Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ailede Babanın Rolü (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Baba, eğitimde geri planda kalmamalı
Siz iyi bir baba mısınız?
Babalar, nasıl iyi iletişim kurabilir?

Ailede, çocuğun eğitimi ve bakımı ile ilgili görevlerden genellikle anneler sorumludur.
Çocuğun eğitimi ve çocukla iletişim konulu yayınlarda annenin önemi o kadar çok vurgulanır ki, bu konuda baba figürü çoğu zaman ya unutulur veya arka planda kalır.

Çocukla ilgili konularda babalar genellikle "dolaylı" olarak ilgilidir ve konuşmaları da bu şekilde olur.
Mesela, genelde babalar çocuğun öğretmenine
-"Hocam, bizim çocuğun dersleri ile annesi ilgileniyor, onunla görüşseniz daha faydalı olur!" demektedir.
Ya da, annesine
-"Hanım, çocuğa söyle eve geç gelmesin!", "Çok para harcıyor, konuş çocukla!" şeklinde diyaloglar vardır.
Bunun normal bir karşılığı olarak da çocuk annesine,
- "Anne! Babama söylesene bana biraz para versin." "Akşam arkadaşlarda kalacağım. Babamdan izin alır mısın?" demektedir.
Bu tarz konuşmalar baba-evlat arasında muhtemel iletişimi bile anneye yüklemektedir.
Baba ile çocuk arasındaki bu iletişimsizlik anneyi arabulucu konumuna getirmektedir.
Ebeveynin kendi üzerine düşen vazifeleri birbirine karıştırması ve yerine getirmemesi, aile içi iletişime büyük zarar verecektir.

Anne ile babanın rolü farklı

Hiçbir anne, bir babanın ve hiçbir baba bir annenin rolünü taşıyabilecek güçte değildir.
Her anne ve her baba kendi rollerinin sınırı içinde çocuğun benlik algısını ve özgüvenini oluşturmasına destek verir.

Mesela sorumluluklardan biri babanın maddi olarak evine ve çocuğuna bakmasıdır.
Ev işlerini yapması, çocuğunun fiziki ihtiyaçlarını karşılaması da annenin sorumluluklarındandır.
Paylaşılabilen bu gibi sorumlulukların yanında paylaşılamayan, paylaşılmaması gereken sorumluluklar da vardır.
Çocuğuna sevgi ve şefkat göstermek, onunla oynamak, onun günlük ihtiyaçlarını karşılamak gibi sorumluluklar ertelenmemeli, "havale" edilmemelidir.

Nasıl bir baba?

Bir baba, evladının hayatında nasıl bir figür oluşturduğunu düşünmeli.
Yalnızca korkulan, hep kural koyan, eve geldiğinde yaptıklarından dolayı çocuklarını hesaba çeken bir baba mı?
Eşinin ve çocuklarının sıkıntılarını paylaşacak, sorularına rahatça cevap verecek, onlara desteğini-yardımını esirgemeyen, kurallarında tutarlı olan, ilgi ve sevgisini esirgemeyen bir baba mı?

İyi bir baba modeli

Hareketlerinde ve kararlarında tutarlı iyi bir baba modeli çocuğun cinsel kimliğinin oturmasında, okul başarısının artışında,

Zekâ gelişiminde,

Disiplin anlayışının yerleşmesinde,

Özgüven oluşumunda,

Sosyalleşmesinde,

Liderlik yapısının gelişiminde,

Arkadaş ilişkilerinde uyumlu olmasında ve bunlar gibi sayısız önem taşıyan konularda olumlu özellikleri kazanmasını sağlar.

Babalar, nasıl iyi iletişim kurabilir?

Çocuğunuzla iletişim kurmak için onun büyümesini beklemeyin. İletişim doğumla birlikte olur, unutmayın.

Çocukların gelişim dönemleri özelliklerini bilmeniz

çocuğunuzla iletişiminizi kolaylaştıracaktır.

Çocuklarınıza verdiğiniz sözleri tutmaya çalışın,

tutamayacağınız sözleri vermeyin. Onları aktif dinleyin.

Söyledikleriniz ile davranışlarınız arasında tutarlılık olmasına dikkat edin.

Çocuğunuzu her şartta sevdiğinizi hissettirin.

Baba yoksunluğu çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yapar.
Babasının yetersiz ilgisine ve ihmaline maruz kalan çocukların kişilik gelişimleri yetersiz kalabilir.

İş yoğunluğu nedeniyle çocuğu ile geçirdiği vaktin uzunluğunu artıramayan babalar, vaktin niteliğini artırarak çocuğun bu konudaki ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilirler.

Çocuğunuz üzerinde korkuya dayalı bir disiplin uygulamayın.

Alıntı: Ş.Yiğit

AY-YA

Kayıtlı Kullanıcı
bu konuyu okuyunca aklıma bir şey geldi paylaşmak isterim

komşumuzun çocuğu lise 1e gidiyo öğretmeni eve telefon ediyo telefonu baba açıyo öğretmen görüşmeye çağırıyo babasıda dioki bu işlerle abisi ilgileniyo dio kapatıyo :)
yani babanın rolü böyle şeylerde olması gerekirken ne acıki harçlığını veriorum daha ne olsun düşüncesindeler babalara daha çok rol düşüyo bence...selametle

zeynommm

Kayıtlı Kullanıcı
evet baba yoksunluğu çok kötü bunu dün gece daha iyi anladım sabaha kadar uyuyamadım babamı çok özlediğimi anladım belkide anneminde olmayışı bu özlemi tetikledi babamdan nefret ediyorum ama bir okadarda onu seviyor ve özlüyorum ama zoruma gidiyo bi başka kadını bize tercih etmesi nerde babanın sorumluluğu ben yukarda yazıda bahsedilen iyi babanın % 1 ine bile razıydım canınızı sıktıysam özür dilerim bu duygusallığımın üstüne tesadüfen bu yazıyı okuyunca kendimi kötü hissettim içimi dökecek kimsemde olmadığı için sizinle paylaşmak istedim hakkınızı helal edin

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum mavci
cok cok onemlı bır konu
ama buradakı yazılanlara benzer bır baba modelı tama olarak gormuş değılım ne yazık kı
hep anneler ılgılenırler cocuklarıyla
butun yuk annelerın uzerındedır
benım sınıfımda ayrı anne babalar cok
hayretle ızlerım
cunku baba ortada yok
annede velayet anne ılgılensın
bazen dıyorum kı ıletışım kurun
cocuk goruşsun babasıyla
ama sonradan duşunuyorum
cocuğunu hıçe sayan bır baba
gormemezlıktem gelen bır baba ıle ıletışım kursa ne olur değıl mı?
ınan kı bunun eğıtım gormuşlukle de alakası yok
mesela babam ılkokul mezunu ve yukarıdakı saydığın ozellıklerın cocuğunu taşımakta şukur
buradakı olay bence sevgı ve vıcdan
bırde kendını hayatını doyasıya yaşamak ıstemek
tabıı kı nereye kadar

sanırım bıraz uzun oldu:)
ama yazılacak ve tartışılacak cok şey var bu konuda
emeğıne sağlık
allaha emanet ol

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

bu konuyu okuyunca aklıma bir şey geldi paylaşmak isterim

komşumuzun çocuğu lise 1e gidiyo öğretmeni eve telefon ediyo telefonu baba açıyo öğretmen görüşmeye çağırıyo babasıda dioki bu işlerle abisi ilgileniyo dio kapatıyo :)
yani babanın rolü böyle şeylerde olması gerekirken ne acıki harçlığını veriorum daha ne olsun düşüncesindeler babalara daha çok rol düşüyo bence...selametle

Allah CC. razı olsun bizlerle paylaştığın için...
Baba görevini abiye bırakmış...Bu daha da vahim...
Baba sadece harçlık veren olmamalı...

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

evet baba yoksunluğu çok kötü bunu dün gece daha iyi anladım sabaha kadar uyuyamadım babamı çok özlediğimi anladım belkide anneminde olmayışı bu özlemi tetikledi babamdan nefret ediyorum ama bir okadarda onu seviyor ve özlüyorum ama zoruma gidiyo bi başka kadını bize tercih etmesi nerde babanın sorumluluğu ben yukarda yazıda bahsedilen iyi babanın % 1 ine bile razıydım canınızı sıktıysam özür dilerim bu duygusallığımın üstüne tesadüfen bu yazıyı okuyunca kendimi kötü hissettim içimi dökecek kimsemde olmadığı için sizinle paylaşmak istedim hakkınızı helal edin

Allah CC. razı olsun kardeşim...
Allah CC. size sabır ve metanet versin inşallah...
Bugününüz dünden yarınınız bugünden güzel ve hayırlı olsun inşallah...
Allaha emanet olun...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamunaleykum mavci
cok cok onemlı bır konu
ama buradakı yazılanlara benzer bır baba modelı tama olarak gormuş değılım ne yazık kı
hep anneler ılgılenırler cocuklarıyla
butun yuk annelerın uzerındedır
benım sınıfımda ayrı anne babalar cok
hayretle ızlerım
cunku baba ortada yok
annede velayet anne ılgılensın
bazen dıyorum kı ıletışım kurun
cocuk goruşsun babasıyla
ama sonradan duşunuyorum
cocuğunu hıçe sayan bır baba
gormemezlıktem gelen bır baba ıle ıletışım kursa ne olur değıl mı?
ınan kı bunun eğıtım gormuşlukle de alakası yok
mesela babam ılkokul mezunu ve yukarıdakı saydığın ozellıklerın cocuğunu taşımakta şukur
buradakı olay bence sevgı ve vıcdan
bırde kendını hayatını doyasıya yaşamak ıstemek
tabıı kı nereye kadar

sanırım bıraz uzun oldu:)
ama yazılacak ve tartışılacak cok şey var bu konuda
emeğıne sağlık
allaha emanet ol

Güzel yorumlarınız için Allah CC. razı olsun değerli Hocam...
Siz meslek itibarıyla daha çok karşılaşıyorsunuz tabi ki...
BU yazıdaki gibi babaları çoğaltmak lazım...
Anneleri uyarmak ve babaların da hakiki görevlerini yapmasına katkıda bulunmak lazım...
Biz hamdolsun ailecek oturup, konuşarak dertlerimiz, sıkıntılarımız paylaşabiliyoruz...
İlköğretimde okuyor bizim üç çocuğumuz...
Anne ve babanın yeri çok ayrı ailede...
Bir gün geç gitsem eve özlüyorlar beni...
Bunu bile söyleyebiliyorlar....
- Baba seni çok özledik...Sensiz olmuyor .... diye...

Ben de biraz uzattım galiba...
Hakkınızı helal edin...
Allaha emanet tolun hocam...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel yorumlarınız için Allah CC. razı olsun değerli Hocam...
Siz meslek itibarıyla daha çok karşılaşıyorsunuz tabi ki...
BU yazıdaki gibi babaları çoğaltmak lazım...
Anneleri uyarmak ve babaların da hakiki görevlerini yapmasına katkıda bulunmak lazım...
Biz hamdolsun ailecek oturup, konuşarak dertlerimiz, sıkıntılarımız paylaşabiliyoruz...
İlköğretimde okuyor bizim üç çocuğumuz...
Anne ve babanın yeri çok ayrı ailede...
Bir gün geç gitsem eve özlüyorlar beni...
Bunu bile söyleyebiliyorlar....
- Baba seni çok özledik...Sensiz olmuyor .... diye...

Ben de biraz uzattım galiba...
Hakkınızı helal edin...
Allaha emanet tolun hocam...

ne mutlu sızlere mavcı
allah daım mutluluk versın yuvana
tebrık edıyorum senı
ınşallah bırcok kışıye ornek olursun dıyorum
ve sozu uzatmadan
allaha emanet ol

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

ne mutlu sızlere mavcı
allah daım mutluluk versın yuvana
tebrık edıyorum senı
ınşallah bırcok kışıye ornek olursun dıyorum
ve sozu uzatmadan
allaha emanet ol

Allah CC. razı olsun hocam...
Çok teşekkür ederim...
Allah CC. herkese mutlu bir yuva versin inşallah...
Ama...
Yuvayı yapan dişi kuştur....demiş atalarımız...

Allaha emanet olunuz...

su_sıla

Kayıtlı Kullanıcı
YAZIN ÇOK GÜZEL
Benim babam birtane ben bu yaşımda hala babamın kucagına oturur derdimi anlatırım
Fakat benim eşimde çok iyi ilk önce cocuklar onun icin bir engeldi
zaman gectikce bazı hanımlar eşim yapmıyo napayım deyip eşinin sorumluluklarınıda alıyorlar omuzlarına ..
Sonrada haklılarmış gibi eşim yapmıyo napayım oluyo
Orda biraz dursunlar herkes üstüne düşeni yapsın
Ben yapmayınca eşim mecburen ustune düşenleri yapa yapa alıştı şimdi ogullarım bir sorunları oldugu zaman hemen babalarını arar baba napalım derler
Gece geldigi saat gecsin telefon eder baba nerdesin merak ettik derler
Benim gibi cocuklarımda babalarını çok seviyorlar

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

YAZIN ÇOK GÜZEL
Benim babam birtane ben bu yaşımda hala babamın kucagına oturur derdimi anlatırım
Fakat benim eşimde çok iyi ilk önce cocuklar onun icin bir engeldi
zaman gectikce bazı hanımlar eşim yapmıyo napayım deyip eşinin sorumluluklarınıda alıyorlar omuzlarına ..
Sonrada haklılarmış gibi eşim yapmıyo napayım oluyo
Orda biraz dursunlar herkes üstüne düşeni yapsın
Ben yapmayınca eşim mecburen ustune düşenleri yapa yapa alıştı şimdi ogullarım bir sorunları oldugu zaman hemen babalarını arar baba napalım derler
Gece geldigi saat gecsin telefon eder baba nerdesin merak ettik derler
Benim gibi cocuklarımda babalarını çok seviyorlar

Bizlerle bu güzel görüş ve duygularınızı paylaştığınız için...
Allah CC. daha güzel ve daha mutlu kılsın inşallah...

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm

Selamun Aleyküm

Babama karşı bakış açımın değişmiş olmasına vesile olan Muhammed Bozdağ hocamın,Sevgi Zekası kitabından aldığım bazı notları paylaşmak isterim.

Baba yanlışa sert tepki göstersede,fedakardır.Sert tepkilerinden hoşlanmasanızda,bu tepkiler sizi yanlıştan kurtaracaktır.Ailede her hatayı hoş karşılayan baba,çocuklarının felaketini hazırlar.

.......

İyi bir baba 100 öğretmene bedeldir.Babadan kazandığımız kişiliği okullar bize öğretemez.
........

Babadan dua almayı başaran evlat büyük fetihlere hazırlansın.
........

Hazreti Muhammed sallallahu aleyhivesellem buyuruyorki;

Baba çocuğuna kendisinden razı olduğunu gösteren bir bakışla baktığında evlat bir köleyi hürriyetine kazandırmış gibi sevap kazanır.

Babam evhamlıdır diyordum,değilmiş.Çok şükür böyle bir babam var.Allah celle celalüh yokluğunu göstermesin inşaAllah(amin)Sizin ailenizle ilgili yazıklarınızı okudum.MaşaAllah-BarekAllah diyorum :) Allah celle celalüh sizide ailenizin başından ayırmasın hayırlısıyla inşaALLAH(amin)
Görüyoruzki aile çok önemli.Babanın yeri büyük.Evlenirkende buralara dikkat etmek gerek diye bitiriyorum.Uzattım hakkınızı helal edin sayın mavci.

uyan_ey_gozlerim

Kayıtlı Kullanıcı
gerçekten güzel bir paylaşım ellerine sağlık.gerçekten anne ve baba kadar bu dünyada daha kıymetli birşey yok bunu anladım.herşeyin ikincisine sahip olabilirsiniz ama anne ve babanın ikinicisi yok olamaz.çünkü insan bu dünyaya sadece bir defa geliyor.önceki zamanlara göre şimdi anne ve babamı daha iyi anlıyorum.ve onlara hayret ediyorum nasıl bu kadar sabırlı ve anlayışlı olabiliyorlar veya olmuşlar.Rabbime sonsuz şükürler olsun gerçekten mükemmel bir anne ve babaya sahibim.hacdan yeni geldiler Rabbim nasip ederse yazında umreye gönderecem onları.hayatta benim benim tek torpilim annem ve babamın duları oldu.eğitimimde,askerliğimde,iş hayatımda tek torpilim onların duaları oldu ve bunu ben çok bariz bir şekilde hissediyorum.Rabbim onlardan razı olsun.namazlarımda hep 'Rabbime karşı hayırlı kul,Peygamber Efendimize karşı hayrlı ümmet,Anne ve babama karşıda hayırlı evlat olmayı nasip et' diye dua ederim.Rabbim dularımı ve dualarımızı kabul etsin.

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

Babama karşı bakış açımın değişmiş olmasına vesile olan Muhammed Bozdağ hocamın,Sevgi Zekası kitabından aldığım bazı notları paylaşmak isterim.

Baba yanlışa sert tepki göstersede,fedakardır.Sert tepkilerinden hoşlanmasanızda,bu tepkiler sizi yanlıştan kurtaracaktır.Ailede her hatayı hoş karşılayan baba,çocuklarının felaketini hazırlar.

.......

İyi bir baba 100 öğretmene bedeldir.Babadan kazandığımız kişiliği okullar bize öğretemez.
........

Babadan dua almayı başaran evlat büyük fetihlere hazırlansın.
........

Hazreti Muhammed sallallahu aleyhivesellem buyuruyorki;

Baba çocuğuna kendisinden razı olduğunu gösteren bir bakışla baktığında evlat bir köleyi hürriyetine kazandırmış gibi sevap kazanır.

Babam evhamlıdır diyordum,değilmiş.Çok şükür böyle bir babam var.Allah celle celalüh yokluğunu göstermesin inşaAllah(amin)Sizin ailenizle ilgili yazıklarınızı okudum.MaşaAllah-BarekAllah diyorum :) Allah celle celalüh sizide ailenizin başından ayırmasın hayırlısıyla inşaALLAH(amin)
Görüyoruzki aile çok önemli.Babanın yeri büyük.Evlenirkende buralara dikkat etmek gerek diye bitiriyorum.Uzattım hakkınızı helal edin sayın mavci.

Katkılarınız için teşekkürler...
Dualarınıza gönülden amin...
Allah CC.cümlemize hayırlı ve daim aile saadeti versin inşallah...
Allaha emanet olun...

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

gerçekten güzel bir paylaşım ellerine sağlık.gerçekten anne ve baba kadar bu dünyada daha kıymetli birşey yok bunu anladım.herşeyin ikincisine sahip olabilirsiniz ama anne ve babanın ikinicisi yok olamaz.çünkü insan bu dünyaya sadece bir defa geliyor.önceki zamanlara göre şimdi anne ve babamı daha iyi anlıyorum.ve onlara hayret ediyorum nasıl bu kadar sabırlı ve anlayışlı olabiliyorlar veya olmuşlar.Rabbime sonsuz şükürler olsun gerçekten mükemmel bir anne ve babaya sahibim.hacdan yeni geldiler Rabbim nasip ederse yazında umreye gönderecem onları.hayatta benim benim tek torpilim annem ve babamın duları oldu.eğitimimde,askerliğimde,iş hayatımda tek torpilim onların duaları oldu ve bunu ben çok bariz bir şekilde hissediyorum.Rabbim onlardan razı olsun.namazlarımda hep 'Rabbime karşı hayırlı kul,Peygamber Efendimize karşı hayrlı ümmet,Anne ve babama karşıda hayırlı evlat olmayı nasip et' diye dua ederim.Rabbim dularımı ve dualarımızı kabul etsin.

Bu güzel duyguları bizimle paylaştığınız için Allah CC. razı olsun kardeşim...
Allah CC. herşeyin hayırlı ve güzel olanını nasip etsin bizlere...
Hayırlı Akşamlar...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm Değerli Abimiz.
Emeğinize sağlık.. İstifadeli bir paylaşımdı.
Ailede, anne-babanın, çocuk eğitimine katkıları, çocuğa kazandırdıkları, farklı hususiyetlerden şeylerdir.. İster kız çocuğu olsun, isterse erkek evlat olsun, anne ve baba ile iletişimlerinin zirvede olması gerekir.. İlk öğretmenler onlardır çünkü ve bir yuvada muvazenenin, etkileşimin sağlam olması için annenin de katacaklarından, babanın da katacaklarından ziyadesiyle yararlanmalıdır evlatlar inşallah..
Rahman c.c anne-babalarımızı bizlerden razı, bizleri de onlardan razı kılsın inşallah..
Rabbimize emanet olunuz. Selam ve Dua ile..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt