadır.Rabbim uğruna akıtılan gözyaşları hürmetine sizlere tekrarını bizlerede gidebilmeyi nasip etsin inşallah...daha doğrusu çağırılmayı.....

amin amin amin...
ALLAH RAZI OLSUN.

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Kardelele kardeşim,seni çok iyi anlıyorum..Ben henüz o kutsal mekanlara gidemedim ama mirac kandilinde Eyüp Sultandaydım..İnşaallah berat kandilinde de yine orda olacağım..gitmesi güzel oluyor da ayrılık vakti gelip çattığında yüreğinin yarısını oralarda bırakıyorsun,doyamıyorsun o müstesna mekanlara...Giderken bile tekrar gelmenin hayalini kuruyor o umutla yaşıyorsun...İnşaallah berat kandili vesilesiyle günahlarımızdan berat eder,Allahın ve dostlarının sevgisini kazananlardan oluruz...

dua dua dua...hastalara,dertlilere,borçlulara,günahkarlara,zulüm altındakilere,haksızlığa uğrayanlara,kimsezilere,yetim/öksüzlere...dua inşaallah...

Gerçekten dua çok önemli ben anemle birlikte gitmek çok istiyordum.
şükürler olsun.dualarım kabul oldu ve anemle birlikte gittik.
cani gönülden istemek ve niyet etmekte çok önemli,
eyüp sultan hazretleri peygamber efendimizi görmüş onun hizmetinde bulunmuş,
ne büyük şeref,ne büyük mutluluk....
eyüp sultanda maneviyat çok güzel orada da namaz kılmak kısmet oldu.
aynı duyguları hisettim.
allaha emanet ol.dualarım sizinle...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt