Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Arkadaşlar buyrun borçlarımızı ödeyelim (1 Kullanıcı)

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
arkdşlr aklıma ne geldi biliyormusunuz buğünün namazlarını kılımaya çalışıyoruz devamlıda kılarız inşallah ama ben diyorumki geçmişte kılmadıgımız namaz borçlarımız nolucak bu kılmadıgımız namazları hep beraber kılmaya borcumuzu ödemeye ne dersin nasılmı yapalım bnm fikrim şu sabah namazını kıldık namaz bittikten sonra kılamadıgım sabah namazlarının farzını kılmaya deyip 2 rekat namaz kılıcaz ögle namazındada aynısını yapıcaz kılmadıgım ögel namazların farzını diycez 4 rekat kılcaz her namaz vaktinde böyle yaparak ödemeye çalışcaz başladıgımız ğün tarih atıcaz kaçsenelik borcumuz varsa ödemeye çalışıcaz inşalah hep beraber varmısın birlik olup borçlarımızı ödeyelim birbirimiz kılmaya teşfik edlim daha kolay borçlarımızı ödeme fikri olan varsa söylesin bn buğün sabah namazında başlıyorum allah nasip etsin inşallah hepimizede ödeme kolaylığı versin
HAYDİ ARKADAŞLAR KILMADIĞIMIZ NAMAZ BORÇLARINI ÖDEMEYE
BUYRUN

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
Degerli kardeşlerimiz:

Namaz her müslüman üzerine farz olan bir borçtur. Aldığınız bir parayı zamanında ödemek lazımdır. Ancak geciktirince ayıp oluyor ise de yine de ödemek ve özür dilemek gerekecektir. Bunu gibi namaz borçlarımızı zamanında ödemek gerekirdi. Ancak bazı nedenlerle geç kalmişsa onun için Allahtan özür dileyip kalan borç namazlarımızı ödememiz gerekir. Namaz borcu ancak namaz kılmakla ödenir. Onun başka bir ödeme şekli yoktur.

İnsanların hayır ile şerri, hak ile bâtılı ayırtedebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan, Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmekte, böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır. – Şu kadar var ki bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek (12), kız (9) yaşından başlayarak, (15) yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir. Oğlanda ihtilâm olma, kızda ise ay hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden itibaren mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya “yerine getirdi”, ya da “getirmedi” şeklinde yazılır.

Bu konuda faydalı olacak bazı bilgiler verelim.

1- Buluğ çağı kesin olarak bilinmiyorsa erkekler yaşlarından 12 seneyi, bayanlar ise 9 seneyi çıkararak kalan yıllarda namaz kılmayan bütün vakitler hesap edilip yazılır.

2- Kaza namazlarınızı her namazda bir namaz kazası kılarak yapabilirsiniz. Böylece hem nefsinize zor gelmez hem de hesabı kolay olur.

3- Bu şekilde Allah size ömür verdikçe bütün borçlarınızı ödeyeceğinize niyet etseniz ve buna başlasanız, sonra Allah sizi borçlarınızı bitirmeden huzuruna alsa inşallah bu niyetinizden dolayı onları yapmışsınız gibi olursunuz. Çünkü hayatta kalsaydınız zaten ödemeye başlamış ve devam edecektiniz. Allah ödeme fırsatı verecek bir hayat nasip etsin.

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
2- Kaza namazlarınızı her namazda bir namaz kazası kılarak yapabilirsiniz. Böylece hem nefsinize zor gelmez hem de hesabı kolay olur.

3- Bu şekilde Allah size ömür verdikçe bütün borçlarınızı ödeyeceğinize niyet etseniz ve buna başlasanız, sonra Allah sizi borçlarınızı bitirmeden huzuruna alsa inşallah bu niyetinizden dolayı onları yapmışsınız gibi olursunuz. Çünkü hayatta kalsaydınız zaten ödemeye başlamış ve devam edecektiniz. Allah ödeme fırsatı verecek bir hayat nasip etsin.

geçmiş namazlarımızı ödemek nasip etsin inşallah

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkdşlr bn bu sabah namazından sonra kaza namazlarıma başlıyorum inşallah buğün 29 ağustos 2010 pazar
sizlerde namaz borcumuz var diyosanız buyrun beraber ödeyelim ödemek istemeyeninde kendi sorunu allah herkese kaza namazlarını ödemek nasip etsin a.e.olun arkdşlr

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim yeni mi başlayacaksınız ödemeye? bugün başlayacağım demişsinizde. o zaman ben yarış teklif ediyorum :)

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam sılacım evet buğün ben başladım allahın izniyel
yarışa varmısın diyosun seve seve varım nasıl yapalım sen söyle ayrıca ilgine teşekkür edrm kardeşim çok saol a.e.ol
görüşürüz

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
bende katılmk isterim ama yarışa acaba yapabilirmiyim?

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
cok güzel bir işe vesıle oluyorsun kardeşim ALLAH razı olsun..

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
sendende rabbim razı olsun kardeşim nedemek yapabilirmiyim elbette yaparsın borç bizim borcumuz
birlik olup birbirimize destek vererek tabiki yaparız yeterki isteyelim bi tarih tut buğünün tarihini mesala başla başladıgın tarihi bize bildirki yarış yapalım sıladanda cvp gelsin karar verelim tamamı ğüzel kardeşim şimdi seni rabbime emanet ediyorm selam ve duayla kal

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
sendende rabbim razı olsun kardeşim nedemek yapabilirmiyim elbette yaparsın borç bizim borcumuz
birlik olup birbirimize destek vererek tabiki yaparız yeterki isteyelim bi tarih tut buğünün tarihini mesala başla başladıgın tarihi bize bildirki yarış yapalım sıladanda cvp gelsin karar verelim tamamı ğüzel kardeşim şimdi seni rabbime emanet ediyorm selam ve duayla kal

tamam o zaman ben basladıgım zaman tarıhını yazarım buarada sılyla beraber nasıl olcagını anlaşın ben size her şekilde uyarım.ALLAHA emanet olun.

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
ebuzer kardeş sen bu sabah namazında başla istersen sıla cvp yazınca ayarlarız birğün birğündür biran önce
başlarsan senin adına iyi olur kardeşim vakit kaybetmeyelim derim allah başarma istegi versin hepimizede ki biran önce bitirelim borçlarımızı
selametle kal kardeşim

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
ebuzer kardeş sen bu sabah namazında başla istersen sıla cvp yazınca ayarlarız birğün birğündür biran önce
başlarsan senin adına iyi olur kardeşim vakit kaybetmeyelim derim allah başarma istegi versin hepimizede ki biran önce bitirelim borçlarımızı
selametle kal kardeşim

tamam türk kardeşim başlıyorum inşallah ALLAH razı olsun vesıle oldugunuz için RABBİM muvaffak etsin..selametle

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
çok saol kardeşim allah kolaylık versin çok sevindim kararına allah yar ve yardımcın olsun
BİZİM ADIMIZ BAŞARI UNUTMA BAŞARICAZ:

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
çok saol kardeşim allah kolaylık versin çok sevindim kararına allah yar ve yardımcın olsun
BİZİM ADIMIZ BAŞARI UNUTMA BAŞARICAZ:

inşallah başaracagım ramazanın son on gunune girdik cehennemden azad günleri inşallah yaptıgımız ibadetlerimizle cehennemden azad olur rabbimin rızasına kavusuruz..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam sılacım evet buğün ben başladım allahın izniyel
yarışa varmısın diyosun seve seve varım nasıl yapalım sen söyle ayrıca ilgine teşekkür edrm kardeşim çok saol a.e.ol
görüşürüz
aslında üç yıldır bu konuyu açmak istiyordum kaza namazı ve orucu yarışı ama kıldığımız rekat sayısını söylemek doğru olur mu olmaz mı vb çekincelerim vardı konuyu açamadım. geçenlerde dedim biri açsada ben de katılsam :) duam kabul oldu elhamdülillah.

canım bundan önce başka bir sitede ben yaptım açtım bu konuyu kıldıkları rekatleri herkes yazıyordu her gün. bir süre sonra sıkılanlar oldu tabi. bunu aylık yapabiliriz fırsat buldukça yazışırız şevk için. bayan olunca günlük yaparsak pek olmaz. sen bilirsin ben çekiniyorum dediğim gibi. bir yıl kadar sürse çok iyi olur aslında yarış. epey azalır borçlar.

şimdi kıldım elimden geldiğince biraz hem dinleneyim hem de bir bakayım dedim yeni mesaj geldi mi? merak ettim ebuzerimde katılmış bilg. kapatayıım bir günlük daha kılayım inşallah. sonra yatarım hoşçakalın.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm.. Bu harikaa olur.. Abla vesile olduğun için sağolasın..

Ben de 3 sene boyunca kıldım. VAKİT NAMAZLARIMIN arkasından 2 günlük kılıyordum. Bu şekilde 3 senede, 6 senelik kaza namazı kıldım.
işe başlayınca bırakmak zorunda kaldım:( Ben de Ramazanda başlıyacağım Allah nasip ederse diyordum ramazan bitiyo hala başlayamadım.
Benim de 6 aylık kazam kaldı.. İnşaallah sizlerle beraber Allah'ın izniyle kılarız..

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
aslında üç yıldır bu konuyu açmak istiyordum kaza namazı ve orucu yarışı ama kıldığımız rekat sayısını söylemek doğru olur mu olmaz mı vb çekincelerim vardı konuyu açamadım. geçenlerde dedim biri açsada ben de katılsam :) duam kabul oldu elhamdülillah.

canım bundan önce başka bir sitede ben yaptım açtım bu konuyu kıldıkları rekatleri herkes yazıyordu her gün. bir süre sonra sıkılanlar oldu tabi. bunu aylık yapabiliriz fırsat buldukça yazışırız şevk için. bayan olunca günlük yaparsak pek olmaz. sen bilirsin ben çekiniyorum dediğim gibi. bir yıl kadar sürse çok iyi olur aslında yarış. epey azalır borçlar.

şimdi kıldım elimden geldiğince biraz hem dinleneyim hem de bir bakayım dedim yeni mesaj geldi mi? merak ettim ebuzerimde katılmış bilg. kapatayıım bir günlük daha kılayım inşallah. sonra yatarım hoşçakalın.

sılacım ozaman söyle yapalım kıldıgımız rekatlar degilde aylık nekadar gunluk kıldık dıye yazalım.ay sonunda bakalım kim daha cok kılmış bence bu iş riyaya girmez daha cok kılan ben olayım derken kazaları azaltmış oluruz buvesıleyle...allah muvaffak etsin inşallah

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm.. Bu harikaa olur.. Abla vesile olduğun için sağolasın..

Ben de 3 sene boyunca kıldım. VAKİT NAMAZLARIMIN arkasından 2 günlük kılıyordum. Bu şekilde 3 senede, 6 senelik kaza namazı kıldım.
işe başlayınca bırakmak zorunda kaldım:( Ben de Ramazanda başlıyacağım Allah nasip ederse diyordum ramazan bitiyo hala başlayamadım.
Benim de 6 aylık kazam kaldı.. İnşaallah sizlerle beraber Allah'ın izniyle kılarız..

hadi o zaman tek dilegim bugun basla bize yetiş bak biz senı bir gün farkla gectık.:)

serap8191

Kayıtlı Kullanıcı

ben bir ara kaza namazlarımı kılamadığımda çekinmiştim .şimdi buraya katılamak isteyen ama hergün kılamam kaza diye çekinen kardeşlerim olursa benim gibi:) yada dıla kardeşiminde dediği gibi sıkılan olursa en azından kılabildiğimiz kadar 3- 5-100 hiç farketmez kılmaya çalışırız o da olurmu .tabiki yarışı geçmek herkes ister ama kılamazsak ta kazaları mahcup olmayalımk diye dedim .bende size katılacağım hemde çok istiyorum ama fazla kaza kılamazsam da yinede yazacağım.sonuçta ALLAH rızası için namzalarımızı azaltmaya çalışıyoruz değilmi?ALLAHA emanet olun

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
aslında üç yıldır bu konuyu açmak istiyordum kaza namazı ve orucu yarışı ama kıldığımız rekat sayısını söylemek doğru olur mu olmaz mı vb çekincelerim vardı konuyu açamadım. geçenlerde dedim biri açsada ben de katılsam duam kabul oldu elhamdülillah.

selamün alyküm sılacım bizde dedigin gibi aylık yapalım kim ne kadar kılmış bakalım 1 inci olana bi hediyemiz olsun bu hediyeyide kararlaştıralım arkdşlrla beraber ne olabilir diye ama inanki katılmanıza çok sevindim sende yürekten istemişinki allah kabul etmiş duanı bnde vesile oldum inşallah bu sayade bakmışın borçlarım bitiş olur ve birbirimize ömür boyu dua ederiz
canım kardeşim seni rabbime emanet ediyorm selam ve duayla

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt