Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BERAAT GECESİ (1 Kullanıcı)

CANDOSTUM_24

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BERAAT GECESİ

ben de bütün müslüman aleminin bu mubarek gecesını kutlar dua ların kabulu dileyiyle...

hayrunissa86

Kayıtlı Kullanıcı

selamun alekum emegınıze saglık B)B)B)aeo

ikraa

Kayıtlı Kullanıcı

aleykum selam kardeşimm..bu guzel ve ihtiyaca binaen yazdığınız yaznız için allah razıı olsunn..allah bızı bu gecede af eder inşallah ...yeter kıı dua edelım yanıı ıstemeyıı bılelelm degılll mıı!!!
TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİN GÜNAHLARINI YARADANIM AF EDER İNŞALLAHHH..
SELAMELE KALINNN...

deren75

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM ALLAH RAZI OLSUN.

leyla_serdar

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleykum evindar ablamcim, rabbim (c.c) senden razi olsun, beraat gecemiz hayirlara vesile olur insallah. B)B)B)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Berat Gecesini İhyâ

Muhterem kardeşlerim! Bu akşamı yarına (Pazartesini-Sali'ya) bağlayan gece, berat gecesidir, berat kandilidir. "Kulların bir senelik mukadderatının takdir edildiği gecedir." diye bazı kitaplarda yazılmıştır. Hadis-i şeriflerde (leyleten nısfi min şa'banin) şa'ban'ın onbeşinci gecesi diye medhedilmiştir. Yâni ondördünü onbeşine bağlayan gece... Kur'an-ı Kerim'de buna delâlet eden ayet-i kerimeler vardır.

1. Ha, mim.
--------------------------------------------------------------------------------

2-3. Hükümleri) apaçık olan Kitab'a andolsun ki, gerçekten biz, onu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz (insanları Kur'an'la) uyarıcıyız.
--------------------------------------------------------------------------------

4-5-6. (Rızık ve ecel gibi) takdir edilen her hikmetli iş, tarafımızdan (verilen) bir emirle o gecede ayırt edilir. Doğrusu biz, Rabb'inden bir rahmet olarak (öteden beri peygamberler) göndermekteyiz. Şüphesiz o hakkıyle işitendir, bilendir.

7. Eğer gerçekten inananlar iseniz (bilin ki Rabbin), göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir.

8. O'ndan başka hiç bir İlah yoktur, diriltir ve öldürür. (O,) sizin de Rabbiniz, önceki atalarınızın da Rabbidir.

9. Fakat onlar (kıyametin vukuuna karşı) bir şüphe içinde oynayıp eğleniyorlar.

10. O halde (Rasulüm! Bir ön alamet olarak) göğün apaçık bir duman getireceği günü gözetle.

11. (O duman bütün) insanları saracaktır. Bu acıklı bir azaptır.

12. (İnsanlar : ) "Ey Rabbimiz! Bizden bu azabı açıp kaldır. Çünkü biz iman edeceğiz" (diyecekler).

13. Onlar nerede, düşünüp ibret almak nerede! Halbuki kendilerine (her şeyi) açıklayan bir peygamber de gelmişti.

14. Yine de ondan yüz çevirdiler ve: "(O, kendisine bir takım şeyler) öğretilmiş bir mecnundur" dediler.

15. Biz (sizden) o azabı biraz kaldıracağız. (Fakat) siz, yine (eski inkarcılığınıza) döneceksiniz.

16. Büyük bir yakalayışla (onları ceza için) yakalayacağımız o gün, hiç şüphesiz biz (onlardan) intikam alırız.

17. Andolsun ki, onlardan önce Fir'avun halkını da imtihan ettik. Onlara şerefli bir peygamber gelmiş (ve şöyle demişti):

18. "Allah'ın kullarını, bana bırak! Çünkü ben size (gönderilmiş) emin bir peygamberim."

19. "Allah'a karşı yücelik taslamayın (emirlerine başkaldırmayın). Çünkü ben (doğruluğuma dair) size apaçık bir delil getiriyorum."

20. "Şüphesiz ben, beni recmetmeniz (öldürmeniz)e karşı, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz (olan Allah)'a sığındım."

21. "Eğer bana inanmazsanız, benden ayrılıp uzaklaşın" (demişti).

22. Sonra (Musa) Rabbine: "Doğrusu bunlar, günahkar bir toplumdur (sen bilirsin)" diye dua etti.

23. (Allah : ) "O halde kullarımı (İsrailoğulları'nı) geceleyin yürüt. Çünkü siz (Fir'avun ve ordusu tarafından) takip edileceksiniz".

24. "Denizi (yarıp geçince, asanı vurup onu kapama) sakin ve açık bırak. Çünkü onlar boğul(mayı haket)miş bir ordudur" (buyurdu).

25-26-27. Onlar (boğulunca) geride neler bıraktılar neler! Nice bahçeler, pınarlar, ekinler, güzel konaklar, içinde zevk sürdükleri nice nimetler!

28. İşte böyle. Biz de (bütün) bunları, başka bir kavme miras bıraktık.

29. Gök ve yer onlara (üzülüp) ağlamadı. Onlar mühlet verilenlerden de olmadılar (boğulup gittiler).

30-31. Andolsun ki, biz, İsrailoğulları'nı o zillet verici azaptan yani Fir'avun'dan kurtarmıştık. Çünkü o, haddi aşan, üstünlük taslayan bir zorba idi.

32. Andolsun ki, biz, (hallerini) bilerek onları, (o zamanki) alemlere karşı tercih etmiş (çevrelerine hakim kılmış)tık.

33. Bir de onlara (denizin yarılması, bulutun gölge yapması, kudret helvası ve bıldırcın gibi) her birinin içinde açık bir imtihan bulunan alametleri vermiştik.

34-35-36. (Rasulüm!) Doğrusu bunlar, (bu Mekkeli kafirler) de diyorlar ki: "İlk ölümümüzden başka (bir ölüm) yoktur. Biz diriltilecek değiliz. Eğer doğru söylüyorsanız, (bize) atalarımızı getirin (de görelim)."

37. Bunlar mı hayırlı (kuvvetçe üstün), yoksa Tübba' kavmi ve onlardan öncekiler mi? Biz onları helak ettik. Çünkü onlar günahkardılar.

38. Biz gökleri, yeri ve bunlar arasındakileri (oyun ve eğlence olsun da) "oynayalım" diye (boşuna) yaratmadık.

39. Onları, ancak hak (gerçek bir sebep ve hikmetli bir gaye) ile yarattık. Fakat onların çoğu bilmezler.

40. Şüphesiz o (hak ve batıl taraflarını) ayırt etme (ve hesap) günü, hepsi için belirlenmiş (bir toplanma) vaktidir.

41. O gün bir dost, bir dosta/akraba akrabaya hiç bir şekilde fayda vermez (azabından bir şeyi savamaz). Onlara yardım da edilmez.

42. Ancak Allah'ın merhamet ettiği (mü'min) kimseler hariçtir. Çünkü O (Allah) mutlak galiptir, çok merhametlidir.

43-44. Şüphesiz o zakkum ağacı, günahkarların yiyeceğidir.

45. Erimiş maden gibi karınlar(ın)da kaynar,

46. Sıcak suyun kaynadığı gibi.

47. (Zebanilere : ) "Tutun onu, cehennemin ortasına sürükleyin."

48. "Sonra başının üstüne azap olarak kaynar su dökün" denilir.

49. (Ona da : ) "Tad (azabı), çünkü sen (benim yanımda değil, güya) kendince üstün ve şerefliydin."

50. "Şüphesiz bu (azap), hakkında şüphe (ve mücadele) ettiğiniz şeydir" (denilir).

51-52. Doğrusu muttaki (Allah'ın emirlerine uygun yaşayan)lar ise, güvenli bir yerde, cennetlerde ve pınarlar (etrafın)dadır.

53. (Onlar) ince ipekten ve parlak atlastan (elbiseler) giyecekler, karşı karşıya (oturup sohbet edecekler)dir.

54. İşte (halleri) böyledir. Hem de onlara, iri gözlü hurileri eş yaptık.

55. Orada güven içinde (canlarının istediği) her meyveyi iste(yip ye)rler.

56. Orada (dünyadaki) ilk ölümden başka ölüm tatmazlar. (Allah) onları cehennem azabından korumuştur.

57. (Bunlar) Rabbinden bir lütuf olarak (verilmiştir). İşte bu, büyük kurtuluş (ve saadet)in ta kendisidir.

58. (Rasulüm!) Biz onu (O Kur'an'ı) ancak (anlayıp) öğüt alsınlar diye senin dilinle (indirip) kolaylaştırdık.

59. (Hala öğüt dinlemezlerse, başlarına gelecekleri) bekle. Çünkü onlar da beklemektedirler.

Bu ay şa'ban ayı, ramazanın evvelindeki aydır. On beş gün sonra artık ramazan geliyor. Hoş gelecek safa getirecek inşaallah... Yâni bu aylar, bu üç aylar kıymetli aylardır. Bu gece de, çok mübarek gecelerden birisidir. Bu günümüzü, bu gecemizi gafletle geçirmeyelim! Peygamber Efendimiz'e salât ü selâmı çokca eyleyelim!..

Evimize kucak kucak, tırlarla gıda ve hediye götürelim. Çünkü, bu gece böyle eve bol bol şeyler götürmenin sevap olduğu hadis kitaplarında yazılmıştır. Hediyeler, yiyecekler, içecekler... Artık tır dedim, ağzımdan öyle çıktı. Tır'la götüremezsiniz de, hadi hiç olmazsa arabanın arkasına takılan römorkla götürün!.. Veyahut böyle getiremezseniz bile, hiç olmazsa birkaç file alarak; her çocuğu, hanımı ve sâireyi düşünecek tarzda, kumaşlar, şunlar bunlar filân alarak, kucak kucak hediyelerle gidin!

Salât ü selâmı çokca edin! Bu geceyi ihya etmeye gayret edin!.. Namazlar kılın; kazaya kalmış namazınız varsa, onları ödeyin! Bilhassa yatsı namazını camide kılarsa bir insan, sabah namazını da camide kılarsa; o geceyi ihya etmiş gibi olur. Bu akşam yatsıda camide olmağa gayret edin!.. Yarın sabah da camide namaz kılmaya gayret edin ki, bütün gece ibadet etmiş sevabını oradan da kazanabilirsiniz.

Bugün oruç tutanlar, --Allah oruçlarını kabul etsin-- yarın da tutsunlar! Eğer tutmamış olan kardeşlerimiz varsa, yarın da bu berat gecesinin gündüzü olmuş oluyor; oruçla geçirsinler, böylece sevab kazanmış olurlar.

Birbirlerinizle dargınlıklarınız varsa, barışın! Hatalarınız varsa, özür dileyin!.. İnsanın hatasından dönmesi fazilettir. Birbirinizi sevin ki, Allah da sizi sevsin!..

Allah-u Teâlâ Hazretleri cümle geçmişlerimize rahmet eylesin... Hepinizi, hepimizi daha nice böyle beraat kandillerine, ramazanlara, hayırlı günlere, mübarek vakitlere erdirsin... Ama, bu mübarek vakitler uyanık insanlar içindir, gàfillere bir şey yok... Allah bizi gafletten uyandırsın, bu güzel vakitlerin kıymetini bilmeyi nasib eylesin...

Ömrümüzü rızasına uygun geçirmeyi nasib etsin... Dinimize hizmet etmeyi nasib etsin... Malımızla, canımızla, düşüncemizle, konuşmamızla, işimizle, halimizle İslâm'ı güzel temsil etmeyi, İslâm'a faydalı olmayı Allah cümlemize nasib eylesin...

Bir gün gelip de elbette öleceğiz. İşte bu hayatın sonu ölümdür. Hepimiz öleceğiz, hiç çare yok... Onun için, ölümden korkmaya hiç lüzum yok... Bir kere gelecek çünkü, bir kerecik, bir defacık... Hani bazen doktorlar çocukları teselli etmek için, "Azıcık bir şey duyacaksın, onda sonra bir şey yok!" dediği gibi, insan bir defa ölecek. Ölümden korkmayan insan, bir defa öleceğini bilen bir insan, rahat eder. Ama ölümden korkan insan, her an ölür.

Ölümden kokmaya lüzum yok, ölüm korkusuyla Allah yolunda çalışmaktan geri durmaya lüzum yok... Allah-u Teâlâ Hazretlerinin kaderi değişmez; ölüm bir an geriye de gelmez, bir an öteye de gitmez. Allah bize ölümümüz geldiği zaman güzel bir hal ile, salih bir amel işlerken, sevdiği bir kul durumunda iken, iman-ı kâmil ile, amel-i sâlih ile, Kur'an-ı Kerim ile ve dilimizde ol kelime-i tayyibe-i münciye-i mübareke ki, buyurun: "Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne muhammeden abduhû ve rasûlühû" diye diye, iman-ı kâmil ile şu can emanetimizi sahibine teslim etmemizi nasib eylesin...

Öldükten sonra kabrimizi cennet bahçeleri eylesin... Kabirden kalktığımız zaman da, bizi böylece bu camide, bu cuma münasebetiye şu kandil gününde buluşturduğu gibi; Peygamber SAS Hazretleri'nin Livâül Hamd'ı altında, Hamd Sancağı altında bütün peygamberlerle, sıddîklarla, şehidlerle, salihlerle beraber haşr u cem eylesin... Mahşer gününün sıkıntılarından bizleri mahfuz eylesin... Arş-ı A'lâ'sının gölgesinde gölgelenen has kullarının zümresine bizleri de dahil eylesin... Kahrına, gazabına uğratmasın; cehenneme düşürüp ateşlere, nara yakmasın...

İlk giren has kulları, bahtiyar kullar, Peygamber Efendimiz ve sair salihler ile beraber bizi de cennetine dahil eylesin... Huriler, gılmanlar, hizmetçiler nasib eylesin... Cemâlini görmeyi, selâmına ermeyi, kelâmını kendisinden duymayı nasib eylesin...

Bihürmeti esmâihil hüsnâ ve bihürmeti habîbihil müctebâ muhammedinil mustafâ ve bihürmeti leyleten yevmin nısfi min şa'ban ve bihürmeti leyleti berâeh, ve bir hürmeti essâatilletî tüstecâbü fihed deavâti fî yevmil cumuah, ve bihürmeti esrârı sûretil fâtihah!..

1. 4. 1988 - Coburg Camii sohbetinden alinmistir.

Melbourne / AVUSTRALYA

KUR'AN'DAN DUALAR

Fatiha Suresi / 1-7

" Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun.

O Rahman'dır, Rahim'dir. Din gününün sahibidir. (Ya Rabbi) Ancak sana kuluk eder, ancak senden yardım dileriz. Bizi doğru yola ilet. Nimet verdiğin kimselerin yoluna, kendilerine gazabedilmiş olanların ve sapıkların yoluna değil."

·Bakara Suresi / 201

" Rabbimiz, bize dünyada da güzellik ver, ahirette de güzellik ver, bizi ateşin azabından koru. "

Bakara Suresi / 286

" Rabbimiz, unutur ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Rabbimiz, bize, bizden öncekilere yüklettiğin gibi ağır yük yükleme! Rabbimiz, bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı. Sen bizim mevlamızsın. (sahibimizsin, efendimizsin.) Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et! "

Al-i İmran / 8-9

" Rabbimiz, bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme, bize katından bir rahmet ver, kuşkusuz sen çok bağışlayansın. " " Rabbmiz, sen mutlaka insanları, asla şüphe olmayan bir günde toplayacaksın. Allah sözünden dönmez. "

Al-i İmran / 26-27

De ki: " Allah'ım, (ey) mülkün sahibi, sen dilediğine mülkünü verirsin, dilediğinden mülkü çıkarırsın ; dilediğini yükseltirsin, dilediğini alçaltırsın. Hayır (mal) senin elindedir. Sen her şeye kadirsin! " " Geceyi gündüze sokarsın, gündüzü geceye sokarsın; ölüden diriyi çıkarırsın, diriden ölüyü çıkarırsın, dilediğini hesapsız rızıklandırırsın.! "

Al-i İmran / 191-194

Onlar ayakta, oturarak ve yanları üzerinde yatarken Allah'ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler : " Rabbimiz(derler), bunu sen boş yere yaratmadın, sen yücesin, bizi ateş azabından koru! " Rabbimiz, sen birini ateşe soktunmu , onu perişan etmişsindir. Zalimlerin yardımcıları yoktur. "

" Rabbimiz, biz, ' Rabbinize inanın ' diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen inandık. Rabbimiz, bizim günahlarımı bağışla, kötülüklerimizi ört, canımızı iyilerle beraber al. "

" Rabbimiz, bize, elçilerine vadettiğini ver, kıyamet günü bizi rezil, perişan etme. Zira sen verdiğin sözden caymazsın. "

" Rabbim, beni (girilecek yere) doğru bir girdirişle girdir, (çıkılacak yerden) doğru bir çıkarışla çıkar ve katından bana yardımcı bir kuvvet ver. " De ki " Hak geldi, batıl gitti. Zaten batıl yok olmaya mahkumdur. "

Mü'minun Suresi / 118

De ki: " Rabbim, bağışla, acı, sen acıyanların en hayırlısısın. "

Şuara / 83-87

" Rabbim hüküm(hikmet) ver ve beni salihler arasına kat. " " Sonra gelenler arasında bana, bir doğruluk dili nasip eyle(sonraki nesiller arasında hayır ile anılmamı sağla)." " Babamı da bağışla. Çünkü o sapıklardandır." "(Kulların) Diriltilecekleri gün, beni utandırma." "O gün ki, ne mal, ne de oğullar yarar vermez." "Ancak Allah'a sağlam ve temiz kalp getiren(yarar görür).

Mümtehine suresi / 4-5

"... Rabbimiz, sana dayandık, sana yöneldik. Dönüş(ümüz) sanadır! " " Rabbimiz, bizi inkar edenler için bir sınav yapma, bizi bağışla. Rabbimiz, yegane galip hüküm ve hikmet sahibi Sensin, Sen! "

Dua

Dua, ibadetin özüdür. İnsanın, bedenen yeme ve içmeye muhtaç olduğu gibi ruhen de dua etmeye, yalvarıp yakarmaya ihtiyacı vardır. İnsan aciz bir varlıktır. İstediği her şeyi elde edemez ; her ihtiyacını kendisi karşılayamaz ; başına gelecek her bela ve musibete de karşı koyamaz. Kendi durumunu düşünen her insan Yüce Yaratana mutlaka ihtiyaç duyar, O'na dua ve niyazda bulunur. Bu ihtiyaç insanda fıtrîdir. Bu ihtiyaç, her vesile ile değişik şekillerde kendini gösterir.

Dua ; inanma, dayanma ve isteme ihtiyacı içerisinde bulunan insanı; rahmeti sınırsız, mutlak kudret sahibi olan Allah’a bağlayan, manevi bir bağdır.

Dua ; ıstırapların, maddi ve manevi dertlerin şifa menbaıdır. Dua, ümit ve huzur kaynağıdır ; yaşama aşkını dirilten bir rahmettir. Peygamberimiz (s.a.v) duayı ; rahmet kapılarının anahtarı, müminin silahı, dinin direği, ibadetin özü olarak nitelendirmiştir.(1) Çünkü dua etmenin özünde Allâh'a teslim olmak, O'na kulluk etmek bilinci vardır.

Rabbiniz şöyle dedi : " Bana dua edin, duanıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir halde cehenneme gireceklerdir. " (2) Kullarım beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler. " (3) buyurarak, kendisine dua edilmesini istemekte, yapılan duaları da kabul edeceğini müjdelemektedir.

Kabul edileceğini ümit ederek dua etmeliyiz. Dualarımızı eylemle destekleyerek fiili duaya çevirelim. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: " Kul, elini açarak Allah'tan hayır bir şey dilerse ; Yüce Allah, kulunun elini boş olarak geri çevirmekten haya eder " (4) Bu hadîs-i şerîften ; içtenlikle yapılan duaların kabul göreceği anlaşılmaktadır. Bir başka hadîs-i şerifte de : Rabbinize alçak gönüllüce ve için için dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez. Düzene sokulduktan sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. Allah'a, (azabından) korkarak ve (rahmetini) umarak dua edin. Şüphesiz Allah'ın rahmeti, iyilik edenlere çok yakındır. " (5) buyurulur.

Yüce Allah : " Rabbinize yalvararak ve gizlice dua edin, O’na korku ve ümitle dua edin " (6) buyurarak duanın nasıl yapılacağını bildirmiştir.

İnsan, sadece sıkıntılı olduğu zaman değil ; rahatlık anında da çokça dua etmeli ki sıkıntılı anında yapmış olduğu duaları kabul görsün.

İnsan, elde etmek istediği şeyin maddi sebeplerine de baş vurmanın şart olduğunu bilmeli, bununla birlikte Cenâb-ı Allâh'a da dua etmelidir. Dua etmek hiçbir zaman bir Müslüman'ı tembelliğe sevk etmemelidir. Bir hastanın ilaç kullanmaksızın: " Allah'ım şifa ver " diye dua etmesi yanlış olduğu gibi ; ilaç kullandığını düşünerek Allah'tan şifa dilememesi de doğru değildir.

Özetle, isteklerimizin gerçekleşmesi, sıkıntı ve dertlerimizin bitmesi için önce üzerimize düşeni yapmalıyız, sonra da Allah'a dua etmeliyiz. Duayı hayatımızın bir parçası haline getirmeli, her zaman Allah'a içtenlikle yalvarmalıyız.

1- Tirmizi, No: 3368-69.

2- Mü’min, 40/60.

3- Bakara: 2/186.

4- Tirmizi No: 3556.

5- İbn’i Hanbel, III, 18.

6- Ârâf, 7/55,56

-------------------------------------------------

"Ya Rabbi! Yolumuzu aç!
Dualarımızı aziz ve yüce İsmin hürmetine kabul et.
Bildiğimiz bilmediğimiz her türlü tehlike ve kötülüklerden koru.
Bildiğimiz bilmediğimiz her türlü güzellik ve iyiliklere eriştir.
Bizleri muvaffak ve muzaffer eyle." AMIN

efsude

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUNALEYKUM EVINDAR ABLA.
ALLAH(CC) RAZI OLSUN.RABBIM INSLLAH O GUNUN HIKMETLERINDEN YARARLANMAYI VE AFOLUNANLARDAN OLMAYI NASIP ETSIN.
SELAM VE DUA ILE...B)B)B)

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
" Allah-ü Teala hayrı şu dört geceye dağıtmıştır :

a ) Kurban bayramı gecesine,
b ) Ramazan bayramı gecesine,
c ) Şaban ayının orta ( 15. ) gecesine. Bu gece , Allah-ü Teala , ecelleri ve rızkı yazar. Hacca gidecekler bu gece yazılır.
d ) Sabah namazı vaktine kadar arefe gecesi. "

Said, İbrahim Nüceyh'ten anlattığına göre ; üstte anlatılan dört geceyi beş gece olarak tesbit edip şöyle demiştir :

- Onlar beş gece olup biri de Cuma gecesidir.

Ebu Hureyre'den r.a rivayet edildiğine göre ; Rasulüllah (s.a.v ) efendimiz şöyle buyurmuştur :

- " Şaban ayının orta ( 15. ) gecesinin ilk vaktinde Cebrail bana geldi ; şöyle dedi :

- Ya Muhammed! Başıma semaya kaldır.

Sordum:

- Bu gece nasıl bir gecedir."

Şöyle anlattı :

- Bu gece , Allah-ü Teala, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar.

Kendisine şirk koşmayanlar hemen herkesi bağışlar.

Meğerki ; bağışlayacağı kimseler büyücü , kahin , devamlı şarab ( alkollü içki ) içen , faizciliğe ve zinaya devam eden kimselerden olalar. Bu kimseler tevbe edinceye kadar , Allah-ü Teala onları bağışlamaz.

Gecenin dörtte biri geçtikten sonra , Cebrail yine geldi ve şöyle dedi :

- Ya Muhammed başını kaldır. Bir de baktım ki , cennet kapıları açılmış. Cennetin birinci kapısında dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyor:

- Ne mutlu bu gece rüku edenlere.

İkinci kapıdan dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyordu:

- Bu gece secde edene ne mutlu.

Üçüncü kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu:

- Bu gece dua edenlere ne mutlu.

Dördüncü kapıdan duran melek dahi şöyle sesleniyordu:

- Bu gece, Allah'ı zikredenlere ne mutlu.

Beşinci kapıda duran melek dahi , şöyle sesleniyordu:

- Bu gece Allah korkusundan ağlayan kimselere ne mutlu.

Altıncı kapıda duran melek dahi , şöyle sesleniyordu:

- Bu gece Müslümanlara ne mutlu.

Yedinci kapıda da bir melek durmuş şöyle sesleniyordu:

- Hiç bir dilekte bulunan yok mu ki, kendisine dilediği verilsin?

Sekizinci kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu:

- Günahının bağışlanmasını dileyen yok mu ki , günahları bağışlansın?

Bunları gördükten sonra , Cebrail'e sordum:

- Bu kapılar ne zamana kadar açık kalacak?

Şöyle dedi :

- Gecenin ilkinden , tan yeri ağarıncaya kadar.

Sonra şöyle dedi :

- Ya Muhammed ! Allah'ü Teala , bu gece , Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi cehennemden azad eder "

Üçaylar ve Faziletleri

Abdülkadir Geylanî

Tercüme : Abdulkadir Akçiçek

4. Baskı

Bu değerli gecenin rahmetinin ve bereketinin hepimiz üzerine olması duası ile ...

Günahkar kardeşiniz evindar

selamünaleyküm

ve aleyna ve aleyküm selam ablacığım ALLAH RAZI OLSUN İNŞALLAH BU MÜBAREK GECELERİ HAKKIYLA OLMASADA BOŞ GEÇİRMEYİZ ALLAHA EMANET OL ABLACIĞIM SELAMUN ALEYKÜM

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm ~zynp_rukiye, ~CANDOSTUM_24, ~hayrunissa86, ~ikraa, ~deren75, ~leyla_serdar, ~efsude, ~bezmi safa kardeşim,

ALLAH-Ü TEALA (C.C ) hepimizden razı olur inşaALLAH. Bu mübarek geceyi en güzel şekli ile eda eden kullardan olabilmek duası ile.

selamünaleyküm

gulavsarsoylu

Kayıtlı Kullanıcı

YÜCE RABBİMİZ BU GECEYİ İBADETLE GEÇİRMEYİ NASİP EYLESİN YBÖYLE GÜZEL BİLGİLERİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TŞKRLER

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum.
Rabbim razı olsun. ne güzel müjdeler. inşallah elimizden geleni yaparız.
selam ve dua ile..B)

ararat

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ..ALLAH RAZI OLSUN VERDİĞİNİZ BİLĞİLER İÇİN RABBİM BU MÜBAREK GECELERİ HAKKIYLA İHYA ETMEYİ NASİP ETSİN İNŞŞALH ..KARDEŞLERİNMİZE DUA EDELİM BİRBİRİMİZ İÇİN VE DUAYA İHTİYACI LAN BÜTÜN İNSANLAR İÇİN RABİM BU GECEDE AF EDİLEN KULLARINDAN ETSİN İNŞLH...ALLHA EMANET OLUN HAKKINIZI HELLA EDİN ÇIKTI ALDIM VERDİĞİNİZ BİLĞİLERİ ARKADAŞLARIMLA PAYLAŞMAK İÇİN ...ALLAHA EMANET OLUN VE SELAMUN ALEYKÜM

syk

Kayıtlı Kullanıcı

bu mübarek gece hakkımızda hayırlı olur insallah.. umarım hepimiz bilinçli bişekide bu geceyi idrak ederiz

mega26

Kayıtlı Kullanıcı

Allah(c.c) razı olsun kardeşim emeğine sağlık çok hoş bir paylaşım olmuşB)

haticeislam

Kayıtlı Kullanıcı

HAYIRLI GÜNLER ALLAH RAZIOLSUN BERAT KANDİLİ A E OB)B)B)

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı

Berat Kandiliniz mübarek olsun; Allah bugünü nice hayılara vesile eder inşallah

ULUTAS

Kayıtlı Kullanıcı

S.A KARDEŞİM ALLAH HEPİMİZ BUGECE AFFETSİN HEPİMİZİ BAĞIŞLAR İNŞALLAH EMEĞİNE SAĞLIK SELAM VE DUA İLE

leyla_serdar

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
selamünaleyküm ~zynp_rukiye, ~CANDOSTUM_24, ~hayrunissa86, ~ikraa, ~deren75, ~leyla_serdar, ~efsude, ~bezmi safa kardeşim,

ALLAH-Ü TEALA (C.C ) hepimizden razı olur inşaALLAH. Bu mübarek geceyi en güzel şekli ile eda eden kullardan olabilmek duası ile.

selamünaleyküm

AMIN, GECEMIZ SABAH OLMADAN AF DILEKLERINI BEKLEYEN MELEKLERIMIZE DUALARIMIZI GÔNDERELIM INSALLAH KABUL OLUR...B)B)B)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm ~gulavsarsoylu, ~nuresma, ~ararat, ~syk, ~mega26, ~haticeislam, ~ahmet_99, ~ULUTAS, ~leyla_serdar kardeşim,

ÖYLE BİR GECEYE KAVUŞUYORUZ Kİ
KAVUŞTURANA HAMD OLSUN
DİLERİM MÜBBAREK ÜÇ AYLARIN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE
DİLERİM Kİ İÇTEN DİLE GELEN DUALARIN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE
DİLERİM Kİ KAVUŞACAGIMIZ KANDİL GECESİNİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE
RABBİM DUALARINIZI İBADETİNİZİ DİLEKLERİNİZİ KABUL ETSİN
HASTALARINIZA ŞİFA DERTLİLERE DEVA
BORÇLULARA ÖDEMEYİ NASİP ETSİN
HİDAYET ARAYANA HİDAYET ŞERBETİNDEN TATMAYI
SAADET ARAYANA NURLU YOLUNU AÇMAYI
CÜMLE ÜMMETİ MUHAMMED LE BERABER HEPİNİZE NASİP EYLESİN
MEVLAM DAN