Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ALLAH Korkusunun Yedi Alameti Vardır (1 Kullanıcı)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
Mümin, vücudunun bütün âzaları ile Allah'tan korkandır. Nitekim büyük ahlâk ve fıkıh bilgini Ebu Leys es-Semerkandi, Allah korkusunun yedi alameti olduğunu haber verir. Bunlar şöyledir:

Dil yalandan uzaklaşır

Allah korkusu taşıyan kul dilini yalandan, dedikodudan, koğuculuktan, iftiradan ve boş konuşmaktan alıkor, bunlar yerine onu zikirle, Kur'an okumakla ve ilmî konuşmalarla meşgûl eder.

Kalbten kıskançlık kalkar

Allah korkusu taşıyan kul başkalarına karşı kalbinde düşmanlık, iftira ve kıskançlık barındırmaz. Çünkü kıskançlık iyilikleri mahveder. Nitekim Peygamberimiz (sas) şöyle buyurur: Ateş odunu nasıl yerse (yakarsa) kıskançlık da iyilikleri öyle yer (yok eder).

Bilesin ki, kıskançlık, kalb hastalıklarının başlıcalarından biridir ve bu hastalıklar da ancak ilimle ve iyi ameller işleyerek tedavi edilebilir.

Göz harama bakmaz

Allah korkusu taşıyan kul, haram yiyeceğe, haram içeceğe, haram giyeceğe vb. (kısacası) haram olan hiçbir şeye bakmaz. Dünyaya aç ve muhteris gözlerle değil, ibret almak amacı ile bakar. Helal olmayan şeylerden bakışlarını uzak tutar. Nitekim Peygamberimiz (sas) şöyle buyurur: "Kim gözünü haramla doldurursa Allah da onun gözünü kıyamet günü ateşle doldurur".

Haram lokma yemez

Allah korkusu taşıyan kul, karnına haram lokma sokmaz; çünkü haram lokma yemek, ağır günahlardan biridir. Nitekim Peygamberimiz (sas) şöyle buyuruyor:
"İnsanoğlunun karnına haram bir lokma inince, lokma midesinde kaldığı sürece yerde ve göklerdeki melekler tekrar tekrar üzerine lanet yağdırırlar. O lokmayı hazmederken öldüğü takdirde varacağı yer cehennemdir".

Eller Allah rızası için çalışır

Allah korkusu taşıyan kimse, ellerini harama değil, Allah'ın rızasına uygun şeylere doğru uzatır. Nitekim sahabilerden Kâ'bul Ahbar'ın (ra) şöyle dediği rivayet edilir: Allah, her bir bölümü yetmiş bin gözlü yetmiş bin bölümü olan yakuttan yapılma bir köşk yaratmıştır. Kıyamet günü bu köşke; ancak önlerine çıkan haram şeylerden Allah korkusu ile uzak duranlar girebileceklerdir.

Ayaklar Allah için yürür

Allah korkusu taşıyan kimse, günah işlemeye değil, Allah'ın emrine uygun ve O'nun rızasını kazandıracak işlere doğru yürür, alimlerle ve iyi amel işleyenlerle buluşmak gayesi ile adım atar.

İbadete riya karışmaz

Allah korkusu taşıyan kimse ibadetini sırf Allah rızası için yapar, riyadan ve münafıklıktan kaçınır, böylelikle Allah'ın haklarında şöyle buyurduğu kimselerden biri olur: "Rabb'inin katında ahiret, günahlardan korkanlar içindir". {Zuhruf/35}

"Günahlarından sakınanlar, hiç şüphesiz, cennetlerde ve pınarlar(ının başların)dadırlar".{Zariyat/15}

"Günahlardan sakınanlar cennet ve nimetler içindedirler".{Tur/17}

"Günahlardan sakınanlar emin bir makamdadırlar".{Duhan/51}

Mü'minin korku ile ümit arasında bulunması gerekir. Buna göre bir yandan ümit kesmeksizin Allah'ın rahmetini beklerken diğer yandan ibadet hali içinde çirkin hareketlerden vazgeçerek Allah'a tevbe eder. Nitekim Allah (cc) "Sakın Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin". {Duhan Suresi/ 5}buyurmaktadır.

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ALLAH Korkusunun Yedi Alameti Vardır

MUAZ KARDEŞİM EMEĞİNE SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN.A.E.O.B)

eren emin

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim...

eren emin

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

yakalzey yazdı:

allah razı olsun kardeşim...selametle...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

yakalzey yazdı:

allah razı olsun kardeşim...selametle...

serkan25

Kayıtlı Kullanıcı

İNŞALLAH KARDEŞİM BİZLERDE HELAL DAİRESİNE YÜRÜYEN KULLARDAN OLURUZ.
ALLAH.(cc) RAZI OLSUN.

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Makaleler bölümüne daha önce aynı konuyu eklemiştim ama olsun sorun değil.Tekrar okuyup hatırlamış oldum.Alalh razı olsun

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

Her daim Allah korkusunun içimiz de olması dileğiyle..Allah razı olsun

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

serkan25 yazdı:
İNŞALLAH KARDEŞİM BİZLERDE HELAL DAİRESİNE YÜRÜYEN KULLARDAN OLURUZ.
ALLAH.(cc) RAZI OLSUN.

cümlemizden rabbim razı olsun kardeşim...amin..inş..selametle...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

sert yazdı:
Makaleler bölümüne daha önce aynı konuyu eklemiştim ama olsun sorun değil.Tekrar okuyup hatırlamış oldum.Alalh razı olsun

allah razı olsun kardeşim görmemiştim...ben..selametle...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

elzem yazdı:
Her daim Allah korkusunun içimiz de olması dileğiyle..Allah razı olsun

allah razı olsun amin...inş..selametle...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Ne güzel, kısacası Allah korkusu, Kur-an ahlakı verir? evet verir, peki bu ne sağlar, kimin içindir?
Cenneti kazandırır, cennet kimin içindir? niçin cenneti istemezsiniz? begenmediniz mi?
Şu gecici dünya hayatımı güzel gelir? Peki bundan güzeli neden istenmez? (düşünmez misiniz?)
İnşallah düşünürüz Rabbim bizleri bağışla...

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Ya ben Allah'tan korkuyorum, kötülüklerden sakınıyorum ama argo söz kullanmaktan kurtulamıyorum, son zamanlarda çok öfkeliyim. Nasıl kurtulacağım bu durumdan ?

tuna_35

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim Allah razı olsun...Rabbim bizleri her daim günahlardan sakınanlardan eylesin inşaallah

ferdi78

Kayıtlı Kullanıcı
allah c.c bilerek veya bilmiyerek yaptığımız haramlardan dolayı bizleri af eylesin amin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt