Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Babamla anlaşamıyoruz, benim için dua eder misiniz lütfen (1 Kullanıcı)

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum,
Ben babamla bir türlü anlaşamıyorum. Şimdiye kadar kötü bir davranışta bulunmamak, ailemin yüzünü önüne eğmemek için uğraştım, hep güzel şeyler yapayım onlar mutlu olsunlar çocuklarıyla gurur duysunlar istedim. Her normal insan gibi bende bu şekilde düşündüm ve bir adım atarken ailem ne der diye de düşündüm ve gerçekten yanlış bir şey yapmadım, ne bir kötü alışkanlığım var ne de bir ahlaksızlığım ama babamla bir türlü anlaşamıyoruz bir şekilde kavga çıkıyor aramızda. Tek yanlışım varsa o da artık dayanamayıp ona karşı gelmem ama bu da asla isyan edip yanlış bir davranışta bulunmama sebep olmadı. Size kısaca nedenlerini anlatayım ki sizlerle dertleşmiş olayım hemde ne yapabileceğim konusunda sizlerden fikirler alayım. Babam aslında çok iyi bir insandır beni üzdüğünde ardından pişman olur ertesi gün gönlümü almak için türlü çeşit şey yapar ama kavga ettiğimiz an ağzına gelen her şeyi sayar her şeyi yakıştırır.. biz küçükken babam alkol alırdı o zamanlar aşırı bağımlıydı ve tatsızlık yaşanırdı hep çok dua ettim çocukken tek duam belkide oydu babamın içkiyi bırakması evimizin daha huzurlu olması için.. dönem dönem bıraktı sonra yine başladı şuanda da bağımlı diyemem belki ama zaman zaman alkol alır..
Benimle olan problemine gelince ben üniversite mezunuyum 2 yıl oluyor nerdeyse kpss vs bir sürü sınav olmadı bir türlü özelde de düzgün bir iş bulup kalamadım, herkes bin türlü laf ediyor canım çok sıkkın laflardan kurtulmak üç beş kuruş para görmek için tarlaya ameleliğe gidiyorum ona da bin türlü laf, bilirsiniz insanlarımız artık kimin canını sıksak ona köstek olsak diye bekler oldular. Babamda parayı yetiremiyor zaten çocuklarından medet ummuştu bende bir işe girip rahat ettiremedim onları, bunu bana açıkca söylemedi ama hissediyorum öyle düşünüyor artık yük oluyorum, bana kolay mı sanki bu durum yaşım olmuş 25 para isteyebiliyor muyum evdekilerden, 5 lira bile isteyip bir şey almıyorum kendime ama yine ben kötü oluyorum galiba..
Bir sıkıntımız daha var tabi biriyle konuşuyorum evlenmek istiyoruz ama babam onuda istemiyor çünkü çocuk aslen Sivaslı biz ise Aydınlıyız, benim yanlış bir tercih yaptığımı düşünüyor artık her kavganın sonunda da ya para ya da konu bir şekilde sevdiğim çocuğa geliyor, daha tanışmadılar ben tanışmalarını istiyorum artık gelsinler adını koyalım ama babam istemiyor ve daha tanışmadan onu sevmiyor, ne olduğu belirsiz bir insanı getireceksin diyor, sivasın kürtlerinden midir, çingene midir alevi midir diye bana kızıyor.. her davranışım hatalı yani.. Aranızda her türlü ırktan veye mezhepten birileri vardır muhakkak ben kesinlikle ayrım yapmam insanlar arasında ama denk olmak tabiki her zaman daha iyidir adetler vardır, farklılıklar vardır bunların sorun çıkarmaması için iyidir zaten babamın yakıştırdığı gibi değil hiç bir özelliği, ben kendime denk görüyorum körü körüne bağlanmış da değilim zaten 1 yıl düşündüm mantığımla karar verdim ve şuan seviyorum ama ne yapacağımı bilemiyorum babam çok üzerime geliyor, biraz da dengesizdir babam niye derseniz bugün her türlü lafı söyler yarın üzüldüğümü görünce karışmaz ama içten içten razı değil dili tamam dese bile ufacık hatamı görse yüzüme vuruyor ki yaptığım bir hatam yok. Kusursuzluk değil bahsettiğim ama büyük bir hata yapmadım. Ben istesem kaçamaz mıyım evden evlenemez miyim ama ben onlar üzülmesin diye katlanmaya çalışıyorum, her şey usulünce olsun içlerinde kalmasın diyorum. Nerdeyse her gün ağlıyorum, dertleşecek doğru düzgün bir insan bile bulamıyorum annemle dertleşsem o zaten üzülüyor arkadaşlarda bir yere kadar herkesin derdi var diyorum benimle mi uğraşsınlar. Bir kere babam çok üstüme gelmişti kaçıcam dedim kurtulursunuz benden bana masraf yapmaktan her şeyden nişansız, düğünsüz, çeyizsiz gidicem ama yapamam ki çünkü yine benden çok onlar üzülür bunu biliyorum ama babam bu seferde gidersen git demeye başladı tartışmalarımızda sana hiç bir şey yapmak istemiyorum, umduğum, istediğim hiç bir şey olmadı dedi. Haklı tabi bir işe girip, atanıp gurur duymasını sağlayamadım, onun isteyebileceği gibi bir insanı karşısına çıkaramadım..
O kadar çok sıkıldım ki çok dua ediyorum ama artık umudumu yitirmeye başladım hiç bir zaman mutlu, huzurlu bir nefes alamayacakmış gibi hissediyorum. Biliyorum bu dünya imtihan ama ben bu sınavı kaybetmek üzereyim çok çaresiz hissediyorum kendimi, kendime güvenim kalmadı, umudum kalmadı artık, bir güzel gün geçirsem yine aynı sıkıntılar ne yapacağımı bilemiyorum ne olur bana akıl verin, sizin samimiyetinize güveniyorum çünkü beni tanımadan sadece hissettiklerimle yargılayacaksınız, yanlışım varsa söyleyin ne olur ve bir ricam olacak duanızda banada yer verirmisiniz..
Okuyan herkesten Allah razı olsun Allah kimin her ne derdi varsa dermanını da tez zamanda göndersin inşallah..

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH yar ve yardımcınız olsun.

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Rabbim yar ve yardımcınız olsun kardeşim inşallah...
Sizler zaten durumun farkındasınız...
imtihan dünyası burası ve kimin kimle ve nasıl, ne zaman ve nerede imtihan olacağı belli değil...
Rabbim imtihanını geçenlerden eylesin inşallah...

mir_erhan

Moderator
Sevgili Kardeşimiz Allah celle celalüh sizlerin yardımcısı olsun.
İnşallah dualarımızda olacaksın.
Sizde çok sıkmayın canınızı. eminim içerisinde bulunduğunuz durum zordur.
Ama şunuda unutmayın daha çok beter durumdaki insanlar vardır.
Siz Maşallah inancınızla zaten sabır gösteriyorsunuz.
Daha fazla kuran okuyup Rabbinize daha fazla teslimiyet gösteriniz.
O '' Size hayırlı kapıları en kısa zamanda ardına kadar açacaktır.

Dualarımızdasın kardeşim.
selam ve dua ile

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum,
Ben babamla bir türlü anlaşamıyorum. Şimdiye kadar kötü bir davranışta bulunmamak, ailemin yüzünü önüne eğmemek için uğraştım, hep güzel şeyler yapayım onlar mutlu olsunlar çocuklarıyla gurur duysunlar istedim. Her normal insan gibi bende bu şekilde düşündüm ve bir adım atarken ailem ne der diye de düşündüm ve gerçekten yanlış bir şey yapmadım, ne bir kötü alışkanlığım var ne de bir ahlaksızlığım ama babamla bir türlü anlaşamıyoruz bir şekilde kavga çıkıyor aramızda. Tek yanlışım varsa o da artık dayanamayıp ona karşı gelmem ama bu da asla isyan edip yanlış bir davranışta bulunmama sebep olmadı. Size kısaca nedenlerini anlatayım ki sizlerle dertleşmiş olayım hemde ne yapabileceğim konusunda sizlerden fikirler alayım. Babam aslında çok iyi bir insandır beni üzdüğünde ardından pişman olur ertesi gün gönlümü almak için türlü çeşit şey yapar ama kavga ettiğimiz an ağzına gelen her şeyi sayar her şeyi yakıştırır.. biz küçükken babam alkol alırdı o zamanlar aşırı bağımlıydı ve tatsızlık yaşanırdı hep çok dua ettim çocukken tek duam belkide oydu babamın içkiyi bırakması evimizin daha huzurlu olması için.. dönem dönem bıraktı sonra yine başladı şuanda da bağımlı diyemem belki ama zaman zaman alkol alır..
Benimle olan problemine gelince ben üniversite mezunuyum 2 yıl oluyor nerdeyse kpss vs bir sürü sınav olmadı bir türlü özelde de düzgün bir iş bulup kalamadım, herkes bin türlü laf ediyor canım çok sıkkın laflardan kurtulmak üç beş kuruş para görmek için tarlaya ameleliğe gidiyorum ona da bin türlü laf, bilirsiniz insanlarımız artık kimin canını sıksak ona köstek olsak diye bekler oldular. Babamda parayı yetiremiyor zaten çocuklarından medet ummuştu bende bir işe girip rahat ettiremedim onları, bunu bana açıkca söylemedi ama hissediyorum öyle düşünüyor artık yük oluyorum, bana kolay mı sanki bu durum yaşım olmuş 25 para isteyebiliyor muyum evdekilerden, 5 lira bile isteyip bir şey almıyorum kendime ama yine ben kötü oluyorum galiba..
Bir sıkıntımız daha var tabi biriyle konuşuyorum evlenmek istiyoruz ama babam onuda istemiyor çünkü çocuk aslen Sivaslı biz ise Aydınlıyız, benim yanlış bir tercih yaptığımı düşünüyor artık her kavganın sonunda da ya para ya da konu bir şekilde sevdiğim çocuğa geliyor, daha tanışmadılar ben tanışmalarını istiyorum artık gelsinler adını koyalım ama babam istemiyor ve daha tanışmadan onu sevmiyor, ne olduğu belirsiz bir insanı getireceksin diyor, sivasın kürtlerinden midir, çingene midir alevi midir diye bana kızıyor.. her davranışım hatalı yani.. Aranızda her türlü ırktan veye mezhepten birileri vardır muhakkak ben kesinlikle ayrım yapmam insanlar arasında ama denk olmak tabiki her zaman daha iyidir adetler vardır, farklılıklar vardır bunların sorun çıkarmaması için iyidir zaten babamın yakıştırdığı gibi değil hiç bir özelliği, ben kendime denk görüyorum körü körüne bağlanmış da değilim zaten 1 yıl düşündüm mantığımla karar verdim ve şuan seviyorum ama ne yapacağımı bilemiyorum babam çok üzerime geliyor, biraz da dengesizdir babam niye derseniz bugün her türlü lafı söyler yarın üzüldüğümü görünce karışmaz ama içten içten razı değil dili tamam dese bile ufacık hatamı görse yüzüme vuruyor ki yaptığım bir hatam yok. Kusursuzluk değil bahsettiğim ama büyük bir hata yapmadım. Ben istesem kaçamaz mıyım evden evlenemez miyim ama ben onlar üzülmesin diye katlanmaya çalışıyorum, her şey usulünce olsun içlerinde kalmasın diyorum. Nerdeyse her gün ağlıyorum, dertleşecek doğru düzgün bir insan bile bulamıyorum annemle dertleşsem o zaten üzülüyor arkadaşlarda bir yere kadar herkesin derdi var diyorum benimle mi uğraşsınlar. Bir kere babam çok üstüme gelmişti kaçıcam dedim kurtulursunuz benden bana masraf yapmaktan her şeyden nişansız, düğünsüz, çeyizsiz gidicem ama yapamam ki çünkü yine benden çok onlar üzülür bunu biliyorum ama babam bu seferde gidersen git demeye başladı tartışmalarımızda sana hiç bir şey yapmak istemiyorum, umduğum, istediğim hiç bir şey olmadı dedi. Haklı tabi bir işe girip, atanıp gurur duymasını sağlayamadım, onun isteyebileceği gibi bir insanı karşısına çıkaramadım..
O kadar çok sıkıldım ki çok dua ediyorum ama artık umudumu yitirmeye başladım hiç bir zaman mutlu, huzurlu bir nefes alamayacakmış gibi hissediyorum. Biliyorum bu dünya imtihan ama ben bu sınavı kaybetmek üzereyim çok çaresiz hissediyorum kendimi, kendime güvenim kalmadı, umudum kalmadı artık, bir güzel gün geçirsem yine aynı sıkıntılar ne yapacağımı bilemiyorum ne olur bana akıl verin, sizin samimiyetinize güveniyorum çünkü beni tanımadan sadece hissettiklerimle yargılayacaksınız, yanlışım varsa söyleyin ne olur ve bir ricam olacak duanızda banada yer verirmisiniz..
Okuyan herkesten Allah razı olsun Allah kimin her ne derdi varsa dermanını da tez zamanda göndersin inşallah..

Selamün aleyküm muhterem çileli kardeşim...

Biz insan olarak iyisiyle kötüsüyle hep imtihan olunmak için geldik bu dünyaya.Sen şu anda babanla imtihandasın.Benim kanaatimce sizin babanızın halet-i ruhiyeti bozulmuş galiba...Ona, kendi bekar hayatının nasıl olduğunu, arkadaşlarıyla ortamı nasıl olduğunu, annenizle nasıl tanıştığını anlattırın.Onu en zayıf tarafıyla yakalayıp neşeli bir gününde olduğu zaman onunla empati kurun!.Unutma ki bir kimseyle empati kurmak çok faydalıdır.Onun belki sinir damarları gerilmiş olup bir an evvel bir psikiyatriye gitmesini sevdiği bir arkadaşına önerin.Belki o arkadaşının hatırını kırmayıp bir psikiyatriye gitmesi uygun olur.

Aile ortamında huzur çok önemlidir.Evde ki huzursuzluğun ana kaynağını tam olarak bulun.Siz şimdi evden kaçmış olsanız bile buna en çok anneniz üzülecektir.Anladığım kadarıyla babanızın bu dünyada bir hedefi , bir beklentisi yok.Günübirlik bir hayat yaşadığının farkında olmadığını zannediyorum.Varsa amcalarından ve dayılarından en akıllısı veya en ileri görüşlüsü olanı ile manevi destek ara onlara derdini gizlice aç ama kimseye de yaymasınlar...

Senden bir dileğim var.Mümkünse eğer, gizlice teheccüd namazlarına kalk ve Allah'a içtenlikle babanın vaziyetini Allah'a dua edip düzelmesi için yalvar yakar!Belki Allah dualarını kabul edip birgün sana veya ailenize huzur ortamı yaratıp ebedi mutluluğu da ulaşabilirsiniz.Sabret azmet ve dualarının peşini de bırakma!Dilinde ya Allah ism-i şerifini de eksik etmeyesin.Unutma ki kalpler ancak Allah'ın zikri ile mutmein olur.Allah size ebedi bir aile saadeti versin.Bu sıkıntılarına deva versin. İnşaallah tez zaman da muradınıza erersiniz.Allah, yar ve yardımcınız olsun. (Amin,Amin,Amin...)

Allah'a emanet olunuz...

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun hepinizden, önerilerinizi yapmaya çalışacağım. Elbettte benden çok daha zor durumda olanlar var bu hayatta her şey yolunda gitse imtihan olmazdık değil mi. İnsanız işte zayıfiz, dayanmak sabretmek için desteğe, dertlesmeye ihtiyaç duyuyoruz bazen onun içinde burayı samimi buldum sizlere açtım çünkü dertler paylasildikca azalir.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun, derdi veren de, şüphesiz dermanini veren de Rabbim olacaktır.
Selam ve dua ile..

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun hepinizden, önerilerinizi yapmaya çalışacağım. Elbettte benden çok daha zor durumda olanlar var bu hayatta her şey yolunda gitse imtihan olmazdık değil mi. İnsanız işte zayıfiz, dayanmak sabretmek için desteğe, dertlesmeye ihtiyaç duyuyoruz bazen onun içinde burayı samimi buldum sizlere açtım çünkü dertler paylasildikca azalir.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun, derdi veren de, şüphesiz dermanini veren de Rabbim olacaktır.
Selam ve dua ile..

Allah sizden de razı olsun..Babanıza sakın beddua etmeyin.Beddua etmek o kişiyi helaka sürükler ama asıl önemli olanı ise,hayır dualar edip İslam'a ve müslümanlara faydası olur düşüncesi ile ondan ümitvar olmak erdemliliktir.Birgün gelir ki yaptıklarına pişman olup babanız sizden özür dilemek için sizin bile ayaklarınıza ellerine sarılır.Netice de o da bir insandır.O da bir kalp taşımaktadır.Yüce Allah, bir kulunun kalbini her gün 70 defa yokladığını biliyor muydunuz?.Gün geliyor en zalim bir kimse bile en iyi mülayim bir müslüman olabiliyor.Çünkü kalplerin sahibi Allah'tır.O, "ol!" dedi mi oluverir.Lakin sizin çile çekme vaktiniz henüz dolmamış.

SİZİ ASLINDA AYDINLIK GÜNLER BEKLİYOR.DAHA VAKTİNİZ VAR.ZAMANI GELİNCE BELKİ DÜNYANIN EN MUTLU AİLESİ BİLE OLURSUNUZ. SABIR SABIR SABIR!.UNUTMAYINIZ Kİ ALLAH DOSTLARI YANİ ALLAH ERENLERİ HEP SABIRLA EBEDİ DÂREYN (İKİ CİHAN) MUTLULUKLARINA ULAŞMIŞLARDIR.ALLAH, SEVDİĞİ KULUNU SEVMEDİĞİ KULLARIYLA İMTİHAN EDER.BUNU BAŞARABİLİRSE NE MUTLU ONA, BAŞARAMAZSA AKİBETİ HAYR OLA!..

Bakınız ben yıllar evvel tam 6 sene en yakınlarımdan haksız yere zulüm gördüm.Halbuki ben onları dövmeye ve öldürmeye de muktedir idim.Ama ben hep sabrettim.Ben onlara hiç beddua etmedim.Sadece onları Allah'a havale ettim hepsi o kadar...Bana zulüm edenler helak olmadılar ama; paraları, gayri menkulleri arabaları var oldukları halde hiç de mutlu olamıyorlar.Bunun sebebi ise Allah benim intikamımı onlardan almaktadır.Benim param yok ama ben ailecek çok mutluyum, Elhamdülillah.

İşte size, kısaca kendimden örnek verdim.Sabrın sonu kesinlikle selamettir.Unutmayınız ki herşeyin beterin beteri var.Varlık içinde oldukları halde yokluğu yaşayanlar çok var bu ülkede...Senin için en önemli olanı maneviyatınızın bozulmaması, sıhhatinin elden gitmemesi ve halet-i ruhiyetinin güçlü olmasıyla birlikte hayatınızı idame etmek mecburiyetindesiniz.Bunlar bozularsa sizde mahfolursunuz.Onun için üç günlük dünyada ki sıkıntılara katlanalım.Bu dünyanın en büyük sıkıntısı cehennemin sıkıntısının yanında sıfır kalır.Sizler yeter ki Rahmet-i İlahiye'den mahrum olmayın, gerisi boş dünyadır.Herşey Allah için olursa teselliyi Allah size verecektir.

Ruhen ızdırap çekiyorsunuz ama bu sizde ebedi kalacak da değildir.Biznillahi Teala refaha kavuşma vaktiniz İnşaallah yakındır.Size teselli verecek bir hususU arzedeyim.Eyyüp Aleyhisselam'ın çilesinin yanında sizin ki nedir ki?O, çektiği büyük sıkıntılardan ancak Allah'ın izni ve dilemesiyle 7 sene sonra kurtuldu.Demek ki onun sıkıntılı dünyası 7 seneye göre yazılmış.Sizinkini ise Allahu a'lem bilemeyiz.Unutmayınız ki her karanlık gecelerden sonra aydınlatacak bir güneş doğuyor.O güneş, birgün sizin evinize girip pırıl pırıl nurlu sabahlara kavuşturacaktır.Allah'ın selameti ailenizin üzerine olsun...

Dermân arardım derdime derdim bana dermân imiş,
Bürhân sorardım aslıma aslım bana bürhân imiş.
Sağ u solum gözler idim dost yüzünü görsem deyü,
Ben taşrada arar idim ol cân içinde cân imiş.
Öyle sanırdım ayriyem dost gayrıdır ben gayriyem,
Benden görüp işiteni bildim ki ol cânân imiş.

FÎ EMANELLAH...

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Sağolun ilginiz için ben zaten hiç bir zaman kimseye beddua etmem hele ki babama beddua hiç etmedim babam sonuçta zaman zaman çok üzse de beni sevdiğini biliyorum ama dediği lafları farkedemiyor beni üzdüğünü anlayamiyor malesef. Para günümüzde zaten büyük sıkıntı haline geldi parasiz huzur bulmak da zorlasti sanki ama parayla da insan gercek huzuru, mutluluğu yakalayamaz bunun biliyorum ve ben istiyorum ki hep birlikte huzurlu yaşayalım, maddi seylere takilmadan ufak şeylerden tatsizlik çıkarmadan, ama ne bileyim olmuyor işte imtihanımız bu demekki.. belkide dediginiz gibi zamanı dolmadi bir gün gerçekten rahatlamis olacacagiz. Rabbim her şeyin hayırlısını versin..

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Sağolun ilginiz için ben zaten hiç bir zaman kimseye beddua etmem hele ki babama beddua hiç etmedim babam sonuçta zaman zaman çok üzse de beni sevdiğini biliyorum ama dediği lafları farkedemiyor beni üzdüğünü anlayamiyor malesef. Para günümüzde zaten büyük sıkıntı haline geldi parasiz huzur bulmak da zorlasti sanki ama parayla da insan gercek huzuru, mutluluğu yakalayamaz bunun biliyorum ve ben istiyorum ki hep birlikte huzurlu yaşayalım, maddi seylere takilmadan ufak şeylerden tatsizlik çıkarmadan, ama ne bileyim olmuyor işte imtihanımız bu demekki.. belkide dediginiz gibi zamanı dolmadi bir gün gerçekten rahatlamis olacacagiz. Rabbim her şeyin hayırlısını versin..

Babanızın asıl niyetini, istediğini maksadını iyi biliyor musunuz?O en çok ne ile mutlu olabiliyor?Sizin hatırı sayılan akraba veya komşunuz yokmudur ki ona maddi ve manevi yardımcıları olsun.İş bulamıyorsa ona göre bir iş bulamıyorlar mı?İş ve İşçi Bulma Kurumu'na müracaat etmiyor mu?Yaşı mı büyüktür?.Bana kızmayın ama,eğer o en ufak şeylerden tatsızlık çıkarıyorsa onun bir psikiyatriye ihtiyacı var demektir.Agresif ve asabili bir hayatın kahrı her zaman çekilemiyor ki...Bu hali, hem kendisine zarar hemde size zarar veriyor.Sonuç da ev halkınız huzursuz oluyor öyle değil mi?Onun hiç sosyal bir yaşantısı yok mu?Mesela çevresi?.Senin dayıların amcaların teyzelerin, halaların ona manevi olarak yardımcı olamıyorlar mı?Onlar hep mi size ilgisiz kalıyorlar?

Neyse, size çok soru sordum, hakkınızı helal edin.Samimi olarak söylemek gerekiyorsa ona manevi yönde yardımcı olmak istedim.Artık her şeyi zamana bırakmalısınız galiba...

HAK ŞERLERİ NEYLER, NEYLERSE GÜZEL EYLER İNŞAALLAH...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allah yar ve yardimciniz olsun kardesim.
Cok dua edin.. Bizler de dualarimizla sizinleyiz..

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun. Babam zaten emekli iş bakıyor ve yaşlı artık Ne yapabilir ki, kredi vs borclara gidiyor zaten, iş konusu benim için en büyük sıkıntı üniversite bitirdim ama düzgün bir iş bulamiyorum olmuyor bir şekilde bende yevmiyeye gitmeye çalışıyorum boş durmak maddi manevi sıkıyor çünkü.. Akrabalarimiza gelince inanin ben artik kime guvenecegimi şaşırdım bir gün bakıyorum çok iyi ilgili insanlar bir gün geliyor sanki kuyumu kazmaya çalışıyorlar bunu hissediyorum o yüzden güvenemiyorum kimsey, kimseyle dertlesmek gelmiyor içimden. Psikaytr hakkında ise haklısınız zaten bir takım rahrahatsizliklari var ama her şey bir yere kadar etkili oluyor sanırım en büyük eksik malesef manevi yönünün zayıf olması, biraz olsn inancını saglamlastirabilse kendisi de bizde rahat edicez belkide, bende çok fazla yapamıyorum ibadetlerimi 4 4luk yaptığımı söyleyemem ama uğraşıyorum, babam içinde uğraştım zaman zaman söylüyorum en azindan cumalara gitmesini devam etmesini bir iki yapsa bile devamı gelmiyor. Allah ne kadar sabırlı biz sabredip mücadele edemiyoruz malesef, yoruldugumu hissediyorun bazen zaten diyorum ki inancım olmasa ben şuan şu durumumda bile olmazdım. Burda sizlerle konuşmak bile biraz iyi geliyor çok şükür inançlı, güzel insanlarsiniz, tüm samimiyetinizle yardımcı olmaya çalışıyorsunuz bu beni mutlu ediyor, sağolun..

serap8191

Kayıtlı Kullanıcı
canım bak benim ailemde eşimi istememişti.günlerce ağladım kaçarı dedim,annemlerden dayak yedim 30 yaşında hemde.bende üniversite bitirdim 3 diksiyon kursu bitirdim,almanyaya gitmeye hak kazandım yurt dışı eğitimi aldım,girişimcilik bilgisayar kursları bitirdim .kpss olmadı.çok ağladım .evlenmeden önce bak dedim bir iş yapamadın adam gibi dedim.yüksün dedim.evlendirmeyeceğiz diye annemler direndi.başını ağrıtmak istemem.bak şimdide eşim yeri geliyor boşayacağım diyor,konuşma sus,annesi 10 milyar mihrimi düğünde takılan altınımı aldı oğluma ev alacağım diye evliliğimin ilk günü geldi evime 3 gün beni bekledi. gitti kendi adına ev aldı.size ev alacağız dedi şimdi ev satıldı birde ne öğrendim bu pazar ev almışlar hemde kendi adlarına.canım kısacası hayat hep sınav ve sabretmek bize düşen.ağlayınca değişmiyor sevdiklerimiz bu can hep emanet.sımsıkı RABBİME sarıl.uğur koşarın ALLAH de ötesini bırak ve bana ALLAH yeter kitabındada yazıyordu.ALLAH şer vermez vermiyorsada veriyorsada hayırdır.sevdiğin senin için hayırlımı ALLAH olmasını istemiyormu yada bak ben arif dedim olacak dedim direndim.şeker hastası oldum üzüntüden.eşim kötümü hayır ama aşırı ailesine düşkün.ben unuttum günlerce ağladım .neden benim gibi ALLAHIN yarattığı aciz bir kul için.eş çocuk,can sevgili herşey emanet.benimde işim yok o kadar eğitime .ama şükürki ALLAHA hamdedecek bir gönlüm ,nefes almamı sağlayan bir RABBİM var.her gün beni bekleyip hadi dile yapacağım diyor RABBİM.duasına icabet edeceği zaman RABBİM huzuruna çağırırmış kulunu.bak dua eden dilin yüreğin varsadece sabredip vekilim sensin de ve bıraktım ALLAHIM sana de.izle sadece.birde canım bak annem benim üzüntümden felç geçirdi.hiç bir anne baba ki ben bunu bizzat yaşadım evladı bin kötüde olsa atmıyor.yük görmezler seni.evladın yükümü olur.bu başarısızlık yada aptallık değil.sadece vakit gelmemiş daha.hem ALLAH varsa ki bin şükür RABBİMİ var.her yerde umut var.benim evladıma 9 ay ölür dediler.şekerden hastahaneye yatırdılar.anne ölüyor bebek ölüyor,2ci ay düşük atlattım ölmedi,enfeksiyon geçirmişim bebeği öldüren ölmedi,doğumda 2 kere kordon dolaşmış .bir kordon bile bebeği öldürürmüş ölmrdi.yani ALLAH isterse en olmazlar olur .kun fe yekun (ol der olur)ALLAH isterse sevdiğin eşin olacak.ALLAH dilerse baban içki içmeyecek.ve sen işe gireceksin.bak hem ALLAH burda derdimizi anlatabileceğimiz koskocaman bir aile nasip etti bzlere.ne mutlu değilmi.ALLAHA sarıl dualara sarıl bekle.unutma her gecenin bir sabahı var.ALLAHA emanet olasın

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Çok sağol serap abla benim şu an yaşadığım şeyleri sende yasamissin, yaşayan biri nasıl da anliyor halden, insanlar çok anlayissiz canımi sıkmak için uğraşıyor gibiler. Bende zaten hayırlısı olsun diyorum tamam seviyorum ama yinede hayırlısı olsun her şeyin, basima gelen her seyde vardir bir hayır. Allah seninde yardimcin olsun, sabir versin kolay degil anlattiklarin, herkesin derdi ayri ayri Allah sabrini da versin inşallah. Allah razı olsun hepinizden inanın burda dertlesmek beni çok rahatlattı çok şükür bulmusum sizleri, inşallah güzel şeyleri de paylasirim bir gün sizlerle..

serap8191

Kayıtlı Kullanıcı
Çok sağol serap abla benim şu an yaşadığım şeyleri sende yasamissin, yaşayan biri nasıl da anliyor halden, insanlar çok anlayissiz canımi sıkmak için uğraşıyor gibiler. Bende zaten hayırlısı olsun diyorum tamam seviyorum ama yinede hayırlısı olsun her şeyin, basima gelen her seyde vardir bir hayır. Allah seninde yardimcin olsun, sabir versin kolay degil anlattiklarin, herkesin derdi ayri ayri Allah sabrini da versin inşallah. Allah razı olsun hepinizden inanın burda dertlesmek beni çok rahatlattı çok şükür bulmusum sizleri, inşallah güzel şeyleri de paylasirim bir gün sizlerle..

birtanem ne zaman derdim olsa bende hep burda yazarım.ailem gerçekten yaşadım canım yaşadıklarını yüreğinin yangınını çok iyi anlarım .sen çok ama çook iyi bir insansın kimseyi kırmadan çözmeye çalışıyorsun.dediğin gibi herkesin sınavı ayrı.bak canım benim babamda 25 sene belki daha fazla içki içti.annemi döverdi gece 2 de sokaklara atardı bizi.çokta zengindik.içki kumar bir battı.hacizler yangınlar.evimizde 96 senesinde okulun açılmasına 2 gün kala bir yangın çıktı.o zaman birde babam annemi aldattı.annem intihar edecekti.dedik herşey bitti.yangın,açlık,dayak aldatma ne olsa babam bir tövbe etti.96 dan bu yana içki içmiyor ve namaz kılıyor .bak ne zaman ne olacak bellimi.her zorluk bir güzellik doğuruyor.bakalım daha neler olacak.önce güzeller güzeli ALLAH sonrada bizler burdayız canım.biz kocaman bir aileyiz hep birlikte dualarla atlatacağız.ALLAHA emanet olasın

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Dogru söylüyorsun abla her serde bir hayır vardır inşallah benim babam da bir gün temelli vazgeçer ickiden, daha sakin bir insan olur böyle saçma sebeplerden kalbimizi kirmayiz. Beterin beteri var her zaman Allah daha beterlerinden korusun, imtihanlarimizi başarıyla geçmeyi nasip etsin inşallah.. Sizde Allaha emanet olun..

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Insanlar neden düşünmeden konusuyor, her şeye burnunu sokma gereği duyuyor anlamıyorum. Bugün yine birisi çıkmış senin sözlünün evi var mı diye soruyor, yok dedim nasıl olsun daha yeni işe başladı, tutmuş ev almadan evlenme sakın çok rezil olursunuz sürünürsünüz vs. Sürünelim ya dedim bu benim hayatim ne olursa olur. Kafam almıyor artık böyle lafları sinirleniyorum herkes bir laf başka bildikleri bir şey yok. Her gün elalemi konuşmaktan ellerine ne geçiyor acaba yok hâlâ iş bulamadin mi yok üniversite mezunu tarlaya gider mi simdi de evlenecegim çocuğa taktilar işi ne evi var mı durumları nasıl, nereliler, yok evi olmadan evlenme vs. Vs. Allah bu işsiz insanlara iş verse de baskalariyla uğraşmaktan, onların hayatını elestirmekten vazgecseler artık.. Biz bilmiyoruz sanki evimiz olsa rahat edecegimizi biz işi zor buluyoruz ya evi nasıl alcaz soran yok, durumu olsa almaz mı herkes ister kira ile ugrasmayayim ufak tefek de olsa bbenim olsun ama alamıyor ne yapalım yani biz evlenmeyelim mi evimiz yok diye ya, ev alsın diye senelerce birde onu mu bekleyelim. Bir huzur yok şu dünyada insana, kullar birbirine destek değil köstek olmaya başlamış artık..

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Insanlar neden düşünmeden konusuyor, her şeye burnunu sokma gereği duyuyor anlamıyorum. Bugün yine birisi çıkmış senin sözlünün evi var mı diye soruyor, yok dedim nasıl olsun daha yeni işe başladı, tutmuş ev almadan evlenme sakın çok rezil olursunuz sürünürsünüz vs. Sürünelim ya dedim bu benim hayatim ne olursa olur. Kafam almıyor artık böyle lafları sinirleniyorum herkes bir laf başka bildikleri bir şey yok. Her gün elalemi konuşmaktan ellerine ne geçiyor acaba yok hâlâ iş bulamadin mi yok üniversite mezunu tarlaya gider mi simdi de evlenecegim çocuğa taktilar işi ne evi var mı durumları nasıl, nereliler, yok evi olmadan evlenme vs. Vs. Allah bu işsiz insanlara iş verse de baskalariyla uğraşmaktan, onların hayatını elestirmekten vazgecseler artık.. Biz bilmiyoruz sanki evimiz olsa rahat edecegimizi biz işi zor buluyoruz ya evi nasıl alcaz soran yok, durumu olsa almaz mı herkes ister kira ile ugrasmayayim ufak tefek de olsa bbenim olsun ama alamıyor ne yapalım yani biz evlenmeyelim mi evimiz yok diye ya, ev alsın diye senelerce birde onu mu bekleyelim. Bir huzur yok şu dünyada insana, kullar birbirine destek değil köstek olmaya başlamış artık..

Eskiden, evi olmayıp da kirada oturanlar; "- Başımızı sokacak bir kümes te olsa ona razıyız,yeter ki öyle bir evimiz olsun" diyorlardı.Şimdi ise daire beğenmiyorlar.Yahu bu son 50 yılın nesli, kıtlık yokluk zulüm görmedi.Hayatları hep lüks olarak geçti, aza kanaat edip Allah'a şükreden olmadı, halen de bu devam ediyor.Oysa "evlilikte mutlu nasıl olabiliriz" diye kimsenin bir projesi yok.Evet, para lazım ama ona bel bağlamak da bir yere kadar olur.Ya peki para biterse ne olacak?Demek ki herşey paraya endeksli olursa mutluluk oraya kadar sürüyor.Oysa İslam ahlakını şiar edinmiş evli çiftlerin mutsuz yaşamaları mümkün değildir.Bu, tek taraflı değil, karşılıklı olmalıdır.

Ben her evlenecek gençlere güzel öğütler verip onlara güzel yol gösteriyorum.Bundan da büyük haz duyuyorum.Siz, siz olun kimsenin ağzına bakmayın.Nasihata ihtiyacınız olursa çevrenizde ki güngörmüş, uslu başlı tanıdıklarınızdan nasihat alın.Güzel bir nasihat bin altından daha kıymetlidir.Belki sizin kendi üzerinizde ki manevi eksikliklerinizi onlar tamamlayabilirler.

Şimdilik benim diyeceklerim bu kadardır.Allah'a emanet olunuz...

serap8191

Kayıtlı Kullanıcı

herşey para pul değil.evet ev olsa geçinecek kadar rızık olsa iyi ama olmayınca o insan kötümü oluyor.ALLAH kime neyi ne zaman verecek bellimi?imanı olsun ,ALLAHA gerçekten yüreğiyle bağlı olup ibadetlerinide yapıyorsa daha ne olsun.para pul önemli ama herşey değil.ALLAH zaten samimiyetle sığınan kulunu çaresiz bırakmaz ki.sadece herşeyin zamanı var.kimine verir kimiden alır.sorgulamadan vardır ALLAHIN bildiği diyip beklemek lazım.RABBİM neyler neylerse güzel eyler

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Eskiden, evi olmayıp da kirada oturanlar; "- Başımızı sokacak bir kümes te olsa ona razıyız,yeter ki öyle bir evimiz olsun" diyorlardı.Şimdi ise daire beğenmiyorlar.Yahu bu son 50 yılın nesli, kıtlık yokluk zulüm görmedi.Hayatları hep lüks olarak geçti, aza kanaat edip Allah'a şükreden olmadı, halen de bu devam ediyor.Oysa "evlilikte mutlu nasıl olabiliriz" diye kimsenin bir projesi yok.Evet, para lazım ama ona bel bağlamak da bir yere kadar olur.Ya peki para biterse ne olacak?Demek ki herşey paraya endeksli olursa mutluluk oraya kadar sürüyor.Oysa İslam ahlakını şiar edinmiş evli çiftlerin mutsuz yaşamaları mümkün değildir.Bu, tek taraflı değil, karşılıklı olmalıdır.

Ben her evlenecek gençlere güzel öğütler verip onlara güzel yol gösteriyorum.Bundan da büyük haz duyuyorum.Siz, siz olun kimsenin ağzına bakmayın.Nasihata ihtiyacınız olursa çevrenizde ki güngörmüş, uslu başlı tanıdıklarınızdan nasihat alın.Güzel bir nasihat bin altından daha kıymetlidir.Belki sizin kendi üzerinizde ki manevi eksikliklerinizi onlar tamamlayabilirler.

Şimdilik benim diyeceklerim bu kadardır.Allah'a emanet olunuz...

Çok doğru söylüyorsunuz saygıdeğer büyüğüm insanlar böyle konuşsa kucukleriyle ne saygisizlik görürler ne de edepsizlik kimse düzgün bir laf cikartmiyor ağzından, İman zayifligindan midir nedir baskalarina da karisir oldular artık her şey para ve onu yemek, güzel bir hayat sürmek için varız sanki ama kimse sormuyor dini, imanı kuvvetli mi Allahini bilir mi diye. Asıl önemli olan şeyleri kaybettik laftan da anlamiyorlar konuşmak dahi istemiyorum artık hiç kimseyle bu yüzden, hiç düzgün bir laf, gerçekten sizin yaptığınız gibi samimi ve doğru bir nasihat çıkmıyor agizlarindan sanki hep yanlış seyler yapmışım, ben hiç bir şey bilmez mişim gibiler, moralimi bozacaklar ya o zaman mutlu olacaklar herhalde. Para şart doğru ama paradan önemli olan şeyler var, sevgi saygı huzur gibi bunlar da bence maddi acidan zengin olan da değil inançlı insanlarda bulunur, maneviyati yüksek olan insanlarda bulunur. Sizde Allaha emanet olsun..

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
herşey para pul değil.evet ev olsa geçinecek kadar rızık olsa iyi ama olmayınca o insan kötümü oluyor.ALLAH kime neyi ne zaman verecek bellimi?imanı olsun ,ALLAHA gerçekten yüreğiyle bağlı olup ibadetlerinide yapıyorsa daha ne olsun.para pul önemli ama herşey değil.ALLAH zaten samimiyetle sığınan kulunu çaresiz bırakmaz ki.sadece herşeyin zamanı var.kimine verir kimiden alır.sorgulamadan vardır ALLAHIN bildiği diyip beklemek lazım.RABBİM neyler neylerse güzel eyler

Demi ama herkesin evi mi malı mı var ki olan herkes çok mu mutlu, huzurlu yaşıyor acaba, para mutluluk getirmez daha rahat bir hayat sağlayabilir belki ama Rabbim istemezse para verir sağlığını alır, sakat bırakır, sevdiklerini alır hiç bir anlamı kalmaz. Buraya girince gerçekten doğru insanlarla dertlestigimi anlıyorum, etrafimda bu şekilde cevaplar verecek kimse bulamıyorum, yahu ben kimseyle konuşmuyorum bile gelip böyle iki laf edip giden insanlar olur ya meraklı, dedikodu peşinde koşan onlar yuzunden hep Allaha havale ediyorum ama canımı sikmayacagim Allah büyüktür verdiyse bana dert vardır bir bildiği..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt