Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

18.Kasım.2009 / 1 Zilhicce :Oruca başlanacak (1 Kullanıcı)

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
(ALLAH indinde zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi, tahmidi, tehlili ve tekbiri çok söyleyin!) [Taberânî]

[Tesbih: SübhanALLAH,
Tahmid: Elhamdülillah,
Tehlil: Lâ ilâhe illALLAH,
Tekbir: ALLAHü ekber,
demektir.]

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,

bugün 6.günümüzzzz

Rabbim inşAllah kabul eder oruçlarımızı

Y

YAGMURBEY

SELAMIN ALEYKÜM

6.ci gününde yarısı gitti şükür sanadır ALLAHım

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
6. günümüz de bitti inşAllah,

Allah kabul etsin

Y

YAGMURBEY

7. günümüz de bitti inşAllah,

Allah kabul etsin

ALLAH a emanet kalın..

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
8. günümüz de bitti inşAllah,

Allah kabul etsin

Yarın Arefe günü, oruç tutmayı unutmayalım inşAllah

Y

YAGMURBEY

9.cü günde bitti ALLAH kabul etsin tutalan oruçlarımızı seneye yine burada inşALLAH buluşmak umuduyla ALLAH a emanet kalın dostlar ,,

kurban bayramınız mübarek olsun..

Y

YAGMURBEY

9.cü günde bitti ALLAH kabul etsin tutalan oruçlarımızı seneye yine burada inşALLAH buluşmak umuduyla ALLAH a emanet kalın dostlar ,,

kurban bayramınız mübarek olsun..

selamın aleyküm

geçen sene ALLAH ın izniyle tuttum bu senede ALLAH izin verirse tutacağım..

bu kadar mükafatı olan fırsat kaçmaz bence..

tutacak arkadaşların ALLAH oruçlarını kabul etsin..

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
2010 7 kasım pazar günü ZİLHİCCE AYINA GİRİYORUZ

- Resulullah (sav):"Bu on gunun hayir ve bereketinden mahrum kalana yaziklar olsun" buyurdu
Peygamberimiz (sav) diyor ki:

Bir gün Musa Peygamber (as), "Ey Rabbim!"der"Bunca dua ettim hiçbirini kabul etmedinSöyle bana, sana nasıl ve ne zaman dua edeyim?" Bu soruya Yüce Allah (cc) şöyle cevap verir: "Ey Musa!Zilhicce ayı nın ilk 10 günü, La ilahe illallah cümlesini söyle ki dileğini yerine getireyim"

Bu defa HzMusa, "Ey Rabbim, o cümleyi bütün kulları söylüyor" derYüce Allah da kendisine şöyle cevap verir "Ey Musa!Zilhicce ayının ilk 10 günü içinde BIR defa , LA ILAHE ILLALLAH diyen kimsenin bu sözleri amel terazisinin bir kefesine, 7 kat gök ile 7 kat yer de diğer kefesine konulsa şüphesiz ki birinci kefe ağır basar"

Peygamberimiz (sav) diyor ki:

Allah (cc) Adem peygamberi zilhicce ayının ilk 10 gününün
birinci günü affetmiştirİşte bu günde oruç tutan kimsenin Allah (cc) ufak-tefek günahlarını affederAllah (cc), Yunus Peygamberin duasını Zilhicce ayının ilk onunun
ikinci gününde kabul ederek kendisini balığın karnından dışarı çıkarmıştır Bu günde oruç tutan kimse, en ufak bir günah işlemeksizin,bir yıl ibadet etmis gibi sevap kazanır

üçüncü günü Allah (cc) Zekeriya Peygamberin duasını kabul ettiBugünde bir dilekte bulunanların dileğini Allah (cc) muhakkak yerine getirir

dördüncü günü İsa Peygamberin Doğduğu gündürBu günde oruç tutanlardan Allah (cc) umutsuzluk ve yoksulluk gibi kaygıları kaldırırO kimseler aynı zamanda kıyamet günü iyi kullarla beraber olacaktır

Beşinci günü Musa Peygamberin doğum günüdürBu günde oruç tutan kimse münafıklıktan ve kabir azabından kurtulur

Altıncı günü Allah (cc), sevgili peygamberi Hz Muhammed (sav)'e hayır kapılarını açarBu günde oruç tutanlara Allah (cc) rahmet nazarıyla bakar ve onları ebediyen azaba uğratmaz

Yedinci günü cehennem kapıları kapanırZilhiccenin ilk 10 günü geçene kadar asla açılmazBu günde oruç tutan kimseye Allah (cc) bilgisinin kavrayamayacağı derecede sayısız mükafatlar verir

Sekizinci günü İbrahim Peygamber (as)ın kurban kesme hususundaki rüyasını, gördüğü ve düşünmeye koyduğu gündür Bu günde oruç tutan kimseyeAllah (cc) bilgisinin kavrayamayacağı derecede sayısız mükafatlar verir
Dokuzuncu günü arefe ( İbrahim Peygamber (as)'in oğlu Ismail'i kurban kesmesi gerektiğini anladığı) günüdür

Bu günde oruç tutan kimsenin Allah (cc) geçis ve gelecek ufak-tefek bir yıllık günahını affeder"Bu gün dininizi (islamiyeti) son olgunluk derecesine eriştirdim ve size karşı olan nimetimi tamamladım" diyen Allah kelamı bugün inmiştir

Allah yapacağımız ibadetleri ve hayru hasenatı kabul ve makbul eylesin..

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.bu günleri kıymetini bilmek lazım.bol ibadetle geçirmek lazım.allaha emanet olun.selametle kalın.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Bir ayettin mealinde şöyle okudum.Allah buyuruyor ki;”Beni zikredin ,ben de sizi zikredeyim.”Yani siz beni dünyadayken anın,ben de sizi mahşerde en sıkıntılı anınızda (anayım) yardımcınız olayım.Zira Allah dilemedikten sonra kimse günahkar kullarına şefaat edemez.Allah bizlere rahmetiyle muamele eylesin.Dilimizi de zikriyle ıslak eylesin...amin
Peygamber Sallallahu aleyhi vessellem efendimiz buyuruyor ki;"Zilhiccenin ilk on gününde oruç,bir yıl oruç tutmaya.Bir gecesini ihya etme Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir." İnşaallah bu zilhicce ayında bu faziletli amelleri yapmak hepimize (ümmeti muhammede) nasip olsun.Başka bir hadislerinde efendiler efendisi buyuruyor ki Sallallahu aleyhi vessellem "Zilhiccenin ilk on gecesi içinde yapılan her amele,yedi yüz misli sevap verilir."
Başka bir hadiste de "Bu günlerin her biri bin güne ,Arefe ise on bin güne (faziletle) eşittir.” Tabi ki bu kadar fazileti bildiren hadisleri rivayet ettim ama,iş sadece oruç tutmak ve gecelerinde nafile ibadetler yapmakla bitmiyor.Kötü huylardan arınmaya çalışmak,güzel ahlaklı olmaya çalışmak,topluma yararlı ve etrafına zararsız insan olmaya çalışmak gerekir.Aksi taktirde bir taraftan ibadetler yapıp sevapları toplarsın torbana,öbür taraftan falancayı gıybet edersin,torbayı deldirirsin ,topladığın sevapları saçarsın yola.Yarın mahşer meydanında defterin eline verildiğinde bakarsın ki; yaptıkların yok.Gıybet ettiğin adamda bakar ki defterine, yapmadığı halde sevaplar yazılmış .Biri yan gel yat yapıyordu.Öteki durmadan ibadet ediyordu.Dilini tutamadığı için bütün emekleri boşa gitti.Allah muhafaza. Etsin bu duruma düşmekten.

zilhicce orucuna bir gün kaldı

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Bir ayettin mealinde şöyle okudum.Allah buyuruyor ki;”Beni zikredin ,ben de sizi zikredeyim.”Yani siz beni dünyadayken anın,ben de sizi mahşerde en sıkıntılı anınızda (anayım) yardımcınız olayım.Zira Allah dilemedikten sonra kimse günahkar kullarına şefaat edemez.Allah bizlere rahmetiyle muamele eylesin.Dilimizi de zikriyle ıslak eylesin...amin
Peygamber Sallallahu aleyhi vessellem efendimiz buyuruyor ki;"Zilhiccenin ilk on gününde oruç,bir yıl oruç tutmaya.Bir gecesini ihya etme Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir." İnşaallah bu zilhicce ayında bu faziletli amelleri yapmak hepimize (ümmeti muhammede) nasip olsun.Başka bir hadislerinde efendiler efendisi buyuruyor ki Sallallahu aleyhi vessellem "Zilhiccenin ilk on gecesi içinde yapılan her amele,yedi yüz misli sevap verilir."
Başka bir hadiste de "Bu günlerin her biri bin güne ,Arefe ise on bin güne (faziletle) eşittir.” Tabi ki bu kadar fazileti bildiren hadisleri rivayet ettim ama,iş sadece oruç tutmak ve gecelerinde nafile ibadetler yapmakla bitmiyor.Kötü huylardan arınmaya çalışmak,güzel ahlaklı olmaya çalışmak,topluma yararlı ve etrafına zararsız insan olmaya çalışmak gerekir.Aksi taktirde bir taraftan ibadetler yapıp sevapları toplarsın torbana,öbür taraftan falancayı gıybet edersin,torbayı deldirirsin ,topladığın sevapları saçarsın yola.Yarın mahşer meydanında defterin eline verildiğinde bakarsın ki; yaptıkların yok.Gıybet ettiğin adamda bakar ki defterine, yapmadığı halde sevaplar yazılmış .Biri yan gel yat yapıyordu.Öteki durmadan ibadet ediyordu.Dilini tutamadığı için bütün emekleri boşa gitti.Allah muhafaza. Etsin bu duruma düşmekten.

zilhicce orucuna bir gün kaldı

Es selamu aleyküm hafize annemiz.. Rabbim razı olsun.
Hayırlısıyla oruçlarımızı tutmayı nasip eylesin..
Sağolasın hatırlatman için..

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
esselamün aleyküm..
Rabbim razı olsun

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Ve orucumuz başladı Selamünaleyküm Arkadaşlar Gerek Kavga Ettik Gerek Ağladık Ama Her Ne olursa Olsun İslamiyet gen tr Çatısı Altındaydık Yeri Geldi İsyanlarımız Oldu. Umarım Bu Mübarek Ayda Dargınlar Barışır. Üzüntüler Yaşanmaz.

Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Zilhicce ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!" AMİN :a35:

Hepinizin tuttuğu oruçlar kabul olsun. Hayırlı iftarlar diliyorum.

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
Ve orucumuz başladı Selamünaleyküm Arkadaşlar Gerek Kavga Ettik Gerek Ağladık Ama Her Ne olursa Olsun İslamiyet gen tr Çatısı Altındaydık Yeri Geldi İsyanlarımız Oldu. Umarım Bu Mübarek Ayda Dargınlar Barışır. Üzüntüler Yaşanmaz.

Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Zilhicce ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!" AMİN :a35:

Hepinizin tuttuğu oruçlar kabul olsun. Hayırlı iftarlar diliyorum.

hafize ablacığım allah ibadetlerimizi kabul etsin.ancak ben çok hasta olduğum için bugün tutamadım.diğer günleri tutabilirim değil mi.allah razı olsun .allaha emanet olun.selamlar:)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt