Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ben Kim Miyim? (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ben kim miyim?
Hani Seni Seviyorum ya..
Hani gıpta ediyorum ya ashabına..

Hani Hz.Fatıma'yı anam, Hz.Hasan Hüseyin'i kardeşim olarak görüyorum ya!

Hani ne zaman hüzünlensem, Sen geliyorsun ya aklıma..
Görmeden hayranım Ya cemaline..
Kalbin kadar güzel yüzünün hayalini kuruyorum ya...

Hani ne zaman çok gülsem..
Sen'in hafif kızgın bana baktığını görüyorum ya!
Hani bana diyorsun ya" Yerinde olsam, az güler çok ağlardım " diye...

Sonra nerede bir yetim görsem Sen'i buluyorum ya yanımda..
Hani bana diyorsun ya "Beni istiyorsan onun başını okşa''..

Hani hep bir özlem var ya içimde..
Hep vuslat varya hayalimde..
Hani gözyaşları içinde, yeşil kubbenin resmine bakıyorum ya ..
Hani hayal ediyorum ya hep Efendim..
Safa-Merve arasında, önümde Sen varmışsın gibi koştuğumu...

Hani uzun boylu, siyah saçlı, beyazlar içinde birine Sen diye sesleniyorum ya!
Sonra adam arkasını dönünce..
Senin olmadığını görüyorum da eğiyorum ya başımı..
Sevincim yerini hüzne bırakıyor ya..

Hani Sana gidecek her yolcuyla selam yolluyorum ya..
Sonra da selamımı almışsın gibi seviniyorum ya..
Hani kalbimin bir yanı "Ümit" derken,
Bir yanı korkuyla atıyor ya...

Hani Seni Seviyorum Ya Efendim..
Hani günahlarımı unutup, Seninde beni sevdiğini düşünüyorum ya!
Duyuyorum ya "ÜMMETİ" diye seslenişini..

Ne zaman bir yüzük alsam elime..
Senin yüzüğün geliyor ya aklıma..
Hani üzerinde Muhemmedun ResulALLAH yazılı olduğunu düşünüp,
Ebu Bekir ve ashabına selam yolluyorum ya..

Sonra hep hayal ettim ya Efendim, arkanda namaz kıldığımı..

Hani anam, babam, canım Sana feda olsun dedim ya..

Hani ben varım ya...
Seni Seviyorum ya...
Çok Seviyorum ya...
Selat, Selam üzerine olsun Ya ResulALLAH...

Ben kim miyim?
1400 yıl öncesinde Selam ettin ya..
Kardeş belledin ya..
Seni Seviyorum ya...

ALINTI...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ben kim miyim?
1400 yıl öncesinde Selam ettin ya..

Kardeş belledin ya..

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Hani hep bir özlem var ya içimde..
Hep vuslat varya hayalimde..
Hani gözyaşları içinde, yeşil kubbenin resmine bakıyorum ya ..

ALLAH Celle Celalühü razı olsun gönlü güzel insan...

T

tevbekarım

Hani Sana gidecek her yolcuyla selam yolluyorum ya..
Sonra da selamımı almışsın gibi seviniyorum ya..
Hani kalbimin bir yanı "Ümit" derken,
Bir yanı korkuyla atıyor ya...

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Hz.MUHAMMED (S.A.V) 571 - 632
EĞER BİR GÜN......

Eğer bir gün , Peygamberimiz ziyaretimize gelse

Yalnızca bir kaç günlüğüne.

Hem de aniden gelmiş olsa .

Merak ediyorum ne yapacağımızı ? Biliyorum en güzel odamızı kendisine tahsis edeceğimizi Böylesi şerefli bir misafiri yiyeceklerin en iyisini , içeceklerin en iyisini sunacağımızı.

Onun evimizde görmekten mutlu olacağımıza , Ona hizmet etmemizden alacağımız hazzı başka hiçbir şeyden alamayacağımıza da inanıyorum.

Tüm bunlara rağmen memat ediyor ve düşünüyorum :

Onun evimize doğru geldiğini gördüğümüzde , kapıdamı karşılacağız ? O güzel misafiri içeri almadan " Buyur Ya Resullullah ! " demeden , kollarımızı bu mübarek konuğumuza uzanmış olarak " Hoş geldiniz!" deyip içeri almadan önce neler yapacağımızı merak ediyorum .

Masamın üzerinde bazı gazete ve dergileri saklayıp, onun yerine Kur'an mi koyacağız ?Hala açık saçık programları izlediğimiz televizyonun üzerini örtüyle mi kapatacak veya alelacele yerinde kaldırıp bodrum kattaki izbeye mi saklayacağız ?

Yahut ta koşacak mıyız kapatmaya , O kızmadan önce ? Veya o nurlu misafirin işitmediğini umarak kapatacak miyiz radyomuzu , yüz kızartıcı bantları izlediğimiz videomuzu ?

Evin rafında üst üste dizdiğimiz müzik bantlarını unuttuk galiba.Hemencecik onları kaldırıp , onun yerine Hadis kitaplarımı yerleştireceğiz.

Merak ediyorum . Evimize girmek üzere bulunan bu şerefli Misafirin hemen girmesine müsaade edecek miyiz ? Ya da sağ sola mi koşturacağız ? Yahut da " Biraz bekler misiniz ?" diyerek Onu kapımızın önünde mi bekleteceğiz ?

Merak ediyorum . Eyer Peygamberimiz bir kaç gününü geçirmiş olsa , alışa gelen yaptıklarımıza devam mı edeceğiz ? Her sabah gün doğusuna veya kaba kuşluğa kadar uyabilecek miyiz ?

Ailemizle kavgalı-gürültülü savaş ortamını sürdürebilecek miyiz ? Yoksa bir kaç saat sonra sıkılmaya , daralmaya mi başlayacağız ?

Merak ediyorum.Hiç yüzümüzü asmadan tüm ayla fertlerimizle beraber her vaktin namazını kılabilecek miyiz ? Sabahın erdeninde yatağımızdan fırlayıp sabah namazı hazırlığını yapabilecek , nişanlanma çağına gelen kız ve erkek çocuklarımızı yataklarından kaldırabilecek miyiz ?

Veya, Şerefli Misafirin abdest suyunu dökerken , öbür odada 15 yasına gelmiş ancak secde yüzü görmemiş oğlumuzu nereye saklayacağız ?

Yoksa bir kaç günlüğüne otele veya akrabalarımızın evine mi göndereceğiz ? Merak ediyorum.

Alıştığımız hayat seyrimizin kontrolden çıktığındaki acı halimizi.Bayi'miz gazeteyi kapıdan uzattığında ne yapacağımızı .Müslüman bir sahabe kadının kıyafetine dokunan yahudilere karşı savaş başlatan misafir Peygamber'in yanında o müstehcen gazeteyi okuyabilecek miyiz ?

Acaba diyorum .Peygamberimizi yanımıza alarak, gitmeye planladığımız yerlere götürebilecek miyiz ? 17 yasındaki kızımızın yanına gelerek " Siz ne alırdınız. " diyerek olan şık bir garsonun sözüne karşı tavrımızı.

Acaba diyorum.Gittiğimiz yerde üç-dört saat boyunca yemek masasında Peygamberimiz de buluna bilecek mi ? Yoksa Onu evimize istirahata mi alacağız ?

Düşünüyorum. Hem de gözlerimle görmüş gibi düşünüyorum.Bir kaç günlüğüne evimize olarak gelmiş olan Peygamberimize 24 saatimizi nasıl geçirdiğimizi göstermemizi. " Bonjour" diyerek evimize giren oğlumuzu , yarim etekle arabadan inen genç kızımızı ."Bunda benim suçum yoktur "Ya Resulallah !" deyip ölüp ölüp dirilen ana ve babaları....

Düşünüyorum Peygamberimiz evimize otururken , evimize gelecek aile misafirlerimizi.Peygamberimizden habersiz olan misafirlerimizin girişlerini , konuşmalarını görüntülerini.

Evet evimize sadece bir kaç günlüğüne misafir olarak gelecek olan Peygamberimizce karsı sergileyeceğimiz tavırlarımızı merak ediyorum.Bu Peygambercin nasıl karşılayıp , nasıl uğurlanacağını merak ediyorum.

Peygamberimiz eğer bizimle bir kaç gününü geçirecek olsa , alışagelen yaptığımız islere devam mi edeceğiz ? Yahut da ziyaret bittiğinde ve evimizden ayrıldığında rahat bir nefes mi alacağız ?

Evet sevgili Peygamberimiz bizimle biraz vakit geçirmek için gelse hayatimizi alt-üst mü olacak;

yoksa , evet yoksa...........

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Hz.MUHAMMED (S.A.V) 571 - 632
EĞER BİR GÜN......

Eğer bir gün , Peygamberimiz ziyaretimize gelse

Yalnızca bir kaç günlüğüne.

Hem de aniden gelmiş olsa .

Merak ediyorum ne yapacağımızı ? Biliyorum en güzel odamızı kendisine tahsis edeceğimizi Böylesi şerefli bir misafiri yiyeceklerin en iyisini , içeceklerin en iyisini sunacağımızı.

Onun evimizde görmekten mutlu olacağımıza , Ona hizmet etmemizden alacağımız hazzı başka hiçbir şeyden alamayacağımıza da inanıyorum.

Tüm bunlara rağmen memat ediyor ve düşünüyorum :

Onun evimize doğru geldiğini gördüğümüzde , kapıdamı karşılacağız ? O güzel misafiri içeri almadan " Buyur Ya Resullullah ! " demeden , kollarımızı bu mübarek konuğumuza uzanmış olarak " Hoş geldiniz!" deyip içeri almadan önce neler yapacağımızı merak ediyorum .

Masamın üzerinde bazı gazete ve dergileri saklayıp, onun yerine Kur'an mi koyacağız ?Hala açık saçık programları izlediğimiz televizyonun üzerini örtüyle mi kapatacak veya alelacele yerinde kaldırıp bodrum kattaki izbeye mi saklayacağız ?

Yahut ta koşacak mıyız kapatmaya , O kızmadan önce ? Veya o nurlu misafirin işitmediğini umarak kapatacak miyiz radyomuzu , yüz kızartıcı bantları izlediğimiz videomuzu ?

Evin rafında üst üste dizdiğimiz müzik bantlarını unuttuk galiba.Hemencecik onları kaldırıp , onun yerine Hadis kitaplarımı yerleştireceğiz.

Merak ediyorum . Evimize girmek üzere bulunan bu şerefli Misafirin hemen girmesine müsaade edecek miyiz ? Ya da sağ sola mi koşturacağız ? Yahut da " Biraz bekler misiniz ?" diyerek Onu kapımızın önünde mi bekleteceğiz ?

Merak ediyorum . Eyer Peygamberimiz bir kaç gününü geçirmiş olsa , alışa gelen yaptıklarımıza devam mı edeceğiz ? Her sabah gün doğusuna veya kaba kuşluğa kadar uyabilecek miyiz ?

Ailemizle kavgalı-gürültülü savaş ortamını sürdürebilecek miyiz ? Yoksa bir kaç saat sonra sıkılmaya , daralmaya mi başlayacağız ?

Merak ediyorum.Hiç yüzümüzü asmadan tüm ayla fertlerimizle beraber her vaktin namazını kılabilecek miyiz ? Sabahın erdeninde yatağımızdan fırlayıp sabah namazı hazırlığını yapabilecek , nişanlanma çağına gelen kız ve erkek çocuklarımızı yataklarından kaldırabilecek miyiz ?

Veya, Şerefli Misafirin abdest suyunu dökerken , öbür odada 15 yasına gelmiş ancak secde yüzü görmemiş oğlumuzu nereye saklayacağız ?

Yoksa bir kaç günlüğüne otele veya akrabalarımızın evine mi göndereceğiz ? Merak ediyorum.

Alıştığımız hayat seyrimizin kontrolden çıktığındaki acı halimizi.Bayi'miz gazeteyi kapıdan uzattığında ne yapacağımızı .Müslüman bir sahabe kadının kıyafetine dokunan yahudilere karşı savaş başlatan misafir Peygamber'in yanında o müstehcen gazeteyi okuyabilecek miyiz ?

Acaba diyorum .Peygamberimizi yanımıza alarak, gitmeye planladığımız yerlere götürebilecek miyiz ? 17 yasındaki kızımızın yanına gelerek " Siz ne alırdınız. " diyerek olan şık bir garsonun sözüne karşı tavrımızı.

Acaba diyorum.Gittiğimiz yerde üç-dört saat boyunca yemek masasında Peygamberimiz de buluna bilecek mi ? Yoksa Onu evimize istirahata mi alacağız ?

Düşünüyorum. Hem de gözlerimle görmüş gibi düşünüyorum.Bir kaç günlüğüne evimize olarak gelmiş olan Peygamberimize 24 saatimizi nasıl geçirdiğimizi göstermemizi. " Bonjour" diyerek evimize giren oğlumuzu , yarim etekle arabadan inen genç kızımızı ."Bunda benim suçum yoktur "Ya Resulallah !" deyip ölüp ölüp dirilen ana ve babaları....

Düşünüyorum Peygamberimiz evimize otururken , evimize gelecek aile misafirlerimizi.Peygamberimizden habersiz olan misafirlerimizin girişlerini , konuşmalarını görüntülerini.

Evet evimize sadece bir kaç günlüğüne misafir olarak gelecek olan Peygamberimizce karsı sergileyeceğimiz tavırlarımızı merak ediyorum.Bu Peygambercin nasıl karşılayıp , nasıl uğurlanacağını merak ediyorum.

Peygamberimiz eğer bizimle bir kaç gününü geçirecek olsa , alışagelen yaptığımız islere devam mi edeceğiz ? Yahut da ziyaret bittiğinde ve evimizden ayrıldığında rahat bir nefes mi alacağız ?

Evet sevgili Peygamberimiz bizimle biraz vakit geçirmek için gelse hayatimizi alt-üst mü olacak;

yoksa , evet yoksa...........

Bu yazı beni 2003 yılına, geçmişe, döndürdü.. O zaman dinlemiştim ilk.
İbrahim Sadri ve Taha nın beraber söyledikleri yazıya benziyor..
Katkın için Rabbim razı olsun. Sağolasın..

K

kerrar11

Ben kim miyim?
Hani Seni Seviyorum ya..
Hani gıpta ediyorum ya ashabına..

Hani Hz.Fatıma'yı anam, Hz.Hasan Hüseyin'i kardeşim olarak görüyorum ya!

Hz.Fatıma'yı s. a ana, Hz.Hasan Hüseyin'i a.s kardeş bilenlerin, onların düşmanı olanları nasıl dost bilir şaşarım doğrusu

Peygamber in s.a.v ciğer parelerine kimlerin neler yaptığını bilirmisiiz acaba?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Haydi bende acizane yazarak konuya katılayım...
Hiç endişe etmeyin ''O'' zaten sizi sizden iyi biliyor...
Bu devrin zorluğunu çok iyi biliyor...
Nefislerin azgınlığını zaten biliyor...

Af kalkanına sarılmamızı ...Nefsimize Allah C.C. 'na İTAAT'i öğretmemizi ...Elimizden geleni yapmamızı istiyor...
O da Allah C.C. 'na arz edecek ÜMMETİM Böyle böyle diye...
İşte en korkuncu bu ...
Bizi nasıl savunacak...
Lütfen biraz daha dikkat edelim...

Bebek doğduk Işık olarak...
Yaşadık nefisle bazen azdık muma döndük...
Bazen İtaat ettik Ampul olduk parladık...

Bazen hata yaptık anahtarı kapattık karanlığa düştük...
Bazen af diledik...Secde ettik itaat ettik...Nur'a gark olduk...Etrafı aydınlattık...
İşte biz hata ve günahı ile İNSAN olduk...

KaLBUN KeSİR' e...
Mersin Tarsus 'ta her yerde olduğu gibi bir komşusu var Allah C.C. 'nun...ve Resulü A.S. 'ın...
Danyal A.S. ...
Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın da selam söyleyin...Bizden...
Davetine icabet ederek koşarak gelen ANKARA 'lı garipten...
Selamlar...

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Hz.Fatıma'yı s. a ana, Hz.Hasan Hüseyin'i a.s kardeş bilenlerin, onların düşmanı olanları nasıl dost bilir şaşarım doğrusu Peygamber in s.a.v ciğer parelerine kimlerin neler yaptığını bilirmisiiz acaba?

Biliriz iyide biliriz. Imam Huseyin r.a. Kerbalada nasil sehid edildigini de biliriz. Her yil sehid edildigi gun bogazimizdan su gecmediginide biliriz. Hz.Hasan r.a. zehirlendiginde (hemde kac kere) Peygamber Efendimizin s.a.v hadisin yerde kalmamasi 6 ayi halifeligi zoraki bitirip ondan sonra teslim ettigine de biliriz. Imam Zeynel Abidin r.a. i bir tehlike goren zamanin yonetimini ona yaptigi zulmleri fakat halkin imama olan sevgisini de biliriz.

Hallaci Mansuru k.s. herkes soyledigi soz icin idam edildigi sanir fakat olayi siyasi oldugu cok az insan bilir. Olum sebeplerinden birinin Ehli Beyt sevgisi ve onlari mudafasi olmasinida biliriz. Biz cok sey biliriz de siz ne bilirsiniz biz onu bekleriz.

K

kerrar11

Biliriz iyide biliriz. Imam Huseyin r.a. Kerbalada nasil sehid edildigini de biliriz. Her yil sehid edildigi gun bogazimizdan su gecmediginide biliriz. Hz.Hasan r.a. zehirlendiginde (hemde kac kere) Peygamber Efendimizin s.a.v hadisin yerde kalmamasi 6 ayi halifeligi zoraki bitirip ondan sonra teslim ettigine de biliriz. Imam Zeynel Abidin r.a. i bir tehlike goren zamanin yonetimini ona yaptigi zulmleri fakat halkin imama olan sevgisini de biliriz.

Hallaci Mansuru k.s. herkes soyledigi soz icin idam edildigi sanir fakat olayi siyasi oldugu cok az insan bilir. Olum sebeplerinden birinin Ehli Beyt sevgisi ve onlari mudafasi olmasinida biliriz. Biz cok sey biliriz de siz ne bilirsiniz biz onu bekleriz.

her 10 muharremde HZ İMAM HÜSEYİN A.S IN şehadet gününde boğazınızdan su geçmiyor ama aşüre yemekleri yapıp bayram etmesini çok iyi biliyosunuz.

HZ. Hasan a.s ın MUAVİYENİN GÖNDERDİĞİ zehirle eşinin eliyle zehirletilidiğinde bilirisiniz ama muaviyeyi baş tacı yaparsınız. sizin sevginiz bu işte

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
her 10 muharremde HZ İMAM HÜSEYİN A.S IN şehadet gününde boğazınızdan su geçmiyor ama aşüre yemekleri yapıp bayram etmesini çok iyi biliyosunuz.

Dikkat etmek gerek bu lafi soyleyen kisi de Hz.Omer r.a. oldugunu gunu bayram olarak kutlayip o gunde "omer cehenneme" diye tempo tutan grubun bir uyesi. Hani bir kisi bir laf soylerde samimi dersin, yazik.

K

kerrar11

Dikkat etmek gerek bu lafi soyleyen kisi de Hz.Omer r.a. oldugunu gunu bayram olarak kutlayip o gunde "omer cehenneme" diye tempo tutan grubun bir uyesi. Hani bir kisi bir laf soylerde samimi dersin, yazik.

YANİ SÖYLEDİĞİMİ KABUL EDİYOSUN DEMİ. BUDUR İŞTE SİZİN DOSTLUĞUNUZ!

ÖMER KONUSUNA GELİNCE ÖMER HAKKI OLMAYANI, GADİRİ HUMDA İLK KENDİSİNİN BİAT ETTİĞİ KİŞİNİN HAKKINI GASP ETMİŞTİR. ALLAH IN EMRİNİ ÇİĞNEMİŞTİR. BAK BEN BURDA AÇIK YÜREKLİLİKLE DÜŞÜNCELERİMİ SÖYLÜYORUM AMA SİZ VE SİZİN GİBİ İNSANLAR BUNDAN BİLE ACİZSİNİZ

peygamber efendimizn defnine katılmayanlar, beni saide sakifesinde kerbelanın temelleriini atmışlardır. bu konu uzundur girmek istemiyorum başka başlık altında istersen konuşuruz

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Kendinize ayrıca bir başlık açıp gidip istediğiniz yerde tartışmanızı yapabilirsiniz..

Burası tartışılacak konu mu?

Konuya bak, tartışılanlara bak.. Nerelere kadar gelinmiş..

Hz. Ömer radıyallahu anha sizin askerlik arkadaşınız mı oluyor bu şekilde hitap edebiliyorsunuz..

Konumun istemeyerek de olsa kilitlenmesini, silinmesini ya da bu arkadaşımızın yazdıklarının tamamen ortadan kaldırılmasını rica ediyorum moderatör arkadaşlarımızdan..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
103. Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.

104.Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.

Al-i imran suresi

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Sen biraz yavas gel. Hz.Omer r.a. babamin oglu degil Ashaba gereken saygiyi biz gosteririz. Fakat sirf senin actigin konu gume gidicek diyede Allah Rasulunun s.a.v sahabesine laf soyletmeyiz. Senin konun mu onemli Allah Rasulunun sav sahabesi mi? Adamin biri geliyor Peygamberimizin s.a.v ashabim dedigi birine (Hz.Muaviye r.a. Hatalari vardir kabul ediyoruz) keza buna diger sahabilerde dahil agzina geleni soyluyor forumda 1-2 kisi disinda herkes susuyor. Bumu sizin sevginiz. Siz bunla ugrascaginiza forumda acilmis bir konunuzu desunuyorsunuz ya Eyvallah.

Ayrica ben bu foruma sirf bu adamin karsisinda durmak ona cevap yazmak icin uye oldum.

iyide o size demeşki niye üstünüze alınıyorsunuz
eğer dikkat edersenız diğer şahıs halifeyi sadece ismiyle anıyor
ve bu sözü bence ona.......................

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Bu yazı beni 2003 yılına, geçmişe, döndürdü.. O zaman dinlemiştim ilk.
İbrahim Sadri ve Taha nın beraber söyledikleri yazıya benziyor..
Katkın için Rabbim razı olsun. Sağolasın..
teşekkür ederim bu yazıyı her okudumda gözlerim dolar ve etkilernirim...
ve biliyorum muhakkak buradaki bir çok insan biliyodur bu yazıyı ama ben yinede paylaştım
eğer bir şey katabiliyorsam bu benim için mutluluk olur...

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Siz lafi genelde cogul kullanilir. Neyse biz yanlis anlamisiz mesaj silinmistir. Eyvallah ..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
El-Endülisi ye söylemedim tabiki.. Alıntı yapıp cevaplamadığımdan yanlış anlaşıldım..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt